wtorek, 21 kwietnia 2009

 

Ogrody Botaniczne w Kew to urocze miejsce i lubię tu przychodzić. Jest tu ślicznie i o każdej porze roku jest coś ciekawego do zobaczenia. W Lutym zawsze mają tu wystawę orchidei i innych roślin egzotycznych.

 kolorki

Wiosna jest też piękna, różne roślinki z różnych stron świata budzące się do życia. Warto zobaczyć. Wybrałam się tam parę dni temu i spędziłam chodząc i robiąc zdjęcia parę godzin. Ogród jest naprawdę duży i nieźle się nałaziła, każda strona ogrodów ma swój urok. Drzewka zakwitły i całe są w kwiatkach i pełno jest pszczółek i innych owadów.

pszczółka, kwiatek , bee, owad,

Na lewo od jeziorka jest lasek, który mi trochę przypomina rodzinne strony i są tu bażanty i właśnie napotkałam pana bażanta z panią bażantową. Trzeba przyznać że cierpliwie znosił moje podchody i pstrykanie aparatu, ale pewnie to dla niego nic nowego.

bażant, trawa, las

 Za chatką królowej Charlotte żony szalonego Jerzego zawsze jest pełno Bluebells (hyacinthoides non scripts) muszę tu wrócić za kilka tygodni.

Zbudowali mostek przez jeziorko bardzo fajny pomysł, jest się bliżej ptaków, a zaczynają one zalecać do siebie niektóre już się gnieździć, a jedna kacza para ma już pisklaki.

pisklęta z kaczką

Potem dotarłam do magnoliowego gaju. Tyle różnych gatunków magnolii, niektóre już przekwitają, a niektóre jeszcze są w pąkach.

magnolia flower, kwiat magnoli

A ten gatunek ma piękny środek.

wnętrze magnolii

Magnolia kobus ma mniejsze kwiatki

drzewo magnoli kobus

i są śliczne

kwiat magnoli kobus

 

A oto inny gatunek Phelan Bright

kwiat magnoli phelan bright

i jej magiczyn środek

magnolia phelan bright inside the flower

To przepiękne drzewa i jest tyle rodzajów łaziłabym bez końca i pstrykała ale mi się baterie wyczerpały i musiałam iść bo kumpela czekała pod kinem.

czwartek, 16 kwietnia 2009

 

Poszłam z koleżanką do Galerii Tate Modern na wystawę, przedstawiającą nurt zwany konstruktywizmem, który pojawił się i istniał w sztuce i nie tylko na początku ubiegłego wieku w Rosji przed, w czasie i po rewolucji. Nie jestem wielką wielbicielką sztuki nowoczesnej ale zachęcił mnie do tej wystawy artykuł w gazecie Evening Standard. Nie wszystkie dzieła mi się podobały ale nurt był ciekawy. Ciekawe jest to że sztuka była niezależna od polityki ale jednocześnie współistniała z ruchem politycznym, była dynamiczna i rozwijająca. Podobało mi się to że artysta nie podawał długich podpisów z instrukcjami jak rozumieć wytwór jego wyobraźni, nawet tytuły były proste np. Non-Objective composition 75 itp. Jednym z dzieł, które bardziej mi się podobało był obraz „Black on Black" czyli Czarne na Czarnym, na którym to obrazie wszystko było czarne ale nie jednolite. Z tej sali parę obrazów mi się spodobało może dlatego, że te różnokolorowe koła przypominały trochę układy planet. Choć kolorystyczne eksperymenty z trójkątami i liniami też mogą być. Najlepsza część wystawy to ostatnie pomieszczenia i wyjście artystów z pracowni i zaangażowanie w zmienianie świata. Spektakle teatralne, plakaty filmowe min do Pancernika Patiomkina, okładki czasopism, projekty ubrań, wzornictwo przemysłowe i fotografia itp. Bardzo interesujące i wyprzedzające epokę wydaje mi się że można by o tym powiedzieć że to taka sztuka nie dla sztuk ale dla sztuki tworzenia. Ale nikt nie jest prorokiem w swoim kraju i ruch ten nie mając poparcia Stalina został zepchnięty ze sceny artystycznej na rzecz socrealizmu. Nie powiem żebym się pokochała sztukę nowoczesną choć to już chyba jest klasyka sztuki ale dobrze przygotowana i ciekawa wystawa zachęciła mnie do poświęcenia większej uwagi tym nurtom. Fajne do tej wystawy mają multiguidy bo nie tylko można słuchać informacji o danym eksponacie ale i oglądać zdjęcia i filmiki. Warto było zapłacić ekstra.

środa, 15 kwietnia 2009

 

 church, city, Ethelburga, Bishopgate, London

Ethelburga na ulicy Bishopsgate

Odkryłam to urocze miejsce w czasie jednego z moich niedzielnych spacerów. Budynek ten przy ulicy Bishopgate otoczony jest starymi kościółkami i nowymi biurowcami jak Lloyds i Ogórek. Pierwszą świątynie zbudowano tu w 1180 roku, ale obecny wygląd budowli pochodzi z XV wieku. W tym kościele 19 kwietnia 1607 roku Henryk Hudson i jego załoga wysłuchała mszy i przyjęła komunię przed wyprawą na statku „Hopewell" w poszukiwaniu tzw. Północno Zachodniego Przejścia. Dwa lata później odkryli oni ujście rzeki Hudson, nad którą leży Nowy York a w 1611 wpłynęli do zatoki dziś zwanej imieniem przywódcy wyprawy Zatoką Hudsona. Niestety wyprawa ta skończyła się dla niego i jego syna tragicznie. Statek bowiem utknął w lodzie i załoga się zbuntowała porzucając Hudsona i jego 12-letniego syna, niestety prawdopodobnie obaj zginęli oni z głodu i zimna. Firma nazwana jego imieniem Hudson´s Bay Company miała swoją Londyńską siedzibę niedaleko od tego kościoła w St Helens Place.

old and new Ethelburga and GherkinSt Ethelburga

Kościół ten przetrwał wielki pożar Londynu w 1666 i naloty Luftwaffe w czasie drugiej wojny światowej ale w 1993 roku bomba podłożona przez IRA zdewastowała budynek. W tym zamachu zginęła jedna osoba a 51 zostało rannych. Kościół udało się odbudować i można nadal podziwiać uroczą fasadę, dzwonniczkę i kopułę z jednym z najstarszych w City wiatromierzem z uroczym kogutkiem pochodzącym z 1671 roku. Wnętrze kościoła zostało przebudowane i pełni teraz funkcje Centrum dla Pojednania i Pokoju.

St Ethelburga interiaSt Ethelburga's interior 

wnętrze kościoła Ethelburga St Ethelburga's London 

inside of the EthelburgaSt Ethelburga's church in London

 

Do kościoła wchodzi się przez boczną alejkę, która prowadzi do malutkiego ogródka z fontanną i klombami, obok którego jest mały dziedziniec z namiotem Beduińskim ze skór kozich - jest on przeznaczony dla ludzi wszystkich religii pragnących spokojnego miejsca do prowadzenia rozmyślań.

ogród za kościołem, garden, fountainGarden of St Ethelburga in London

Jest to urocze miejsce gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością i historia z teraźniejszością a bolesna przeszłość z nadzieją na lepsze jutro.

Ethelburga, gherkin, old, new, church, cityEthelburga and Gherkin

Najbliższa stacja metra to Liverpool Street.

niedziela, 12 kwietnia 2009

Wesołych świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i mokrego śmigusa dyngusa

łabędzie pisklęta

piątek, 10 kwietnia 2009

 W ogrodach przy Pałacu w Hampton Court mieszkają gęsi egipskie i w tym roku jedna para znów ma pisklaki. Są one urocze, dwa maleństwa, mam nadzieje że podobnie jak w ubiegłym roku ładnie sie odchowają. A oto parę fotek

gęsi egipskie, małe, pisklaki, gąsiątka

gąski, gąsiątka, pisklaki, małe, gęsi egipskie

i jeszcze jedna fotka

gąski na trawie, pisklaki, gęsi egipskie

Postaram sie jak w ubiegłym roku je obserwować i fotografować ich postępy ubiegłorocze fotki można zobaczyć na forum gazety w ptakach jest wątek Gesi Egipskie jeśli kogoś interesuje ten temat.

poniedziałek, 06 kwietnia 2009

Nasz ogródek jest trochę dziki, nie mamy czasu aby o niego odpowiednio zadbać. Dzięki temu namy urozmaiconą faune i florę, mamy jeżyka który żyje w gąszczu krzyczastym, lisek odwiedza nas regularnie i ptaki zbierają  co roku materiały na gniazda z naszej kępy trawy tzw Pampas Grass. Upodobały sobie te roślinkę bo na mięciutkie kłoski z nasionkami, napewno  będzie na nich miękko pisklakom jak sie wyklują.  A oto pare fotek fruwających gości z mojego ogródka.

ptak na trawie, bird on pampas grass

na trawie

A inne siędzą i patrzą na te zmagania.

on the tree 

na drzewku

Dziś rano jeden wróbelek zmagał sie usiłując oderwać trochę kłoska i niemal spadł z łodygi zamachał rozpaczliwie skrzydełkami i wylądował na pobliskiej jabłonce.Fajnie tak siedzieć w kuchni i obserwować co się dzieje za oknem w wolny od pracy dzień.

 

niedziela, 05 kwietnia 2009

 

Poszłam do galerii w Tate Britain a tam po wejściu od strony Tamizy w oczy się rzuca neon ze słowem Pałac. Pod neonem zbudowany z puff bloków jakie można spotkać w bawialniach dziecięcych stoi Pałac. Po bokach rysunki dziecięce, na ścianie wideo z Sali Kongresowej a po obu stronach wejścia do innej sali robotnicy. Byłam zdziwiona.

 w muzeum galerii Tate Britain  

  model pałacu kultury i nauki

To nie koniec polskości w tym muzeum, w sali 16 i na jednej ścianie sali 15 jest wystawa Polskiego Symbolizmu i związku ze sztuką Brytyjską. Mała wystawa i trochę szkoda bo to trochę chyba za mało aby rozbudzić brytyjską publiczność. Co najlepsze na tej wystawie Wyspiański „Apollo" i dwa obrazy Malczewskiego „Eloe z Ellenai" i „śmierć Ellenai", Józef Mehoffer „Dziwny Ogród", Kazimierz Sichulski „Anioł" i inne. W sklepie można kupić książeczkę za £4.99 po angielsku „Symbolist Art In Poland." W sumie to fajnie.

sobota, 04 kwietnia 2009

Nadeszła wiosna i wszystko zakwitło choć pogoda ostatnio trochę chłodnawa to i tak jest cudnie i jest tyle okazji do pstryknięcia zdjęć. Oto pare z nich. Szczególnie podobają mi sie Narcyzy o wdzięcznej angielskiej nazwie daffodils którą to moja koleżanka z pracy przekręciła wdzięcznie na dodofils.

wiosenny kwiatek

Jest tyle różnych odmian tego wiosennego kwiatka.

biało żółty

I ten jest trochę inny .

żółty

A ten ma poszarpany dwukolorowy środek

pomarańczowo żółty

Z karbonanym środkiem

biały z żółtym

z pomarańczowym środkiem

z śrokiem

 

środek

Niby te same kolory  ale układ inny

dwa żółte

 

dwa postrzępione

żółte ale inne takie puszyste

mały biały

Niesamowite kompozycje kolorów i kształtów.

Wszystkie zdjęcia zrobiłam w ogrodach Pałacu w Hampton Court w Londynie.

 

 

sobota, 28 marca 2009
czwartek, 26 marca 2009

No to sobie założyłam bloga i coś by wypadało napisać. Tak patrze na te znaczki i mam nadzieję że jest coś co sprawdza błędy ortograficzne, bo to moja pięta Achillesowa.

Pogoda dziś pod tzw psem i siedzę sobie pod kocykiem i cieszę sie że jutro mam wolne a pojutrze jadę na wycieczkę do Portsmouth, mam nadzieję że pogoda bedzie lepsza niż dziś. A taki był ładny ten ostatni weekend tak pięknie świeciło słoneczko i kwiatki zakwitły, i pszczółki i inne bzyki wyleciały z ukrycia i cieszyły sie słońcem i ciepełkiem.pszczoła

na zdjęciu Trzmiel spaślak na kwiatku w ogrodach Pałacu Hampton Court 

Opublikuję i zobaczę jak to wygląda.

No na pierwszy wpis może być.

Słucham sobie radia PRL Polskie Radio Londyn właśnie nadają listę przebojów i piję Kubusia soczek mieszany bananowo, marchewkowy i jabłkowy bodajże, tylko rodziców brak i było by super. Aż trudno uwieżyć że za dwa tygodnie święta jak ten czas szybko leci, tak ponad dzwiękowo i trudno za tym nadążyć.

Rozwiązałam Codeword w Evening Standard - to taka gazeta codzienna wydawany w Londynie - a Codeword to taka krzyżówka bez pytań, tylko numerki w polach i parę numerków ma podane literki, i trzeba wydedukować co jest co i odgadnąć hasło. Wysłałam texta z odpowiedzią i może wygram, a do wygrania jest cyfrowa ramka na zdjęcia. Fajnie by było bo chcę taką sobie kupić. Ale już będę kończyć bo mam sprawdzić dojazd do Portsmouth i przygotować plan zwiedzania. A na dodatek już Start Trek leci w televizorni.

I to by było na tyle.

 

1 ... 31
 
Flag Counter