sobota, 20 lutego 2016

 

Nowy rok dla nas, posługujących się kalendarzem gregoriańskim, już dawno się zaczął, ale nie wszystkie kultury używają tego samego kalendarza.

W państwie środka używają odmiennego systemu opartego na ich znakach zodiaku. Każdy rok ma symbol zwierzęcia, a jest ich dwanaście: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza/owca, małpa, kogut, pies i świnia. Mamy także 5 żywiołów: wodę, ziemię, drewno, ogień i metal, a każdy znak co pięć lat ma przypisany ten dodatkowy element.

Data rozpoczęcia roku jest ruchoma i przypada w naszych miesiącach styczniu i lutym. Lata układają się w cykl, który z kolei trwa 60 lat, tak aby każdy znak przeszedł przez każdy żywioł.

Niedawno obchodziliśmy w Londynie chiński nowy rok, otóż naszego 7 lutego 2016 roku zaczął się rok małpy, a jeszcze dokładniej rok ognistej małpy. Główne obchody w Londynie odbyły się 14 lutego i mamy tu kilka fotek z tej imprezy uważanej za największe świętowanie poza granicami Chin. 

Cała Chińska Dzielnica (Chinatown) była udekorowana poproszono też, aby ludzie przynieśli lub ubrali się w kolorach czerwieni.

Oto parę fotek autorstwa pyssona.

aa1985na scianie budynku 

aa2044a

aa2071przed paradą

aa2111Ognista małpa 

 aa2216a

smok 

aa2331a

parada 

aa2301

aa2443a

ryba

aa1967

udekorowane ulice dzielnicy

aa1981

 aa2226

parada 

aa2286

 aa24152

najmłodsi uczestnicy parady

aa2411

Następna parada za rok ...

niedziela, 14 lutego 2016

Johannes_Vermeer_Lady_at_the_Virginals_with_a_Gentleman_or_The_Music_Lesson

 

Zbiory królewskie to niekończąca się kawalkada obrazów wielkich mistrzów i znów można było zobaczyć wystawę pokazującą część tej kolekcji. Tym razem tematem przewodnim było życie codzienne przedstawione na płótnach malarzy holenderskich okresu, w którym żył i pracował Vermeer.

W trzech pomieszczeniach Galerii Królowej przy Pałacu Buckingham można zobaczyć obrazy, które wyszły spod pędzla takich mistrzów jak Rembrandt, David Teniers, Gerard ter Borch, Jan Steen, i moje odkrycie tej wystawy Gerrit Dou, no i oczywiście jest tu jedyny w królewskiej kolekcji Vermeer.

Pierwsze pomieszczenie to taki wstęp i ukazanie świata artystycznego tego okresu i związków między dworami holenderskim i angielskim. Wskazano na bliskie pokrewieństwo między monarchami, na to, że Karol I (Charles I) zatrudniał holenderskich artystów, podobnie Karol II ( Charles II). Jest tu taki obraz, ukazujący bal z okazji powrotu na tron Karola II, trochę w starym stylu, bowiem mamy króla dwa razy, raz ucztuje, a drugi raz tańczy ze swoją siostrą Mary. Mały chłopiec między dwiema damami w centrum obrazu to William, syn Mary, który to później zasiądzie na tronie angielskim jako William III. W czasie uczy Karol siedzi między siostrą a ciotką, królową Bohemii, której potomkowie zasiądą na tronie angielskim rozpoczynając dynastię hanowerską Jerzym I. Obraz ten wydaje się sztuczny i upozowany, ale jest to sposób pokazywania wydarzeń i świetnie dokumentuje powiązania miedzy oboma krajami. Inne obrazy w tym pomieszczeniu to m.in sceny marynistyczne pędzla Williama van de Velde starszego i młodszego, które są takie trochę nienaturalne i bez dramatyzmu, nawet te przedstawiające bitwy morskie.

Obraz, który wyraźnie odstaje od sztywności dworskiej to portret „Starej Kobiety” (matki artysty) autorstwa Rembrandta. Po pierwsze pokazana tu jest osoba w kwiecie wieku, czy nawet jesieni życia , obraz wydaje się dwukolorowy jasno – ciemny. Ciemne szaty niemal wtapiają się w ciemne tło i tylko jasność twarzy rozświetla ten obraz. Znawcy tłumaczą, że jest to blask wiedzy i doświadczenia płynący z wnętrza starszej kobiety. Ja lubię ten obraz, bo wydaje się, że jak dotkniemy to poczujemy włosy futra, które ma na sobie starsza pani. Na innej ścianie wisi kolejny obraz mistrza ciemności - portret Agathy Bas. Agatha była córką przedsiębiorczego dyrektora Dutch East India Company i rodzina ta należała do znamienitszych w Amsterdamie. Wyszła ona za mąż za kupca sukiennego z Flamandii Nicholasa van Bambeeck. Rembrandt namalował portrety ich obojga. Możemy tu podziwiać sztukmistrzostwo malarza, który wkomponował obraz w ramę namalowaną na obrazie, a Agatha wydaję się z tej ramy wychylać w naszą stronę. Wachlarz na spodzie obrazu wystaje poza namalowaną ramę, a także kciuk jej ręki opartej o ramę jest po naszej stronie. Intensywne spojrzenie kobiety patrzącej nam prosto w oczy też dodaje realizmu temu portretowi. Nie mówiąc już o koronkowej robocie w ukazaniu szczegółów wykończenia ubrania, jakie ma na sobie ta niewiasta, oraz ulotność jej kręconych włosów, które przy lada przeciągu pofruwają sobie. I znów gama kolorów ogranicza się do jasności i ciemności z dodatkiem żółci. 

W tej sali mamy też dwa obrazy jednego z moich ulubieńców - Davida Teniersa młodszego, malarza, którego odkryłam lata temu na wystawie w tym samym miejscu, a noszącej tytuł „Od Bruegla do Rubensa czyli flamandzcy mistrzowie pędzla”. Już wtedy spodobał mi się obraz „The interior of a Kitchen and Old Woman Peeling Turnips” (wnętrze kuchni i stara kobieta obierająca rzepy). Nie jestem pewna, czy to jest akurat kuchnia, bo żadnego pieca czy rożnu tu nie ma, ale jest pełno warzyw, trochę sera, sprzętów domowych w takim trochę bałaganie. Mamy nawet psa, bo na w większości tych domowych scenek mamy jakiegoś zwierzaka, psa lub kota. Główna bohaterka obrazu siedzi sobie na krzesełku z boczku, w rogu i obiera rzepy, po jej przeciwnej stronie cały ten warzywno-sprzętowy majdan, a w tle oparci o piec, chyba na jakiejś ławie siedzą klienci karczmy i dyskutują nad czymś. W drzwiach w tle wchodzi chyba karczmarz z kolejnym dzbankiem piwa. Taka scenka rodzajowa z życia sfer niższych. To pomieszczenie najbliżej nas jest rozświetlone oknem, przez które wpada światło, natomiast pomieszczenia w tle wydają się być przyszarzone. Po raz kolejny stałam i gapiłam się w ten obraz, starając się uchwycić każdy detal. Płótno to przedstawia pewien model czy schemat malowania, który podchwycony został przez wielu artystów w tym samym czasie, a następnie był on pretekstem do wariacji na temat scenek z życia  dla artystów w następnych stuleciach, jak malarz z przełomu XVIII i XIX wieku David Wilkie.

 

To tyle pierwszym pomieszczeniu, które daje nam przedsmak tego co zobaczymy w głównej sali. Tu dowiedziałam się że najsłynniejszym malarzem w tym czasie (XVII wieczna Holandia) był artysta, który gdzieś tam chyba mi mignął, ale nie został w głowie. I nie był to ani Rembrandt, ani Vermeer, ale uczeń Rembrandta - Gerrit Dou, zapoczątkował on trend znany jako  „Leiden Fine-Painters”  do którego należeli m.in Gabriel Metsu, Frans van Mieris i Godfried Schalcken. Malarze ci starali się w jak najwierniejszy sposób ukazać rzeczywistość na obrazach, detale, różne rodzaje materiałów z ich właściwościami o dokładności niemal fotograficznej.

Ciekawym dodatkiem do wystawy jest audio guide, bowiem oprócz wyjaśnień o obrazach mamy tu akompaniament z epoki, w wykonaniu uczniów królewskiej szkoły muzycznej. I tu gdzie mamy motywy muzyczne na obrazach możemy posłuchać  melodii w ich wykonaniu. Bardzo ciekawy pomysł.

Jest kilka motywów przewodnich: scenki z życia codziennego np. sceny targowe, kobiety przy czynnościach domowych , sceny muzykalne – gra na instrumentach itp. , panowie pojący kobiety, harce i hulanki, gry i zabawy. Artysta w każdym z obrazów chciał pokazać swoje umiejętności, grę światłem i cieniem, pokazywanie technik malarskich, stąd różne przedmioty i materiały na obrazach jak welwet, mosiężne dzbany, wiklinowe kosze, dywany, futra, drewniane meble, koronki, szkło, zwierzaki. Jeżeli się przypatrzymy obrazom tych samych malarzy to zaczynamy rozpoznawać rekwizyty, modelki a nawet suknie i odzienie w jakich zostały pokazane postacie.

Muzyka jest wszechobecna w życiu człowieka, teraz mamy radio, CD, i inne sprzęty do odtwarzania muzyki, wtedy każda rodzina musiała sobie sama tworzyć. Gra na instrumentach, śpiew to była forma spędzania czasu, dzieci uczyły się gry na instrumentach w domu od rodziny lub zatrudniano nauczycieli. Dlatego na tak wielu obrazach mamy przestawione scenki muzyczne, gdzie instrumenty są w użyciu lub stanowią tło do przedstawionej sceny.

Obrazem muzycznym, który tu rzucił się w oczy jest portret „A laughing Bravo with a Bass Viol and a Glas” – Hendrick ter Brugghen ( ja bym to nazwała Uchachany muzyk z violą i szklanką). Obraz ten został zakupiony już przez Karola I, więc pojawił się wcześnie w kolekcji królewskiej. Jest on szczególny ze względu na temat i wykonanie. Malarz ten studiował w Utrechcie, ale wybrał się w podróż do Włoch i chyba był jednym z pierwszych artystów na północ od Alp, który zetknął się z malarstwem realistycznym Caravaggia. Co pierwsze rzuca nam się w oczy to kolory, wydaje się, że mamy tu różne odcienie brązu oraz cielistość twarzy i ręki trzymającej szklanicę. Muzykant przerwał grę na instrumencie (Bass Viol) i trzymając szklankę napełnianą jakimś przezroczystym trunkiem, wydaje się rozmawiać z kimś, kto siedzi na lewo od nas – nie patrzy się na nas, ale gdzieś poza nas. To dale poczucie, że jesteśmy między nimi. Może ktoś prosi go o kolejny kawałek muzyki, może dziękuje za napitek, oczka mu się śmieją, a nos jest trochę czerwonawy, więc chyba wieczór jest udany. Sam instrument jest interesujący - viola da gamba to instrument strunowy smyczkowy, popularny w epoce renesansu i baroku. Miał on wiele odmian, ale czynnikiem łączącym był fakt, że nie posiadał on nóżki i był trzymany między kolanami (gamba – noga) Ta tenorowa były zbliżona wielkością do wiolonczeli, a dźwięk jaki wydawała był niski i ciepły.


Temat muzyczny porusza też Gabriel Metsu w obrazie „The Cello Player” . Mamy tu siedzącego wystrojonego muzyka z instrumentem poddawanym procesowi dostrajania i kobietę, schodzącą po schodach, trzymającą kartkę zapisaną muzyką. Schodzenie po schodach to też popularny motyw na obrazach, pokazanie ruchu i pofałdowanych szat to sposób na ukazanie swoich możliwości malarskich. Za siedzącym muzykiem mamy kolejny instrument muzyczny, wygląda jak ten wirginał od Vermeera. Mężczyzna czeka na kobietę, ma melancholijny wyraz twarzy, ona schodząc jest w niego wpatrzona. Stworzą duet  - ona na wirginale, albo nam zaśpiewa, a on na wiolonczeli ( tak wynika z tytułu ale ten instrument tu nie ma nogi). Piesek wchodzi na schody - też wyczekiwał swojej pani, wierny piesek. Nad mężczyzną był obraz w obrazie - postać nagiej kobiety za zasłoną w pozłacanej ramie, ale chyba artysta zmienił zdanie, bo zamalował tę cześć i tylko kontury czegoś wyłaniają się z szarego tła. Mamy tu też trzecią postać - wspartego na oknie na pięterku, smętnego drugiego mężczyznę. Może to odrzucony kochanek, może znudzony trzeci muzyk, który czuje się tu, w tym trójkącie, jak piąte koło u wozu. Co jest dodatkowo ciekawe, malarz się podpisał na tej kartce papieru w ręku kobiety.

Relacje damsko-męskie to temat pojawiający się bardzo często i Gerard ter Borch ukazuje nam popularny temat „A Gentleman pressing a Lady to drink” ( czyli Mężczyzna namawiający kobietę do picia). Ten artysta to bardzo ciekawa postać, dużo podróżował po krajach dzisiejszego Beneluksu, Niemczech, Francji, Włoszech, Anglii i może nawet Hiszpanii. Jego ojciec, który był poborcą podatkowym, w młodości pracował jako artysta we Włoszech i zachęcał swoje dzieci do rozwijania swoich talentów artystycznych. On wraz z rodzeństwem terminował w pracowni ojca, potem był czeladnikiem malarskim w Amsterdamie, należał do gildii malarskiej w Haarlemie, pracował ze swoim wujem Robertem van Voerstem - rytownikiem współpracującym z A van Dyckiem. Jednym słowem obracał się w ciekawym towarzystwie, a że miał oczy szeroko otwarte, dużo się nauczył. Ten obraz jest wyśmienity, jest na nim tyle detali, że nie wiadomo o czym najpierw wspomnieć. Po pierwsze wydaje się, że weszliśmy nieproszeni na tę intymną scenkę, on nalał jej może kolejny kieliszek wina. Pytanie jest gdzie jest jego szklanka, może piją z jednej. Patrzy na nią z takim oczekiwaniem, jakby sobie myślał, co sią stanie, jak już ona się napije. Ta ręka oparta na jej plecach, na krawędzi obszycia futerka i odsłoniętego ciała. Druga ręka wsparta na szyjce butelki wina – kurator wystawy podkreślał, że bardzo sugestywnie wsparta.  Jej ubiór, to białe futerkowe obszycie bardzo realistycznie przedstawione, niemal czuje się delikatne łaskotanie sierści. Drewniany stół i tkana kapa odsunięta na bok, widać na niej poszczególne włókna i frędzle, a na talerzu kawałki sera. Biały czepek kobiety, delikatne loczki włosów wymykających się spod niego i to niewinne przymglone trochę spojrzenie na tego jegomościa. Ja bym mu tam nie ufała, jego oczy są w cieniu  kapelusza, ma coś do ukrycia. Modelką tutaj była siostra malarza Gersina. Sceny o tej samej tematyce malowali też Vermeer, Jan Steen.  Czyżby to było nagminne zachowanie?

Tego artystę odkryłam na tej wystawie. Mówiąc odkryłam mam na myśli, że tak mnie zachwycił iż zapamiętałam jego imię. Jest nim Gerrit Dou. Na wystawie było kilka jego obrazów i każdy mnie oczarował, ale ze względu na rozmiar wpisu muszę się ograniczyć do jednego „The Grocer’s Shop” ( u sklepikarza z 1672 roku ).


Jak wiele jego obrazów o podobnej tematyce targowo– sklepikowej wkomponował on scenę w namalowaną kamienną „framugę” , u góry łukowatą, na dole z fryzem przedstawiającym dzieci bawiące się z koziołkiem w stylu modnego wtedy rzeźbiarza F. Duquesnoy oraz jakąś zasłoną (kurtyną) zebraną na jedną stronę. Sprawia to wrażenie jakby nam ktoś odsłonił scenkę z życia. Obraz ten ukazuje wnętrze sklepu, na pierwszym planie mamy sklepikarkę z klientka. Stoją one za tym fryzem, który mógłby być ladą w naszym rozumieniu, ale jesteśmy w głębi sklepu i obie kobiety są po drugiej stronie, za nimi mamy jeszcze osoby drugoplanowe. Sklep ten odzwierciedla zmiany ekonomiczno-społeczne, bo jego klientela to inni kupcy i sklepikarze, rzemieślnicy, artyści, przedsiębiorcy ( tu rozumiani jako osoby inwestujące i odkrywające nowe rynki, produkty, importy itp.). Jest to nowo tworząca się klasa średnia i to oni są klientami malarzy jak Gerrit Dou, i oni są przedstawiani na obrazach. Nie jest to zwykły sklep sprzedający jajka i chleb, mamy tu też towary egzotyczne jak cytryny na biało niebieskiej  azjatyckiej porcelanie. W koszu wiklinowym po lewej stronie są figi, które waży sklepikarka, a klientka, służąca z jakiegoś bogatego domu, wybiera wskazując palcem te, które chce kupić. Jest tu przełamany blok soli, stojący na kartce papieru, nad sklepikarką jest koszyk z jajami, ale nad jej głową wiszą suche gąbki, a obok powiązane makówki – z nich robiono syrop i często były przedstawiane w połączeniu z aptekarzami. Po prawej stronie stoi wsparte o krawędź ciasto imbirowe, pięknie dekorowane migdałami, wygląda jak wyszywana poduszeczka, a nie jak placek. Jest też tu szklany słoik przykryty czerwonym materiałem zawiązanym na szyjce, a w środku są słodycze. Scena ta jest dynamiczna, wiemy, że coś tu się dzieje, mamy tu opowiedzianą historyjkę, ale także w tle mamy akcję. Tam też się coś dzieje, kobieta wychodzi ze sklepu i w ręku trzyma dzban z kawą i to ona patrzy się nam prosto w oczy, czujemy się przyłapani na podglądaniu. Obok niej jest młody człowiek, któremu drugi sklepikarz kroi chleb.

Sklepikarka jest ubrana na biało-czerwono-niebiesko, czyli w barwy narodowe Holandii, nutka patriotyczna, bo obraz został namalowany w 1672 roku, a był to czas tzw. katastrofy Rampjaar  - republika była wtedy w stanie wojny z paroma wrogami m.in. Francją i Anglią i wybuchła swego rodzaju panika – banki, szkoły, teatry, sądy zostały zamknięte.

Gerrit Dou namalował obraz tak samo zatytułowany także w 1647 roku, ale tamten przedstawia prostszy sklep, sklepikarka też stoi z wagą, klientka przyszła też z cebrzykiem i część sprzętów jest ta sama i znów jest framuga kamienna na obrazie. a osoba na drugim planie patrzy się na nas. Wydaje się, że ten sklep z późniejszego okresu to ci sami sklepikarze, tylko jak już się dorobili, a ta kobieta sklepikarka to może być córka tamtej. Ja tak sobie lubię dorabiać historyjki do obrazu. Inny obraz targowo–sklepikowy tego samego malarza to „ The Butchers Shop” i tu znów klatka na ptaki, koszyk z kurą wydziobująco sobie ziarna z miski i ten sam fryz co w obrazie z 1672 roku. Sklepikarka zachwala zająca młodej służącej, może tej samej co z tamtego obrazu, tu teraz przyszła po mięsiwo dla swoich państwa. W metalowym wiaderku ma już jakiś zakup, chyba drobiowy, ale sprzedawczyni wydaje się zachwalać, że z tego królika byłby pyszny pasztet. Wiaderko jest metalowe, bardzo czyste, błyszczące i odbijają sią w nim rzeczy leżące na kamiennym cokole z fryzem.

Te elementy, te różne produkty, sól, słodycze, placek, makówki, kosz wiklinowy, tkaniny, pióra ptaków, futerko królika - tu malarz pokazywał swój kunszt. Są relacje biografów malarza, ludzi, którzy go znali, opisujące jego pracę, gdy siedział przez trzy dni z lupą i malował koniec miotły wielkości paznokcia. Malarz też starał się pracować unikając kurzu, czekał, aż on osiądzie lub pracował pod specjalnym parasolem, a wszystko po to aby oddać dany przedmiot jak najbardziej realistycznie. Jego kolega malarz i biograf był zadziwiony, że przy tak skrupulatnej technice pracy namalował on tyle obrazów. 

Chodząc po wystawie, przyglądając się jego obrazom starałam się znaleźć rekwizyty powtarzające się na obrazach i to była dodatkowa zabawa w spostrzegawczość.


Inny artysta Frans van Mieris the Elder (starszy) na obrazie „A Girl selling Grapes to an old Woman” (Dziewczyna sprzedająca winogrona starej kobiecie) pokazał nam handel obnośny, a nawet można powiedzieć obwoźny, bo dziewczyna ma taczki to przemieszczania towaru. Motyw sprzedaży jest bardzo popularny wśród kolegów z kręgów „Leiden finepainters”, zwłaszcza moment transakcji. Frans był uczniem Gerrita Dou i to bardzo dobrym uczniem, widać to w ślicznie dopracowanych detalach, jak wiklinowy koszyk, w którym dziewczyna trzyma winogrona, same winogrona są tak soczyste i świeże, że samemu by się je chętnie kupiło. Starsza kobieta, z twarzą pooraną upływem czasu i znojem życia, wychyla się przez górną część drzwi  swojej chaty z monetą w ręku, aby dopełnić transakcji. Młoda sprzedawczyni ma w jednej ręce koszyk z winogronami, w drugiej wagę. Ciekawa jestem co zostało kupione. Widać tu szkołę Dou -trawka na ziemi, owce, naczynia, szmata wisząca przy oknie, klucze wystające spod fartucha i ten ślimaczek na kamyczku z prawej strony. Po lewej stronie drzwi mamy słupek, który był większy, ale malarz zmienił zdanie i go skrócił. Starzenie się obrazu i utlenianie użytych farb sprawiły, że pierwotny zamysł wychodzi na wierzch. Pod koniec swojej kariery zaprzestał on malowania ludzi z pospólstwa, a zajął się bardziej wyrafinowanymi tematami.


W jego ślady podążył jego syn Willem  i mamy tematy typowe, ale portretowani są ludzie raczej z wyższych sfer jak np.na obrazie „The Neglected Lute”. Scena jest już raczej w pałacu, niż domu kupieckim, czy karczmie. Panna w stroju szlacheckim, sukni balowej niemalże, z tyłu służący wnosi kolejny przysmaki. Mężczyzna przy stole z dywanem czy kapą perską bardzo finezyjną, odsuniętą na bok, sięga bo karafkę z trunkiem. Kobieta pije z kieliszka, a drugi stoi na tacy, na wielkim talerzu mamy ostrygi. Pojawia się tu też zasłona podwinięta dla nas, jakby ukazując nam tę scenę, jak w teatrze. W tle za postaciami ledwo widoczne jest łoże z baldachimem. Kobieta trzyma kieliszek w bardzo dziwny arystokratyczny sposób, za samo dno, drugą rękę wsparła na lutni przy jej udzie.  Romantyczny wieczorek w arystokratycznym pałacyku? Szczerze mówiąc wole te ukazujące życie niższych sfer.


Na innym obrazie „An old Man and a Girl at a Vegetable and Fish stall” ( stary człowiek i dziewczyna w sklepie z warzywami i rybami) mamy kompozycję obrazu jak u G. Dou, z framugą zaokrągloną u góry i fryzem kamiennym przedstawiającym dzieci na dole oraz kurtyną z motywami owocowymi. Obraz powiela schemat, ale brak mu czaru jaki był w obrazach G. Dou, nie ma tu historyjki do opowiedzenia, tylko pozy. Detale cudne, mamy też żywego zwierzaka - szczurka (mysz)  ucztującego na pierwszym planie na jakimś jabłku. Siatka w której wiszą grzyby, odpryski na tynku, pęknięcia na fryzie, wyjedzone przez mole dziury na kilimku, frędzle, sznurek zawiązany w kokardę są bardzo realistyczne, a jednak czegoś tu brak. Zachwyciłam się detalami, ale potem wróciłam do obrazu G. Dou, bo tamten przyciągał, było w nim coś takiego, że nie można było od niego tak po prostu odejść.

the_interior_of_a_peasants_cottage_by_Adriaen_van_Ostade1

 

Kolejny obraz, nad którym się dłużej zatrzymałam to „The Interior of a Peasant’s Cottage” ( W chłopskiej chacie) pędzla Adriaena van Ostade. Znów wracamy na doły drabiny społecznej, ale trzeba przyznać, że chata jest dość przestronna, w oknach są szyby i choć wydaje się panować tu lekki bałagan, to chyba jest to pretekst do przedstawienia jak największej ilości przedmiotów wymagających pokazania swojej techniki malarskiej. Głównymi bohaterami tej sceny są kobieta i mężczyzna, jest to być może rodzina, ona trzyma dziecko na rękach i pokazuje mu szmacianą lalkę, drugie dziecko, chłopiec, siedzi na stołeczku za małym stolikiem i je coś z miski. Mężczyzna wpatruje się w swoją żonę i córkę, jedną ręką wsparł się na stole, na którym widać resztki posiłku (chleb, ser, obok na parapecie talerz z jakimiś kośćmi, szklanica z jakimś napitkiem może piwem ). Drugą rękę jakby chciał wyciągnąć w stronę kobiety i dziecka. Mamy też zwierzaka - pies prawie zagląda małemu chłopcu do jego miski. Na podłodze brud, porozrzucane przedmioty, kosz na zakupy, kosz z brudnymi ubraniami, jakaś gałązka może przywleczona przez psa. Z tyłu w tle mamy drzwi i osobę wchodzącą do pomieszczenia, tylko jako cień, ale potem się okazje, że za drewnianą przegrodą po prawej stronie obrazu jest jeszcze parę osób. Górna część obrazu to znany sposób na zwiększenie powierzchni gdzie można przechowywać potrzebne graty, taki pawlacz, a żeby nie było wątpliwości, że to schowek, jedne drzwi artysta zostawił otwarte. Wśród sprzętów mamy miotłę, chyba długo nieużywaną, skrzypce wiszące wysoko na ścianie i mały kibelek przenośny dla dzieci. Dużo się tu dzieje, a nawet jak się nie dzieje to sobie można dopowiedzieć i to, co było przed, i co będzie po. Na innym obrazie - „An eldery Couple in an Arbour”, wydaje mi się, że mamy tę samą parę trochę w późniejszym wieku, mężczyzna zachęca kobietę do picia, nalewając jej z metalowego dzbana wina do kieliszka, na przekąskę są gofry. Dzieci podrosły i można znów poczuć się młodo i poflirtować sobie jak za dawnych lat. Lubię sobie tworzyć historyjki przy obrazach i je łączyć ze sobą.

A_Courtzard_in_Delft_at_Evenign_a_Woman_spinning_by_Pieter_de_Hooch

 

Kolejny obraz to niepozorne płótno Petera de Hooch „A Courtyard in Delft at Evening: a Woman spinning” (Dziedziniec w mieście Deflt wieczorkiem: prządka). Jak podkreślał kurator ten obraz odbiega od tendencji pokazywania przedstawicieli klas niższych – służących, wieśniaków – w taki trochę negatywny sposób, jako leniwych, skorych do hazardu, hucznych zabaw, flirtujących. Na wielu obrazach mamy hulanki, swawole, błazenadę, a tutaj dwie pracujące kobiety. Jedna siedzi do nas tyłem i tak jest zajęta swoją pracą że nawet nie stara się zagadać młodej i zatrzymać jej na ploty. Młoda dziewczyna niesie wodę w dzbanie i wiaderku, ma skromnie pochyloną głowę, a może już tak jest zmęczona, że nawet nie chce jej się plotkować.

Drugim aspektem wyróżniającym ten obraz wśród zgromadzonych na wystawie, jest fakt, że scena rozgrywa się na zewnątrz i to jeszcze w pełnym słońcu, choć go nie widać, to jednak obraz jest taki słoneczny. Jest on bardzo konkretnie wmalowany w topografię miasta, prawdopodobnie współcześni malarzowi mogli dokładnie określić, gdzie to zostało namalowane - w tle za bogatym domem kupieckim widać Nowy kościół (Nieuwe Kerk), gdzie został pochowany założyciel Republiki Holenderskiej William the Silent (Cichy William), obok widać mniejszy Ratusz. Malarz przywiązywał dużą uwagę do detali, jak poszczególne cegły, listki na krzaczkach, dachówki, brukowany chodniczek, ale proszę zwrócić uwagę na cień na ziemi przy nosicielce wody. Jak spojrzymy na budynek to mamy tam jakieś drzewko, a na ziemi odbija sią komin. Ten komin tam był, jeszcze go trochę widać, ale artysta w pewnym momencie zmienił zdanie i zasadził drzewka, a komin pozostał tylko na ziemi.

404804

 

Ostatni obraz, o którym trochę więcej napiszę to „A Woman at her Toilet” (Kobieta przy toalecie - nie jest to obecne rozumienie toalety) pędzla Jana Steen. To znów jeden z moich ulubionych malarzy z tego okresu. Tym razem zabiera nas do rezydencji bogatej kobiety. Znów mamy framugę i tym razem sięgamy do klasyki, doryckie kolumny, fryz na górze, półokrągły luk wieńczący te drzwi do świata rozpusty. Po tej stronie mamy stałość symbolizowaną przez słoneczniki, cherubinek reprezentuje stałość w uczuciu. Drzwi są otwarte i proszę zwrócić uwagę klucz jest po naszej stronie. Co widzimy, oto kobieta siedzi na łóżku, ma biały czepek na głowie, rozpięty kubraczek obszyty futerkiem, jej pantofelki są na podłodze rozrzucone, a ona zdejmuje sobie pończoszkę patrząc się nam prosto w oczy. Nie wiem, czy nas kusi, czy raczej jest zirytowana, że ją podglądamy w tej intymniej scenie przygotowywania się do snu. Na stoliku stoi otwarta szkatułka z biżuterią, świeczka, a na łóżku zwinięta w kłębek śpi sobie psinka – musi być zawsze jakiś zwierzak.

Na progu leży lutnia z zerwaną struną – detale tu też zachwycają, jest otwarty zeszyt z nutami, może śpiewnik do tej lutni, a także czaszka opleciona winoroślą - śmiertelność czeka każdego z nas, a ziemskie przyjemności przemijają. Podłoga przykuwa uwagę, bo wzór szachownicy był bardzo popularny we wnętrzach, miał go na obrazach też Vermeer, G.Schalcken, P. de Hooch i właśnie Jan Steen, który go bardzo lubił. Widać, że wytyczył linie wcześniej, bo jak od linijki przebiegają one pod lutnią i dywanikiem przy łóżku. Jest tu gra obrazami, bowiem niektóre przedmioty mają podwójne znaczenie i używane kolokwialnie są obraźliwe dla kobiety. Słowa określające but, czy pończoszkę odnosiły się do kobiet, nocnik przy łóżku też wydaje się nam odkrywać trochę prawdy o temacie obrazu. Otóż kobiety lekkich obyczajów były nazywane piskousen (czyli obsikane pończoszki), a mamy tu i pończoszkę i nocnik. Jedna rzecz mnie zastanowiła, większość krytyków mówi, że ona tu nęcąco zdejmuje pończoszkę, a ja się patrzę na to i patrzę, i ja tak nigdy nie zdejmowałam rajstop – jak się zdejmuje to się ciągnie w drugą stronę, mi się wydaje, że ona tu zakłada tę pończoszkę, bo wydaje się ciągnąć w górę nogi nie w dół. W Amsterdamie jest jego obraz z tą samą kobietą w tym samym pomieszczeniu, ale z innego ujęcia. Ciekawe.

Gwoździem tej wystawy był oczywiście obraz Johannesa Vermeer „lekcja muzyki lub panna przy wirginale z kawalerem” ale o tym obrazie już pisałam kiedyś na blogu więc tam Was odeślę.

Wystawa ta kończy się 14 lutego w Galerii Królowej w Londynie, potem jedzie do Edynburga i tam będzie od 4 Marca do 26 Lipca, a potem we wrześniu wyjeżdża ona do Hagi. Zapraszam gdziekolwiek jest wam bliżej, bo jest się na co napatrzeć.

Wpis został zilustrowany materiałami udostępnionymi przez Press Association.

wtorek, 09 lutego 2016

Jak co roku wybraliśmy się do Ogrodów Botanicznych w Kew na wystawę kwiatów tropikalnych.

anturium

Gwiazdami wystawy są oczywiście piękne, czarujące orchidea, ale co roku dorzucają coraz więcej innych tropikalnych kwiatów, można więc tu podziwiać  rośliny  owadożerne czy bromeliowate.

nepenthes dzbanecznik

bromeliowate

 

Tym razem w tle można było usłyszeć karnawałowe rytmy brazylijskiej samby czy rumby. 


cambria

Człowiek chodził i nie wiedział gdzie tu się patrzeć, takie cudeńka umieszczono na prawo, lewo i nad nami, aż bolała szyja od tego zadzierania głowy. 

Phalaeonopsis 

 phalaenopsis miraflore

 

phalaenopsis halcyon

 

Phalaenopsis fuller sunset

 

 Phalaenopsis starfish

 Phalaenopsis miraflore i starfish 

 Kwiaty te są czarujące, mają tak przeróżne formy, kolory i kombinacje, że trudno to wszystko zapamiętać i się w tym połapać. Nie jestem botanikiem i nie znam się na tych odmianach, typach itp., więc jeżeli któraś jest źle podpisana to przepraszam, ale kierowałam się tabliczkami pod roślinkami, choć czasem trudno było wyczaić, do którego kwiatka dana tabliczka się odnosi….

Vanda pachara delight


Oto parę fotek na zachętę, a dla tych co nie mogą się wybrać dla nasycenia oczu.

 miltonia?

 

 

laelia superbiens st josephs staff

 

 epidendrum nocturnum lady of the night

 

odontoglossum alliance

 

odontoglossum gold geyserland

  

dendrobium speciosum king orchid

 

 vanda

 

 

 zygopetalum

 

 

 

Brassia orange delight

 

scaphosepalum verrucosum ja to sobie naywałam zakapturzonym hooded orchid

 

 oncidium hybrydy

oncidium sweet sugar

 

 

phalaenopsis dazzling kizz 

 

phalaenopsis panda 

 

phragmipedium

 

 prosthechea cochleata

 Drugie gwiazdy tej wystawy to bromeliowate i te też są śliczne, często są hodowane jako rośliny ozdobne ale nie tylko, mogą też wylądować na talerzu.

ananas

Być może jedliście jedną z nich niedawno w jakimś deserze lodowym – chodzi tu o ananasa. To jest właśnie bromeliowata roślina, zwykła bylina jak podają encyklopedie, rośnie na ziemi i wystaje do góry właśnie tym pióropuszem. I można tu takie małe ananasowe podrostki zobaczyć.

Wystawa będzie w Kew do 6 marca 2016 roku. Ogrody otwarte są w czasie trwania wystawy do godziny 17:30, ostatnie wejście o 17. Proszę sobie zarezerwować parę godzin i radzę przyjść jak najwcześniej, bo potem to trudno się do niektórych kwiatków dopchać.

Ogrody są bardzo blisko stacji metra Kew Gardens na linii District i Overgraoundu, dojeżdża tam też autobus 65 i 391, można dojechać do Richmond lub Kew Bridge pociągiem i złapać któryś z tych autobusów.

Ceny biletów:

Dorośli – z darowizną £16,50  standardowy £15

Dzieci (4-16) - £3,50

Ulgowe (emeryci, studenci) – z darowizną 15,50 standardowy £14

Rodzinne(2 dorosłych i 2 dzieci) – z darowizną £37,50 standardowy £34

Rodzinny (1 dorosły 2 dzieci) – z darowizną £21, standardowy £19

Bilety kupione na stronie Kew Gardnes są o funta tańsze.

Jest też bliet sezonowy nazywany Przyjaciel Kew, który pozwala na wielokrotny wstęp dla osoby który to sobie wykupi. Ceny od £72.

czwartek, 04 lutego 2016

Oto część druga notatek z wystawy.

Część pierwsza jest tu: Celtowie  - sztuka i tożsamość - notatki z wystawycz 1 

 

W kolejnych gablotach przyglądamy się jak Celtowie i sztuka celtycka ulegały wpływom politycznym i kulturowym imperium rzymskiego, innych ludów napływających na ich tereny, nowej chrześcijańskiej religii.

 

Celts hadrians wall bowl ©Tullie House Museum Carlisle

Dekoracja emalią stała się specjalnością w Brytanii na początku pierwszego tysiąclecia oraz w okresie panowanie rzymskiego. Pojawia się ceramika rzymska dekorowana w sposób tubylczy. Mamy tu emaliowane naczynie z Ilam, z reliefem wymieniającym nazwy fortów po zachodniej stronie Muru Hadriana wraz z inskrypcją właściciela lub wytwórcy. Być może była to pamiątka z pobytu na Murze, być może wykonana dla żołnierza rzymskiego.  Dekoracja to kolorowy fryz, typowo celtycki motyw triskelionu (motyw trójnożny – trykwetr – złożony z trzech jednakowych elementów: ramion, spiral, meandrów). Po głębszym przyjrzeniu się dostrzegamy drugą interpretacją motyw klasycznego  „vine-scroll”  - ornamentu kartuszowo-zwijanego. To naczynie ilustruje połączenie stylów podbitego i najeźdźcy.


Hunterston brooch © National Museums Scotland, Edinburgh

Prawdziwe cudeńko to ta brosza z Hunterston. Biżuteria ta została wykonana ze srebra, złota i bursztynu, jej średnica to 12.2 cm.,  a długość szpili to 13.1cm. Datowana na 650-750 AD, została znaleziona na polu przez dwóch robotników w 1830 roku. Brosza jest srebrna, ale została ozdobiona złotym filigranem, drobne złote kuleczki tworzą fantastyczne poplątane stwory. Najbardziej interesujący element znajduje się na tyle tej ozdoby , mamy tu bowiem inskrypcję pochodzącą z X wieku, wyskrobaną runami stwierdzając że właścicielką jest Maelbrigte (gaelickie imię tłumaczone jako służka św. Brigidy).

Hunterston brooch © National Museums Scotland, Edinburgh

Brosza ta, to także przykład nowej sytuacji politycznej na wyspach. Wiemy, że po upadku Rzymu na tereny Brytanii dotarli Anglosasi, tworząc królestwa w południowej części. Taki typ broszki, znany jako celtycki lub penannular i pseudopennular, były charakterystyczne dla północy i zachodu Wysp, ale brak przerwy w podstawie broszy cechuje wyroby z Irlandii. Styl zdobienia natomiast wskazuje właśnie na warsztat anglosaski.

Mamy tu Chrześcijańskie imię zapisane runami Wikingów, na broszce zrobionej dla celtyckiego arystokraty, w anglosaskim warsztacie złotniczym. Niezła kombinacja.


St Chad gospel the Chapter of Lichfield Cathedral

To połączenie kulturowo-społeczne miało odzwierciedlenie w sztuce, nowy styl wyłonił się z tego pomieszania ludności i idei, nazwany on został Insular Fusion. Motywem przewodnim były spirale, węzły itp…, które  stały się znakiem rozpoznawczym w sztuce iluminacji manuskryptów wczesnochrześcijańskich tzw. celtyckiego kościoła ( Book of Durrow 650-700AD, St Chad Gospel 700-800AD, Gospel of St Matthew in the Lindisfarne Gospels  720AD ….)

 

Monifieth Cross 700-800AD © National Museums Scotland, Edinburgh

To kolejny przykład tego stylu, krzyż chrześcijański pokryty celtyckimi motywami dekoracyjnymi za pomocą jednej ciągłej linii splątanej tak, że można dostać oczopląsu. Rozmiar sugeruje, że był to krzyż nagrobny, a po drugiej stronie mamy piktyjskie  symbole oraz postać noszącą dużą brosze penannularną – atrybut wysokiego statusu społecznego.

Krzyż z Tully Lough  © National Museum of Ireland

Kolejny przykład tego stylu mieszanego, to rzadki przypadek zachowanego z tego okresu krzyża procesyjnego. Krzyż jest drewniany pokryty brązową koszulką, bardzo bogato zdobioną. Mamy tu spirale, zdobione guzy i postać ludzką otoczoną stworami.

Krzyż z Tully Lough  © National Museum of Ireland

Queen Mary’s Harp © National Museums Scotland, Edinburgh

Ten zabytek to XV-wieczny instrument muzyczny – harfa, jedna z trzech najstarszych zachowanych gaelickich harf. Nazywa bierze się stąd, że był to dar od królowej Szkotów Marii dla Beatrix Gardyn of Banchory, była ona przekazywana w rodzinie Robertsonów z Lude. Wiemy też, że syn Lady Gardyn miał wśród domowników w 1588 roku Antoniego McEwan McChlaiser (syn harfiarza). Ostatni harfiarz grający na tym instrumencie to John Robertson z Lude, zmarły w 1789 roku. Harfa została wykonana około 1450 roku w Argyll w Południowo-zachodniej Szkocji. Zrobiona z drewna i mosiądzu, wysokość 81.2 cm szerokość 51 cm. Znów patrzą na nas dziwne stwory: gryf, ryby, poplątane linie i roślinopodobne motywy z wplątanymi w to elementami chrześcijańskimi. Odkryto ślady farby - cynobru (vermillion – chińska czerwień), więc instrument ten musiał wyglądać jeszcze bardzie niesamowicie, gdy bard po posiłku zasiadał do gry w holu oświetlonym świecami i pochodniami  i śpiewał tęskne pieśni o przeszłości.

Celtowie zniknęli, ale ich duch przetrwał i został ponownie odkryty najpierw przez historyków, jak Geogre Buchanan, który w 1582 roku zidentyfikował starożytne plemiona Bretonów, Piktów i Celtów. Potem pojawiają się inne opracowania, sięgające do tekstów antycznych m.in. Juliusza Cezara. Pojawiają się fantastyczne teorie, że pierwszy Brytowie pochodzili od Fenicjan.  Potem w XVIII  stuleciu W. Stukeley przypisał Stonehenge i Avebury właśnie Celtom, określając miejsca te jako celtyckie świątynie.

Celtowie, druidzi, bardowie stają się tak popularni, że pojawiają się słynne „Pieśni Osjana”. Tak mocno wbiły się one w ludzką wyobraźnie, że nawet gdy prawda wyszła na jaw, nie osłabiły one fascynacji celtycką przeszłością. Popularne stają się ozdoby inspirowane stylem celtyckim, a celtyckie motywy przenikają do malarstwa. Dobrym przykładem jest obraz Johna Duncana „Riders of the Sidhe”. Mamy tu broń celtycką, końskie rogate czapki, tarczę w stylu tej z Battersea. Obraz przedstawia cztery skarby  Tuatha De Danann, nadprzyrodzonego bóstwa Irlandzkiego, a mamy tu  naczynie w rękach kobiety - to legendarny kociołek z Dagda, miecz z Nuada, włócznia z Lugh i kamień przeznaczenia Liath Faill.

© Dundee City Council (Dundee's Art Galleries and Museums)


Odżywają celtyccy herosi - Tewdig Mawr, Cuchulain, Caractacus i najsłynniejsza z nich Boadicea, która na rydwanie, (raczej rzymskim), mknie na wprost Big Bena. Obecnie Celtyckie tradycje otaczają nas i nawet pewnie z tego sobie nie zdajemy sprawy. Ja mam pierścionek, kupiony w sklepie z pamiątkami w Avebury, właśnie z motywem celtyckiego węzła, a większość z nas zna małego, ale bardzo zaradnego Celta o dużym sercu, którego przyjaciel z kolei ma wielkie rozmiary, olbrzymie mięśnie i ogrom siły, choć tyci móżdżek pełen dobroci – o kim mowa ? O Asteriksie i Obeliksie oczywiście. 

Wystawa przygotowana przez Muzeum Brytyjskie była otwarta do 31 stycznia 2016 w Londynie, potem jedzie do Szkocji do Muzeum Narodowego w Edynburgu i tam będzie można ją zobaczyć od 10 marca do 25 września 2016 roku.

Edynburg ceny i godziny otwarcia od 10 do 17.

Dorośli - £10 (bez darowizny £9)

Ulgowe (np.:studenci, seniorzy po 60tce) - £8 (bez darowizny £7.20)

Dzieci (12-15 lat) - £6.50 (bez darowizny £5.85)

Dzieci do 12 lat – za darmo.

Polecam, bo jest to uczta dla oczu i duszy.

wtorek, 02 lutego 2016

 

 

Oto kolejna wystawa przygotowana przez Muzeum Brytyjskie, koncentrująca się na społecznościach historycznych - niedawno byli Wikingowie. I znów cofamy się w czasy antyczne, aby prześledzić ten fenomenom pogańskiej kultury, która panowała w Europie przez setki lat. Zobaczymy też, co z niej przetrwało do naszych czasów.

Celtowie żyją w naszej świadomości i utożsamiani są z kulturami Irlandii, Szkocji, Kornwalii i Walii, a opisując ich tożsamość narodową często właśnie używa się określenia celtycki. Na Celtów patrzono inaczej w czasach antycznych, po upadku Rzymu, we wczesnym średniowieczu, okresie Romantyzmu i w czasach obecnych. Zmieniało sią pojęcie i definicja tej kultury. Na wystawie przygotowanej w kooperacji z Muzeum Narodowym Szkocji zostało zaprezentowanych 250 eksponatów ukazujących bogatą kulturę, technologię i spojrzenie na świat. Takie cuda tu były, że zapierało dech w piersiach. 

Nasza wiedza o Celtach i ich początkach w większości opiera się na znaleziskach archeologicznych, wiedza przekazana przez antycznych, greckich i rzymskich historyków jest pełna legend i dość luźnych informacji. Celtami nazywano ludność mieszkającą na północ od granic „cywilizowanego” świata, ludność zamieszkującą m.in.  tzw. Barbaricum. Grecy nazywali ich Celtami i mamy rzeźbę przedstawiającą umierającego Celta 250BC, natomiast Rzymianie znali i podbili Galów i kopia tej słynnej rzeźby przedstawia już umierającego Gala. Tu przypomniał mi się kawałek tekstu którego musieliśmy się nauczyć na łacinie „Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur. „ (Galia dzieli się na trzy części jedną zamieszkują Belgowie, drugą Akwitańczycy a trzecią po ichniemu nazywani Celtami a po naszemu Galami).

Holzgerlingen Statue  © Wüttembergisches Landesmuseum, Stuttgart.

Stajemy jednak oko w oko z Celtami, są tu bowiem wizerunki portretowe wykonane przez samych Celtów. Jest datowany na 500-400BC, dwutwarzowy posąg, wykonany z piaskowca z rogami - określanymi jako korona z liści. Jest to podobne nakrycie głowy, jak ze słynnej figury celtyckiego księcia z Glaubergu. Postać po obu stronach ma złożone ręce nad pasem. Choć centrum kultury Celtyckiej jest w Europie to dość dużo eksponatów było z Wielkiej Brytanii.

Brytania i Irlandia nigdy nie były określane przez starożytnych pisarzy jako Celtyckie narody, tu mieszkali Iceni, Caledonii, Picti itp.., choć były zauważane podobieństwa w kulturach tych narodów. Po upadku Rzymu Celtowie znikają z pisanej historii, ale przecież nie znikają z powierzchni ziemi. Średniowieczny historyk pisze o Gaels, Scots, Picts and Britons. Dopiero w okresie Renesansu uczeni odnajdują w starych manuskryptach słowo Celt i powoli określenie to wraca do świadomości historyczno–społecznej.  Rozpoczyna się poszukiwanie Celtyckich śladów, a wraz z rozwojem archeologii i nowymi odkryciami ( w XIX i XX wieku),  pojawia sią koncepcja sztuki i stylu celtyckiego, a także języka i kultury, która obejmowała ogromne obszary Europy.

Właśnie sztuka była elementem łączącym i wyróżniającym tę kulturę od sztuki świata antycznego.  Elementem przewodnim w tej sztuce były motywy fantastyczne, spirale, linie, rośliny pokręcone, węzły, animacja, itp., przy których to antyczne posągi wydają się być „nudne”. Choć znaczenia tych symboli już nie jesteśmy w stanie pojąc, to jednak przykuwa ona naszą uwagę i coś się w naszej duszy budzi. Obecnie nie patrzymy już na tę sztukę jako na prymitywną, której twórcy nie umieli oddać świata widzianego tak wiernie, jak artyści klasyczni. Ponieważ znamy już bogaty warsztat twórczy i skomplikowane technologie użyte do tworzenia, to widzimy tę sztuka jako opartą na symbolice, swego rodzaju abstrakcji, stylizacji, wizjonerstwu i bogatej wyobraźni.

Oto kilka przykładów zabytków jakie można  zobaczyć na wystawie.


Snettisham Great Torc   © The Trustees of the British Museum

Snettisham Great Torc, Norfolk 100-50 BC.

Wielki Torc (Torques)  z Snettisham, datowany na 100-50 BC, jest częścią skarbu znalezionego przez rolnika orzącego pole. Jest idealnym przykładem sztuki Celtyckie, jest śliczny, staliśmy przy nim długo zachwycając się finezją z jaką on został wykonany. Torc to taki otwarty naszyjnik o zdobionych zakończeniach, były one noszone przez kobiety i mężczyzn, a także dzieci. Ten tutaj został wykonany ze stopu złota i srebra, waży trochę ponad 1kg i ma 20 cm średnicy. Główny element składa się z 8 lin, każda także wykonana z 8 ręcznie wykuwanych drucików skręconych razem. Niesamowite jest to, jak wszystko jest dopasowane i identyczne, osoba która to wykonała była prawdziwym mistrzem.

Dwa zakończenia noszone na przodzie są puste w środku i zostały wykonane techniką na wosk tracony.  Wymodelowano je w wosku, potem oblepiono gliną i podgrzano topiąc wosk, wtedy wlano stop metalu. To co jeszcze bardziej podkreśla umiejętności twórcy, to fakt, że obie końcówki były od razu odlewane na resztę przedmiotu, na ten niezwykle pracochłonnie wykonany splot. Jeden błąd, cała praca na marne i trzeba zaczynać od nowa. Technika na wosk tracony to także gwarancja unikalności przedmiotu, ponieważ forma jest niszczona w trakcie produkcji, można wykonać podobny, ale nie taki sam egzemplarz. Motywy na powierzchni zostały wykonane ręcznie bardzo delikatnym narzędziem i jest to gąszcz linii, punktów i kół.


The Wandsworth Shield Boss, © The Trustees of the British Museum

Umbo z Wandsworth jest przykładem stylu popularnego na wyspach brytyjskich, będącego kombinacją innych stylów mi.in tzw. roślinnego i plastycznego. Dekoracja jest tu w formie reliefu wypukłego, a motywy wydają się zmieniać przed oczyma przybierając formy ptaków lub smoków. Na niby skrzydłach mamy wygrawerowanego ptaka oraz dwa stwory ptako-podobne. Ten motyw stworów w parach był popularny na przedmiotach uzbrojenia - jak pochwy mieczy i zawieszki przy pasach. Umbo to wykonane zostało z brązu, ma średnicę 33 cm a datowane jest na 300-200 BC.


Horned helmet from the Thames © The Trustees of the British Museum

Hełmy też były dekorowane, ciekawym eksponatem jest ten wyłowiony z rzeki Tamizy w okolicach mostu Waterloo. Jest niesamowity, bo ma dwa rogi, rozpiętość między rogami to 42,5 cm. Wykonany został z brązu i ozdobiony szkłem oraz motywami liniowymi roślino podobnymi, punktami , 6 studs (nakładkami – jednej brakuje), a datowany jest na 200-100BC. Zrobiono go z dwóch płacht brązu, łączone są one nitami na górze i po bokach. Po obu stronach, pod rogami mamy pętelki prawdopodobnie na pasek. Te nakładki (studs) były prawdopodobnie zaprojektowane do potrzymania szklanych lub emaliowanych elementów, które niestety się nie zachowały, a szkoda bo wyglądałby jeszcze bardziej fantastycznie.  W dekorowaniu zastosowano też technikę repusowania, czyli wybijania na zimno wgłębień, dających po drugiej stronie wypukły wzór.

Obok, dla porównania, był klasyczny grecki hełm - też ładny, ale nie przykuwający uwagi jak ten tu dziwoląg . To może wyglądać bardzo niepraktycznie, ale nie o to chodziło, taki hełm był na pokaz, miał zapewne imponować i zadziwiać. 


Blair Drummond hoard © National Museums Scotland, Edinburgh

Gdy w 2009 roku w Szkocji, na swojej pierwszej wyprawie z wykrywaczem metali, coś zabrzęczało Davidowi Booth, nie spodziewał się on, że jego odkrycie zostanie określone jako najważniejsze i najznamienitsze dla znajomości metalurgii epoki żelaza i wiedzy o Celtach. Trzeba tu pokreślić że zachował sią on jak nakazuje prawo i dobre obyczaje. Uzyskał pozwolenie na łażenie od właściciela pola, a potem po przybyciu do domu i umyciu znaleziska wypełnił formularz na stronie internetowej i wysłał zdjęcie do Scottish Treasure Trove Unit przy Muzeum Narodowym Szkocji.

Dr Fraser Hunter powiedział potem, że mało nie spadł z krzesła, jak to zobaczył. Już po trzech godzinach specjaliści przybyli na miejsce odkrycia. W czasie wykopalisk odkryto szczątki drewnianego okrągłego budynku.

Nie wiemy, czy był on ukryty w czasie jakichś niepokojów czy był to dar wotywny. Te cztery torci, jeden to tylko połówka datowane są na 300-100BC, i bardzo się od siebie różnią stylem i wykonaniem.

Torc był tradycyjną ozdobą w epoce żelaza w Europie i poza nią, ale pisarze klasyczni widzieli w nich znamię Celtów. Style były różne, czasem występowały na dużych obszarach, czasem bardzo lokalne. Idea tej ozdoby była powszechna, ale w różnych regionach rozwinęły się różne motywy ozdobne. Te z Blair Drummond świetnie odzwierciedlały ten trend. Dwa Torci, wyglądające jak skręcone złote wstążki, to typowy styl dla terenów Szkocji i Irlandii. Ten zachowany we fragmencie stylem pokrewny był ze skarbem z Fenouillet w południowo zachodniej Francji. Analiza metalu jednak wskazuje, że został on wykonany z materiałów lokalnych, naśladując Francuski styl. Powiedzmy, że jakiś tubylec poprosił mistrza złotnika o taki sam, jak ma któryś z sąsiadów. Czyli to styl został importowany, a nie przedmiot. Ostatni to jeszcze większy rarytas, forma jest typowa dla europejskiej epoki żelaza, ale łańcuszek do zapięcia i dekoracja ze złotych kulek, oraz skomplikowana technologia nawijanego w zwoje drucika, to jest technika rodem z obszaru śródziemnomorskiego. Wygląda na to, że w warsztatach leżących na terenie tzw. klasycznej Europy wykonano przedmiot egotyczny. Czy był on wykonany na zamówienie z tzw. obszaru Celtyckiego, czy był darem klasycznego kupca, dla ważnego klienta itp. , pojawia się wiele pytań. Ten skarb pokazuje nam wymianę, nie tylko towarową, ale także idei i stylów.

Według prawa to Korona ma prawo do wszystkich znalezisk archeologicznych w Szkocji, znalazcy nie mają prawa własności i muszą zgłosić każde znalezisko do właściwego urzędu - Scottish Treasure Trove Unite. Znalazca ma prawo do nagrody równej wartości znalezionego obiektu. Archeolodzy wycenili go na 462 tysiące funtów. Zastanawiam się, czy D. Booth nie spadł z krzesła jak się o tym dowiedział. Muzeum zaczęło zbierać pieniądze, dołożyła sią do tego specjalna Fundacja Sztuki (Art Fund) oraz dobrzy ludzie i udało się zebrać tę sumę, więc w marcu 2011 roku ten skarb został wpisany został do katalogów Muzeum Narodowego Szkocji. Dzięki temu można go zobaczyć i się nim zachwycać.

Te przedmioty są bardzo delikatne, można by powiedzieć ,że kruche z wyglądu, obok w gablotce był olbrzymi srebrny byczy torc (the silver bull-torc). Naszyjnik ten, znaleziony w Trichtingen W Baden-Württemberg w Niemczech, jest datowany na 500-50BC. Wykonany on został ze srebra i żelaza, a jego średnica wynosi 29,5cm. Ma on żelazny rdzeń i jest pokryty srebrną dekorowana blachą. Waga tej ozdóbki to 7 kilogramów, chodzenie z takim ciężarem to żadna przyjemność, więc był on raczej zakładany na specjalne okazje.

W jednej z sal była rekonstrukcja rydwanu z pochówku z Newbridge pod Edynburgiem. Było to pierwsze takie znalezisko w Szkocji i pochówek ten wskazuje na kontakty i wpływy kulturowe z Kontynentu,  jako że zwyczaj ten był bardziej typowy dla tamtych terenów Europy. Rydwan natomiast miał cechy typowe dla tubylczego produktu, był lekki, koła zostały wykonane w bardzo specyficzny sposób – obręcz została  zrobiona z jednego kawałka drewna, wygiętego w kształt koła. Następnie otoczono go rozgrzaną żelazną obręczą, która stygnąc, skurczyła się, dopasowując do drewnianej części. To jest typowo brytyjski sposób produkcji, nie praktykowany w tym czasie na kontynencie. Dzięki wnikliwej analizie archeologów możliwa była rekonstrukcja tego obiektu, której to dokonał R. Hurford i można było ten rydwan sobie obejrzeć na tej wystawie.

 

Torrs pony cap © National Museums Scotland, Edinburgh

Były też metalowe ozdoby, okucia i części rydwanów, ale jednym z bardziej spektakularnych elementów była ozdoba końska z Torrs datowana na III wiek BC.  Jest to „rogata czapka” i przeznaczona była dla rumaka, otwory przeznaczone były na uszy, nie oczy, a rogi wyginały się do przodu. Takiego rodzaju ozdoba na głowie konia jest widoczna  na monecie z okresu epoki żelaza, znalezionej w południowo-wschodniej Anglii. Przedmiot ten był wielokrotnie reperowany, czyli ktoś bardzo go sobie cenił lub lubił, rogi zostały przycięte i ponownie osadzone, być może kiedyś były to końce jarzma. Motywy ozdobne zostały na nim wykonane metodą repusowania oraz grawerowania, a zachowane zakończenie jednego rogu uważane jest stylizację głowy kaczki - płaskonosa zwyczajnego (wgłębienia po bokach to mogły być oczy, być może wykonane z koralu). W tych wygrawerowanych motywach można się też doszukać malutkiej ludzkiej twarzy.

Stwory o osobliwych kształtach pojawiają się też na ceramice, jak ta tutaj z Francji datowana na 150-100BC. W katalogu jest to określone jako „beer mug”, czyli naczynie do picia piwa. To co jest na nim przedstawione to chyba świat, jaki się widzi po dobrze zaprawionej imprezie. Można się tu dopatrywać jeleni z rogami, nogami i uszami, przeradzającymi się w skrzydła, kwiaty, czy pióra itd.


Battersea Shield © The Trustees of the British Museum

Rzeka Tamiza dostarczyła dość sporo zabytków celtyckich, a kolejnym jest tarcza użyta w wielu plakatach reklamowych tej wystawy. Jest to przedmiot wykonany z brązu, o wymiarach 78cm na 36cm, ważący prawie 3,5kg. Znaleziona ona została w latach 50-tych XIX wieku, w czasie oczyszczania dna rzeki przy budowie mostu w okolicach Chelsea. Pracujący przy tej budowie robotnicy znaleźli rzymską i celtycką broń oraz dużo szkieletów. Prawdopodobnie było to miejsce przekroczenia rzeki przez inwazyjne wojska Juliusza Cezara. Obecnie się uważa, że sama tarcza to wotywna ofiara, która znalazła się tam o wiele wcześniej, datowana jest ona na 350-50BC. Tarcza jest znów bogato dekorowana i nie wydaje się, aby była ona użyta w czasie bitwy, możliwe, że była to tarcza paradna. W dekoracji użyto repusowania, grawerowania i emalii. Ozdobiona została ona trzema wielkimi kołami, które z kolei są wypełnione ornamentami wyniesionych nad powierzchnię przeplatających się linii, kołami oraz 27 okrągłymi polami wypełnionymi czerwoną emalią, nałożoną tzw. techniką komórkową (cloisonne) – wypełnia się powierzchnie wydzielone drutem lub blaszkami. Mi by było szkoda taką piękną tarcze zabrać na bitwę, jeszcze by ją ktoś zniszczył. Te metalowe części były zapewne osadzone na drewnianej lub skórzanej tarczy, ale po tych elementach nie został nawet ślad.


Gundestrup cauldron © The National Museum of Denmark.

Dla mnie to była okazja zobaczyć jeszcze jeden słynny przedmiot, o którym wielokrotnie czytałam i widziałam na zdjęciach, ale tym razem mogłam temu cudeńku przyjrzeć się na własne oczy. Mowa tu o słynnym Kotle z Gundestrup. Jest to unikatowe znalezisko z torfowiska na Jutlandii. Znaleziony przypadkowo w czasie kopania torfu w 1891 roku. Składa się on z 13 części: okrągłej, pięciu długich prostokątów i 7 krótszych prostokątów, ( ósmy się zgubił). Rok później S. Müller dokonał rekonstrukcji kotła. Ma on 69cm średnicy i 42cm wysokości i został wykonany ze srebra (97%), był częściowo pozłacany. Datowany jest na 150-50BC. Okrągła podstawa została wystukana z blachy srebrnej. Na siedmiu panelach mamy reliefy przedstawiające na 4 męskie na 3 żeńskie „bóstwa”, wszystko została wymłotkowane, użyto tu repusowania, techniki embossing – wzór dopracowywano po drugiej, wypukłej stronie . Mamy tu brody, fryzury, biżuterię, torci, fantastyczne zwierzaki, jak skrzydlate konie i smoki lub koniki morskie (jak kto woli), psy, ptaki, lwy.

Gundestrup cauldron © The National Museum of Denmark.

Wewnętrzne 5 paneli to jeszcze bardziej złożone ilustracje, może opowiadają jakąś historyjkę lub mit. Mamy tu znów postacie ludzkie z potworami nie z tej ziemi, centkowane słonie, skrzydlate pół konie – gryfy, są tu postacie w hełmach z rogami. Mamy węże , zwierzęta drapieżne centkowane, są wojownicy z tarczami i muzykanci grający na instrumentach carnyx – taka trąba wojenna.

W jednej z gablot były takie instrumenty z Deskford i Tintignac, a przez słuchawki można było sobie posłuchać dźwięku jaki one wydawały.

Na jednym z obrazków mamy człowieka siedzącego na jakimś morskim stworzeniu.

Są schodki i platforma, aby można sobie wszystko zobaczyć, zwłaszcza spód kotła, bo jest tu umierający byk, figurka wojowniczki z mieczem i trzy psy - jeden biegnie, drugi się przyczaił, a trzeci zwija się z bólu.

Jest to niesamowity przedmiot, który choć jest utożsamiany z Celtami, znaleziony został poza znanym światem celtyckim. Wyprodukowany został w południowo-wschodniej Europie (tereny obecnej Bułgarii lub Rumunii). Tam, nad Dunajem, grupy celtyckie spotkały się z tradycjami trackiej sztuki, zwłaszcza w przedstawianiu zwierzęcych detali. Mamy tu elementy typowo Celtyckie, jak carnyx, czy bóstwo trzymające koło, ale pojawiają się zwierzęta z innych kontynentów –słoniowate, czy postacie w pozach dziś znanych u nas z zajęć jogi. Przedmiot ten to przykład kontaktów i związków nie tylko europejskich, ale i międzykontynentalnych. Wykonany w jednej części Europy, łączący elementy Celtyckie, Trackie i Azjatyckie, a znaleziony na północy Europy. Rarytas, i dla niego samego warto jest się wybrać na tę wystawę. Ja łaziłam naokoło oglądając go przed długi czas, a i tak mam niedosyt.

spód kotła - Gundestrup cauldron © The National Museum of Denmark

No i się okazało że cały wpis się nie zmieści i trzeba podzielić więc druga część nastąpi... 

 

Flag Counter