Blog > Komentarze do wpisu

Chiński Nowy Rok – rok świnki

 

 

Londyn to miasto wielokulturowe, taki wielki tygiel, w którym swoje miejsce znaleźli ludzie z różnych stron świata. Mój ukochany zawsze powtarza, że zostało ono założone przez Rzymian, spalone przez Wikingów, odbudowane przez Normanów, a główni lokatorzy Pałacu Buckingham mają grecko-niemieckie korzenie.

Londyn ma swoją chińską dzielnicę , a chińskie restauracje rozsiane są po całej metropolii. Kultura Państwa Środka fascynuje nas Europejczyków od wieków, a na obchody nowego roku przychodzą tłumy.

Chiński nowy rok jest obchodzony przez 20% mieszkańców naszej planety. W Chinach nazywa się ten czas Chunjie (Spring Festival – Festyn Wiosenny) i choć jest jeszcze pełnia zimy to najgorsze zimne i ciemne dni już są praktycznie za nami.

Parada Noworoczna na Charing Cross Road w Londynie 2019

Nie ma stałej daty tego święta, bo jest ono obliczane według faz księżyca i przypada między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku przypadł on na 5 lutego, a główna parada i uroczystości w Chińskiej dzielnicy i na placu Trafalgar odbyły się w niedzielę 10 lutego.

Mają oni swoje własne znaki zodiaku, jest ich też dwanaście, a są to: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza/owca, małpa, pies i świnia. Do tego jest jeszcze pięć żywiołów: woda, ziemia, drewno, ogień i metal i tak każdy znak ma co pięć lat przypisany ten dodatkowy element.

Rok świni właśnie się zaczął. ( inne lata w których przypadł rok świnki to 2007, 1995, 1983, 1971, 1959, 1947 i 1935).  Jest to ostatni dwunasty znak w cyklu. Według jednej z legend Cesarz Jade zadecydował, że będzie to kolejność w jakiej zwierzęta przyszły do pałacu, aby być jego strażnikami. Świnka przyszła ostatnia, bo zaspała, choć według innego mitu wilk zniszczył jej domek i musiała ona sobie go odbudować.

Świnka jest wiązana z ziemią i w tym roku jest to także jej element. Więc mamy rok przyziemnej świnki. Świnka jest symbolem bogactwa, patronuje godzinom nocnym 9-11, w terminologii yin i yang jest yin. Są one portretowane z pełnymi, tłustymi policzkami i dużymi uszami, które są oznakami powodzenia.

Świnki są realistami, lubią cieszyć się życiem, choć nie są rozrzutne. Działają, a nie tylko mówią, że coś zrobią. Lubią rozrywkę, są trochę materialistami, ale są w stanie na to ciężko zapracować. Są pełne energii, nawet jeżeli trzeba wykonać nudną pracę. Jeżeli mają szansę na objęcie stanowiska zapewniającego im władzę i wyższą pozycję społeczną, to chętnie na nie wskoczą.

Świnki z elementem ziemski łatwo nawiązują przyjaźnie, są wspierana przez otoczenie w życiu zawodowym i osobistym. Mają szczęśliwe życie, odnoszą sukcesy w późniejszej porze życia, nie są zbyt romantyczne i powinny nad tym popracować.

 

Mężczyźni spod tego znaku są łagodnymi optymistami. Dążą wytrwale do swojego celu, są naiwni i wykorzystywani przez innych złych ludzi. Pieniądze ich się nie trzymają. Lubią się uczyć, są cisi i nieśmiali, ale bardzo serdeczni i mają dużo przyjaciół, na których mogą polegać w trudnych chwilach. Są lubieni i kochani.

Kobiety urodzone w roku świnki są enegiczne, lubią udzielać się towarzysko, mają miłą osobowość. Czasem są zbyt przyjacielskie i mogą zapominać o potrzebie przestrzeni osobistej drugiej osoby. Powodzi im się finansowo i choć na początku jest im trudno, to ciężką pracą dorabiają się majątku. Dobrze zorganizowane, lubią porządek oraz dzieci.


Twój znak zodiaku może decydować o karierze, zdrowiu, szczęści w związkach. Chińczycy wierzą, że rok w którym panuje twój zodiak jest twoim najbardziej pechowym rokiem. Nazywają to Benming Year i aby się bronić przed złem, należy użyć koloru obronnego, jakim jest czerwony. Należy dekorować nim dom i nosić na sobie coś czerwonego, niektórzy noszą czerwone majtki przez cały rok.

cny114

Tradycyjnie ludzie starzeją się o rok właśnie z Nowym Rokiem.

Ten Festyn Wiosenny był początkowo dniem, w którym proszono bogów o pomyślny czas siewów, a potem zbierania plonów, bez tego głód by zaglądał ludziom w oczy.

Według legendy potwór zwany Nian przychodził i gnębił ludzi w noc przed nowym rokiem i ludzie bali się wychodzić z domów. Jeden odważny chłopiec przegonił potwora petardą i następnego dnia ludzie świętowali odpalając jeszcze więcej petard. Ten zwyczaj stał się ważnym elementem obchodów tego święta. Petardy mają odstraszać potwory i pecha.

Inny zwyczaj na tę noc to palenie fałszywych pieniędzy i malowanych sztabek złota jako uczczenie zmarłych, a jednocześnie ofiarę która ma zapewnić dobrobyt i powodzenie dla przodków w życiu pozagrobowym.

Tej nocy niebo rozjaśniają fajerwerki, jest ich tak dużo, że niektóre miasta wprowadzają zakaz ze względu na zanieczyszczenie powietrza. W Pekinie obowiązywał on przez 13 lat i został zniesiony w 2006 roku.

 

cny115

cny116

Festyn Wiosenny trwa w zasadzie 15 dni, a jeżeli wliczy się wieczór przed Nowym Rokiem, to jest to 16 dni. Jeżeli jednak doliczy się Laba Festival w grudniu, to jest to 40 dni świętowania. Powinno się ten czas spędzić z rodziną i wspólnie zasiąść do obiadu w wieczór przed Nowym Rokiem. Z tego powodu jest to czas największych ilości podróży na świecie, bo każdy chce wrócić na ten czas do domu. Ludzie dosłownie walczą o bilety, zwłaszcza że można kupić je 60 dni przed dniem podróży. W 2015 roku co sekundę sprzedawano 1000 biletów. Trzeba się w domu pokazać z jak najlepszej strony, udowodnić, że odniosło się sukces zawodowy i osobisty, a najlepiej jak się człowiek pojawi z partnerem. Jeżeli się go nie ma, to można sobie wynająć.

 

Pewnych rzeczy nie wolno też robić w Nowy Rok np. brać prysznic, zamiatać czy wyrzucać śmieci. To wszystko, żeby nie pozbyć się szczęścia, bo można je przez przypadek zmyć lub wyrzucić.

Sprząta się w specjalny dzień przed Festynem Wiosennym i wtedy wymiata się pecha i robi miejsce na dobro i szczęście. Takie wiosenne porządki. Inne zakazane czynności to obcinanie włosów, używanie nożyczek, noży i innych ostrych przedmiotów, kłócenie się i przeklinanie oraz niszczenie przedmiotów.

Dzieciaki są zawsze najbardziej przejęte udziałem w paradzie.

Tego dnia daje się też prezenty, dzieci otrzymują czerwone koperty z pieniędzmi, a ma to symbolizować przekazanie fortuny, szczęścia od starszego pokolenia do nowego. Takie prezenty mogą być wymienianie między pracodawcami i pracownikami i przyjaciółmi. 

Daniem tradycyjnym są pierożki, choć są one bardziej popularne na północy, na południu królują sajgonki i ryżowe kulki tangyuan. 

cny119

 

Kolorem dominującym jest czerwień, bo ten kolor odstrasza potwory, jak już wspominany Nian. Wiesza się lampiony i ostre czerwone papryczki, a nawet smaruje drzwi i okna pastą z czerwonej papryki.

cny14

 

Obchody chińskiego Nowego Roku kończą się Festynem Lampionów, który przypada w pierwszą pełnię księżyca. To jest noc imprezowa. W przeszłości dziewczęta nie mogły wychodzić same z domu, ale w tę noc pozwalano im spacerować, podziwiać księżyc i lampiony. Ten dzień jest odpowiednikiem Walentynek w Chinach i chyba trochę naszych świętojanek.


Trzeba tu też dodać, że chiński Nowy Rok jest chyba najbardziej obchodzonym dniem na całym świecie. Z bardzo prostego powodu prawie co 5 mieszkaniec naszej planety mieszka w Chinach, miliony Chińczyków mieszkają na całym świecie, każde większe miasto portowe ma swoją Chińską Dzielnicę. Każdy może wziąć udział w tym święcie i jeżeli jeszcze nie byliście, to następnym razem popatrzcie na kalendarz i wpadnijcie do pobliskiego Chińskiego miasteczka.

cny122 

Tradycyjne życzenia Szczęśliwego Nowego Roku brzmią „Xin nian kuai le”, w Honkongu mówi się „gong hej fat choy” a po mandaryńsku „gong xi fa cai” co oznacza gratulacje z powodu fortuny.


Zdjęcia wykonane zostały przez mojego fotoreportera pyssona. 

Inne wpisy o kulturze chińskiej 

Terracota army wojownicy przyjechali do Liverpoolu

Chinski nowy rok rok ognistej malpy 

Ai Weiwei ziarenka slonecznika

Chinskie Szaty Cesarskie-wystawa

niedziela, 17 lutego 2019, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
2019/02/17 14:20:18
Jestem swinka i istotnie charakterystyka tego znaku opisuje mnie w prawie 100% :)
-
2019/02/17 14:25:39
Ewa to musisz nosić coś czerwonego żeby odpędzić pecha, pozdrawiam ;)
-
2019/02/17 15:56:31
Och, pecha to ja nie mam w zyciu, wrecz przeciwnie, samo szczescie :) A czerwony kolor uwielbiam :)
Flag Counter