Blog > Komentarze do wpisu

Orchidei czar fotorelacja z wystawy Kew Gardens 2017

 

 Paphiopedilum Victoria Regina

  Chodzenie na wystawę kwiatów egzotycznych, a głównie orchidei do ogrodu botanicznego w Kew,  stało sią taką naszą małą tradycją. Nie jestem botanikiem, więc moja wiedza o tych pięknych roślin ogranicza się do tego, że są roślinami i mają liście, łodygi, korzonki i kwiaty. Staram się podpisywać zdjęcia, ale czasem tabliczka była między okazami, albo napis był na patyczku ręcznie pisany i trochę się rozmazał … itp. Niektóre są do siebie tak podobne, a miały inne nazwy na tych patyczkach, że mi się mogło pomieszać. Jedno jest pewne – to są po prostu przepiękne kwiatki i nigdy ich nie mamy dosyć. Na wystawie także były inne egzotyczne rośliny jak bromeliowate, ananasy i rośliny jedzące owady itd. 

W tym roku tematem przewodnim wystawy były Indie oraz znaczenie kwiatów w kulturze i zwyczajach tego kraju. Organizatorzy starają się trochę urozmaicić wystawę np. w ubiegłym roku były rytmy Brazylijskiego karnawału obecnie mamy dźwięki ulicy w Kalkucie czy Bombaju – głównie trąbienia i dzwonki rowerowe. Było też parę rzeźb kwiatowo roślinnych np. ryksiarza, słonia czy wielkiego pawia.

Oto nasza fotograficzna relacja z tej wystawy na zachętę dla tych co mieszkają na Wyspach lub się tu wybierają w najbliższym czasie – wystawa jest czynna do 5 marca 2017.

 

 Phalaenopsis „moth orchid” czyli po naszemu Falenopsis „ćmówka” to podobno jedna z najłatwiejszych w uprawie orchidei i z tego powodu jest bardzo popularna wśród hodowców i kolekcjonerów, czego efektem są różne mieszańce. Na wystawie ten rodzaj był licznie reprezentowany. Pokazujemy tylko parę zdjęć bo w poprzednich latach już je pokazywaliśmy. Orchidee w Brazylijskim rytmie i Orchidea piękna jest

Phalaeonopsis  "Pebble Beach"

Phalaenopsis Miraflore 

 Cymbidium  to kolejny popularny rodzaj orchidei, łatwe w uprawie roślinki i mające przepiękne ubarwienie, wytwarzają pseudo bulwy a niektóre rosną naprawdę wysoko mamy bliskie spotkania trzeciego stopnia z piękną orchideą. Nazwane są one potocznie „Boat Orchids” czyli łódkowate.

Cymbidium "Ice Nymph"


Cymbidium Goddon Loch "Vieux"


 

Cymbidium Liz Johnson 

 

Cymbidium Strathbraan "Cooksbridge Pearl"


 

 Cymbidium Latigo "Cooksbridge Sunset"

 

 Cymbidium Ray bilton "Cooksbridge Satin"

 

 Cymbidium Maugham Down "Cooksbridge Rajah"


Cymbidium Loch Eck

Loch Heilen "Hamsey" 

 

 Cymbidium Linlithgow Loch "Lewes Gleam" 
 Cymbidium Loch Insh "Lewes"

 

Cymbidium Holy Loch "Lewes"


 Cymbidium Loch Tay

  

Cymbidium Mighty Mouse "Minnie" 

 Vanda (Wanda) to kolejny rodzaj orchidei występujący na wystawie w dużej ilości. Jest to dość popularny gatunek, zwłaszcza wśród hodowców produkujących hybrydy. Niektóre  kwiaty z tego rodzaju są zagrożone, handel dzikimi orchideami jest zabroniony, zwłaszcza Vanda Coerulea ( Blue Orchid – Błękitna Orchidea). Ten rodzaj jest także narodowym kwiatem Singapuru. Nazwa Vanda pochodzi z Sanskrytu, a kwiaty te są używane w hinduizmie jako ofiary dla bogów i w czasie obrzędów religijnych „Puja” (Pudźa).

 

Vanda Coerulea Błękitna Orchidea 

 

 

Vanda Natcha Honey Drops

 

 

Vanda Divana Pink 

Dendrobium – to jedna z liczniejszych rodzajów, ma około 1200 gatunków, które są bardzo różnorodne, niektóre z nich żyją na drzewach, rosną w tropikach i subtropikach.

 

Dendrobium So Nook Thailand Black

 

Inne ciekawe orchidee to Miltonia, Oncidium, Epidendrum czy wyglądające jak pantofelki Paphiopedilum. Dwie pierwsze odmiany to kolejne fikuśne rodzaje tej roślinki. Często wyglądają bardzo podobnie i obie mają urocze kwiatki, które pobudzają naszą wyobraźnie, a ja często widzę w nich postacie np., panny w balowych sukniach albo wesołych skoczków spadochronowych. 

 

 

Miltonium Regnellii

Miltonia Bluntii 

 

Oncidium Altisium nazywana Wydlers Dancing Lady lub jak ktoś woli Popcorn Orchid (Kukurydzianka)

Oncidium Maculatum

 

Oncidium Sharry Baby


 Oncidium Wilsonara nad i pod różne jej odmiany

 

 

Laelia Superbiens "St Joseph Staff"

 

Zygopetalum "Blue Caribou" 

 

Oncidium lub Miltonia  

Paphiopedilum Gratixianum

 

Paphiopedilum Maudiae Femma


Zapraszamy na wystawę do Ogrodów Botanicznych w Kew Londynie.

Ceny biletów

Dorośli =£16.50 *z darowizną, £15 standardowy

Ulgowe (studenci z legitymacją, seniorzy po 60-tce) = £15.50 *z darowizną, £14 standardowy

Dzieci ( 4-16) = £3.50

Rodzina ( 2+2) = £37.50 *z darowizną, £34 standardowy

Rodzina (1 +2) = £21 *z darowizną, £19 standardowy

Bilety kupione przez Internet na stronie Kew Gardens są o funta  taniej.

środa, 22 lutego 2017, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
2018/01/29 13:04:35
Świetne są te zdjęcia na prawdę piękne egzotyczne kwiaty.
-
2018/01/30 20:31:54
dzieki, to sa piekne roslinki i w tym roku tez sie wybieramy je ogladac.
Flag Counter