Blog > Komentarze do wpisu

Wildlife photographer of the year 2014

 

To już czwarta edycja tej wystawy, na której byliśmy, to już taka nasza zimowa tradycja. Relacje z poprzednich edycji znajdziecie tu: „Przyroda w fotografii wystawa konkursowa edycja 22” oraz „ Przyroda w fotografii wystawa konkursowa”, Wildlife photographer of the year 2013 relacja z wystawy konkursowej.

Konkurs jest organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej i BBC. Jest otwarty dla wszystkich, zgłoszenia są przyjmowane od grudnia do lutego, a potem panele sędziowskie muszą zdecydować o nagrodach.

Początki tej wystawy były skromne, bowiem na pierwszy konkurs w 1965 roku nadesłano 500 zdjęć, na tę, 24-tą już edycję, wpłynęło 41 000 zgłoszeń z 96 krajów. To trochę mniej niż w ubiegłym roku.  Zwiększyła się także liczba kategorii - w pierwszej edycji było ich tylko 3. W tym roku zrobiono swego rodzaju rewolucję w kategoriach konkursowych, likwidując niektóre, a tworząc nowe. I tak np. zniknęły Portrety Zwierząt, Urban Wildlife (Dzikie życie w mieście) oraz Animals in Their Environment (Zwierzęta w swoim naturalnym środowisku), a np. Botanical Realm (Królestwo Roślin) zostało przekształcone w Plants and Fungi (Rośliny i Grzyby) Behaviour: Cold-blooded animals ( Zachowania Zwierząt Zimnokrwistych) stało się Amphibians and Reptiles ( czyli Płazy i Gady), podobnie Wildscapes (Dzikie Zakątki) stała się Earth’s Environments czyli takie Środowisko Naturalne. Creative Visions (Kreatywna Wizja Przyrody) zmieniła się w Natural Design - coś w rodzaju Kreacje Przyrody i nadal zadziwia czasami, o co autorowi tu chodziło i co to jest na zdjęciu. Całkiem nową kategorią jest The TimeLapse Award – idąc za duchem czasu, a ponieważ obecnie królują w mediach „ruchome obrazy”, wprowadzono tę kategorię, w której mamy szansę obserwować zmiany uchwycone na serii zdjęć.

Nadal jest nagroda dla młodych fotografów, w tych samych kategoriach wiekowych,  nagroda foto-dziennikarska, ale są dwie nagrody za Portfolio. Jedna kategoria to Wildlife Photographer of the Year Portfolio Award i tu zwyciężył ze swoimi zdjęciami rajskich ptaków Tim Laman. Druga to Rising Star Portfolio Award (czyli Wschodząca Gwiazda) i tu wygrał 15-letni Michel d’Oultremont z Belgii. Nadal jest też tzw. „Świat w naszych rękach”. która ma ukazywać wpływ człowieka na środowisko naturalne i ukazuje zwykle negatywne aspekty działalności ludzkiej.

Jak w poprzednich latach nie zawsze zgadzaliśmy się z decyzjami jurorów, ale tak to już jest, że każdy ma swoje opinie. Wiele zdjęć nas znów zachwyciło i gorąco Was namawiam do zobaczenia tej wystawy. W Londynie jest ona w tym roku bardzo długo bo do końca sierpnia 2015 roku, a można ją zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej.  Każdego poprzedniego roku była ona na objeździe po UK, a także po Polsce. Miejcie wiec oczy i uszy szeroko otwarte. Jak dowiem się gdzie i kiedy do dopiszę to na końcu wpisu.

Nagrodę Wildlife Photographer of the Year 2014 otrzymał Michael ‘Nick’ Nicholson, który nie raz już przewijał się wśród zwycięzców. Tematem są jego chyba ulubione zwierzaki - lwy, tym razem w czarno-białej formie, stado wyleguje się na skałach. Zdjęcie ładne, czy koniecznie najlepsze? Zapraszam na wystawę, abyście mogli sami ocenić.

Dla zachęty przedstawię parę zdjęć, które nam szczególnie przypadły do serca.


W kategorii „Birds” Ptaki znów jako zwycięzca znajome nazwisko Bence Mate, ale mnie zauroczył Jan van der Greef i jego fotka „Touche”. Jest to ciekawe ujęcie ptasiego życia. Otóż mamy tu sword billed hummingbird (mieczodziobka z rodziny kolibrowatych), który ma bardzo długi dziób ( około 11 cm), dłuższy niż jego ciało – nie licząc ogona. Taki długi dziobek jest bardzo przydatny w wypijaniu nektaru z kwiatów o długich kielichach, ale ma też inną zaletę. Ten jego dziób jest jak mieczyk, a może raczej kopia i ten mały ptaszek wydaje się wiedzieć jak go użyć, aby innych, niepożądanych gości na jego terenie przegonić. Mały, ale dziarski, stoi na „paluszkach” i wydaje się grozić delikwentowi, który ośmielił się wkroczyć na jego terytorium. Kolorystka też mnie urzekła, zieleń konarka i ciało ptaszka mieniące się też zielenią, a fakt że udało mu się uchwycić go, machającego skrzydełkami 60 razy na minutę, już od razu zachwyca.

 

W kategorii Earth’s Environments ujęły nas dwa zdjęcia.


Pierwsze to zwycięzca Francisco Negroni i jego „Apocalypse”. Otóż Francisco, gdy usłyszał że wulkan w kompleksie Puyehue-Cordon Caulle obudził się i zaczyna wyrzucać w powietrze dym, popiół, pumeks i co tam jeszcze się da, to pojechał tam w nadziei, że uda mu się coś ciekawego pstryknąć. No i miał facet nosa, udało mu się sfotografować rzadki fenomen jakim są pioruny wulkaniczne (volcanic lighting – dirty thunderstorm). Wizja jaka ukazana na zdjęciu jest cudna i straszna, potęga wulkanu i zachodzących w czasie erupcji procesów chemicznych i fizycznych może przerażać, ale jednocześnie zapiera dech w piersiach.


Drugie zdjęcie autorstwa Davida Clappa „Magic mountain” (czarodziejska góra) przypadło nam do serca, bo znamy tę górę. Byliśmy w ubiegłym roku na Islandii, i nasz przyjaciel nas zabrał w tamte rejony i opowiadał, że ta góra (Kirkjufell) jest często fotografowana, że są tłumy ludzi i każdy stara się uchwycić górę i wodospady, a potem idziemy sobie po wystawie i jest ta piękna i tajemnicza góra z aureolką borealis. Ach zatęskniło mam się wtedy za Islandią, za tą dzikością, za tym pięknem.

Z kategorii Underwater Spiecies rozbawiło nas zdjęcie Adriano Morettiniego „Touch of magic”. To zdjęcie, a raczej pomysł na nie miał Adriano w głowie od 15 lat. Niedaleko jego miejsca zamieszkania jest zamek Miramare, stoi on na klifie nad Morzem Adriatyckim i tam zbierają się meduzy. Dwa rodzaje Barell Jellyfish (Rhizostoma pulmo ) i Fried-egg Jellyfish (Phacellophora camtschatica). Obrazek jaki mamy na zdjęciu jest uroczy, naprawdę jakby jajko sadzone nam pływało po wodzie i ten zamek w tle nad wodą. Cudne to po prostu i inne niż reszta. Warto było czekać 15 lat i pocierpieć, gdy one poparzyły przy zbliżaniu się, w celu uzyskania najlepszego ujęcia.

Dwa ostatnie zdjęcia pochodzą z kategorii Młodzików.


Zwyciężył w przedziale wiekowym 11-14 lat Marc Albiac z Hiszpani ze zdjęciem „Angle poise”. Będąc dobrym wnuczkiem Marc pomagał swojej babci posprzątać ogródek i tam wśród jeżyn zauważył modliszkę śródziemnomorską. Kazał babci jej pilnować i pognał do domu po sprzęt. Na szczęście modliszka była grzeczna i została tam gdzie była. Niestety światło nie było zbyt dobre, ale wtedy poratowała go prosta kartka papieru, wsunięta ostrożnie za owada. I tak oto mamy tę prześlicznie jak do modlitwy pozującą, a jednocześnie zalotnie zerkającą na nas samiczkę.


W przedziale wiekowym 15-17 lat spodobał mi się „Snowbird” (śnieżny ptak” Edwina Sahlina. W czasie zimowych wakacji zaobserwował on ptaki z gatunku Siberian Jay (sójka syberyjska), polujące na resztki jedzenia zostawianego przez turystów i narciarzy. Okopał się w śniegu i rozrzucił resztki jedzenia naokoło i czekał. Miał szczęście, bo ptak przefrunął nad nim i mamy taki uroczy efekt, sójkę w pozie orzełka.

I to tak tyle dla zachęty, wybierzcie się na tę wystawę, jest ciekawa, inspiruje do podróży, do chwycenia za aparat, wzrusza, wzbudza gniew, gdy oglądamy okrucieństwo człowieka wobec zwierząt i naszej planety.

Wystawa będzie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie do końca Sierpnia. Zapraszam

 

Godziny otwarcia od 10 do 17:45 ostatnie wejście o 17:15.

Ceny biletów

Dorośli – £ 12.60

Dzieci i bilety ulgowe – £ 6.30

Bilet rodzinny ( max 2 dorosłych i 3 dzieci) - £35.45

Ulgowe bilety są dla seniorów, studentów z legitymacją, posiadaczy karty Art Fund. 

Dojazd: najbliższa stacja metra to South Kensington, linie metra District (zielona), Circle (żółta)i Piccadilly (granatowa), autobusy 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 mają przystanki w pobliżu muzeum.


Wpis został zilustrowany materiałami udostępnionymi przez Wydział Prasowy zajmujący się promocją wystawy ˆ.


Kalendarium po Polsce

04.12. -€“ 28.12.  -  Bydgoszcz  -  Muzeum Okręgowe, ul. Grodzka 7-11

05.02. -€“ 27.02.  -  Mińsk Mazowiecki  -  Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16 

05.03. -€“ 26.03.  -  Szczecin  -  Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3 

01.04. -€“ 26.04.  -  Toruń  -  Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, ul. Łokietka 5

01.05. - 25.05.  -  Sopot  -  Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2 

30.05. -€“ 28.06.  -  Szklarska Poręba  -  Karkonoski Park Narodowy, ul. Okrzei 28 

03.07. - 30.07.  -  Płock  -  Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36 

06.08. €- 30.08.  -  Białowieża  -  Białowieski Park Narodowy, Park Pałacowy 5 

04.09. -€“ 29.09.  -  Bytom  -  Muzeum Górnośląskie, Plac Jana III Sobieskiego 2 

06.10. - 29.10.  -  Warszawa  -  Muzeum Ziemi PAN, Aleja Na Skarpie 27 

05.11. -€“ 29.11.  -  Wrocław  -  Muzeum Miejskie, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15

 

 

poniedziałek, 19 stycznia 2015, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
2015/02/07 11:11:52
Zdjęcia są nieziemskie, jakby jakiś artysta dokonał przeróbek fotograficznych. nawet nie zdajemy sobie sprawy, że żyjemy wśród tak pięknej natury.
Flag Counter