Blog > Komentarze do wpisu

Transport w Londynie na rok 2015 cz 2

Jako że całość się nie chciała zmieścić musiałam podzielić. Zanim zadacie pytanie sprawdzcie w cz 1.

Travelcard – Travelka to bilet wielokrotnego użycia i można go kupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc i rok ( nie ma biletów weekendowych). Może to być papierowy bilet, albo można go mieć na karcie Oyster.

Travelka w strefach Londynu nie obejmuje dojazdu do Lotnisk w Luton, Stansted czy Gatwick, choć lotniska te mają w nazwie London, to leżą daleko poza granicami miasta i nawet tzw.  Greater London. Lotniska City i Heathrow są objęte strefami i można użyć na dojazd do nich Travelek lub Oysterek, jadąc metrem, autobusem (Piccadilly Line na Heathrow) , autobusem czy DLR (na City), nie można użyć ich w Heathrow Expressie (pociągu odjeżdżającym z Paddington) – tu trzeba kupić oddzielny bilet, jeżeli chcecie jechać tym expresem.

Travelkę kupuje się na określone strefy i tylko w nich można się poruszać. Jeżeli wyjeżdżacie za strefy określone na Travelce musicie kupić tzw. „extension” .

Travelka obejmuje: metro (underground, tube), autobusy (miejskie – tu nie ma podziału na strefy), tramwaje (tram), DLR, overground, National Rail.

Peak time czyli godziny szczytu w transporcie - to czas w ciągu dnia, gdy jest największy tłok, bo ludzie jadą do pracy, szkoły a potem z pracy i szkoły itp. Peak time to czas przed godziną 9:30 od poniedziałku do piątku oraz między 16:00 a 19:00 dla opłat jednorazowych w dni powszednie.

Off Peak - to po godzinie 9:30, oraz weekendy i dni świąteczne (Bank Holidays) .

Tavelka jednodniowa ma dwie opcje: Peak i Off Peak, jest dostępna tylko w wersji papierowej.

Mamy więc Travelkę jednodniową w wersji Anytime – całodzienną, bo ważna jest przed 9:30  czyli w porannych godzinach szczytu ( Peak Time).

Day Off-Peak - czyli podróż się ma zacząć po 9:30 rano, jest ważna w czasie szczytu popołudniowego.

Każda Travelka (jednodniowa lub okresowa) jest ważna do 4:30 rano następnego dnia - tak żeby móc do domu wrócić nocnym autobusem. Metro i koleje w większości zamierają w okolicy północy. Są plany, aby wprowadzić całodobowe metro i na początek ma tak być w weekendy.

Travelki okresowe (bilety sezonowe) mają daty ważności początkową i końcową, a ważne są także do godziny 4:30 po dniu wygaśnięcia Travelki czyli np. jeżeli macie Travelkę ważną do 10 lutego to, jeżeli chcecie wrócić do domu autobusem nocnym, możecie to zrobić do godziny 4:30 rano dnia następnego czyli 11 lutego .

Travelek nie można użyć na tzw. specjalnych pociągach np. Heathrow Express.

Travelkę można kupić na 7 dni przed dniem, w którym chcemy ją użyć, lub od dnia w którym ma się zacząć – wybieramy od kiedy ma być ważna i na ile. Tygodniowa Travelka  (ważna 7 dni) zaczynająca się np. w piątek 2 Stycznia i jest ważna do 8 stycznia w czwartek, ale jeszcze wrócimy do domu nocnym autobusem do 4:30 w piątek 9-tego. Miesięczna Travelka zaczynająca się np. 20 stycznia będzie ważna do 19 lutego i znów z tą opcją do 4:30 rano dnia następnego na noce powroty do domu, hotelu itp.

Dla dziennych i tygodniowych Travelek papierowych ( printed tickets) nie trzeba mieć tzw „photocards” - to specjalne karty z fotografią towarzyszące biletom sezonowym ważnym przez miesiąc lub dłużej. Z jednej strony mają one ukrócić pożyczanie sobie biletów sezonowych, z drugiej jeżeli zgubicie lub wam ukradną ten bilet, to teoretycznie bez tej „photocard” nie będzie go można użyć, bo jak złapią to karę wlepią. Do Tavelek papierowych miesięcznych i rocznych trzeba wyrobić sobie „photocard”. Można mieć Travelkę miesięczną i roczną na Oysterce ale wtedy Oysterka musi być zarejestrowana.

Travelki są sprzedawane na wszystkich stacjach metra w okienkach biletowych, (choć obecny mer Londynu ma plan zamknąć kasy biletowe na stacjach metra - takie głupie pomysły mu się po głowie szwędają), w automatach ( są instrukcje po polsku), na stacjach kolejowych, w sklepach – kioskach oznaczonych znaczkiem Oyster or TfL, i oczywiście przez Internet.

Travelki papierowe wkładamy w bramkę w jeden otworek z przodu, a potem ona nam wyłazi na górze przez drugi otworek i trzeba ją zabrać - to wtedy otworzy się bramka – taki sprytny trick by ludzie nie zostawiali biletów. Jak wam bilet utknie, to trzeba zawołać pracownika – lepiej zachować rachunek kupna, bo jest na nim numerek i łatwo znaleźć który Wasz. W autobusach niczego papierową Travelką nie dotykacie – pokazujecie datę ważności kierowcy i już.

Bilet jednorazowy nie wyłazi przez ten otwór (podróż jest skończona nie wołajcie pracownika, bo będzie obciach ), bramka się otwiera po tym jak go włożycie i zamyka po przejściu przez nią.

W bramkach są czujniki i jak ktoś się ładuje nadprogramowo to może zostać przycięty i uznany za gapowicza. Uwaga - jeśli przechodzicie za kimś, to nie dotykajcie swoją kartą i nie wkładajcie biletu zanim on nie przejdzie, bo możecie mu niechcący zafundować przejazd. Jeżeli ktoś ma problem i zaświeci mu się czerwone ostrzeżenie, a Wy dotkniecie i odczyta waszą Oysterkę czy kartę bezdotykową lub papierowa Travelka przejdzie i zapali się zielone  - to oni przed Wami wejdą, a Wam się przed nosem bramka zamknie. Trzeba się będzie asystentowi tłumaczyć. Śpiesz się powoli, jak mawia przysłowie pszczół.

Travelki Jednodniowe  nowości i kontynuacje - ceny w tabelce na dole wpisu:

 • zlikwidowano papierowe Jednodniowe Travelki na strefy 1-2
 • na strefy 1-4 można tylko kupić papierową Jednodniową Travelkę w typie Anytime i kosztuje ona teraz 12 funtów.
 • Jednodniowa Travelka Anytime na strefy 1-6 pozostaje bez zmian 17 funtów.
 • Jednodniowa Travelka Off Peak na strefy 1-6 wzrosła do 12 funtów dla osoby dorosłej, dzieci 6 funtów.
 • Dziecięce Travelki Jednodniowe kosztują połowę ceny Travelki dla osoby dorosłej

Karta Oyster– to taki plastikowy bilet wielokrotnego użytku, można mieć na niej Travelkę tygodniową, miesięczną i roczną. Można też naładować sobie pieniądze i płacić za każdy przejazd - nazywa się to „pay as you go” (karta przedpłacona). Jest to tańsze niż płacenie gotówką, czy kupowanie pojedynczego biletu na metro itp.

Karta Oyster jest wydawana za kaucją £5,  tu nic się nie zmieniło. Kaucja jest do odzyskania, gdy się tę kartę odda, a można to zrobić  na każdej stacji metra lub w puntach sprzedaży, które są oznaczone niebieskim symbolem tej karty (nawet ogłaszają, że można im ją wysłać pocztą i też to jakoś zorganizują)

Price Cap (Price Capping – Limit Dzienny )  to taki system na karcie Oyster i kartach płatniczych bezdotykowych, który powoduje, że gdy osiągniemy określony dla danych stref limit opłat, to resztę przejazdów mamy  w tych strefach „za darmo”.

Koszt Daily Cap jest mniejszy niż dzienna Travelka.

Używanie karty Oyster

Można jej używać w autobusach - dotykamy tylko raz żółtego czytnika przy kabinie kierowcy przy wsiadaniu. Jeżeli są to nowe Routemastery i otwierają się wszystkie drzwi, a tylne są otwarte cały czas ( z wyjątkiem wieczorów i weekendów) , to dotykamy czytników przy wejściu przy drzwiach – uwaga, nie ma czytników na piętrze.

Natomiast w metrze, pociągach, DLR i na Overgroundzie dotykamy czytnika przy wchodzeniu i wychodzeniu ze stacji. Jest to ważne, bo jeżeli macie „pay as you go” nawet z wystarczającymi funduszami, a zapomnijcie dotknąć czytnika przy wejściu, podczas kontroli inspektor potraktuje to jak jazdę na gapę. Natomiast, jeżeli zapomnicie dotknąć przy wyjściu (np., gdy nie ma bramek) to automatycznie skasuje opłatę karną 8.80 funta – ta opłata nie wlicza się w Price Capping . Autobusy to wyjątek – tylko raz, gdy wsiadamy.

Kartą Oyster „pay as you go” można płacić tylko za jedną osobę, jest blokada, żeby przypadkowo nie kasowało 2 razy, nie da się tego obejść.

Autobusy i Tramwaje

Uwaga  w autobusach miejskich w Londynie nie można płacić gotówką.

Opłata za przejazd 1.50 funta, Daily Price Cap 4.40 funta. ( jest błąd na ich stronie, w paru miejscach nadal mają cenę z ubiegłego roku)

Wsiadając do autobusu dotykamy czytnika kartą Oyster lub kartą przystosowaną do uiszczania opłat metodą bezdotykową. Jeżeli mieszkacie w UK, to nie ma problemu, jak przyjedziecie do Londynu i macie taką kartę, możecie jej używać i opłaty będą jak z Kartą Oyster ( za pojedyncze przejazdy i także Price Capping za cały dzień – tylko pamiętajcie, żeby używać cały dzień tej samej karty). Uwaga też na przytykanie całego portfela, bo wtedy nie macie kontroli, z której karty was skasuje. Jeżeli macie więcej niż jedną bezdotykową, lub np. Oysterkę, trzeba się jednak wysilić i wyjąć ten kawałek plastiku.  

Wimbledon  jeśli jedziemy z tej stacji tramwajem, trzeba dotknąć przy wejściu na stacje przez bramki, a potem także żółty czytnik na peronie ( jest to bowiem stacja, z której można jechać także metrem oraz pociągiem, i chodzi o to, aby tylko skasowało za podróż tramwajem. Gdy jedziemy tramwajem do Wimbledonu, to dotykamy czytnika na przystanku tramwajowym, z którego wyjeżdżamy, a potem tylko bramek na dworcu w Wimbledonie.

Opłata za przejazd Tramwajem   2.50 funta, płacona gotówką, Karta Oyster i Bezdotykowa 1.50 funta.

Bus Saver tickets – karnety, nie ma ich już w sprzedaży, ale można nadal używać, jeżeli ma się ich jakiś zapas.

Tygodniowe, miesięczne i roczne Bus Passy są tylko na Kartach Oyster, papierowych już nie wydają. Tygodniowy Bus and Tram Pass kosztuje 21 funtów, miesięczny 80.70 funtów.

Travelka pozwala na podróżowanie we wszystkich strefach autobusami komunikacji miejskiej oznaczonymi znaczkiem Transport for London.

Tramwaje i Travelka – można użyć Travelki tygodniowej, miesięcznej jeżeli obejmuje ona strefy 3, 4, 5 lub 6.

Day Buss and Tram Pass powróciły po latach nieobecności, można je znów kupić w formie jednodniowej, ale tylko w dniu, kiedy jej chcemy użyć. Kosztuje 5 funtów, czyli Price Cap jest nadal tańszą opcją. Day Buss and Tram Pass jest do kupienia w formie plastikowej (w sklepach i centrach informacji) i papierowej (na stacjach metra i niektórych automatach). Za tę plastikową, wyglądającą jak Oysterka, nie dostanie się zwrotu kaucji – więc uważajcie, aby wam ktoś tej jednorazówki nie podsunął jako Oysterki.

Doładowanie Karty Oyster

Można to uczynić w każdym punkcie sprzedaży oznaczonym niebieskim symbolem Oyster, w kasie na każdej stacji metra i w automatach, także na dworcach kolejowych, no i oczywiście przez Internet.

Sprzedawcy mogą nam też powiedzieć, ile mamy na karcie. Gdy podajemy kartę mówimy np. ile chcemy doładować funtów, jeżeli używa się „pay as you go” - albo gdy chcemy tygodniową lub miesięczną Travelkę na Karcie Oyster to mówimy na ile czasu, na ile stref, i od kiedy ma zacząć działać.

Doładowanie w automatach  (jest instrukcja, jak to zrobić po polsku) jest też dość proste.

Najpierw dotykamy żółtego czytnika kartą Oyster, tu pojawiają się opcje co chcemy zrobić : „pay as you go” , czy kupić Travelkę.

Opcja „pay as you go” pozwala na doładowanie pieniędzy,

 • wybieramy z opcji na ekranie ile chcemy doładować,
 • płacimy gotówką lub kartą
 •  uwaga jeszcze raz dotykamy czytnika kartą  Oyster aby ją zaktualizować – jest to ważne.

Potem możecie jeszcze raz dotknąć czytnika i sprawdzić, ile macie na konciei czy zadziałało. Na wszelki wypadek zabierzcie też dowód wpłaty-doładowania.

Druga opcja  - Travelka – na tydzień i na miesiąc, do miesięcznej należy zarejestrować kartę aby ją chronić. Do tygodniowej nie trzeba tego robić.

 • wciskamy więc na ekranie, np. że chcemy tygodniową (7 dniową)
 • na ile stref
 • od kiedy ma być ważna
 • płacimy
 • znów dotykamy żółtego czytnika aby kartę zaktualizować.

Karty Bezdotykowe

Można tymi kartami płacić w autobusach, metrze, w tramwajach, na DLR i większości pociągów w obrębie zarządzanym przez TfL. Uwaga jeżeli karta nie została wydana w Wielkiej Brytanii to musice się dowiedzieć u wydającego banku ( instytucji )czy będzie ona tu działała i jakie będą ewantualnie opłaty za używanie tej karty.

Karta taka działa niemal jak Oysterka i tak mamy tu Peak and Off Peak, taryfę na pojedyncze przejazdy, Daily Price Capping na Autobusy i Tramwaje  oraz na cały transport (metro, DLR, bus, tram, kolej) – opłata podobnie jak Price Cap na Oysterce zależy od przejechanych stref.

Uwaga - jeżeli używacie jej w metrze, DLR, na kolei, to dotykacie kartą bezdotykową czytnika tak, jak używając Oysterki przy wejściu i potem przy wyjściu ( pamiętajcie aby użyć tej samej karty ! ) , a w autobusie tylko raz, w tramwaju tak jak Oysterki, pamiętajcie o Wimbledonie - trzeba dotknąć także na peronie przy wsiadaniu do tramwaju.

Funkcja „Monday to Sunday Cap” to taka automatyczna travelka tygodniowa. Jeżeli używa się tej samej Karty Bezdotykowej od poniedziałku do niedzieli, to automatycznie, jak dojdziemy do opłaty tygodniowej, przestaje nabijać. Podobna zasada jak Daily Price Cap – ale podkreślam, trzeba przez ten czas używać tej samej karty, działa to tylko w tym obrębie czasowym, może to się zmieni, ale obecnie nie wskoczy nam ten „Cap” np. od środy do wtorku lub soboty do piątku.

 

Przykładowe opłaty gotówką i Karta Oyster w systemie „pay as you go” w metrze, także na kartach bezdotykowych.

Strefa

Opłata gotówką

Oyster „pay as you go”

Peak

Off Peak

Peak Price Cap

Off Peak Price Cap

1

£4.80

£2.30

£2.30

£6.40

£6.40

1-2

£4.80

£2.90

£2.30

£6.40

£6.40

1-3

£4.80

£3.30

£2.80

£7.50

£7.50

1-4

£5.80

£3.90

£2.80

£9.20

£9.20

1-5

£5.80

£4.70

£3.10

£10.90

£10.90

1-6

£6.00

£5.10

£3.10

£11.70

£11.70

2-3

£4.80

£1.70

£1.50

£7.50

£7.50

2-6

£5.80

£2.80

£1.50

£11.70

£11.70

Peak Time Price Cap np. dla strefy 1 spadł z 8.40 funtów do 6.40 funtów; a Peak Price Cap dla 1-3 z 10.60 funtów na 7.50 funtów. Pojedyńcze opłaty na Oysterce i kartą bezdotykową wzrosły generalnie o około 10 pensów. Niestety wzrosły ceny niektórych Off Peak np. dla stref 1-4 z 7.70 funtów na 9.20 funtów.

Przykłady opłat za Travelki okresowe (Anytime and Day Off Peak – tylko papierowe; Tygodniowe i dłuższe mogą być na Oysterce)

Travelka

Strefa

Day Anytime

Day Off Peak

Tygodniowa

Miesięczna

roczna

1 i 1-2

£12.00

£12.00

£32.10

£123.30

£1284

1-3

£12.00

£12.00

£37.10

£144.80

£1508

1-4

£12.00

£12.00

£46.10

£177.10

£1844

1-5

£17.00

£12.00

£54.70

£210.10

£2188

1-6

£17.00

£12.00

£58.60

£225.10

£2344

2-3

£12.00

£12.00

£24.10

£92.60

£964

2-6

£17.00

£12.00

£40.10

£154.00

£1604 • Najczęściej zadawane pytania:
 • Co się bardziej opłaca Travelka czy Oysterka? To naprawdę zależy jakie macie plany, czy jest to urlop, czy tu chcecie zamieszkać, czy to jest jeden pobyt, itp. Musicie popatrzeć na ceny i sami zdecydować, bo ja nie jestem w stanie tego za was zrobić. Czasem opłaca się zainwestować w Oysterkę, a czasem nie.
 • Jak dojechać z … do… ? Podaje linki do mapek metra i kolei, proszę tam sprawdzić. Na stronie TfLu jest też specjalna strona „Journey planner”,  na której to można sobie dokładnie sprawdzić, podając różne wiadomości np. stacje metra, nazwy atrakcji turystycznej, a najlepszym sposobem jest podanie kodu pocztowego.
 • Hotele – najlepsze strony, których sama używam podróżując po Wielkiej Brytanii to Tripadvisor, expedia - proszę tam zajrzeć.
 • Ile kosztuje przejazd z … do… Kochani, macie linki do cenników, proszę sprawdzić samemu. Tube, DLR i Overground   National Rail
 • Przejazdy z i do Londynu koleją tu proszę sprawdzać koszty i połączenia.
 • Oferta 2 za 1 na atrakcje ważna jest tylko z aktualnymi biletami kolejowymi lub Travelkami kupionymi w kasie na dworcu kolejowym – są one w pomarańczowym kolorze. Nie można mieć np. biletu z ubiegłego roku i próbować go użyć. Nie może to też być jakikolwiek bilet np. z Yorku do Edynburga, a próbujecie go użyć w Londynie. Trzeba mieć kupon z broszurki „2 for 1”, które są na większości dworców kolejowych i biurach Informacji Turystycznych. Można też wydrukować z Internetu na stronie Days Out – trzeba mieć wydruk, nie można tylko pokazać kuponu na telefonie. Jeżeli w atrakcji powiedzą „nie”, proszę nie robić obciachu i nie kłócić się, bo osoby, które tam pracują lepiej wiedzą, czy akceptują ofertę i jakie są warunki akceptacji.

Miłego zwiedzania, mieszkania itp...

wtorek, 06 stycznia 2015, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: goalt, 192.162.146.*
2015/01/07 15:09:12
witam, na pierwszy raz dość to wszystko zawikłane :)
wybieram się do Londynu na trzy dni 27-29.styczeń. Dwie osoby dorosłe + dwie 17-latki. Zamierzamy głównie zwiedzac w strefie 1-2. Z opisu na stronie wynika, ze karty Oyster dla dzieci 11-15 oraz 16+ nalezy wyrobić 4 tygodnie przed planowaną podróżą! Więc dla nas juz za późno. Czy w takim razie najlepszą opcją bedzie zakup w systemie"pay as you go" dla wszystkich Oyster Price cap 1-2, a poza strefą 1-2 korzystać z autobusów lub tramwai?
pozdrawiam
-
2015/01/08 20:08:57
goalt
17 latki nie mogły by i tak dostać 16+ Oystercard, jako że tu warunkiem jest mieszkanie w Londynie. Oysterka może być dla Was najlepszą opcją, Oysterka się nie starzeje, nie przepadają na niej fundusze i możecie ją sobie zostawić na następny raz.
Miłego pobytu
-
Gość: Marta, *.centertel.pl
2015/01/11 18:49:06
Hej!
Próbowałam własnie kupic oysterkę pay as you go przez internet, ale niestety dostępna byłaby dzien po przyjeździe, a chciałabym już pierwszego dnia z niej skorzystać... Czy można tę kartę zakupić na miejscu? Rozumiem, że doładować pay as you go można w każdym pojeździe, a jak z samą kartą? Jakoś umknęła mi ta informacja ;/
-
2015/01/11 20:19:16
Marta
Oczywiście, że można kupić na miejscu, na każdej stacji metra i punktach sprzedaży oznaczonych znaczkiem Oyster TfLu. Niestery nie doładujesz jej w każdym pojeździe, zerknij na akapit doładowanie karty Oyster.
pozdrawiam
-
Gość: , *.tktelekom.pl
2015/01/18 16:31:19
witam,
Wybieramy się w 2osoby na wekend do londynu. Będziemy mieszkać w 3strefie , a najwięcej czasu spędzimy w 1 , proszę o poradę co się opłaca kupić ? . W poniedziałek będzie powrót .

z góry dziękuję
Krzysztof
-
Gość: PAWEL75, 212.160.114.*
2015/01/19 17:12:18
Witam! Zamierzamy (10osób) nawiedzić Londyn w dniach 23-26.01 z tym że przyjazd w piątek wieczorem wyjazd poniedziałek rano . Chcemy skorzystać z opcji zwiedzania 2for1 na travelce. Czy późno wieczorem kupimy travelki w kasie National Rail na stacji Victoria Station? Czy można z wyprzedzeniem kupić papierowe travelki?. Czy na jednym voucherze 2for1 może być 10 osób?
-
2015/01/19 20:50:05
213-199-218-162
Co się opłaca, ja nie wiem, to zależy czy wrócicie jeszcze do Londynu, czy nie najlepiej kartę i ołówek popatrzeć na koszty i policzyć.

Pawel 75
To zależy jak póżno się pojawicie na dworcu, jak napisałam w jednym z wpisów travelkę można kupić z wyprzedzeniem, nawet w automatach jest taka opcja, przeczytajcie też sobie co jest w linku o ofercie 2 za 1 pod wpisem, jak macie 10 osób to musice mieć 10 kuponów i to wydrukowanych lub z broszurki bo na telefonie nie może być.

Pozdrawiam
-
2015/01/19 20:54:04
Pawel 75 na 10 osób trzeba 5 kuponów rozpędziłam się a10 biletów lub travelek kolejowych.
-
Gość: , *.play-internet.pl
2015/01/25 12:39:15
Witam,
Lecimy do Londynu w 6 osób na 4dni(18.02-21.02.2015). Planujemy kupić travelkę tygodniową na 1-3 strefę(wersja papierowa). Napisałaś, że do takiej travelki nie potrzebna jest "photocards". Będąc na miejscu chcielibyśmy korzystać z promocji "2for1"(dwa bilety w cenie jednego do wielu atrakcji turystycznych). Zniżkę taką można uzyskać posiadając travelkę zakupioną na stacji kolejowej. Na innej stronie internetowej znalazłem informację: "zakup Travelcard na 7 dni lub dłużej linie kolejowe umożliwiają wyłącznie posiadaczom karty klienta ze zdjęciem, którą można wyrobić bezpłatnie, otrzymując jednocześnie wygodne etui na obie karty (Travelcard i kartę klienta); wymóg ten nie obowiązuje w przypadku travelek na krótszy okres czasu (np. jednodniowych)". Z tego co doczytałem wymagane jest zdjęcie paszportowe. Czy rzeczywiście tak jest?
Dołączam też link do strony gdzie to znalazłem:
www.asbiuro.pl/blog/londyn-za-pol-ceny-z-brytyjskimi-kolejami
-
Gość: , *.play-internet.pl
2015/01/25 12:44:39
Chciałbym zapytać jeszcze o o voucher 2for1. Czy muszę mieć oddzielny voucher do każdej atrakcji czy wystarczy jeden na wszystkie atrakcje?
-
Gość: Fate, *.szczecinek.vectranet.pl
2015/02/01 00:42:29
Mam pytanie, czy jest możliwość kupienia travelcard na strefy 2-5,coś takiego mi się obiło o uszy, i że kosztuje w okolicy 30 funtów, czy to możliwe?
-
Gość: Fate, *.szczecinek.vectranet.pl
2015/02/01 00:42:48
Mam pytanie, czy jest możliwość kupienia travelcard na strefy 2-5,coś takiego mi się obiło o uszy, i że kosztuje w okolicy 30 funtów, czy to możliwe?
-
2015/02/03 23:42:14
user 46 - 113-136-75
To jest troche tak i nie bo same National Rail są niezbyt precyzyjne w tej sprawie ich terms and conditions " You need a photocard to buy most Season Tickets. These are issued free of charge from ticket offices. You must provide a recent passport-type photograph of yourself." link jest tu www.nationalrail.co.uk/times_fares/ticket_types/46571.aspx . Problemem jest to określenie to buy most Season Tickets bo nie określają co rozumieją przez most czyli większość biletów sezonowych.
TfL na swojej stronie rzuca tu troche więcej światła www.tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/conditions-of-carriage.pdf , bo stwierdza na stronie 32 że "
Adult
photocard
needed?
(see Note B)
7 Day, monthly and longer period on an Oyster card
- No.
Printed 7 Day ticket (issued by TfL) available within
Zones 1-9 - No.
Printed 7 Day ticket available to a National Rail
destination outside Zones 1-9 - Yes.
Printed monthly and longer period ticket Yes."
Z tego wynika że trzeba mieć photocard jak stacja jest poza strefami 1-9.
Te photocards są wyrabiane bezpłatnie, miejcie na wszelki wypadek jakieś zdjęcie o takich paszportowych wymiarach, ( nie musi być to to do paszportu, tzw legitymacyjne też się nada) ja na tygodniówki jak znajomi przyjechali nigdy ich nie wyrabiałam, facet w okienku nie kazał. To etui jest naprawdę wygodne bilet się nie wygina, zamaka i trudniej się gubi ;)

Trzeba miec voucher do każdej atrakcji, 1 voucher na 2 osoby, wydrukować w domu lub wypełnić taki kupon co jest w broszurce na każdej stacji kolejowej a przynajmiej powinien być.

Fate 178235215232
Travelcard na strefy 2-5 jest możliwa do kupienia ale tylko w formie sesonowego biletu czyli 7 dni (tygodniówka) miesięcznej itd, nie ma dziennej na taką kombinację.
ceny na linku

www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares?intcmp=1648
-
Gość: toxic1988, *.ip.sptelek.com.pl
2015/02/04 10:19:08
Witam
Wybieram się do Londynu 15-17 marca.Mam pytanko jeśli wykupie Oysterke z Peak Price Cap na strefe 1-2 to maksymalnie zostanie pobrana kwota 6.40 funta nie zależnie od tego ile przejazdów wykonam danego dnia??
Z góry dziękuję za odpowiedź
-
Gość: pysson, *.range86-167.btcentralplus.com
2015/02/04 15:49:20
@toxic1988
Tak.
Price cap działa automatycznie przy korzystaniu z Oysterki jako karty "przedpłaconej". Pamietaj tylko u dotykaniu czytników przy wychodzeniu ze stacji.
-
Gość: agrypa, *.dynamic.chello.pl
2015/02/09 12:03:25
Witam !

Wybieram się do Londynu.
Proszę o informację jak jest z przejazdami komunikacją miejską dla osób 60+. Czy są jakieś zniżki i jak można z nich korzystać.
Pozdrawiam
Dariusz
-
2015/02/09 16:04:06
Zniżki są tylko dla osób mieszkających w Londynie (darmowe przejazdy) , osoby po 60-tce - turyści niestety nie mają żadnych zniżek na miejską komunikację. Są zniżki w atrakcjach turystycznych więc trzeba mówic że jest się "senior" i jest czasem trochę taniej.
Jest coś co sie nazywa Senior Railcard taka karta zniżkowa kolejowa, masz z nią trochę taniej 1/3 na podróże w Off Peak, i Dzienne Travelki w Off Peak, weekendy, itp ale wyrobienie karty kosztuje 30 funtów i są ograniczenia w używaniu. Jeżeli wybierasz się na parę dni to chyba to się nie opłaca.
miłego pobytu
-
Gość: Jerzy, *.pl35.fiberway.pl
2015/02/10 19:19:19
Witam,
Za kilka dni będziemy w Londynie w 4 osoby dorosłe. Chcielibyśmy skorzystać z promocji 2for1. Czy aby skorzystać z tej promocji nie trzeba kupować travelcard, tylko czy wystarczy kupić cztery najtańsze bilety kolejowe po Londynie np. pomiędzy najbliższymi sobie stacjami? Czy cena podana na stronie National Rail pokrywa się z cenami w kasach kolejowych, bo znalazłem najtańszy bilet za 2,60 funta. Pytam gdyż będziemy mieszkać w centrum dlatego, że nie zamierzam wykorzystać biletów tylko okazać je razem z voucherem przy kupnie biletów do muzeum.
Z góry dziękuję za odpowiedź, Jerzy
-
2015/02/10 23:44:16
Jerzy
Nie, pokazując bilet udowadniasz że jechałeś pociągiem aby do atrakcji dotrzeć. Trasa na bilecie musi mieć jakiś sens, mają w kasie prawo odmówić uznania zniżki jeżeli museum jest w strefie 1 a Wy macie bilet na stacjie w strefie np 5- 6.
-
Gość: ajaj, 193.59.56.*
2015/02/12 13:46:45
Witam,
córka, prawie 15-latka, jedzie do Londynu na tydzień. Chiałabym, żeby kupiła sobie tygodniową travelkę, ale może jednak oysterka bardziej się będzie opłacać?
Proszę podać ceny obowiązujące dziecko (?!)
-
2015/02/12 21:12:46
ajaj
Jak napisałam we wpisach, nie ma tygodniowych travelek dla dzieci kupowanych na miejscu, można je kupić z wyprzedzeniem - znajdz paragraf "Visitor Oyster Card i Travelki" (wysyłają też do Polski) , link jest we wpisie. Można na miejscu kupić bez problemu jednodniowe papierowe travelki dla dzieci. Cena, jak też pisałam, to połowa ceny Travelki dla osoby dorosłej. Oysterkę normalną może sobie kupić od ręki, ale aby płacić taryfę dziecięcą to trzeba mieć taka specjalną dziecięcą 11-15 Zip Oyster Photocard, która musi być wyrobiona wcześniej. Infromację jak to zrobić znajdziesz we wpisie. Bez tej "dziecięcej" Zip Card będzie płacić za wszysko jak osoba dorosła. Jest też na końcu drugiej części wpisu link do cennika, proszę tam zerknąć bo opłaty zależą od ilości przejechanych stref.
Pozdrawiam
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2015/02/16 14:15:39
Witaj Edyta
Czytam i czytam i się cieszę że ktoś poświęca swój czas by nam pomoc:).
Z góry dziękuję za te informacje
My, rodzinka 2+2 wybieramy się na 4 dni do "Lądka" prawdopodobnie będziemy w 3 strefie nocować.
Przez ten czas chcemy zwiedzić ile czas pozwoli i pogoda:)
Zrozumiałem z bloga i wpisów że najlepiej kupić Travelkę tygodniową Visitors opisaną na Osterce zamawiając przez internet- czy tak- zarówno dla nas jak i dla dzieci.
Pytania
1 czy można ja kupić np. na stacji BakerStreet po przyjeździe z lotniska Stansted?
2 czy musi do niej być zdjęcie?
3 czy są atrakcje po za strefami 1-3lub np 1-4 dla rodziny 2for1 by opłacało się kupować taką Travelkę na strefy 1-6?

Pozdrawiam Adam
-
2015/02/16 14:48:01
Adam
Oj trochę Ci się pomieszało, Travelka to Bilet Okresowy może być na tydzień, może być w formie papierowej lub na Oysterce. Visitor Travelka lub Oysterka jest wysyłana do kupującego więc trzeba ją kupić dużo wcześniej aby zdążyła dojść.
1 - Nie można tej Visitorki kupić na miejscu. Można na miejscu kupić papierową travelkę i wyrobić sobie Oysterkę za kaucją.
2 - do normalnej Oysterki nie trzeba fotki, ale do tej dla dzieci Zip Oyster musi być, trzeba do tego złożyć aplikację, można przez internet przeczytajcie jeszcze raz paragraf o podróżowaniu z dziecmi w cz.1 wpisu.
3 - tak są atrakcje poza tymi strefami, co prawda nie wiem czy by Was interesowały ale np macie Pałac w Hampton Court czy Wielki Park Rozrywki w Chessington.
Do 2 za 1 trzeba mieć bilet, travelkę kupioną na koleji, jest ona pomarańczowa w kolorze, te z metra są różowawe i nie można ich użyć podobnie nie można użyć przy tej ofercie Oysterek. Te Travelki które zamówisz przez internet sprzedaje TfL więc będą różowawe i nie nadają się do tej oferty.
pozdrawiam
-
Gość: Adam, *.dynamic.chello.pl
2015/02/17 07:31:19
Witaj Edyta
Dziękuje za odpowiedź,
Wczoraj nie udało mi się otworzyć tej strony
No tak coś pokręciłem:)
Czyli Travelke Visitor 7 dniową 2 za 1 nie zamawiać przez internet tylko kupić na stacji kolejowej? Czy do nich potrzebne jest zdjęcie dorosłych i dzieci?
Przylatujemy na Stansted i pytanie wiem że tam nie kupimy Travelki, chodzi mi jak stamtąd dostać się do Londynu, jest Easybus ale czy muszę kupować bilety już teraz bo wiadomo że samoloty mogą mieć opóźnienia, czy spokojnie na tą lub inną linię kupie bilety na miejscu?
Oraz czy Travelke kupię na tych stacjach do których przyjeżdża autobus?

Z
Dziękuję i pozdrawiam Adam
-
2015/02/19 20:23:45
Adam
Jak przyjedziesz to po prostu kupujesz Travelkę, do tych nie jest potrzebne zdjęcie jeżeli travelka jest jednodniowa lub tygodniowa wyjaśniałam we którymś z poprzednim komentarzy o co chodzi z tymi "photocard" jak się kupuje na stacji kolejowej travelkę na tydzień. Możecie zabrać ze sobą fotki bo te kolejowe photocard są wyrabiane za darmo, jeżeli nadejdzie taka potrzeba.
Przyjeżdzacie na 4 dni policzcie sobie z olówkiem w ręku co Wam się lepiej opłaci jednodniowe travelki na każdy dzień czy ta tygodniowa.
Jest wiele firm autobusowych jeżdzących do Londynu, mają swoje biura na lotnisku I możesz kupić bilet na miejscu, jednak często te kupione z wyprzedzeniem I przez internet są tańsze, jak się samolot spóźni to w biurach wiedzą, i nie słyszałam aby robili jakieś straszne problemy, jest miejsce w autobusie to wpuszczają. Autobusy są dość często co 15 minut.
Nie wiem na jaką stację przyjedzie Wasz autobus, jak dojedziecie na Victorię to tam jest dworzeć kolejowy i sobie tę kolejowe travelki kupicie.
Na lotnisku jest też stacja kolejowa i kasy możecie tam spróbować kupić travelki na strefy w Londynie.
miłego pobytu
-
Gość: wera29, 185.78.148.*
2015/03/01 16:57:19
Witam! Przylatujemy do Londynu na weekend 13-16 marca br. /piątek-poniedziałek/. Mieszkamy w strefie 2 przy stacji metra Bethnal Green. Nasz skład to 4 osoby dorosłe, 7-latek, dwie 13-latki i 17-latek. Jeśli dobrze zrozumiałam - 7-latek jeździ za free, gdy towarzyszy rodzicom. Znalazłam na stronie tfl jakąś informację, że bez wyrabiania zip card dla dziecka 13-letniego może ono korzystać z 50% znizki pod warunkiem zarejestrowania karty w punkcie sprzedaży w I strefie.... itd. Nie jestem pewna, czy dobrze to zrozumiałam - możesz potwierdzić ?
"If you are visiting London and travelling with children aged 11 to 15 that haven't got an Oyster photocard; you can get a half adult rate pay as you go discount valid for up to 14 days set on an Oyster card for them.

The Young Visitor discount can only be set at:

Tube station ticket offices in Zone 1 and Heathrow Terminals
Travel Information Centres
Victoria National Rail station ticket office
To get the Young Visitor discount:

You and your child must be together when asking for it to be set
The Oyster card must be registered in your name and address. Find out more about registering an Oyster card
No proof of age or identity is required, but you might be asked to confirm the child's age. One adult can get the Young Visitor discount set for up to four children.

The Young Visitor discount gives half adult rate pay as you go fares and daily caps on bus, Tube, tram, DLR, London Overground and most National Rail services for up to 14 days. It doesn't give free travel or discounted Travelcard and Bus & Tram Pass season tickets. After 14 days the discount will expire and the Oyster card will charge full adult rate fares.

The discount can also be set on Visitor Oyster cards if you already have one."

Co do 17-latka - chyba nie ma szans na jakieś ulgi?
pozdr. Joanna
-
2015/03/02 12:26:14
Wera29 - Joanna
To jakaś nowa incjatywa, wygląda super ale mam tu troche wątpliwości.
Otóż Karta Oyster musi być zarejestrowana - ja moją rejestrowałam jakieś 6 lat temu i o ile dobrze pamiętam nie było możliwości podać adresu poza Wielką Brytanią - może to się zmieniło. Jeżeli mieszkasz w UK to nie powinno być problemu. Formularze do rejestracji są na stacjach metra, jeśli nie ma w wieszaczkach to poproś w kasie. Ja musiałam pokazać rachunek z banku jako potwierdzenie adresu.
Można też jak już się ma Kartę Oyster i konto na TfL wydrukować formularz sobie w domu, niestety moja Oysterka jest już zarejestrowana, i chyba dlatego nie daje możliwości zobaczenia jak ten formularz wygląda.
Na 17 - latka nic nie ma ale weź legitymację szkolną to będzie miał zniżki do atrakcji turystycznych. Pamiętaj że za 7 - lateka płacisz jeżeli jedziesz koleją (National Railways).
Jeszecze jedno jeżeli chcielibyście wykorzystać promocję w zwiedzaniu różnych atrakcji w Londynie " 2 za 1 " ( 2 for 1 Days Out) to Karty Oyster na nic wam się nie przydadzą, bo do tej promocji trzeba mieć bilety lub travelki kupione na stacji kolejowej wydrukowane na pomarańczowym papierze.
Pozdrawiam miłego pobytu
-
Gość: wera29, 185.78.148.*
2015/03/02 16:34:30
edytko
gorąco cię proszę - zasięgnij języka w sprawie tych nowych zasad zniżek dla dzieci. Czy jeśli podam w okienku kasowym na VICTORII adres mojego wynajętego mieszkania na te 4 dni - to będzie jakiś problem? Czy tę rejestrację można zrobić na miejscu "od ręki"? Gdzie ewentualnie mogę pobrać druczek w necie? Nie ukrywam - moim problemem jest to, że jestem językowym matołem - i szukanie informacji po angielsku to duży problem. A koszty komunikacji w londynie to jakaś masakra. Help please! :P
-
Gość: Adam, *.dynamic.chello.pl
2015/03/02 16:44:46
Witam Edytko
Dziękuję za informację, dają do myślenia i ułatwiają podjęcie decyzji:)
jak dojadę do Londynu i wrócę:) to powiem jak było
Jeszcze raz podziękowania dla Ciebie i innych użytkowników, za Twój i Was czas który poświęcacie na opis to się naprawdę przydaje :)
Pozdrawiam Adam
-
2015/03/07 09:23:49
wera
Wysłałam zapytanie do TfLu i potwierdzili że adres musi być w UK. Formularza nie ma na internecine, tylko jak już ma się konto można go wydrukować dla konkretnej Oysterki (każda ma numerek). Możesz próbować na Victorii z adresem hotelu, jak powiedzą nie to masz dzienne papierowe travelki dla dzieci. Zerknij na oferty 2za1 bo może nie warto się gimnastykować bo Oysterek nie użyjesz do tej oferty a oszczędności na biletach wstępu mogą się bardzie opłacić niż oszczędności na kosztach przejazdu. Posiedz sobie z ołówkiem i kartką papieru i policz.
Miłego pobytu
Adam
Dzięki mam nadzieję że miło spędzicie czas w Londynie.
-
Gość: mag, 62.3.162.*
2015/03/07 11:40:36
Witaj, blog jest naprawde super.Bardzo proszę o podpowiedz. Bede pracowała w Londynie (Catford area) przez kilka miesięcy od maja. Chcialabym dojezdzac z Bedford codziennie poniewaz mam tam mozliwosc zamieszkania bez ponoszenia wiekszych kosztow.Sprawdzilam na stronie kolei ze miesieczny bilet z Bedford do Londynu z możliwoscią poruszania się po Londynie kosztowałby mnie ponad 500 funtow. Czy to mozliwe czy ja po prostu cos zle sprawdzam? Szukam porady bo moze w takim razie zrezygnowac z darmowego mieszkania w Bedford i szukac jakiegos pokoju w samym Londynie... Czy istnieje jakis bilet miesieszny obejmujacy lacznie - poruszanie sie po Londynie i dojazdy podmiejskie (w moim przypadku wspomniany Bedford) bede ogromnie wdzieczna za podpowiedz!
-
2015/03/07 14:05:15
Mag
To jest właśnie ten bilet obejmujący dojazd do Londynu i przejazdy po Londynie, wcale mnie nie dziwi cena ponad 500 funtów. Sama travelka na 6 stref w Londynie kosztuje około 220 funtów. Możesz próbować szukać pokoju w Londynie, ale ceny nie są niskie, najlepiej jakbyś znalazła w okolicy gdzie będziesz pracować. Druga sprawa to czas jaki spędzisz na dojazdach. Wiem co mówię tzn. piszę bo sama spędzam 3 godziny dziennie i czasem taka jestem wykończona że padam wieczorem z nóg i na nic nie mam czasu ani ochoty, a w wolne dni staram się nadrobić zaległości .... . Nie będzie łatwo znaleść pokój na krótki czas, ludzie wolą mieś kogoś na dłużej, jest także sprawa depozytu, najczęściej chcą równowartość miesięcznej opłaty i żeby zapłacić za miesiąc z gory. Trudny orzech do zgryzienia.
-
Gość: mag, *.eaw.com.pl
2015/03/07 21:20:19
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Informacje na blogu sa naprawde przydatne!
-
Gość: Adam, *.dynamic.chello.pl
2015/03/09 21:30:54
Witam wszystkich i Edytko Ciebie również:)
Wróciliśmy ( tylko 4 dni :) ) i długo i krótko.
Z całego tego naszego rozważania wyszło że najlepiej dla nas 2 dorosłych jedno 15 lat drugie 11( jeździł za darmo metrem ale za kolej płaciliśmy) najlepiej wyszła Oysterka,
dlatego że nie zabierało więcej niż 7,5 dziennie a jeździliśmy ile wlezie bo grzechem jest nie być na stacjach tak kultowych jak Baker Street, Camdem Town, King Cross itp itd:) szczerze polecam zarówno stacje jaki ich okolice.
Co do Oysterki jedyny zgrzyt był dzisiaj rano jak przed wyjazdem chcieliśmy kase odebrać z automatu, niestety jeden był w trakcie aktualizacji a w drugim ( godzina 5 rano ) nie było kasy buuuu:)
Oczywiście polecam muzeum Harrego Pottera a za tydzień jeszcze będzie pociąg do zwiedzania a jeśli ktoś chce coś tańszego to to co tam jest do zwiedzania za darmo na tydzień powinno starczyć.
Raz jeszcze dziękuje za info z tego bloga Edytko
p.s. a ha jak by co to nocowaliśmy u Polskiej rodziny przy stacji Blackhorse RD, i bardzo jesteśmy zadowoleni, super dojazd i warunki ( więcej tylko na PW bo to nie mój blog )
-
Gość: brave, *.echostar.pl
2015/03/10 11:22:05
Witam!
Będę w Londynie w dniach 13.03-15.03(piątek -niedziela). Chciałbym używać karty bezdotykowej w metrze w strefach 1-4. Czy "DAILY CAP" jest to opcja przy której po przekroczeniu 7,50 funta nie będzie pobierać żadnej opłaty automatycznie, czy na bramkach muszę wybrać najpierw jakąś opcję? Czy jeśli ewentualnie nic nie wybiorę to będzie mi naliczać za każdy przejazd? Dziękuję Pozdrawiam
-
Gość: Zuzia, *.adsl.inetia.pl
2015/03/10 19:50:07
Witam, Jadę z córkami i 11 letnią wnuczką do Londynu na 3-4 dni. Czytam ten blog i umysł mi się rozjaśnia ale niestety nie do końca. Czy po przyjeździe do Centrum Londynu (mamy wykupiony autobus easyjet do Victoria Central) możemy bez problemu wykupić karty Oyster i doładować je jakąś sumą - jaką najlepiej ? Czytam coś o formularzu do wypełnienia, czy dotyczy to też karty Oyster "pay as you go" ? Czy na każdej karcie jest Price Cap, co znaczy że nie zapłacimy więcej niż 6,40? Będziemy podróżować tylko 1-2 strefa. Dla dziecka nie będziemy wyrabiać karty ze zdjęciem, bo się to nie opłaca na tak krótki okres czasu. Czy oddając kartę Oyster dostaniemy zwrot kaucji i ewentualnie pozostałe pieniądze? Czy za 1-razowy przejazd zostanie też pobrana mniejsza kwota np. 1,50 za autobus na dworzec? Bardzo, bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
-
Gość: Zuzia, *.adsl.inetia.pl
2015/03/10 19:53:45
Zapomniałam o jeszcze jednym. Czy taka karta Price Cap kosztuje coś więcej? Czy trzeba specjalnie o taką prosić czy od ręki właśnie taką dostaniemy?
Wielkie dzięki . Super, że jest taki ktoś kto pomaga takim jak ja....
-
Gość: Adam, *.dynamic.chello.pl
2015/03/10 20:30:11
Do Zuzia
Polecam Oysterke
Kupicie na Victorii są tam nawet osoby z TfL które doradzą i powiedzą a także wytłumaczą
Zakup Oysterki robi się w szerokim automacie z lewej strony:)
Kupujecie dla wszystkich po za 11 letnią wnuczka ona wchodzi przed Wami przez bramki szersze( rodzinne ) takie oznaczone wózkiem, przykładasz kartę bramka się otwiera dziecko przechodzi a Ty za nim
Najlepiej od razu zapłacić 25 funtów za kartę ( 5 kaucja 20 na przejazdy) nie weźmie więcej niż 7.5 na dzień i jeździcie metrem ile wlezie
( Jak coś pomyliłem to proszę poprawić lub skasować mam dobre chęci by się podzielić jeszcze na gorąco swoimi przeżyciami)
-
Gość: zuzia, *.adsl.inetia.pl
2015/03/10 21:39:09
Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Czy to znaczy, że wnuczka nie potrzebuje Oysterki? Skończyła 11lat tydzień temu. Na daną Oysterkę możemy jeździć i metrem i autobusem? Dziękuje raz jeszcze.
-
2015/03/10 21:49:04
Zuzia , Brave 108 - 93
Adam dobrze radzi, a ten formularz do do rejestracji karty np. jak już się tu mieszka lub jest dłużej to dobra rzecz bo jak się zgubi to nie przepadają pieniądze ani travelka jak się taką ma na Oysterce. Na te cztery dni nie musicie tego robić. Price Cap jest automatyczne, nic nie trzeba zgłaszaś, wykupywać, wybierać na bramce. Podobnie z kartą bezdotykową, trzeba pamiętać aby zawsze używać tej samej tzn przy wejściu I wyjściu.
TfL doradza aby jeżeli nie jest to karta wydana w Wielkiej Brytanii to sparawdzić z wydawcą czy będzie można jej użyć I czy I jakie będą opłaty za użycie poza granicami kraju w którym była wydana.
Price Cap na 1-4 to 9.20 funtów 7.50 to na strefy 1-3.
Opłaty są pobierane za przejazdy nawet pojedyńcze, trzeba tylko dotykać czytników.
Jak się Wam fundusze na Oysterce skończą to można w automacie doładować, oddają pieniądze I kaucję.
W atrakcjach turystycznych są zniżki dla seniorów (po 60-tce) warto się przyznawać do wieku :)
Miłego pobytu
-
2015/03/10 21:57:54
Zuzia
Zasada jest taka że jeżeli dziecko ma 10 lat I 11 miesięcy to się kwalifikuje ale jak ma 11 lat i jeden dzień to już nie.
-
Gość: Adam, *.dynamic.chello.pl
2015/03/10 22:28:48
a i warto czytać co jest na automacie napisane bo jest tez po Polsku:)
Edyta to przypomina i ja już tez że trzeba pamiętać by przy wejściu i wyjściu z metra przytknąć Oysterkę
-
Gość: Zuzia, *.adsl.inetia.pl
2015/03/11 09:58:00
Mam jeszcze jeden problem. W niedzielę 7.06 chcemy zjechać do Centrum Londynu (i to nie będzie chyba problem) ale potem ja z jedną córką chcemy pojechać na zlot fanów Roya Orbisona (to jest główny powód mojej wycieczki,) do Purfleet, Essex , Circus Tavern, Meads Corner. Czy możesz nam coś doradzić żeby było jak najtaniej? Dzięki!
-
2015/03/11 19:49:09
Witam,
organizuje wyjazd na 4 dni do Londynu dla męża i córki. Większość atrakcji mam już zaplanowane, co prawda większość ma darmowe wejście ale chcemy też się wybrać się do muzeum figur woskowych i na London Eye, pomyślałam że dobrym pomysłem będzie skorzystanie z promocji na stronie internetowej (London Eye/ muzeum figur) gdzie można połączyć 2, 3 lub 4 atrakcje i jest taniej. Tu pojawia się moje pierwsze pytanie, na innej stronie przeczytałam, że dzięki temu biletowi nie będę musiała stać w kolejce, czy to prawda?
Jednak ważniejszą kwestią jest transport. Na 4 dni możemy kupić Travelcard - siedmiodniową - z początku taki miałam zamiar, wychodzi za trzy osoby 96,30 , jednak po przeczytaniu Twojego postu zastanawiam się nad kupnem Oyster card. Czy dobrze rozumiem, że mogłabym wtedy "załadować" 26 na każdą kartę (poruszamy się po strefach 1-2; jednak nie wiem jak liczy się Greenwich - czy to jest 2 czy już 3 strefa) i w rezultacie wyszło by taniej niż płacić 32,10 za Travelcard. Maksymalne "zejście" pieniążków z Oyster card to 6,40 więc 6,40*4=25,60 - czyli 26 by starczyło, jednak nie jestem pewna czy dobrze rozumiem tą tabelkę. Czy mogłaby mi Pani pomóc w wyborze karty? Kupiłabym ją na stacji metra - tak jak Pani pisała, oznaczonej niebieskim symbolem.
Pozdrawiam, Ada
-
2015/03/12 21:47:19
Zuzia
Purfleet jest poza strefami Londynu ale jeszcze w strefie używania karty Oyster zerknij na mapkę www.tfl.gov.uk/maps/track - ta przerywana czarna linia oznacza sterfę Oyster czyli jeżeli sobie weźmiecie Oysterki to możesz jej użyć tego dnia w dojeździe tam lub kup sobie odzdzielny bilet kojejowy. Sprawdz na stronie National Rayilway oraz na National Express - autobusy. Na stronie TlLu ( i pod moim wpisem) jest skrót do Jouney Planner spróbuj użyć tego aby znaleść połączenia. czasem organizatorzy doradzają najlepszy dojazd na imprezę, sprawdz u nicz.

ad_rianna
Kupienie biletów wcześniej uchroni Was od kolejek do kasy, aby wejść do atrakcji są też kolejki, trzeba przyjść odpowiednio wcześnie. Jest jednak taniej przez interent z wyprzedzeniem więc warto, kupcie na ich stronie nie u agenta.
Do Greenwich ( do museum i na Cutty Sark) najlepiej DLR do stacji Cutty Sark for Maritime Greenwich stacja jest na granicy stref, opłata jest za strefy przez które przejeżdzacie czyli jak będziecie jechać z centrum to potraktuje to jak przejazd do 2 Strefy. Pisałam o Cuty Sark jeżeli się tam wybieracie możecie zerknąć imigrantka.blox.pl/2013/03/Cutty-Sark-jak-feniks-z-popiolow.html
miłego pobytu
-
Gość: Zuzia, *.adsl.inetia.pl
2015/03/13 14:24:38
Witam ponownie,
Z Panią ta podróż zaczyna być mniej stresująca - jestem raczej domatorką i rzadko wyjeżdżam gdziekolwiek. Mam jeszcze tylko jedno pytanie, bo ciągle nie mogę się połapać. Jak kupię Oysterkę "pay us you go", to mogę podróżować autobusem i metrem czy tylko jednym z nich. Czy National Rail też się w to wlicza, czy kupując bilet na pociąg mam jakąś zniżkę? I jeszcze jedno, czy jeżeli autobus nie ma stref, to oznacza, że w sferze działania Oysterki, mam ciągle tą samą cenę czyli 4,40 za dzień podróży w każdej sferze? Dziękuję, już nie będę Pani niepokoić....
-
2015/03/13 16:29:05
witam,
dziękuje za pomoc, bilety będę kupować z tej strony www.madametussauds.com/London/BuyTickets/Default.aspx .
Do statek-muzeum z pewnością się wybierzemy, wygląda zachęcająco, a po zatym jak już będziemy w obserwatorium to spacerkiem można się przejść :)
Mam jeszcze pytanie dotyczące biletów, czy za Oyster card płaci się codziennie 6,40?
-
Gość: wiarus, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/03/14 20:26:35
Witam. Proszę o radę. Czy karta dotykowa z Polski działa jak Oysterka? Czy taka karta bezdotykowa przestanie pobierać pieniądze po osiągnięciu limitu dziennego i jak to sprawdzić? Czy może się okazać, że z karty dotykowej zejdzie więcej pieniędzy niż wydalibyśmy na Oysterkę ? Czy są travelki 2 dniowe i ile kosztują? Czy cena Oysterki jest zależna od strefy w Londynie. Będziemy w okolicach Heatrow i jaką Oysterke kupić żeby dostać się do City. Pozdrawiam Stary Wiarus.
-
Gość: , 212.14.54.*
2015/03/16 01:28:07
Witam,
nigdzie nie mogę się doszukać informacji, czy i gdzie w Londynie można kupić bilet autobusowy na jedną linię? Mam na myśli jednorazowy 30-minutowy przejazd. Bardzo proszę o odpowiedź.

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
-
Gość: pysson, *.range86-167.btcentralplus.com
2015/03/16 16:02:30
@Zuzia
Oysterki można używać we wszystkich środkach komunikacji publicznej na obszarze objętym "jurysdykcją" Transport for London. Działa więc zarówno w autobusach, metrze, overgrandzie jak i pociagach w granicach Greater London.
Nie ma potrzeby kupowania dodatkowego biletu kolejowego, jeśli podróż nie przekracza granic działania oysterki.
Dzienny limit opłat jest uzalezniony od tego, czym jedziesz i przez jakie strefy.
Dla autobusów nie ma wyznaczonych stref i korzystając tylko z nich płacisz 1.50 jednorazowo i maksymalnie 4.40 dziennie.
Opłata za korzystanie z transportu szynowego, jest uzależniona od tego przez jakie strefy jedziesz i o jakiej porze.
Jeśli korzystasz zarówno z metra jak i autobusów jednego dnia obowiązuję tylko wyższy limit "strefowy".
Przkład:
dojeżdzasz autobusem do stacji metra - 1.50
metrem z 2. strefy do 1. o 8-ej rano - 2.90
idziesz coś zwiedzać, a nastepnie kolejny przejazd metrem w obrębie 1. strefy - 2.30 i własnie dobiłaś do dziennego limitu dla stref 1-2, który wynosi 6.40, a więc zapłacisz tylko dwa futnty i reszta przejazdów "za darmo"zarówno autobusami (wszystkimi) jak i metrem w strefach 1-2.
Jeśli jednak bedziesz wracać wieczorem metrem do 3. strefy zapłacisz dodatkowo 1.10 (różnica miedzy dziennym limitem 1-2, a 1-3)
-
Gość: pysson, *.range86-167.btcentralplus.com
2015/03/16 16:09:41
@ad-rianna
"Mam jeszcze pytanie dotyczące biletów, czy za Oyster card płaci się codziennie 6,40?"

Nie.
Płaci się w zależności od tego czym i w jakich porach jedziesz.
Od 4.40 do 11.70 w przypadku "pay as you go"
-
Gość: pysson, *.range86-167.btcentralplus.com
2015/03/16 16:27:30
@ wiarus
"Czy karta dotykowa z Polski działa jak Oysterka?"
To zależy od banku, który kartę wydał.
Możesz mieć dodatkowe opłąty za każdorazowe użycie karty za granicą itp.

"Czy taka karta bezdotykowa przestanie pobierać pieniądze po osiągnięciu limitu dziennego i jak to sprawdzić? "
Tak, przestanie. Karty bezdotykowe są objęte limitem dziennym i tygodniowym (od poniedziałku do niedzieli). Nie mam pojęcia jak to sprawdzić.

"Czy może się okazać, że z karty dotykowej zejdzie więcej pieniędzy niż wydalibyśmy na Oysterkę ?
Tak, szczególnie jeśli masz dodatkowe opłaty za użycie karty za granicą, albo jakiś dziwny kurs wymiany.

"Czy są travelki 2 dniowe i ile kosztują?"
Nie ma już.

"Czy cena Oysterki jest zależna od strefy w Londynie. Będziemy w okolicach Heatrow i jaką Oysterke kupić żeby dostać się do City."
Cena (kaucja) Oysterki jest stała, różne są opłaty za przejazd (tabelka we wpisie wiele wyjaśni). Wybór najlepszej dla Ciebie zależy od czasu jaki spędzisz w Londynie.
Oysterka jest jedna - to plastikowa karta, różne są sposoby jej użycia.


-
Gość: pysson, *.range86-167.btcentralplus.com
2015/03/16 16:31:02
@Gość: , 212.14.54.7*
"nigdzie nie mogę się doszukać informacji, czy i gdzie w Londynie można kupić bilet autobusowy na jedną linię? Mam na myśli jednorazowy 30-minutowy przejazd."

Nie ma takiej możliwości. W zeszłym roku zlikwidowano automaty biletowe na przystankach. Pozostało trochę na bardzo specyficznych trasach.
-
Gość: mej, *.dsl.in-addr.zen.co.uk
2015/03/21 15:52:18
witam - mam pytanie o wynajem samochodu w Londynie - (1) aby dojechać z lotniska ( klika osób i sporo bagażu) i oddać samochód gdzieś w mieście ( centrum), oraz (2) wypożyczalnia ( raczej tańsza niż droższa) na weekendowe wypady z Londynu w Anglie, Walie itd z góry dziękuję za jakieś rekomendacje
-
2015/03/25 14:47:54
Mej 82....
Jeżeli tylko jedziesz z lotniska do hotelu lub gdzie będziesz mieszkać to może być taniej wynając tzw. minicaba (nie czarną taksówkę) muszisz im tylko poweidzieć ile osób i bagażu i oni padają Ci cenę za jaką to zrobią. Każda wyporzyczalia jeżeli ma sieć daje Ci możliwość oddania w innym miejscu niż się auto pobrało. My używamy Hertza ale ostatnio stawki jakieś takie dają kosmiczne więc myślimy o innej i po głowie nam chodzi Europcar.
pozdrawiam i mam nadzieję że moje wpisy o wycieczkach po Anglii dodadzą inspiracji ;)
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2015/03/29 21:15:47
Dzien dobry
Mam pytanie czy na stacji victoria station kupię travellcard jednodniowa pomaranczowa pozwalajaca na korzystanie z promocji 2 za 1 oraz czy syn rocznik 2014 jezdzi w Londynie metrem za darmo (urodziny ma w listpadzie a my lecimy w kwietniu 2015)Z gory dziekuje za odpowiedz.ewa
-
Gość: doraa1, *.cela.pl
2015/03/31 17:24:31
hej, jade na tydzień do londynu będe mieszkać w strefie 4 natomiast nie we wszystkie dni będę podróżować do centrum, stąd moje pytanie... busami z tego co mi wiadomo moge jeździć wszędzie więc czy bardziej oplaca mi się zakup tygodniowej travelcard na 1-4 czy pay as you go na 1 strefei busem na 4 dojechac? co o tym myslisz?
-
2015/04/04 11:35:15
Ewa
Tak kupisz ale musisz to zrobić na dworcu kolejowym w kasach lub automatach nadziemią, pod ziemią jest stacja metra tam dostaniesz te różowe. Syn rocznik 2014 czyli urodził się w 2014 (?), dzieci do lat 5 za darmo w każdym rodzaju transportu.

pozdrawiam

Doraa1
Radzę wziąść kartę papieru i sobie wypisać dzienny max koszt pay as you go i wtedy się okaże co jest lepsze. Sprawdz jakie masz połączenie autobusami z centrum, ile czasu będzie Ci taka podróż zajmować ( na stronie Tfl jest journey planner) link pod wpisem.

pozdrawiam
-
Gość: , *.static.ip.netia.com.pl
2015/04/07 10:21:17
dzien dobry
napisalam błędnie!!! I NIE ZAUWAZYLAM....
moj syn urodzil sie w listopadzie 2004 stad moje pytanie -ma obecnie 10 lat i i 5 miesiecy . w jednej publikacji znajduje wiadomosc ze do 10 roku jest za darmo ,w innej do 11 roku ale mam to rozumiec rocznikowo? prosze napisac czy moze jezdzic komunikacja za darmo - lecimy za 10 dni do Londynu?
przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam
EWA
-
Gość: Andrzej, 194.181.129.*
2015/04/07 13:35:19
Witam
Szczerze mam już swoje lata i nie rozumiem tych Oyster card i zasad zakupu, doładowań itp. Zdecyduję się chyba na 7-dniowe karty papierowe. Mam tylko wątpliwość - czy można 7-dniową kartę kupić w automacie bez Oyster. Na stronie www.tfl.gov.uk pisze że tylko z kartą Oyster można. I czy dla wnuczka 12 lat kupię też 7-dniową papierową. I napiszcie czy te papierowe "czyta" się w autobusach też?? Dzięki za cierpliwość ale emeryci też chcą zwiedzać :).......
-
2015/04/08 08:20:00
Ewa
W pierwszej części tego wpisu imigrantka.blox.pl/2015/01/Transport-w-Londynie-na-rok-2015-cz-1.html wyjaśniam o tej właśnie kwesti. TfL określa że do ukończenia 10 lat, bo od lat 11 do 15 jest już inna kategoria a jako że TfL organizuje transprort w Lonynie oni wyznaczają zasady. Jeżeli Twój syn ma 10 lat i 5 miesięcy to nie ma jeszcze 11 lat i może używać transport za darmo pod warunkiem że jest z osobą dorosłą - z wyjątkiem autobusu. Jak wsiadasz do autobusu to powiedz kierowcy że on ma 10 lat żeby kierowca wiedział, a nie myślał że się mu gapowicz przemyka. W metrze są tzw. szerokie bramki (wide gates) generalnie dla wózków czy osób z bagażem, przez nie się przechodzi i też można asystentom tam powiedzieć że dziecko ma 10 lat - tak jest grzeczniej. W pociągach darmówka jest do 5 roku życia i trzeba kupić bilet dla dziecka, są jednodniowe travelki dziecięce, lub pojedyńczy bilet co będzie się bardziej opłacało.
Mam nadzieje że troche się teraz rozjaśniło
pozdrawiam
-
2015/04/08 08:55:48
Andrzej
Możesz kupić każdy rodzaj travelki papierowej dla osoby dorosłej w automacie. Nie potrzeba do tego Oysterki. ( karta Oyster to nośnik informacji nie bilet sam w sobie tak jak karta debetowa to nie jest pieniądz sam w sobie tylko nośnik informacji o tym co masz w banku na koncie)
Dla wnuczka nie kupisz tej 7 dniowej one są tylko ładowane na te Zip Oyster Card. Będziecie musieli kupować dzienne travelki papierowe takie można w każdym automacie na każdej stacji. W autobusach pokazujesz te papierowe travelki kierowcy tak aby on czy ona mogli sprawdzić datę ważności, do niczego jej nie przykładaj.
Jak będziecie ziwiedzać to są żniżki dla osób po 60tce trzeba tylko powiedzieć że jest się "senior", w większości atrakcji dzieci są do 16 roku życia ale jest pare gdzie 12 latek to osoba dorosła lub inna kategoria cenowa niż dziecko, czytaj dokładnie cenniki.
miłego zwiedzania
-
Gość: Andrzej, 194.181.129.*
2015/04/08 12:00:33
Bardzo dziękuję za pomoc. Swoją drogą podziwiam, że tak Ci się chce. Napisz jeszcze jedną rzecz: czy dla 12 latka dzienna travelka jest ze zniżką??
-
2015/04/08 12:32:31
Andrzej
cytuje z wpisu "
Jednodniowa Travelka Off Peak na strefy 1-6 wzrosła do 12 funtów dla osoby dorosłej, dzieci 6 funtów.
Dziecięce Travelki Jednodniowe kosztują połowę ceny Travelki dla osoby dorosłej"
pozdrawiam
-
Gość: aska, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/04/14 06:54:34
witam, prośba o informacje, czy na karcie oyster jednego dnia mozna korzystac z pay as you go ( np.tylko 2 przejazdy w ciągu dnia), natomiast przez 2 kolejne dni z opcji price cap?
-
2015/04/14 14:38:22
Aska
Tak, nie ma z tym problemu, price cap wskakuje automatycznie jak przekroczysz dzienny limit na strefy ktorymi sie poruszasz, i np. jesli jedziesz tylko raz czy dwa to skasuje Cie za te przejazdy.
pozdrawiam
-
Gość: mati, *.4net.gl.digi.pl
2015/04/17 16:50:37
Witam , jedziemy w 5 osób , jeżeli będę chciał skorzystać z oysterki to każda z tych osób musi mieć swoją osyterkę ? Drugie pytanie: Pojedziemy linią jubilee przez 3 stacje , następnie linią circle, ( ogolnie po strefie 1 będziemy się poruszać) , czy dobrym rozwiązaniem będzie wykupić Off Peak Price Cap za te 6,40£ bo rozumiem, że wtedy za te 6,40£ poruszam się bez limitu po tej strefie? I jeszcze jedno, czy te formularze trzeba wypełniać jeżeli będziemy tylko jeden dzień? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
-
2015/04/18 12:16:31
Mati
Każda osoba musi mieć swoją Oysterkę, wyjaśniam we wpisie dlaczego.
Każdy typ Price Cap (off peak, peak) wskakuje automatycznie nie trzeba niczego wykupywać tylko mieć fundusze na Oysterce.
Nie trzeba wypełniać formularzy, to takie zabezpieczenie dla używających na codzień ( miesięczne bilety, duże kwoty na karcie lub automatyczne doładowywanie) w razie zgubienia, kradzieży czy zniszczenia.
Jeżeli tylko na jeden dzień to może raczej kupcie travelki, nie będziecie sobie potem głowy zawracać z odzyskiwaniem reszty i kaucji, chyba że zatrzymacie je sobie na następny raz.
pozdrawiam
-
Gość: , *.finemedia.pl
2015/04/21 20:37:13
Witam,
świetny blog, jednak jak na początek jakoś nie bardzo mogę to wszystko ogarnąć :-(
i proszę o pomoc,
Jedziemy z synem i córką i do Londynu na 4 dni (pobyt od 04 do 07. VI .2015) chcielibyśmy dla syna i córki wyrobić ZIP Oyster Photocard aby skorzystać z ulgowych dziecięcych opłat minimalizując te strasznie wysokie koszty transportu (kalkulowałam i wiem, że taka karta byłaby w naszym przypadku najlepszą opcją), jednak czy córka kwalifikuje się na taka kartę i zniżki, jeśli dzień przed przyjazdem do Londynu tj. 03.VI.2015 kończy 16 lat. Bardzo proszę o analizę naszego przypadku i wyjaśnienie. Nie chcę ryzykować i nie potrzebnie stracić 10 f za aplikację, która może być (zresztą być może całkiem słusznie) odrzucona.
Bardzo proszę o pomoc.
-
Gość: bartek55, *.adsl.cybercity.dk
2015/04/23 21:57:21
Dzień dobry:-) Na wstępie bardzo dziękuję za wspaniały blog.Czego ja się tu nie dowiedziałem!Brakuje mi tylko jednego szczegółu i stąd moje pytanie do Pani-będziemy na Stansted w środę o 20 a na Old Street ok 22.Zastanawiam się czy o tak późnej porze mogę gdzieś w pobliżu Old Street kupić Travelkę 7-dniową(i od razu z niej korzystać bo mieszkamy na Lewischami-a tam jeździ kolej)?Czytałem Pani komentarze,że musi być pomarańczowa z National Rail a nie różowa.Zrobię to w kasie czy automacie?Pora późna i pewnie kasy mogą być pozamykane.Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam:-)
-
Gość: hala, *.net.obi.com
2015/04/29 13:06:03
Witam,
cytuję "Karta Oyster jest wydawana"....z komentarzy wnioskuję dodatkowo, że można ją również kupić w automacie. Czy tak? Jest to jednorazowa operacja, tzn. zakup karty i jednocześnie doładowanie? Czy najpierw kupuję Oyster, a potem wykonuję drugą operację doładowania jej? W komentarzach również czytam, że nie muszę specjalnie przeliczać jaką kwotą jest sens doładowywać Oysterkę, bo niewykorzystaną kwotę oddadzą mi razem z 5funtami za kartę. Czy tak?
-
Gość: magda0, *.dynamic.chello.pl
2015/05/04 11:54:02
Chciałabym dopytać na oyster limit dziennych wydatków jest automatyczny czy mam go jakoś aktywować?
A dodatkowo czy opłaca się na 4 dniowy pobyt kupować jakis museum pass ? Zamierzam zwiedzać ale też sie nei zamordować.
-
Gość: patrycja21211212, *.dynamic.chello.pl
2015/05/04 14:25:19
Witam serdecznie,
wybieram się na cały sierpień do Londynu ( 3 strefa), chciałam zapytać jaka karta będzie dla mnie najlepsza przy codziennych dojazdach do centrum? czy jeżeli kupię miesięczną oysterkę to liczba przejazdów jest ograniczona? czy muszę mieć do niej zdjęcie i wyrobić ją w londynie czy zamówić jeszcze do domu ?
-
2015/05/06 12:56:11
host-188-122-9-118.finemedia.pl
Niestety nie mogę Wam stuprocentowo zagwarantować niczego, nie pracuje dla TfL-u, to jest roczna karta i wyrabia się je zazwyczaj na początku roku szkolnego bo ważna jest do końca września, gdybyście ją wyrabiali w grudniu to bym nie miała wątpliwości ale teraz tuż przed urodzinami to może zależeć od człowieka który ten wniosek dostanie do rozpatrzenia.

bartek55
Ta pomarańczowa travelka to musi być gdy chcecie używać oferty powiązanej z National Rail ( 2 for 1 czyli dwa bilety do atrakcji, muzeów itp za cenę jednego) aby używać tranportu ta różowa też się nadaje. Pomarańczowe sprzedają stacje kolejowe kasy i automary a różowe na stacjach metra tak samo w kasach i automatach. Jak wysiądziecie na Stansted to tam jest dworzec kolejowy możecie tam spróbować wytłumaczcie o jaką travelkę na jakie strefy po Londynie wam chodzi. W pobliżu Old Street jest stacja kolejowa Liverpool Street, tam w części kolejowej (uwaga jest też to stacja metra) możecie taką travelkę kupić. Są autobusy ze Stansted do Liverpool Street Station.

hala
nie widziałam automatu sprzedającego karty Oyster. Jak robisz to w kasie to od razu płacisz na kaucję i tyle ile chcesz doładować. Kaucję i resztę oddadzą jak oddasz kartę.

magda0
Price Cap czyli dzienny limit wskakuje automatycznie. Trudno powiedzieć czy się opłaca kupować museum pass zależy jakie miejca chcesz zobaczyć. Sprawdz sobie strony ceny i policz.

patrycja21211212
Nie możesz kupić miesięcznej travelki przez internet jako Visitor Travelcard limit jest travelka 7 dniowa. Jeżeli chcesz miesięczną travelkę to musisz to zrobić już w Londynie, zabierz ze sobą zdjęcie do papierowej, taką na Oysterce możesz tylko mieć gdy Oysterka jest zarejestrowana. Z papierową będzie chyba prościej.

Pozdrawiam wszystkich :)
-
Gość: Evik, 213.77.0.*
2015/05/07 09:53:16
Witaj
Powtórzę za innymi: rewelacyjny blog. Wpis o transporcie bardzo pomocny.
Wybieramy się do Londynu w czerwcu na pełne 5 dni
2 osoby dorosłe - kupujemy travelki strefa 1-2, 7-dniowe, w kasie kolejowej
Chcemy korzystać z opcji 2for1.
Pisałaś, że voucher można wydrukować wcześniej na stronie days out. Niestety albo nie umiem znaleźć albo coś źle zrozumiałam. Wymagają ode mnie podania stacji na której wsiadam i daty. Najwyżej kupimy na miejscu w Londynie.
Jadą z nami 2 dziewczynki 13 lat
Z tego co zrozumiałam za kartę uprawniającą do darmowych przejazdach (oprócz metra, DLR ..) trzeba zapłacić 10funtów bezzwrotne. Dodając do tego prawdopodobne przejazdy płatne może wyjść drożej albo podobnie jak dziecięca travelka 7 dniowa (1-2) - 16 funtów.
7 dniową Travelkę dziecięcą można kupić tylko przez internet. tak?

Jedzie jeszcze dziecko 10cio letnie. Jak rozumiem nie płaci nic, tylko musi być pod opieką dorosłego.
-
Gość: traveller, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/05/10 17:47:53
Witam Pani Edyto
dzk bardzo za tyle informacji;-)Że Pani ma cierpliwość i wiedzę
Przeczytałem uważnie kilka razy wraz z pytaniami. Mam (chyba) obraz sytuacji ale na wszelki wypadek zadam pytanie:
Za parę dni będę w Londynie na 3 dni. Mam ponad 60 lat ale jak zrozumiałem nie upoważnia to do żadnych zniżek w przejazdach.Z tego co przeczytałem najlepiej kupić Oysterkę?I ją doładować np.20 F +5 F kaucji.Każdego z tych 3 dni będzie działać jako jednodniowa travelka i będzie miała Cap.Mogę jeździć gdzie chcę na wszystkich środkach lokomocji w strefach 1-6 a ona policzy sama i zastosuje cap w odpowiednim momencie.Jeśli będę się poruszał tylko w strefach 1-2 lub 1-4 to sama to skalkuluje.Planuje jeszcze być w Londynie za parę miesięcy więc nie muszę Oysterkę zwracać tylko jak przyjadę to muszę doładować.Rejestrować nie muszę.
Czy wszystko dobrze zrozumiałem?;-)
Pozdrawiam gorąco
Traveller
-
Gość: kasia80, *.elwico.pl
2015/05/10 20:54:00
Witam! Lece do Londynu 23 lipca z córkami 15 i 16 lat, dla siebie i starszej córki kupie travelke 7dniową papierową na 4 strefy, a co z młodszą córką? Jak dobrze zrozumialam żeby kupic "połówkę" travelki 7dniowej muszę jej wczesniej wyrobić Oyster ze zdjęciem?
-
Gość: kasia80, *.elwico.pl
2015/05/10 21:35:35
I jak mam rozumiec to ponizszy wpis? Dotyczy on tylko uczacych sie w londynie?:
Children aged between 16 and 18 may be able to get a 16+ Zip Oyster photocard to:

Buy child rate 7 Day, Monthly or longer period Travelcard and Bus & Tram Passes
Pay as you go at half the adult rate on bus, Tube, tram, DLR, London Overground and most National Rail services in London
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/05/20 10:39:43
Fastest by public transport
Option 1: Southern national-rail, South West Trains national-rail, 281 bus, walking, 54 minsSouthern to Clapham Junction Rail Station
South West Trains to Twickenham Rail Station
281 bus to Whitton Dene / Whitton Road
Walk to 30 Runnymede Road, WhittonDeparts
09:43

Arrives
10:37
Total time: 54mins
View Details


Detailed steps for journey 1

Steps for journey option 27


Time

Mode of Transport

Instructions


7 mins
national-rail
Southern to Clapham Junction Rail Station
12 mins
national-rail
South West Trains to Twickenham Rail Station
19 mins
bus
281 bus to Whitton Dene / Whitton Road
4 mins
walking
Walk to 30 Runnymede Road, Whitton
Znalazłam taki transport - czy mogę jeździć na travelkę 7-dniową
-
Gość: Jurek, *.adsl.inetia.pl
2015/05/23 21:03:09
Pani Edyto,
mam dwie sprawy:
1) Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem: Czy, jeśli chcę skorzystać z opcji 2for1, wystarczy tylko zakupić Travelkę (np. jednodniową) w kasie kolejowej, czy muszę mieć też jakiś nazwijmy to sensownie dobrany bilet kolejowy (sensownie, czyli na odpowiednia trasę, by w kasie np. jakiegoś muzeum honorowali tę ulgę)?
2) Czy Travelki tygodniowe (dla osoby dorosłej i szesnastolatka) są w wersji papierowej, czy konieczne jest posiadanie (wyrobienie) karty Oyster ze zdjęciem?
Pozdrawiam
-
Gość: magda, *.dibre.com.pl
2015/05/28 12:23:18
Czy dobrze zrozumiałam? Kupuję Oyster card (kaucja 5), doładowuję dowolną kwotą podczas zakupu (np 25). A w momencie wyjazdu z Londynu oddaję ja w dowolnym automacie( lub na stacji) - a ten oddaje mi kaucję (5 ) i to co nie zostało wykorzystane z Oysterki. Czy tak?
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/05/29 13:48:26
Czy można kupić bilet na jednorazowy przejazd autobusem ?
Będę musiała dojechać autobusem do stacji Hounslow East a tam już mam autobus prosto na lotnisko Stansed
-
Gość: Skrypa, 194.242.62.*
2015/06/08 10:38:16
Transport ze Stansted do Bromley South.
Witam,
czy ktoś może mi doradzić czym dojechać ze Stansted do Bormley oraz jaki bilet kupić na ten jeden przejazd. Będę lądował około 23:10.
-
2015/06/09 00:25:58
Wróciłam z urlopu a tu pytań się nazbirało.
Powoli się za to zabiorę.
Evik
tak musisz podać stacje kolejową z której będziesz zaczynać podróż, te kupony są też na stacjach kolejowych, a przynajmniej powinny by; 7- dniowa travelka kupina przez internet na stronie Tflu to ta różowa I nie nadaje się na te promocje 2 za 1 z biletami kolejowymi. 10 latek za darmo ale nie na koleji tam jest granica 5 lat.
Na stacji kolejowej w okienku Wam doradzą, mogą chcieć wyrobiena karty dla na bielty tygodniowe zabierzcie zdjęcia, ( nie powinni tego chcieć dla dorosłych ale mieć zdjęcia nie zaszkodzi)

traveller, bwf171.neoplus.adsl.tpnet.pl
tak dobrze pan zrozumiał
miłego pobytu

kasia80, host-2-178.elwico.pl
Kasiu najprościej będzie jak kupisz papierowe dla starszych, 15 latce dzienne travelki dziecięce, TfL zmienia się I chce być bardziej przystępna, wprowadzili tę nową zasadę, że można zarejestrowaną kartę zamienić na określony czas na taka z dziecięcymi cenami, warunkiem jest że karta jest zarejestrowana I tu się zaczynają schody, bo nie działały adresy paza Wielką Brytanią. Jest możliwe wyrobienie takiej karty dla 16+ tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s/zip-oyster-photocards
Na dodatek podnoszą opłaty administracyjne do 15 i 20 funtów w zależności od rodzaju Oysterki, to trzeba sobie pokalkulować czy się to naprawdę na pare dni opłaci.


beti3636, host-86-111-107-208.tvk.torun.pl
Tak możesz jeśli masz travelkę na wszystkie strefy podejrzewam że 1-6 a może nawet 1-5 bo Twickenham jest w 5 strefie, Whitton zresztą też.

I to by było na tyle bo jutro trzeba wstać skoro świt.
pozdrawiam
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/06/09 08:22:57
Dziękuję Pani Edyto ! Jeszcze tylko poproszę w wolnej chwili o odpowiedź jak mam jednorazowo zapłacić za przejazd autobusem ?
-
2015/06/09 13:59:48
witam , mam pytanie. Córka bedzie od 1.07 do 19.08 pracowac i mieszkac w londynie. Bedzie dojezdzac z Eealing strefa 3 do Notting Hill strefa 2 codziennie . Wyjazd z ealing okolo 6:00 , powrot po 17. Nigdy nie kupowalismy biletow dlugoterminowych dlatego pytanie. Karta Oyster z Travelcard czy z Pay as you go ? Czy kupowac tylko strefe 2-3 a w razie przejazdu do strefy 1 kupowac oddzielnie bilet ? ( przejazdy do strefy 1 beda raczej sporadyczne) Czy w ogole kupowac Oyster w takim ukladzie ? Prosze o informacje.
-
Gość: Iwona, *.spsk1.pum.edu.pl
2015/06/10 14:41:48
Pani Edyto
Czy ja dobrze czytam, że jeśli wykupię tygodniową travelkę, to nie obowiązuje mnie day off peak, czyli mogę za tę samą cenę jeździć rano np. przed 9.30 i po ?
Jeśli wykupie travelkę na strefy 1-4 a będę chciała udać się do strefy np 5 lub 6 - to co wtedy? Proszę o odpowiedź, Iwona
-
2015/06/13 14:40:11
Jurek 77-253-18-70
1. Tak musisz miec sensowny bilet, w tej promocji chodzi o to aby używać pociągów w dojazdach do atrackji więc bilet jest dowodem że użyłeś tego dnia pociągu abu do atrakcji dojechać. W kasie mają prawo odmówić.
2. Nie papierowa travelka tydodniowa nie wymaga wyrabiania karty Oyster ze zdjęciem, karta Oyster jest nośnikiem nie travelką samą w sobie. Ta travelka papierowa wyrobiona na stacji metra nie nadaje się do tych promocji 2 za 1. Ważna jest na koleji ale nie działa na promocje bo pieniądze poszły do kasy TfLu nie National Rail.

Magda
Tak I nie. Kupując kartę Oyster możesz ją odrazu doładować, możesz doładować w automacie I jak oddasz to Ci oddadzą kaucję I niewykorzystane fundusze, ale nie słyszałam o automatach od kupowania I oddawania kart Oyster.

Beti3636
Nie można kupić biletu w autobusie miejskim już od dłuższego czasu, płacisz Oysterką pay as you go, lub kartą bezdotykową.

Skrypa
Tu jest link www.stanstedairport.com/to-and-from-the-airport/ potem jak już zdecydujesz gdzie dojedzesz to sprawdz sobie na stronie TfLu journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en jak dojechać gdzie potrzebujesz.

Progresor
Oysterka z travelką na strefy 2-3 może być najlepszym wyborem, doładować dobie ekstra fundusze na te sporadyczne przejazdy do centrum. Wtedy po prostu jak córka zdecyduje się pojechać do strefy 1 to automatycznie jej doliczy tzw extension I nie będzie sie musiała bawić w kupowanie biletów, a jeżeli pojedzie autobusem to już nic nie doliczy bo ma travelkę.

Iwona
Travelka to bilet sezonowy więc nie ma ograniczeń poza strefami i datami na które jest wykupiona. Jeżeli masz papierową travelkę na 1-4 a jedziesz do strefy 5 autobusem to tylko pokazujesz travelkę bo w autobusowej komunikacji nie ma podziału na strefy. Jeżeli chcesz jechać metrem lub pociągiem to w kasie pokazujesz travelkę i mówisz że chcesz extension to i wymieniasz stacje do której chcesz dojechać zapytają się czy single or return i wtedy jak jedziesz i wracasz to mówisz return i płacisz i dostajesz osobne bileciki lub jeden bilecik. Jeżeli masz tę travelkę na karcie Oyster to sobie doładuj troche funtów i wtedy dotykając przy wejściu i wyjściu tę extension samo automatycznie naliczy.

miłego pobytu
-
Gość: Kalynka, *.0.fullrate.dk
2015/06/14 21:17:06
Czesc Edyta, bardzo przydatny post :) Dzieki :) mam pytanie. wybieram sie do londynu na weekend. przyjazd w piatek o 18, a wyjazd w niedziele o 15. bede poruszac sie w strefie 1 i 2, od piatku do niedzieli wiele razy. jaki sposob podrozowania bedzie najlepszy? wyczytalam ze moge kupic sobie Karte Oyster Peak Price Cap, jest aktomatycznie pobierana kwota 6,4 funta i moge jezdzic caly dzien. czy jesli aktywuje karte o 18, to bede mogla jezdzic do godziny 18 nastepnego dnia? bede wdzieczna za odpowiedz :)
-
2015/06/14 22:15:19
Kalynka
Nie to nie dziala w taki sposob, dziala to jak travelka a ona wygasa o 4:30 rano dnia nastepnego.
pozdrawiam
-
Gość: Kalynka, *.0.fullrate.dk
2015/06/18 06:56:52
Aaha okej. Czyli kupie karte oyster peak price cap, moge od razu kupic na 3 dni? Czy codziennie musze ja jakos aktywowac?
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/06/18 15:50:50
Pani Edyto bardzo proszę o podpowiedź gdzie w Londynie za nie dużą kasę mogę zrobić odprawę online i wydrukować sobie karty pokładowe
-
2015/06/19 21:41:07
Kalynka
Nie kupuje się opcji na karcie Oyster, kupuje się kartę Oyster a potem używasz jej tak jak Ci jest wygodnie, naładuj sobie 20 funtów używaj jej zdodnie z zasadami. Przyczytaj sobie we wpisie o używaniu karty Oyster, jej się nie aktywuje po prostu się dotyka przy wejściu i wyjściu ze stacji, w autobusie raz przy wejściu do pojazdu, trzeba pamiętać o dotykaniu zwłaszcza na stacjach gdzie nie ma tzw. "bramek" bo jak nie dotknisz czytnika Oyster to jest opłata karna. Z karty Ci sciąga fundusze do czasu aż osiągniesz to Price Cap dla danych stref i zależy to jeszcze od tego czy jedziesz w peak czy off peak.
pozdrawiam

beti3636,
jak nie miałam komputera ani drukarki do biegałam do biblitek publicznych i centrów informacji turystycznej, są też kafejki internetowe,

pozdrawiam
-
Gość: Aśka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/06/25 13:35:36
Super blog. Ale i tak nadal to dla mnie czarna magia. Ląduję na Heathrow, mieszkam przy dworcu Stratfort- 3 strefa- w sumie 5 dni. Chciałam kupić travlkę i korzystać z 2 for 1, ale czytam, że trzeba jechać pociągiem do danej atrakcji. Czy ta jednodniowa travelka uprawnia do korzystania z tego pociągu? Czy nie wydaje się Pani, że travelcard jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu chociaż droższa niż Oyster?
-
2015/06/25 23:10:20
Aśka
każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chcesz korzystać z oferty 2 za 1 to musisz mieć travelkę kupioną na stacji kolejowej, bilet jest w kolorze pomarańczowym. Jeżeli więc się na to zdecydujesz to uważaj jak będziesz kupować na stacji Stratford kup w okienku kolejowym a nie metrowym :)
miłego zwiedzania
-
Gość: Aśka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/06/28 09:43:44
Dzięki. To wszystko już- chyba- wiem. Ale napisała Pani,że trzeba dojechać do tej atrakcji koleją. A ta travelka ( pomarańczowa) jest też przecież na metro. Czyli jak dojadę metrem- to może się zdarzyć ,że mnie nie wpuszczą na 2for1? Czy dobrze zrozumiałam?
Obawiam się tego wyjazdu- bo jestem niemieckojęzyczna.....
-
Gość: Aśka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/06/28 09:58:57
To jeszcze korzystając z tego, że nikt się do Pani nie dobija- pytanie.
Heathrow- Stanford(3 strefa). Czyli , żeby dojechać ( i tego samego dnia zwiedzać Londyn) mogę kupić ( czy nabić, załadować- jeszcze tego nie rozgryzłam) kartę Oyster 1-6 za 11,70, lub travelcard 1-6 za 17. Następnego dnia w strefach 1-3 analogicznie mogę kupować bilety za 7,5 lub 12?
Jeżeli Peak Price cap kosztuje tyle samo co off peak to mimo to muszę pamiętać i wbijać gdzieś te nazwy?
Przeczytałam cały blog i komentarze i coś mi się rozjaśniło- ale jak już mi się wydaje,że rozumiem- to nagle natykam się na coś- co to poczucie niszczy...
-
2015/07/01 11:39:11
Aska
Stanford (chyba Stratford bo to jest w strefie 3), z Heathrow do Stratford najprostrza droga wiedzie przez centralny Londyn to i tak musisz kupić travelkę na strefy 1-6, lub weź sobie Oysterkę i naładuj i płać za przejazdy w formule pay as you go.
Proszę przeczytaj o używaniu karty Oyster, ceny 11,70 czy 7,50 to ceny tzw. Cap Price na dane strefy ich się nie wykupuje one automatycznie wskakują jak się dobije to tego limitu w ciągu dnia. Powiedzmy że masz naładowane na karcie Oyster 20 funtów i jeździsz cały dzień po strefach 1-6 skasuje ci 11,70 zostało Ci na Oysterce 8,30 następnego dnia jesziesz tylko w strefach 1-2 skasowało ci max 6,4 masz na Oysterce 1.90 doładowujesz 20 funtów i znów używacz masz dowydania 21.90. Następnego dnia jedziesz raz metrem w strefie 1-2 of peak czyli po 9:30 lub jak to jest Weekend to nie ma znaczenia i kasuje cię 2.30 zostało Ci 19,6 potem autobusem 1.50 zostało Ci 18,1 funta i jak to koniec na ten dzień to tyle Ci zostało na resztę pobytu to wydania jak zabraknie to musisz doładować. Nic w Oysterce nie wybijasz żadnych nazw, piękno jest w tym że to się nabija automatycznie tylko musisz dotykać czytników w bramkach, w autobusach i na ścianach na stacjach gdzie nie ma bramek.
Przy travelce papierowej lub bilecie kolejowym musisz deklarować przy zakupie na ile stref lub do której stacji.
pozdrawiam
-
Gość: Aśka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/07/01 12:33:05
Bardzo, bardzo dziękuję. Posiedziałam przez weekend na stronach oficjalnych, na przeróżnych blogach i wreszcie zrozumiałam. Chociaż łatwo nie było, te wszystkie nazwy mnie przerastały- myślałam,że przed kupnem decyduję jak będę jeździła- np. o której wsiądę do metra! Ten blog rozjaśnił mi najwięcej. Tak jak pisałam- znam niemiecki, ale angielskiego w ogóle i to mi spędzało sen z powiek. Bałam się, że stanę pod ścianą.
Już wiem,że biorę kartę Oyster, a przez jeden lub dwa dzień będę korzystała z travelki ( ze stacji Statford oczywiście), żeby mieć tańsze wejścia. Już wypełniłam i podrukowałam kupony 2 for 1. I na wszelki wypadek wzorcową pomarańczową travelkę- żeby mi innej nie wcisnęli, he,he... Mam tylko nadzieję, że nie będzie poważnego zagrożenia terrorystycznego.
Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas! Pozdrawiam-Aśka
-
Gość: Aśka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/07/03 09:25:34
To już na pewno ostatnie pytanie- czy żeby korzystać z 2for1 ( mając pomarańczową travelcard 1-3 od kolei na dany dzień) - muszę dojechać National Rail ( czerwony znaczek) do atrakcji?
Z tego Stratford zdecydowanie bardziej mi pasuje dojazd do centrum z TfL Rail i metrem niż National Rail.
-
2015/07/07 21:21:22
TfL Rail to nowy wytwór dopiero co powołany do życia w maju tego roku, ma to być część wielkiego projektu Crossrail, który ma być ukończony w 2019 roku. Linia ta między Stratford a Liverpool street jedzie tak samo jak National Rail, który Ci pociąg pasuej to już Twoja sprawa. Musisz zapłacić w kasach kolejowych za tę travelkę. jeżeli atrakcja jest np w strefie 6 a Ty masz travelkę na 1-2 bo resztę przejechałaś autobusami to mogą Ci odmówić.
pozdrawiam
-
Gość: Kinekk, *.dynamic.chello.pl
2015/07/12 23:30:57
Gdzie mogę znaleźć podział Londynu na strefy. Albo inaczej gdzie mogę sprawdzić miejsca (strefy) w których leży Hotel i np. Centrum Konferencyjne
-
2015/07/13 22:08:31
Kinekk
W pierwszej części tegorocznego wpisu jest link do mapek na stronie TfLu, sprawdz sobie gdzie jest hotel itp i gdzie jest najbliższa stacja metra, dworzec kolejowy bo to na nie są strefy nie na miejsca zamieszkania itp.
pozdrawiam
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/07/14 10:32:10
Witam ponownie !
Bardzo proszę o rozjaśnienie mi o co chodzi ze stacjami które leżą na pograniczy stref . Jeżeli chcę jeździć metrem ze stacji Hamstead to muszę mieć travelkę już na strefy 1-3 czy mogę mieć tylko 1-2 i też mogę jeździć ? Jak są oznaczone kasy biletowe kolei żeby nie pomylić z kasą metra bo chcę kupić travelkę tę na atrakcje 2 for 1 ?
-
2015/07/15 12:10:38
beti3636
Stacje na pograniczu jak np Hampstead 2/3. Jeżeli jedziesz z tej stacji do centrum I nie przekraczasz nigdy stref 1-2 to jest Ci tylko potrzebna travelka na strefy 1-2. Jeżeli np pojedziesz do Colindale w strefie 4 to kupujesz bilet na 3 - 4.
Mam nadzeję że teraz już jasne :)
Jeżeli masz w okolicy tylko stajce metra to nie masz szans na kupienie biletu kolejowego, na stacjach mieszanych np Euston, Kings Cross, Waterloo, Finsbury Park ksasy kolejowe oznaczone są znaczkiem National Rail takie jakby tory kolejowe ze znaczkiem zorro. Znaczek metra to okrąg przekrojony linią to ma chyba symbolizować tunel i tory.

pozdrawiam
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/07/16 10:36:27
Bardzo dziękuję . Jeszcze jedno pytanie jeżeli ma travelkę na strefy 1-2 i chcę jednorazowo pojechać do 4 strefy bo tam jest muzeum raf-u to mogę kupić jakąś dopłatę do tej mojej travelki czy pełnopłatny przejazd
-
2015/07/16 23:06:27
beti3636
Jest możliwość kupienia dopłaty nazywa się to "extension" powiedz tak w kasie I pokaz im bilet w kasie i powiedz gdzie chcesz jechać, "return" oznacza że w obie strony.
Muzeum RAFu na Colindale jest super, warto się tam wybrać, my już tam dwa razy byliśmy a jeszcze nie mam niestety wpisu, czasu mało. Warto sobie wykupić bilet na specjalny seans 4D my wybraliśmy o II Wojnie i pod koniec ryczałam jak bóbr. Muzeum jest za darmochę.
pozdrawiam i miłego zwiedzania
-
Gość: beti3636, *.tvk.torun.pl
2015/07/17 07:43:19
Bardzo dziękuję z wszelką pomoc. A ile kosztuje taki taki "extencion" W Londynie będę tydzień z 12-latkiem i to on wybiera atrakcje. Koniecznie: musi być wycieczka Tamizą do Greewnich- też jeszcze nie wiem czym tam najtaniej się pływa. Trzeba zobaczyć mumie w Muzeum Brytyjskim, zmianę wart ale nie pod pałacem tylko chce tę w koszarach gwardii konnej. No i War Museum przejazd kolejką nad Tamizą i oczywiście londyńskie oko
-
Gość: bednar, *.dab.02.net
2015/07/20 10:49:04
Witam. Niedługo zacznę pracę w 2 strefie SW, mieszkam na 4 strefie NE. Do pracy będę dojeżdżać pociągiem i metrem jadąc przez 1 strefę. Co lepiej będzie się opłacać?
Pozdrawiam
-
Gość: sedilia, *.rzeszow.mm.pl
2015/07/22 20:16:17
Będę w Londynie od 29.07 do 5.08. Kupuję 7 dniową travelkę, której ważność kończy się 5.08 (dzień wyjazdu) o godz. 4.30. Ok. godz. 7.00 potrzebuję dojechać na lotnisko jednym autobusem do Victoria, bo stamtąd już innym transportem dodatkowo płatnym. Pytanie: czy jest możliwość zakupienia biletu jednorazowego na kurs z hotelu do Victoria bez konieczności doupowania kart oysters lub innych dodatkowych na ten jeden przejazd? Na logikę wydaje się, że tak ale nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. Świetny blog, tylko, czy to musi być tak skomplikowane?
-
Gość: sedilia, *.rzeszow.mm.pl
2015/07/22 20:21:33
I jeszcze jedno. Już ktoś o to pytał ale ja nie zrozumiałam. Czy korzystając z formy 2for1 w kasach atrakcji sprzedając bilety sprawdzają jakoś czytnikiem czy innym sposobem, czy ja rzeczywiście tam dojechałam pociągiem? I czy jeśli okaże się, że nie, to czy wtedy odmawiają sprzedaży biletów 2 for 1?
-
Gość: Ludmiła, *.internetdsl.tpnet.pl
2015/07/23 20:01:40
Witam. Jadę na jeden dzień do Londynu z synem 14 letnim, rozumiem że mogę kupić mu travelkę zniżkową.Pytanie, czy dokumentem potwierdzającym jego wiek jest ,jego paszport?.Gdyż w Polsce ,musi być to legitymacja uczniowska oczywiście podstemplowana przez szkołę.Pozdrawiam Luda
-
Gość: Katika, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/07/27 10:35:28
Witam.
Przeczytałam kilka razy informacje o travelcard na 7 dni i trochę się zakrecilam.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu moich watątpliwości. Z góry dziękuję.
1. Czy są w sprzedaży travelcard dla dzieci. Nie zdążę już załatwić photocard 11 - 15 ( wyjazd za 2 tyg)?
2. Czy na stacji Luton Airport Parkway kupię travelcard na 7 dni ( dla os.dorosłej i 15-latki)
3. Moj nocleg znajduje się w Willesden Junction (2/3 strefa) ta zwiedzać będę w zasięgu 1-3 strefy. Jednak muszę dostać sie z i do lotniska Luton. Jakie wyjście radzisz mi w tej sytuacji.
Proszę o odpowiedz i.z góry dziękuję
-
2015/07/29 17:22:20
beti3636
cena extension zależy od tego jaka jest Twoja travelka, czy bilet I gdzie jedziesz, cennik jest na stronie TfLu. Plany zwiedzania fajne powodzenia.

bednar
Travelka na strony 1-4, najlepiej na Oysterce, miesięczna - takia jest moja opinia ale to ty musisz zdecydować.

sedilia
Nie ma możliwości zakupu biletu na pojedyńczy przejazd autobusem komunikacji miejskiej, od ubiegłego roku nie można już płacić za bilet u kierowycy gotówką, Karta Oyster może Ci rozwiązać ten problem możesz mieć na niej travelkę na tydzień I troche gotówki załadowanej na ten dodatkowy przejazd.
Nie mają czytników ale idioci tam nie siedzą i różne rzeczy już widzieli i słyszeli. Musisz mieć bilet kolejowy lub travelkę kupioną w kasach kolejowych obejmującą strefy w których leży atrakcja a sprzedający bilety do atrakcji mają prawo odmówić.

Ludmiła
Możesz kupić taka travelkę tylko z odpowiednim wyprzedzeniem, szczegóły i link jak to zrobić jest we wpisie przy paragrafach podróżowanie z dziećmi. Na miejscu już możesz tylko dzienne zniżkowe travelki. Każdy document z data urodzenia jest potwierdzeniem wieku. Legitymacje weź bo w niekórych atrakcjach dziecience bilety kończą się na 12 latkach, potem to studenci i uczniowie.

Katika
1 - Jednodniowe tak ale nie tygodniówki, możesz próbować na koleji wyrobić sezonowy bilet dla dziecka, weź zdjęcie.
2 - musisz się w kasach zapytać, ja jak lecę przez Luton to raczej tam w kasach nie dopytuje się o takie rzeczy, bilet już mam. Luton jest poza strefami Londynu. Weź sobie zdjęcia jakby chcieli do bietu sezonowego na koleji. Nie mam pojęcia czy zrobią Ci travelki po strefach Londynu na dworcu w Luton. Uważaj aby Ci nie sprzedali travelki na tydzień między Londynem a Luton. Najlepiej kup sobie travelkę na Londyn jak już dojedziesz na miejsce. np w West Hampstead gdzie z pociągu możesz się przesiąść na overground który Was dowieźie do Wilsden J.
3 - możesz pociągiem i autobusem (couchem National Express, Greenline, Teravision, Easybusem) jak będziesz kupować bilet na pociąg to kup z i do Luton Airport bo lotnisko jest kawałek od dworca i trzeba podjechać autobusem i jak masz tylko do Luton to musisz dodaktowo płacić. Czym jechaś zeleży o której przyjeżdzasz sprawdz sobie rozkład pociągów, ceny porównaj z autobusami. Postudiuj sobie mapę metra i pociągów, sprawdz gdzie stają autobusy (couche)
Luton teraz jest w małym remonciku i troche tam bajzel i bałagan, kolejki do przejścia przez kontrolę paszportów koszmarne, nawet jak masz elektroniczny passport to nie stawaj w kolejsce do bramek bo są one tylko dla osób poweżej 18 lat, więc Was z kolejki i tak w pewnym momencie wyproszą.
Powodzenia
Dla wszystkich miłego pobytu
-
Gość: ludmiła, *.internetdsl.tpnet.pl
2015/07/30 13:09:38
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jutro wyjeżdżamy,więc w ostatnim momencie.Nie chciałam być posądzona o bezpodstawne wymuszanie zniżek, blog super ,jesteś bardzo rzetelną osobą. Pozdrawiam
-
Gość: Katika, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/07/30 20:16:34
Dziękuję za odpowiedź :-) Twój blog jest ogromnie pomocny. Pozdrawiam :-)
-
Gość: mrdt, *.dynamic.mm.pl
2015/08/03 00:15:34
Potwierdzam opinię Ludmiły i Katika - bez tego bloga byśmy nocowali w Luton do dzisiaj :-)
A teraz z własnego doświadczenia (3 osoby) - przejazdy w niedziele:
1. Wycieczka Londyn w 4 godzin.
Lądowanie w Luton - przejazd do Londynu (Victoria St.) i zwiedzanie - przejazd na Getwick.
Przejazd busem national Express - koszt 28Ł - czas przejazdu ok 1,5h.
Wycieczka z tzw buta więc nie kupowaliśmy travelek.
Cierpliwa i pomocna obsługa w national Express (moja znajomość angielskiego 2+)
2. Wycieczka Londyn w 6 godzin
Lądowanie w Gatwick - przejazd do Londynu (Pankrac) i zwiedzanie - przejazd na Luton.
Ciekawostka na Gatwick te same bilety (co wcześniej w drugą stronę) Pan chciał mi sprzedać za 60Ł :-/ i zaproponował byśmy pojechali koleją.
Pojechaliśmy szynobusem do południowego terminala na dworzec kolejowy (obsługa lotniska z cierpliwością prowadzi za rączkę) i bardzo sympatyczna Pani w kasie sprzedała nam travlki jednodniowe + rozszerzenie na lotniska Gatwick i Luton - koszt 36Ł - czas przejazdu ok 30min - linie Thameslink. Pani biegle znała język Polski:-) - jak i Pani w okienku obok.

Podsumowując mimo braku dobrej znajomości języka można liczyć na pomoc na miejscu.
Bilety łączone (travelka + rozszerzenie + na parę osób) są niższe od cennikowych.

3. Jedyne problemy jakie możemy napotkać to polska obsługa linii lotniczych w Polsce - jedyne miejsce na 4 lotniskach jakie mieliśmy po drodze gdzie sprawdzano wielkość i wagę bagażu - można wnieść do samolotu czołg byle się mieścił we wzorniku - czyli inaczej niż w Europie. Za kółka o wymiarach 4x4 cm zapłaciłem na Rębiechowie 170 zł. Natomiast wszędzie indziej trzepali bagaże ale mieli głęboko w nosie czy uchwyt walizki nie wystaje o 2 cm. Zdecydowanie nie polecam Wiziru i pożal się boże pisuardes - znaczy sprzedawczyń batoników po 4E.
-
Gość: , *.4-2.cable.virginm.net
2015/08/06 19:06:35
witam -chcialabym wiedziec jak moge odzyskac kase na oysterce i kaucje (nazbieralo mi sie pare oysterek po odwiedzinach krewnych)-chcialabym to zrobic w automacie -z gory dziekuje
-
2015/08/06 22:32:21
cpc1
Możesz to zrobić w automacie jeżeli kwota nie jest większa niż 10 funtów. Dotykasz czytnika I wybierasz opcję "oyster refund" I pojawia się instrukcja, I trzeba postępować wedle instrukcji, uwaga bo takiej w pełni zrefundwoanej karty nie będzie można już użyć.
Link do informacji na temat zwrotów Oysterek I funduszy na nich na linku
tfl.gov.uk/fares-and-payments/replacements-and-refunds/refunds-at-ticket-machines?intcmp=26352
pozdrawiam
-
Gość: Agusiakb, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/08/08 14:23:57
Witam, za miesiac wybieram sie z mezem i dwojka dzieci (niecale 4 lata oraz 3 miesiace) do Londynu. Ladujemy w Luton i musimy jakos sie przedostac do Centrum Londynu. Jaki transport najlepiej wybrac? Dodam ze dla niemowlaka bedziemy mieli wozek. Sprawdzalam na stronie easybus i jest tam informacja, ze dzieci musza jechac w swoich fotelikach, a wozki nie sa dopuszalne. Wiec czym mozna sie z tamtad wydostac zakladajac najtansza opcje? Najlatwiej byloby pewnie wziac taksowke, ale koszty beda ogromne pewnie.

Dziekuje i pozdrawiam
-
2015/08/11 07:41:58
Agusiakb
No to chyba Wam zostaje pociąg, bo tam nie chcą chyba fotelików, jak będziecie kupować bielty to kupcie z I do London Luton Airport bo między dworcem a lotniskiem jest kawał drogi I trzeba autobusikiem I jak się nie ma tego biletu to trzeba dopłacać. Na Luton nie idzcie do bramek dla elektoniczych paszportów bo są one tylko dla osób od 18 lat.
pozdrawiam
-
Gość: iceborys, *.du.xdsl.is
2015/08/13 19:43:52
hej. jesli mozecie mi poradzic to bede bardzo wdzieczny
wybieramy sie z rodzinka w pazdzierniku na tydzien do londynu, bedziemy mieszkac w hotelu blisko heathrow, jest tam dostep do metra. bedziemy chcieli pozwiedzc troche wiec napewno bedziemy potrzebowac biletow. moje pytanie to : jaki rodzaj biletu bedziemy potrzebowac na caly tydzien ( zona , ja i syn lat12). z gory dzieki za odp
-
Gość: anonim, *.9-3.cable.virginm.net
2015/08/15 14:49:01
a jak jest ze zwierzakami ? mogą podróżować ?
-
2015/08/16 21:04:28
iceborys 89-160-207-134
Przeczytajcie dokładnie ten paragrafy o podróży z dziećmi bo jeżeli się zdecydujecie na Zip Oysterkę to musicie odpowiednio wcześnie złożyć aplikację przez internet. Ponieważ mieszkacie blisko Heathrow a to jest strefa 6 jeżeli chcecie codziennie jeździć do centrum to tygodniowa travelka to dla was najlepsza opcja. Dla 12 latka takiej papierowej nie dostaniecie na miejscu chyba że kupicie przez internet odpowiednio wcześnie link we wpisie o w paragrafie o Turystycznych Kartach Oyster I Travelkach. Ta travelka jako że wydana przez TfL nie nadaje się do ofert 2 za 1, podobnie jak Oysterka.
Możecie też dokładnie sobie rozplanować czas I nie każdego dnia jechać do Centrum. Wtedy tygodniowa travelka nie będzie najlepszą opcją. Z Heathrow niedaleko jest to paru ciekawych atrakcji np Hampton Court Palace, Windsor czy Ham House i Richmond z pięknym parkiem, więc usiądzcie sobie z kartką I ołówkiem I zaplanujcie i policzcie koszty. Jak się tak rozpisze wszystko to robi się jaśniej i łatwiej podjąć decyzję, czy travelka czy Oysterka pay as you go.
Miłego pobytu.

anonym cpc5-lutn10-2-0cust901,9,3
Zwierzątka jak najbardziej i to jeszcze za darmo ale są pewne zasady. Dokładnie w akapicie 16 na ostatniej niemalże stronie tzw Conditions of Carriage link jest we wpisie. Otóż nie mogą to być zwierzęta za duże i groźnie wyglądające wtedy pracownicy mają prawo powiedzieć nie zabieramy. Zwierzęta muszą być na smyczy, pod kontrolą lub w klatce- pojemniku itp. Nie mogą zabierać miejsc siedzących, muszą być przeniesione przez bramki - żeby nie zostały zranione, nie można ich zabierać po ruchomych schodach z tego samego powodu , należy się zgłosić do obsługi żeby te schody zatrzymała jeżeli jest za duży czy ciężki lub trzymać zwierzaka na rękach.
Jeżeli jest to pies przewodnik i był uczony jak się zachowywać na ruchomych schodach nie trzeba tego robić chyba że jest bardzo dużo ludzi i może się zdarzyć nieszczęście.
pozdrawiam
-
Gość: Asia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/08/17 00:28:17
Witam, czy ktoś sie orientuje czy na Heathtrow jest kasa kolejowa gdzie możemy zaopatrzyć sie w Travelcards ( chodzi o te pomarańczowe, zeby skorzystać z promocji 2za 1)?
lądujemy własnie na tym lotnisku i nie moge znaleźć informacji czy jest tam kasa National Rail.
-
Gość: slawek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/08/25 20:44:15
Witam. Ja mam pytanie odnośnie oyster pay...go. Czy jeżdżąc metrem i autobusem musze zsumowac wydatek z tabeli metra plus 4,40 za days autobus?? I czy zamawiając kartę visitor oyster w Polsce te limity tez mnie obowiązują bo na stronie pośrednika nie ma słowa o limicie dziennym
-
2015/08/25 22:18:34
Asia aavb230
Na Heathrow dojeżdza tzw. Heathrow express, może mają więc kasy kolejowe, na ten pociąg nie można użyć travelek ale może je sprzedadzą, kieruj się po znakach na Heathrow express.
Slawek
Dzienny limit zastępuje travelkę więc nie dodaje się do Price Cap niczego, tylko trzeba pamiętać że zależy on od streff I czasu rozpoczęcia podróży.

pozdrawiam
-
Gość: Krzysiek, *.free.aero2.net.pl
2015/08/27 16:26:23
Czy nocny autobus w Londynie jest platny dodatkowo poza limitem dziennym? Pojechalem 22 sierpnia w sobote o g.1pm ze strefy 6 do 1-szej Londynu 3 autobusami a w Londynie jechalem 3 razy metrem, 1 raz autobusem i wsiadlem o g.23.44 do nocnego N47 ktorym wrocilem do 6-tej strefy Londynu (St.Mary Cray). Za ten dzien naliczyli mi za przejazdy 6,40 GBP + 1,5 GBP (dodatkowo chyba za nocny autobus).Placilem ta sama karta debit dotykowa.
-
2015/08/27 21:19:35
Krzysiek
Nie ma odzielnych cen dla nocnych autubusów, tu jest link na stronę TfLu jak starać się o zwrot nadłpaty tfl.gov.uk/fares-and-payments/replacements-and-refunds/maximum-fare-refunds
Może tak być że za chwilę dostaniesz ten refund bo dane się zsumowały i jest to robione automatycznie, czy jest tam napisane że to płacenie dla TfLu, jeżeli karta nie jest brytyjską kartą debetową to może bank sobie naliczył jakąś opłatę manipulacyjną.
pozdrawiam
-
Gość: Krzysiek, *.free.aero2.net.pl
2015/08/28 00:08:02
Jest napisane w opisie transakcji bankowej:
1.Data transakcji: 2015-08-22
Szczegóły Transakcji:TFL.GOV.UK/CP, TFL TRAVEL CH GBR
Oryginalna Kwota Transakcji: 6.40 GBP
2.Data transakcji: 2015-08-23 (moja uwaga: nie jezdzilem 23 sierpnia komunikacja,procz powrotu busem N47 noca 22/23-go)
Szczegóły Transakcji:TFL.GOV.UK/CP, TFL TRAVEL CH GBR
Oryginalna Kwota Transakcji: 1.50 GBP
-
Gość: Krzysiek, *.free.aero2.net.pl
2015/08/28 00:22:01
Masz racje Edyta - dopiero teraz przypomnialem sobie ze jechalem w niedziele 23-go o g.6.40pm z restauracji Harwester w strefie 6-tej i zaplacilem ta sama karta debetowa dotykowa. Sorry,ze Ci glowe zawrocilem, ale dzieki (dzieki Tobie dowiedzialem sie,ze za nocny nie doliczaja oplaty) i pozdrawiam serdecznie :*
-
Gość: Bartek, *.internetia.net.pl
2015/09/03 16:52:15
Witam
Za tydzień jadę na weekend do Londynu (interesują mnie tylko strefy 1-2) po raz pierwszy i trochę "przeraża" mnie ten system płatności za transport :) O ile z travelkami nie mam problemu (bo rozumiem, że wystarczy codziennie, tzn. w sobotę i niedzielę kupić travelkę za 12.00), to Oyster mnie przytłacza :) Bardzo proszę o potwierdzenie, że dobrze to zrozumiałem:
1. Kupuję Oyster i ładuję na nią od razu 12.80 (2 x 6.40).
2. Tę kwotę płacę w okienku i mówię, że chcę, żeby za tyle mi załadować Oyster (czy muszę powiedzieć coś jeszcze? np. że chcę Price Capping albo Pay as you go?).
3. W sobotę obojętnie, ile bym jeździł, ściągnie mi tylko 6.40. Tak samo w niedzielę.
4. Kartę mogę sobie zostawić i wykorzystać podczas kolejnych pobytów w Londynie albo oddać i dostać zwrot 5.00.
Pozdrawiam
Bartek
-
Gość: Krzysiek, *.free.aero2.net.pl
2015/09/03 18:52:21
Osobiscie polecalbym Ci placic w kazdym srodku lokomocji karta bankowa zblizeniowa kredytowa lub debit. Wszystkie limity dzienne przy platnosciach karta zblizeniowa tez sa zachowane (komputer sumuje platnosci z jednego numeru karty kazdego dnia do 4.30 rano) a travelcard kosztuje mniej o ok. 1GBP. Pamietac tylko musisz, ze travelcard nie obowiazuje godzina szczytu 17-19 a placac karta kredytowa policzy Ci w tym czasie dodatkowo. Milego pobytu :)
-
Gość: Kasia, *.dynamic.chello.pl
2015/09/05 12:51:22
Witam ; )
krótkie 2 pytanka -

1. Czy oysterka metro strefy 1-2 + autobusy maksymalnie osiąga 6,40 dziennie czy sumuje się 6,40 z przejazdami autobusowymi czyli maksymalnie 10,80 (6,4+ 4,40)?

2. Jak to jest z doliczaniem kwoty za DLR w strefie 2 - dalej max to 6,40 czy kasuje jako osobny przejazd? (pobyt będę miała na stacji Mudchute więc 2 razy dziennie wsiądę w DLR)

Pozdrawiam serdecznie, Kasia ; )


-
Gość: Anula, *.13-2.cable.virginm.net
2015/09/11 20:23:59
Uważajcie na pułapki - typu - stacja Leytonstone znajduje się w strefie 3/4, wykupiłam Travelcard na 7 dni na strefy 2-3. I !!! na drugi dzień jeżdżenia w strefach 2-3 nie było środków na powrót do "domu", ponieważ stacja Leytonstone to strefa zarówno 3 jak i 4. A zatem, należało wykupić bilet na strefy 2-4. Chamska pułapka!
-
2015/09/15 22:08:51
Bartek 8383-143-103-62
Dobrze zrozumiałeś, nie musisz nic w okienku mówić, price cap włączy się automatycznie a fakt że ładujesz pieniądze oznacza że będziesz używał pay as you go. Jeżeli nie przekroczysz stref to ściągnie ci przewidzinany na strefy Price Cap. Możesz załadować troche więcej jakbyś nagle pojechał gdzieś dalej, fundusze nie przepadają i możesz je wykorzystać następnym razem.

Krzysiek nie ma racji pisząc że travelcard nie obowiązuje w popołudniowych godzinach szczytu, codzinnie jeżdzę i nigdy mnie jeszcze nie policzyło dodatkowo. Opłata w popołudiowy szczyt jest pobierana tylko gdy nie dobijamy do Price Cap. Na przykład jedziemy rano o 10 raz strefa 1-2 płacisz 2.30 funta potem popołudniu wracasz w godzinie szcztu płacisz 2.90 funta razem 5.20 funta jeżeli już tego dnia nigdzie nie pojedzesz to to jest twoja maksymalna opłata. Jeżeli zaś wsiądziesz np do autobusu to zapłacisz 1.2 funta bo tyle Ci ściągnie żeby dobić do Price Cap 6.40. Płacenie kartą zbliżeniową to takie same zasady.

Kasia 89-71-17-192
Price Cap sumuje przejazdy na wszystkie objęte przez TfL środki transport, metro, DLR, autobusy miejskie i kolej w obrębie stref TfLu. Jest to wyjaśnione na początku wpisu.

Anula
Stacje w strefie granicznej - np 2/3 jeżeli jedziesz z niej do strefy 1 płacisz za przejazd 1-2 jeżeli jedziesz do strefy 4 to za 2-4 jeżeli jedzesz do strefy 3 przez strefę 1 to płacisz za 1-3. Jeżeli miałaś travelkę na strefy 2-3 to nie wiem o jakich tu piszesz funduszach bo jak się wykupi travelkę to nie ma funduszy które by mogły zostać wyjeżdzone. Po prostu masz travelkę i używasz. Gdybyś miała papierową treveklę to by Ci żadne funduszy nie zabrakło a travelka wykupiona na Oysterce działa jak papierowa. Sprawdz co miałaś na tej karcie, jeżeli masz ją zarejestrowaną to możesz sprawdzić swoje podróże i wtedy może ta tajemnicza sprawa się wyjaśni.

I to by było na tyle ...
pozdrawiam
-
2015/09/16 21:54:07
oczywiście ze strefy 2/3 do 4 kasuje za przejazd 3-4, palce mi latają po klawiaturce :)
-
Gość: asia, *.range165-120.btcentralplus.com
2015/09/29 13:08:51
Jesli doladuje moja oyster card jako 'pas as you go' i bede podrozowac z 4 strefy do 3 to policzy mi jako 1-4 czy jako 2-6? Bo teoretycznie pasuje do tych dwóch jednak ceny sa inne
-
2015/09/29 21:31:59
asia, host165
Tu jest link do tabelki ze szczegółami opłat za różne kombinacje stref
tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/tube-dlr-lo-adult-fares.pdf
pozdrawiam
-
Gość: katika, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/10/03 01:33:45
To znowu ja. zamierzam ponownie lecieć do Londynu. Tym razem na raptem 4 dni. Znalazłam w Twoich wpisach informację o przerobieniu OYSTER na dziecięcą na 14 dni. jednak nie rozumiem wszystkiego. Mogę Cię prosić o wyjaśnienie poniższych informacji? Z góry dziękuję
- Oysterka musi być zarejestrowana. No i tu się zaczynają górki, bo rejestruje się kartę w kasach metra, wypełnia się druczek i potwierdza adres rachunkiem
- Potem jednak stwierdzają że można taką zniżkę nałożyć na Visitor Oyster Card jeżeli już się taką ma
(Czy ten drugi punkt oznacza, że gdybym miała dla córki Visitor Oyster to podanie adresu w UK nas nie dotyczy?)
-
2015/10/08 14:54:05
Katika
Dziękuję za dobre słowa w komntarzach pod innym wpisem. Cieszę się że się wypad do Londynu udał i miasto spodobało.
Ta incjatywa o zamianie na Pay as you go dla Dzieci pojawiła się niedawno i w pierwszym wpisie na stronie TfLu było że karta musi być zaresjestrowana teraz tego nie mogę znaleść, chyba się kapnęli że to mało praktyczne bo formularz nie przyjmował obcego kodu pocztowego.
Visitor Oyster Card możesz tylko kupić przez internet więc ta karta już jest jakoś zarejestrowana w systemie. Zmienili też miejsca gdzie to możesz zrobić rozszeżając do każdej stacji metra. Czyli by wynikało że możesz przerobić na 14 dni te Visitor Oyster Card na pay as you go dziecięcą. Na wszelki wypadek wydrukuj sobie ten fragment ich strony internetowej co by pokazać na stacji metra co chcesz zrobić.
pozdrawiam i życzę miłego pobytu.
-
Gość: Michał, *.4net.digi.pl
2015/10/12 18:30:52
Witam serdecznie

Od jakiegoś czasu śledzę Twojego bloga - świetna lektura :). Byłem już w Londku parę razy z racji tego że mam rodzinę w Aylesbury, w miejscowości pod Londynem.
Piszę bo potrzebuję pomocy. Tym razem jadę do Londynu w tę sobotę z kolegami na mecz. Potrzebuję przechować, pozostawić u kogoś blisko centrum dwie torby na czas meczu w sobotę w godzinach około od 10-18. Odwdzięczę się oczywiście.pozdrawiam
-
Gość: medalik1977, *.96.246.137.tvksmp.pl
2015/10/27 23:23:58
Witaj, wybieram się z 11-letnim synem do Londynu 4-5 listopada. To prezent na jego 12 urodziny (6 XI) :) chcemy troszkę pozwiedzać poruszając się głównie metrem plus wyjazd do Watford Junction (muzeum Harry'ego Pottera). Jaki rodzaj biletów będzie najlepszy dla nas ? Travelka jednodniowa na każdy dzień plus bilety na kolej do Watford ?
-
Gość: Krzysiek, *.dynamic-ww-3.vectranet.pl
2015/10/29 00:17:08
Dzięki za czas poświęcony nam wszystkim :)

Do Oondynu wybieramy się w 4 osoby na 8 dni. Dwie dorosłe i dzieci (8 i 10) . Bedziemy mieszkać w strefie 2 i ponieważ ostatni dzień to powrót (na 90% weźmiemy taksówkę na lotnisko) to mam w planie kupić papierową travelcard na 7 na stacji kolejowej żeby korzystać z promocji 2w1. koszt całości wyniesie 2 x 32,10
Wyjaśnij mi proszę jak technicznie wyglądać podróż z dziećmi. W naszym przypadku tekturowa travelcard otwiera bramki a co z młodymi ? Są jakieś "przejścia rodzinne" ? tak jak np. dla niepełnosprawnych na wózku? Dziecko nie bedzie miało fizycznego biletu :s

Nie wiem czy tak się da zorganizować ale np. kupując 2 bilety dla dorosłych (dzieci wchodzą z nami jako te "darmowe") do Madame Tussauds wyjdzie korzystniej niż bilet rodzinny 2+2 . Czy można to jakoś połączyć z kupowaniem on-line biletów łączonych do Madame Tussauds i London Eye ?

Zastanawiam się czy wogóle bedziemy wyjeżdzać ze strefy 2 ... Popraw mnie jeśli coś pomieszałem...Jeżeli zajdzie taka sytuacja to na stacji w kasie kupujemy 2way extension to station XXXX . Dostajemy nowy bilet do którego dopłacamy jakąś część ceny i używamy tego rozszeżenia na eby wejść/wyjść z metra ?

dodatkow gdzieć znalazłęm informacje"In 2012 the railways brought in a requirement that when you buy a 7 Day Travelcard you require a photo id card. This is issued free when you buy a 7 Day Travelcard, but you must bring along your own passport size photo. This rule only applies to 7 Day Travelcards bought from railway stations."
możesz to potwierdzić ?
no i pytanie jak brytyjczycy rozumieją "passport size photo" klasyczne zdjęcie "legitymacyjne" czy to okropne paszportowe na którym każdy wygląda jak pszychopata ;) ?
-
Gość: villeroy, *.tel.tkb.net.pl
2015/10/31 18:08:07
Witam, za dwa tygodnie będę z córką (14 lat) cztery dni w Londynie i mamy zamiar poruszać się tylko busem i tylko dwa razy dziennie (z hotelu i do hotelu). Z tego co tu wydedukowałem to najlepszą opcją dla nas będzie zakup w automacie dwóch kart oyster, po czym jedną z nich od razu "przerabiam" w okienku na Victorii na tą 14 dniową z 50% rabatem, czy tak?
-
Gość: atina, *.dynamic.mm.pl
2015/11/11 18:58:49
Witam, bedziemy w piątek a właściciwe w sobotę w Londynie, lądujemy na Stansted o 23.25, pozniiej ttansport do stacji Baker Street, czy dobrze przeczytalam, że metro nie działa w nocy? tj. bedziemy ok 2 w nocy:( hotel mamy przy stacji Goodge Street. czy moge prosic o info czy na stacji Baker znajdziemy autobus? i jak zatem kupic bilety?
-
Gość: katika, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2016/01/01 18:23:28
Witam ponownie.
Czy są jakieś zmiany dotyczące cen 1 dniowych TRAVELCARDS oraz na OYSTER CARD w 2016 roku?
Jeżeli córka kończy 16 lat w maju, to na razie może korzystać z cen dla osób w wieku
11 - 15? Dobrze pamiętam?
-
2016/01/01 19:53:43
Tak Katika jak zwykle podnosza nam ceny tym razem od 2 stycznia, czesc oplat jest bez zmian.Tak dobrze pamietasz.
Na razie nie mam czasu pisac, tu jest strona TfLu tfl.gov.uk/campaign/new-fares?intcmp=34454#on-this-page-0
pozdrawiam
-
Gość: greg, *.adsl.inetia.pl
2016/01/05 00:48:37
Witam, na początek Szczęśliwego Nowego Roku dla Pani i garść pytań, które jeszcze nie były poruszane.
1. Promocja 2+1, czy travelkę lub bilet na pociąg może posiadać tylko jedna osoba korzystająca z promocji, czy bilety muszą mieć obie?
2. Znów 2+1, rozumiem, że travelke lub bilet jeśli kupiłem w środę, to tylko w tą środę mogę korzystać z tej opcji? Jedyny wyjątek na zdrowy rozum to travelka 7 dniowa, z którą mogę codziennie przez siedem dni jej trwania korzystać z tego programu, teoretycznie nawet nie podróżują koleją, bo jeśli nie ma czytników w miejscach zwiedzania, to oni reagują tylko fizycznie na bilet. Czy dobrze rozumuję?
3. Czy z promocji 2+1 można skorzystać w dwóch, trzech miejscach w czasie jednego dnia. Hipotetycznie kupiłem travelkę na dzień i chcę odwiedzić opactwo Westminsterskie, Tower i Akwanarium, korzystając z drugiego biletu za free, czy tak się da?
4. Czy dziecko jeśli mu kupię bilet na pociąg, również będzie mogło skorzystać z 2+1. Np. kupuje bilet synowi 10 lat, córka 5 lat go nie potrzebuje. Idziemy do ZOO, gdzie na bilet kolejowy syna, kupujemy bilet do Zoo dla niego i dostajemy darmowy bilet dla córki. Czy jest to możliwe?
5. Byłem na stronce National Rail, bo chciałem sprawdzić ceny biletów jednorazowych na poszczególnych trasach-odcinkach i nie wiem czy to jest jakiś błąd, ale w obrębie stref 1-3 bilet bez względu na kierunek i długość trasy kosztuje 12,90 funtów (oczywiście bez Oysterki i Travelki) i co ciekawe nawet bilety w obrebie 1 strefy tylko na jeden przystanek (z jednej stacji na następną) również kosztują 12 funtów. Czy jest to możliwe, czy system na stronie im się zawiesił.
6. Ostatnie pytanie. Sa stacje kolejowe, gdzie krzyżują się dwa kierunku, czy zmieniając kierunek nie wychodząc ze stacji muszę przykładać oysterkę do czytnika drugi raz, czy jadę na "jednym bilecie bez ponownego kasowania"?
Przepraszam, za te 6 pytań, ale nie znalazłem odpowiedzi w komentarzach i mam nadzieje, że byłyby one pomocne dla wielu odwiedzających Londyn.
Gratulując bloga serdecznie pozdrawiam
-
2016/01/05 21:40:03
greg

1- tak każda osoba ma mieć bilet, tak jest w warunkach promocji.
2 - Tak travelka lub bilet kolejowy muszą być w sensowych datach i strefach np nie można pokazać bieltu sprzed miesiąca z Yorku do Edynburga i domagać się zniżki na wejscie do Tower of London. W atrakcjach turystycznych na kasach nie siedzą idioci i nie można ich nabić w butelkę. Znają okolicę, wiedzą jakie środki komunikacji tam dojeżdzają i czy są bramki zabierające bilety. Jeżeli są bramki to idzie się do dużurującego na stacji i mówi że potrzebny jest nam ten np jednorazowy bilet do tej oferty, ręcznie go sprawdzą i przepuszczą.
3 - Można z tej promocji kożystać cały dzień, musisz mieć na każdą atrakcję oddzielny kupon. Powodzenia we wciśnięciu tych 3 megaatrakcji w jeden dzień, w samej Tower można spędzić lekko 3 godziny, zwłaszcza jak są kolejki przy kasach a potem do klejnotów królewskich.
4 - Nie trzeba zapłacić za dorosłego aby dostać drugi bilet za darmo, takie są warunki.
5 - nie wiem między jakimi stacjami sprawdzałeś, TfL pokazuje ci koszty travelki off peak jako 12.10 na strefy 1-6. Na stronie National Rail możesz znaleść ceny między poszczegolnymi stacjami np z Kingston strefa 6 do Waterloo strefa 1 bilet w jedną stronę po 9:30 to 7 funtów. Strona National Rail pokazuje Ci też ile by Cię to kosztowało na Oysterce i travelce, stąd może wyskakiwać ta 12 funtowa opcja. Trudno powiedzieć bo nie wiem co widziałeś na stronie internetowej.
6 - są stacjie gdzie krzyżują się dwa kierunki i jest różnie, czasem nie trzeba przechodzić przez czytniki Clapham Junction, czasem trzeba bo się opuszcza metro np i wchodzi na kolej np na stacji Vauxhall i przechodzi się przez czytniki, są jeszcze różowe czytniki jak się jedzie przesiada i nie przejeżdza przez centrum a można do tego samego punktu dotrzeć przejeżdając przez centrum i wtedy dotyka się różowego czytnika jak się ma pay as you go lub travelkę nie obejmującą strefy 1szej.
Mam nadzieję że to pomaogło.
-
Gość: greg, *.adsl.inetia.pl
2016/01/05 22:12:44
Droga Edyto, bardzo, ale to bardzo dziękuję za odpowiedzi i jestem w szoku, że tak szybko odpisałaś na moje wypociny. Oczywiście co do odwiedzenia 3 miejsc w jeden dzień to podałem je teoretycznie tak dla przykładu, ale Westminster Abbey i akwarium w jeden dzień można spokojnie zobaczyć.

Chciałbym jeszcze dopytać w sprawie tych dzieci. Rodzice mają bilety na pociąg, więc obydwoje korzystają z 2+1, a co z dziećmi. W moim przypadku kupuję bilet na pociąg 10-latkowi, ale 5 latka nie potrzebuje, czy wtedy w kasie Zoo brat będzie mógł wziąć darmowy bilet na siostrę, gdy ona nie miała biletu na pociąg bo nie potrzebowała?

A generalnie, czy są jakieś term and condition tej promocji w sieci w jakimś PDF-ie.
Jeszcze pozdrawiam
-
2016/01/06 20:15:05
greg
Promaocja jest 2 bilety za cene jednego, warunkiem tej oferty jest ze kupujesz w kasie atrackcji bilet dla osoby doroslej, nie mozna zaplacic za dziecko i dostac bilet za darmo. Na koleji sa inne warunki przejazdu niz metrem, 5 latek placi za podroz, stawki dzieciece, chyba ze ma sie Oyster Zip Card dla dzieciaka - nowe zasady dopiero wchodzace w zycie. Jezeli jest dwoch doroslych to placisz za jednego jeden dorosly wchodzi za darmo i placisz za dwoje dzieci, cena w wielu atrakcjach taka sama jak placenie za dwoch doroslych i po jednym bilecie na doroslego za darmo. Uwaga trzeba miec kupon na kazda transakcja czyli na pare, trzeba je miec wydrokowane nie na telefonie. Sa broszurki na stacjach kolejowych.
zerknij na strone Days out jak juz bedziesz drukowal kupon to sa terms and conditions, ale na tym linku maja najczesciej zadawane pytania, oczywiscie nie jest to wiazace dla danej atrakcji, bo moga miec wlasne warunki i wtedy to co powiedza w kasie to wyrocznia .... ceny moga byc inne bo ten na kuponie byly aktualne w czasie drukowania broszurki itp
www.daysoutguide.co.uk/faqs
-
Gość: Darek, *.cnet.gawex.pl
2016/01/10 19:05:57
Witam.
Jadę na 4 dni do Londynu i mogę pożyczyć od znajomych Oyster wykorzystywane latem 2015. Czy będą one jeszcze ważne ? Mogę też zakupić przez neta Visitros Oyster ale szczerze mówiąc nie widzę różnicy (chodzi o przejazdy) między nimi. Są jakieś ?
Pozdrawiam Darek
-
2016/01/10 21:50:51
Oyster i zawarte na nim fundusze nie ulegaja przedawnieniu. Powinny byc wazne. Nie ma roznicy w cenie przejazdow.
pozdrawiam
-
Gość: Zaneta, *.play-internet.pl
2016/01/12 21:48:31
Droga Imigrantko,

transport po Londynie jest dla mnie bardzo skomplikowany i przyznam szczerze, że trochę mnie przeraża. Mam nadzieję, że rozwiejesz moje wątpliwości. Nie chciałabym zajmować Ci dużo czasu.

Mam kartę Oyster od trzech lat nieużywaną, jadę do LDN znowu, będą od czwartku do wtorku, mieszkam w 3 strefie. Planuję załadować na Oyster - Travelcard 1-3 strefa 7 dni ważna za 38 funtów. Czy to oznacza, że w tych 3 strefach w tym terminie mogę bez ograniczeń przemieszczać się? Znajoma , która była ostatnio dokładnie w tym samym miejscu, twierdzi że cały czas musiała po kilka funtów dopłacać. Czy to możliwe?
i jeszcze jedno pytanie czy na tę starą kartę Oyster mogę bez problemu załadować travelcard?
A może uważasz, że powinnam wybrać inną opcję.

Nie chcę zabierać Ci dużo czasu, napisz tylko czy to ok :)
Z góry dziękuję :)
Pozdrawiam
Żaneta
-
2016/01/13 12:59:32
Zaneta
Travelka pozwala Ci się poruszać bez ograniczeń po strefach na które ją wykupiłaś w dniach na które ją wykupiłaś. Nie trzeba dopłacać chyba że się przekorczyło strefy na które ma się travelkę. Nie wiem co znajoma miała, ale jak ma się travelkę to się nie dopłaca chyba że przejechało się przez strefę której nie ma się na travelce, wtedy trzeba dopłacić nawet jak się nie wysiadało na żadnej stacji. Przykładając Oysterkę do maszyny można zobaczyć historię podróży i tam może być wyjaśnienie dlaczego dopłacała.
Możesz bez problemu załadować sobie travelkę na tę kartę, powinna być ważna one nie tracą ważności. Najpierw przyłóż kartę do żółtego czytnika maszyny, wtedy na ekranie pokaże ci się co na niej jest i wtedy możesz sobie załadować travelkę, wybierz sobie rodzaj travelki, 7 day, i od kiedy ma się zaczynać i na jakie strefy, zapłać i przytknij jeszcze raz aby zakończyć ładowanie, dla pewności dotknij przycisku proszącego o rachunek w czasie płacenia, ja zawsze dotykam jeszcze raz aby się upewnić że się załadowało. Ważne jest że wybierzesz travelkę bo załadowanie 38 funtów nie równa się kupieniu travelki.
Nie bój się, to tylko wygląda skomplikowanie ;)
-
Gość: Robert, *.dynamic.chello.pl
2016/01/14 01:11:33
Witaj Edyto,

w marcu wybieramy się do Londynu 2 + 2 ( 11 i 14 lat )
Będziemy mieszkać w strefie 3.
Po przeczytaniu twojego bloga wnioskuję, że najtańszym rozwiązaniem będzie dla nas kupienie kart Oyster zarówno dla nas jak i dla dzieci.
Proszę napisz czy:
- Kartę Oyster ZIP dla 11-15 można wyrobić tylko w necie ?
- Opłata za nią pobierana 15 funtów to opłata za jej wydanie, czy może od razu kwota doładowania ?
- Kartę Oyster ZIP dla 11-15 można później zwrócić jak zwykłą Oyster odbierając 5 funtów kaucji ?
- Czym różni się Visitor Oyster Card od zwykłej Oyster Card
- Jak inaczej obniżyć koszty przejazdów dzieci 11-15 lat ?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
Robert
-
Gość: Zaneta, *.play-internet.pl
2016/01/14 08:46:46
Edyto, ,

dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie
Żaneta :))))))))))))))))
-
Gość: maksiu, *.static.espol.com.pl
2016/01/20 14:13:19
Witam , wybieram się z córką (lat 12 skończone) do Londynu w dniach 6-7 lutego, sobota-niedziela. W sobotę zwiedzanie wszystkiego co zdążymy w strefie 1-2., a w niedziele wyjazd do Wafford, wiadomo Harry Potter. W związku z tym mam kilka pytań. Założyłem sobie wcześniej na pierwszy dzień pobytu (sobota) kupimy z córką jednodniowe travelcards Będziemy nocować w 2 strefie, no i policzyłem że chyba taniej wyjdzie jednak kupić Oyster Card, załadować 10f i używać na Pay as you go. Tam dzienny limit to 6,5f,, przy zwrocie karty odzyskam resztę plus jeszcze 2 funty za samą kartę. Wychodzi więc 6,5+3= 9,5 funta, a tymczasem jednodniowa travelcard to 12.10f. Widzę w cenniku ze travelcards dla dziecka (Apprentice) kosztuje tyle co dla dorosłego, nie ma już ulgi? Więc może bardziej opłaca się kupić po prostu dwie normalne Oyster i zrobić tak jak pisałem powyżej? Jeżeli coś źle interpretuje to proszę mnie poprawić. Oyster przyda mi się tez drugiego dnia żeby dojechać z hotelu na Euston, będzie taniej niż bilet jednorazowy.
Czytałem też na stronie Midland (www.londonmidland.com/tickets-and-fares/more/oyster-card/ ) że można przy pomocy Oyster pojechać kolejami Midland z Euston do stacji Watford Junstion, Np. wyszukując cene na stronie:tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/single-fare-finder między London Euston Rail Station a Watford Junction Rail Station wychodzi mi cena biletu przy użyciu Oyster tylko 5f. Rozumiem, że dotyczy to połączenia kolejami Midland, a nie Overground. Normalny bilet kolejowy na tej trasie to 9,7f, wiec prawe połowę taniej
Jeśli by to wszystko było tak jak mi się wydaje to tylko kwestia załadowania na Oyster odpowiedniej ilości gotówki i można jechać dużo taniej. Podejrzewam, że na stacji Watford Junction będzie można odzyskać resztę pieniędzy która zostanie na Olster plus zwrócić samą kartę.
Wiem że dużo pytań, ale jeśli bym mógł poprosić o wyjaśnienie czy jest tak jak pisze, to z góry dziękuje
-
2016/01/29 21:40:53
Robert
- Zip card dla dzieci tylko przez internet co namniej 4 tyg przed tu jest link o podróżowaniu z dziecmi tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s
- 15 funtów to opłata za wydanie i jej się nie odzyskuje nie można jej zwrócić dostać kaucję.
- wyglądem :) , nie odzyskuje się tej opłaty 3 funtów, używa się jej tak samo bo ma funkję pay as you go i price cap, ale nie można na niej mieć np tygodniowej travelki
- jest teraz możliwość przekształcenia kupionej przez interent Visitor Oyster Card w Young Visitor Oyster Card na każdej stacji metra itp. tfl.gov.uk/travel-information/visiting-london/visitor-oyster-card#on-this-page-9

Maksiu
Przeczytaj odpowiedzi dla Roberta, na kupienie przez interent może już być za późno
ale możesz próbować przerobić Oysterkę na tymczasową Oysterkę dziecięcą. Apprentice to nie jest dla dzieci tylko dla uczniów - takich czeladników można powiedzieć.
Cena travelki jednodniowej dla dziecka którą można kupić bez ograniczeń na strefy 1-9 + watford junction to to 8,60 funta bo niedziela to Off Peak to chyba taniej niż off peak na oysterce dorosłej. Tu są skróty to tabeli cen content.tfl.gov.uk/11-15-zip-fares.pdf i content.tfl.gov.uk/2016-adult-fares.pdf
Spytaj się czy można przerobić Oysterkę dorosłą na Young - to jest tymczysowy zabieg ważny przez 14 dni. Kiedyś trzebabyło mieć Oysterkę zarejestrowaną z adresem w UK nie wiem czy ten wymóg się zmienił.
Oysterka to dobra inwestycja jeśli ty lub ktoś z rodziny tu znów się wybierze bo traci ważności chyba że się ją odda.

Harry Potter jest super, nie będąc fanką byłam zachwycona
Miłego pobytu :)
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2016/02/05 12:30:25
Witam,
Mam pytanie, bo jadę na 2 dni to Londynu z moją kobietą. Zamierzamy dużo zwiedzać i poruszać się w strefach 1-4. Zamierzamy kupić Oyster Card.
1) Rozumiem, że jak wbiję kwotę 15 funtów to za poruszanie się w strefach 1-4 zabierze mi 9,30 funta, no chyba że nie dobiję do tej kwoty.
2) Środki, które zostaną następnego dnia mogę spokojnie wykorzystać na poranne podróżowanie?
3) Gdzieś można sprawdzić, ile jeszcze zostało środków na karcie?
4) Czy jak zostaną jakieś środki to przy oddawaniu karty dostaje się je z powrotem z depozytowymi 5 funtami?
Dziękuje z góry za odpowiedź.
-
Gość: Robert, *.static.ip.netia.com.pl
2016/02/08 15:46:23
Edyta, dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam z Krakowa :))
-
2016/02/08 20:48:23
Robert - prosze bardzo :)

gość dynamic chello.pl
1 i 2 to tak, 3 możesz sprawdzić w każdym automacie na stacjach metra, przyciskasz do żółtego pola i Ci mówi ile masz na koncie, możesz też sobie sprawdzić historię podróżowania, lub spytać się w okienku lub innym punkcie doładowywania. 4 tak oddają.
pozdrawiam
-
2016/02/10 18:31:13
Dzień dobry.
Przede wszystkim chcę powiedzieć, że Twój blog jest kapitalny i bardzo pomocny.
Wybieram się w marcu z Małżonką do Londynu i bardzo proszę o potwierdzenie i pomoc w n/w kwestiach:
1. Czy na kartę Oystercatd można "załadować" Travelkę, z powyższych wpisów wynika, że chyba tak?
2. Czy do korzystania z akcji 2za1 wystarczy posiadać jedną Travelkę z logo linii kolejowych?
I teraz wyjdzie ze mnie trochę lenistwa :-)
3. Mamy hotel w okolicy stacji metra Paddington i Lancatser Gate a przylatujemy na Stansed. Jak najlepiej się przemieścić żeby gdzieś "po drodze", na którejś stacji kolejowej nabyć kartę Travelcard?
Z góry dziękuje i serdecznie pozdrawiam
Zbyszek
-
2016/02/10 22:13:47
Jeszcze raz dzień dobry,
jednak ruszyło mnie sumienie i poszukałem odpowiedzi na pytanie nr 3: jedziemy Easybusem z Satnsted do stacji metra Baker Street i w pobliskiej Merylbone kupujemy Travelkę.
Pierwsze dwa pytania pozostają aktualne :-)
Pozdrawiam
Zbyszek
-
2016/02/13 21:11:07
Zbyszek
1 Travelcard Travelka to bilet wielokrotnego użycia i można go kupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc i rok ( nie ma biletów weekendowych). Może to być papierowy bilet, albo można go mieć na karcie Oyster. Na dzien masz na Oysterce daily price cap a najmniejsza travelka ladowana na Oysterke to tygodniowa, na miesieczna trzeba miec karte zarejestrowana. Nie zaladujesz tygodniowki na Visitor Oyster Card.
2 tak obie osoby jezeli chcecie uzyc oferty takie sa jej warunki, kupony trzeba miec wydrukowne lub takie broszurki dworcej.
pozdrawiam
Przeczytaj oba wpisy nie tylko komentarze pod nimi :)
-
Gość: Piotr S., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/02/16 11:01:36
Wielkie dzięki za bardzo pomocny tekst. Mam jednak pytanie:
- rok temu dzięki Twoim podpowiedziom kupiłem kartę Oyster, załadowałem ją w kasie na cały dzień za 6,40 i bez problemu jeździłem metrem, problem pojawił się następnego dnia - nie miałem w najbliższym metrze kasy i ładowałem kartę w automacie, nie było tam jednak opcji takiego dziennego doładowania, tylko 5 funtów i wielokrotność, to jest możliwe? czy może coś przeoczyłem? no i podstawowe pytanie - aby działała ta "promocja" dziennego biletu ładowanie musi objąć sumę 6.40? Czy jeżeli coś zostałoby z poprzedniego dnia na koncie to w kasie muszę prosić o doładowanie do 6.40 czy wystarczy powiedzieć, że chce dzienny bilet i kasjer automatycznie skasuje tyle ile potrzeba?

Dzięki wielkie jeszcze raz za super tekst!
-
2016/02/16 14:53:28
Piotr
W automacie sa tylko okragle sumy wiec 5, 10 itd.
Teraz jest coraz mniej kas bo Borys Johnson je likwiduje, wiec moze tak byc ze bedziesz wiekszosc doladowywal w automacie.
Jak cos zostanie z poprzedniego dnia czy tygodnia to tam jest I nie przepada. Nie mow ze chcesz dzienny bilet bo on moze zrozymiec ze chcesz ten papierowy, sprawdz sobie w automacie ile masz. Lepiej jest miec troche wiecej bo jak wyjedziesz poza strefy to nie ma problemu. Powiedz ile chcesz doladowac. Ceny sa inne podrozalo wejdz na strone TfLu aby sprawdzic ja na razie nie mam czasu pisac nowego wpisu o cenach.
pozdrawiam
-
Gość: Maciej, *.alfanet24.pl
2016/02/26 12:10:52
Edyta, dziękuję za tak dużo cennych informacji. Mam jednak wątpliwości odnośnie oferty 2for1. Piszesz tak:
"Nie mają czytników ale idioci tam nie siedzą i różne rzeczy już widzieli i słyszeli. Musisz mieć bilet kolejowy lub travelkę kupioną w kasach kolejowych obejmującą strefy w których leży atrakcja". Czy na pewno? Bilet kolejowy musi być ważny w dniu odwiedzin atrakcji, ale że ma być kupiony w kasach kolejowych obejmujących strefy w których leży atrakcja to nigdzie nie znalazłem potwierdzenia tej informacji.
-
2016/02/26 20:45:09
Maciej
Tak na pewno. Idea tej oferty jest że otrzymujesz jeden bilet do atrakcji za darmo jeżeli przyjechałeś pociągiem. Chodzi o to że korki się robią, że brakuje miejsc parkingowych itp. Masz jednak przyjechać do atrakcji pociągiem a bilet czy travelka ma być kupiony w kasach biletowych kolejowych. Więc jak pojawisz się np w Hampton Court który leży w strefie 6 na połudnowo zachodnim Londynie z biletem między dwoma przystankami Gidea Park a Romford dokładnie po przeciwnej stronie Londynu to Ci odmówią bo mają takie prawo.
Sprawdz sobie też czy nie ma wyjątków np w weekendy, okolice świąt bo wtedy ta oferta też może nie być ważna.
pozdrawiam
-
Gość: monia, 46.31.32.*
2016/02/29 15:25:56
Witam. Od 23.03. do 29.03. będę w Londynie z 2 dzieci:12 i 15 lat. Będziemy mieszkać koło King's Cross Station (to chyba 1 strefa), a przylecimy na lotnisko Stansted. Zastanawiam się, jakie bilety kupić, czy też wszędzie chodzić pieszo, albo jeździć rowerami. (W hostelu gdzie będziemy mieszkać proponują ew. codzienne spacery po Londynie). Zastanawiałam się nad Travelką kolejową tygodniową, aby skorzystać z promocji 2 for 1, ale jest nas 3 i nie wiem, czy to dobry pomysł, chociaż zawsze zapłacilibyśmy za różne atrakcje 2 bilety. Z drugiej strony, dzieci i tak pewnie mają zniżki w muzeach... Gdybym jednak zdecydowała się na 7 dniową travelkę, to kupiłabym ją dla siebie, a co z dziećmi wtedy?
Proszę o radę, bo strasznie to wszystko skomplikowane.
-
2016/03/09 11:09:09
monia
Londyn nie jest najlepszym miejscem dla rowerów, to nie Holandia, nie polecałam bym takiego przemieszczania się zwłaszcza jeżeli nie znasz miasta. Spacerkiem do różnych atrakcji centrum Londynu to olbrzymia powierzchnia, to jest bardzo męcząca i czasochłonna opcja. 7 dniowa travelka wydaje mi się dobrą opcją (ta kupiona na koleji) bo daje wam możliwość skorzystania z tej oferty. Dzieciakom też je możesz kupić. weście sobie na wszelki wypadek zdjęcia legitymacyjne gdyby chcieli wam wyrabiać kartę na dworcu kolejowym. Są zniżki dla dzieci w większości atrakcji. Sprawdzcie sobie ceny biletów przez internet, czasem jest taniej kupić na stronie atrakcji. Oysterka pay as you go daje wam więcej swobody i może być taniej ale nie daje opcji tej oferty "Days Out" więc chyba to na jedno wychodzi, albo taniej za transport albo taniej w atrakcjach. Miłego zwiedzania. uwaga to jest okres wakacyjny przygotujcie się na długie kolejki do darmowych muzeów jak Science czy Natural History.
-
Gość: Patrol, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/03/10 21:46:21
Witam będę z zona od 20-24 kwietnia. Jeśli chce skorzystać z promocji 2w1 kupuje na kolei bilety tygodniowe dla 2 osób dobrze rozumiem i jaki jest koszt dla osoby, ale one obowiązują tylko na kolej czy na metro musze kupić oddzielnie oyster ? Będziemy mieszkać w strefie czy jakie są aktualne ceny dzienne dla oyster a jaki jest koszt dla trawki na tydzień ?
-
2016/03/11 09:16:18
Patrol

tu masz link do cen na ten rok tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares
cytuje z wpisu "Travelcard Travelka to bilet wielokrotnego użycia i można go kupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc i rok ( nie ma biletów weekendowych). Może to być papierowy bilet, albo można go mieć na karcie Oyster." i dalej " Travelkę kupuje się na określone strefy i tylko w nich można się poruszać. Jeżeli wyjeżdżacie za strefy określone na Travelce musicie kupić tzw. extension .

Travelka obejmuje: metro (underground, tube), autobusy (miejskie tu nie ma podziału na strefy), tramwaje (tram), DLR, overground, National Rail."
Jeżeli chcesz użyć travelki do tych promocji to muszą one być kupione w kasach kolejowych i wtedy mają pomarańczowy kolor.
Przeczytaj dokładnie wpisy bo ceny się zmieniły ale zasady używania są w większości takie same.
pozdrawiam
-
Gość: patrol, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/03/13 11:02:37
witam ale dobrze rozumuje mam hotel w 1 strefie wiekszości atrakcji tez jest w strefie 1-2 kupuje bilety pomarańczonwe dla strefy 1-3 za 38Ł każdy i wtedy jeżdżę do oporu przez te 4 dni które jestem, oraz mam wstęp 1 w cenie 2 do atrakcji ?
czy wyrobienie travelki na ten tydzień jeszcze coś kosztuje i trzeba mieć zdjęcie ?
-
Gość: Marta, *.12-1.cable.virginm.net
2016/03/17 01:45:48
Mam pytanie.Co zrobić podczas kontroli np w metrze jeżeli będę używać karty bezdotykowej za przejazdy? Pokazać im tylko karte?
-
Gość: Beata, *.internetia.net.pl
2016/03/17 22:07:02
Witam, przeczytałam ale nie do końca się połapałam ;) I mam pytanie - czy Young Visitor Discount dla 13-latki "ładuje" się na Oysterkę dorosłego czy dziecko musi mieć osobną kartę podpiętą pod oysterkę rodzica? A jeżeli to pierwsze to jak ją "kasować" ?
-
Gość: Srebrny, *.tsi.net.pl
2016/03/18 16:11:01
Czym się różnie OYSTER CARD od VISITOR OYSTER CARD?
I która jest lepsza na 3 dniowy pobyt (piątek-poniedziałek)?
-
2016/03/18 19:54:38
patrol
Wyrobienie travelki - nie ma dodatkowych kosztów, jeżeli poproszą o zrobienie photocard to trzeba dać zdjęcie, zabież legitymacyjne z Polski. Zależy jakie Cię interesują atrakcje. Masz tę ofertę tylko do atrakcji które w niej partycypują, a nie są to wszystkie atrakcje w Londynie, sprawdz sobie na linku pod wpisem. Trzeba miec kupon albo z broszurki są one na dworcach albo sobie wydrukować przed przylotem, nie może być na telefonie.

Marta
W pociągach metra nie ma generalnie spradzania, są bramki na stacjach i tam dotykasz przy wejściu i wyjściu, w autobusie jak jest kontrola to pokazujesz kartę którą płaciłaś i oni poruwnują z danymi o opłatach bezdotykowych dla tego autobusu, w pociągach też sprawdzają patrzą na 4 ostatnie cyfry, pamiętaj żeby płacąc używać w ciągu dnia tej samej karty.

Beata
Każda osoba musi mieć swoją kartę.

Srebrny
Visotor musisz sobie kupić przed przyjazdem przysyłają do domu, opłata aktywizująca nie jest zwracana przeczytaj pierwszą część wpisu.

pozdrawiam

-
Gość: Srebrny, *.tsi.net.pl
2016/03/19 12:00:55
I tylko tym się różnią? To przecież nie opłaca się kupować VISITOR.
-
Gość: renne, *.dynamic.chello.pl
2016/03/19 17:32:50
"Koszt Daily Cap jest mniejszy niż dzienna Travelka" - no tak, ale czy nie jest tak, ze osobno mamy daily cap na metro i osobno na autobusy?
Innymi słowy (chce się upewnić) - załóżmy ze tyle jeździłam metrem, ze wyjeździłam daily cap i już jeżdżę "za darmo". Jak teraz wsiądę do autobusu, to naliczy mi opłatę, prawda?
-
2016/03/19 18:59:56
renne

Nie i nie.

Tu jest link do strony TfLu gdzie to wyjasniaja tfl.gov.uk/fares-and-payments/oyster/using-oyster/price-capping
-
Gość: Ania P, *.dynamic-ww-1.vectranet.pl
2016/04/03 20:29:58
Witam,
mam pytanie dotyczące oyster card.
Sytuacja jest taka, że przylatuję wieczorem w piątek - i chcę kupić Oyster wtedy na Victorii. Wykonuję na niej jedną podróż metrem do strefy 2. Następnego dnia (sobota) chcę wykonac 2 przejazdy metrem w strefach 1-2. Rozumiem że w sobotę zapłacę max 6,50 GBP i costam za tę podróż w piatek.
-Czy na całość wystarczy kupic na victorii Oyster Card doładowaną 10 GBP (+5 za kaucję i 3 za aktywację) ? ?
Rozumiem ze karta z nabita kasą nie obowiązuje tylko w danym dniu, tylko do wyczerpania doładowania.

Jeśli sie przesiadam z linii na linię to odbijam początek podróży na bramkach wsiadając do 1 pojazdu a koniec odbijam wychodząc po przejechaniu już 2gą linią? Czy jest to w całości (z przesiadką) liczone jako jedna podróż?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :)
-
Gość: kuba, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/04/09 14:48:09
witam jadę na 4 dni , czy ja dobrze licze travelki na 1-3 strefe kosztuje 37Ł jedziemy w dwie osoby wiec , chcemy zaliczyć napewno 4 atracje z tych 2w1 wiec nawet jak nie bede dużo jeździł bo mieszkam w centrum to i tak oplaca mi się zainwestować te 74ł na travelki bo atrakcję wychodzą mnie 105ł czyli oszczędzam drugie 105ł mając drugą osobę gratiś czy ja to źle licze ? to jakich haczyk , bo wydaję mi się nie rozsądnym nie kupienie tej travelki w takim wypadku ? pozdr
-
2016/04/16 09:22:52
Ania P
Płacisz 5 funtów kaucji aktywacja jest gdy kupjesz visitor oyster przez internet a wtedy nie ma kaucji. Tak obowiązuje do wydania funduszy. Jeżeli Twoja przesiadka nie wymaga wyjścia z metra i przesiadki na pociąg np. to przesiadanie się bez konieczności przechodzenia przez bramki jest traktowane jako jeden przejazd. Wyjątkami są stacje gdzie masz przesiadką do Tramwaju lub z tramwaju np na Wimbledonie. Są też różowe czytniki na peronach gdy przesiadasz się i omijasz centrum na liniach głównie tzw overgroundu.
Miłego pobytu

Kuba

Ceny we wpisie na rok 2015 są z 2015 roku w 2016 zostały podniesione tu jest link to aktualnych cen. content.tfl.gov.uk/adult-fares.pdf
Pamiętaj że musisz miec pomarańczowe travelki kupione na stacji kolejowej nie różowawe ze stacji metra lub na oysterce. Sprawdz sobie czy te atrakcje które chcecie zobaczyć są w tej promocji w części drugiej wpisu na 2015 rok jest link do strony na której to możesz sobie sprawdzić. Sprawdz też czy nie ma jakich warunków honorowania ofertry np czy jest ważna w weekendy czy wakacje bo ideą tej ofetrty jest nie tylko by ludzie jeździli pociągami a nie samochodami ale by przychodzili w mniej popularnych terminach. Więc w niektórych atrackcjach jej nie uznają w tutejsze dni świąteczne np May Bank Holiday weekends, czy inne Bank Holiday, czy w czasie tutejszej przerwy semestralnej czy okresie wakacji np lipiec sierpień.
Pozdrawiam
-
Gość: ina3, *.gtnet.net.pl
2016/04/22 18:20:26
Mam kilka pytań. Otóż nie wiem, którą opcję dla dziecka (13 lat) wykupić: zwykłą Oysterkę, Oysterkę Zip, czy Travelkę na tydzień?
W planach jest dużo jeżdżenia wszystkimi środkami transportu, oraz zwiedzenie akwarium i Tower of London.

Jeszcze mam prośbę, czy mogłaby Pani wytłumaczyć mi zasady działania 2za1?
Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
-
Gość: , 81.168.46.*
2016/04/22 22:12:47
Jestem teraz w Londynie, sam miałem kupione bilety kolejowe by mieć 2for1 ale np koszt zakupu na eye of London 3 atrakcji był niższy niż zniżka od kolei .
-
Gość: , *.dynamic.mm.pl
2016/05/06 21:55:49
Witaj.
Jadę z mężem i synem do Londynu i chcę podrukować sobie wybrane oferty z 2for1 (rozumiem zasady) ale nie wiem czy mam wpisywać na stronie ilość osób 2 czy 3 skoro i tak oferta dotyczy parzystej ilości osób. Jak wpiszę 3 a akurat męża nie będzie z nami( bo ma też swoje plany) to czy zaakceptują to? Albo jak wpiszę 2 osoby( a będziemy w trójkę) to jak policzą mi za dziecko jako 3 osobę skoro należy się mu zniżka z powodu wieku?Czy cenę dziecięcą nie skasują czasem jako ten 2 darmowy bilet?
A poza tym dzięki za super bloog i pomoc oraz cierpliwość :)
Anka
-
Gość: kuba, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/05/08 14:23:52
moim zdaniem wybierasz 2 osoby. bo tyczy się to Par.
powiedz co chcesz miec bo np na London EYE też jest promocja jak kupić bilety i wychodzi taniej niz przy biletach kolejowych , tyle ze tam mamją 4 ofert
London Eye, The London Dungeon , Muzeum Figur Woskowychych i Akwarium i to wychodzi taniej niż oferta 2in1 .
-
Gość: , *.dynamic.mm.pl, *.dynamic.mm.pl
2016/05/08 21:18:57
Interesuje mnie głównie Muzeum Figur Woskowych i zastanawiam się nad The London Dungeon ale denerwuje mnie ta rezerwacja na dzień i godziny i nie do końca łapię gdzie z wydrukiem z rezerwacji się wpierw udać aby zdążyć potem z wejściem na godziny rezerwacji. I co dalej w II obiekcie,skąd do niego bilety i co z datą i godzinami zwiedzania. Nie ogarniam.
Anka
-
Gość: kuba, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/05/09 04:56:23
nie ma na dzień i godziny jest ważny na miesiąc, kup to sobie na London Eye będzie najtaniej w ich promocji tylko bilet na London Eye jest ważny w dniu zakupu.
nic sie nie martw .
-
Gość: Adam, *.static.isp.enf.pl
2016/05/19 18:07:45
Witam,
czy wykupienie biletu kolejowego Stansted Express w promocji Web Duo daje możliwość skorzystania z oferty 2 for 1 ?
Pozdrawiam. Adam
-
2016/05/23 11:51:51
Adam

bilet musi mieć logo National Rail, ten web duo jest tylko w wersji e ticket lub m ticket i jeżeli nie będzie na nim logo National Rail to Ci mogą nie przyjąć.

"NO! Cross list ze strony 2 for 1.

The following ticket types cannot be used for 2FOR1 offers:

Oyster Cards
TfL Issued Travelcards
Freedom Passes
Heathrow Express & Heathrow Connect Tickets
Stansted/Gatwick Express in-flight (or mobile) tickets where the National Rail logo is not present
BritRail Passes
EuroStar Tickets
'The London Pass'
Digital Tickets - where the National Rail logo is not present
MegaTrain Tickets"

tu masz link do całej strony www.daysoutguide.co.uk/travel-by-train/is-my-ticket-valid-for-2for1

Ina3
Zipcard się wyrabia wcześniej, travelkina tydzień nie kupisz bez zip card, w pierwszej części wpisu piszę o podróżowaniu z dziećmi.

2 za 1 to oferta w niektórych atrakcjach gdzie płaci się za jeden bilet a wchodzi 2 osoby gdy ma się ważny bilet kolejowy. www.daysoutguide.co.uk kupony trzeba wydrukować i przynieść ze sobą lub wypełnić taki co można znaleść na stacjach kolejowych.

Gość - Kuba dobrze radzi.

pozdrawiam
-
2016/06/20 11:20:18
Jeśli chodzi o dojazd z lotniska, dla ludzi którzy nie znają Londynu najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie taniej polskiej taksówki. Ja do lat korzystam bo dla stałych klientów mają super ceny. Adres strony gdzie można zamówić polskie i sprawdzone taxi: www.londynpolskietaxi.com/
-
Gość: Krzysiek, *.free.aero2.net.pl
2016/06/20 22:06:51
Uwazam, ze w Londynie najekonomiczniej w 2015 roku było płacic za przejazdy ciagle te samą karta dotykową kredytowa lub debit. Ich sytem komputerowy pamieta ilosc oplat i po przekroczeniu oplaty dziennej travelcard oplaty nie naliczaja sie (moga naliczyc sie dodatkowo tylko w godzinach szczytu). Wychodzilo taniej o ok.1 funta niz travelcard. Jesli ktos ma inne zdanie lub cos sie juz zmienilo to proszę o komentarz.
-
2016/08/31 09:40:59
Pani Edyto!
Jedziemy do Londynu w połowie września 4 dorosłe osoby. Przeczytałam Pani bloga i wszystkie odpowiedzi i nareszcie zrozumiałam system biletów. Postanowiłam, że kupujemy travelcard na 7 dni, na stacji kolejowej (żeby wykorzystać "2for1") strefa1-2. Niestety weszłam jeszcze na stronę TFL i tam przeczytałam "You can buy a 7 Day or monthly Travelcard on Oyster online with a contactless and Oyster account" tak jakby nie było papierowych "travelek" tylko trzeba je ładować na Oyster. Na stronie polskiej tfl też jest napisane że można kasować opłatę za przejazdy albo za pomocą karty dotykowej albo karty oyster. O Travelcard 7 dniowej ani słowa .No i znowu nic nie rozumiem!!! Ratunku!!!
pozdrawiam Elżbieta

-
2016/09/05 19:21:37
TfL i Koleje to dwie różne instytucje, honorują bilety więc jak masz papierową kupioną na stacji kolejowej w okienku kolejowym to jest ważna na te strefy Londynu na wszelakie rodzaje transportu i podobnie z załadowanymi na Oysterkę też są ważne na kolejach w danych strafach. Cena jest taka sama, więc możecie kupowac na miejscu, pamiętajcie o tym aby to była kasa kolejowa a nie TfLu, ma miec napisane National Railway. Weście sobie jakieś małe fotki legitymacyjne bo na kolejach wyrabiają takie karty, nie trzeba za nie płacić.
pozdrawiam
-
2016/10/17 22:00:54
Witam,
Wybieram się w styczniu z córką do Londynu, córka ma 6 lat. Próbuję wybrać najlepszą opcję jeśli chodzi o bilety i zdecydowałam się na pay as you go, bedziemy mieszkać w strefie 1. Rozumiem, że jeśli ja będę posiadać bilet pay as you go, córka może jeździć ze mną za darmo i nie potrzebuję wyrabiać dla niej karty Oyster tak? Poza tym czy dobrze rozumiem tą kartę pay as you go, że jesli przekroczę maksymalny limit dzienny 6,4 i to do konca dnia bede mogla jezdzic w strefie 1 wszystkimi srodkami transportu za darmo? Czy to działa przez cały dzień czy musze wybrac godziny szczytowe badz pozaszczytowe? Mam jeszcze jedno pytanie wybieramy sie do studia Warner Bros, wiem że z Londynu możemy dojechać do Watford Junction, czy córka jadąc ze mną na trasie Londyn- Watford też ma przejazd darmowy bez posiadania tej karty? Z góry dziękuje za informację
-
2016/10/18 22:48:47
Ania
Jak dobijesz do tego limitu to przestajesz płacic chyba że przekroczysz strefy. To działa automatycznie a jaki limit decyduje czas rozpoczecia podróży, ale dla 1 strefy to jednak nie ma znaczenia.

Na kolejach a tak dojedziesz do Harrego Pottera jest troche inaczej generalnie podróże sa za darmo tylko dla dzieci poniżej 5 roku życia, potem są podziały ze względu na operatora i są różnice. Zerknij na mapę w tym linku wynika że Watford Junction jest na tzw "zielonej trasie" i nie musisz płacić za dziecko jeżeli ty sama płacisz i jedziecie razem.
content.tfl.gov.uk/5-10-free-travel-national-rail-services-map.pdf

tu też jest link do cen na ten rok content.tfl.gov.uk/adult-fares.pdf
Ale uwaga ceny mogą się zmienic w styczniu, co prawda burmistrz obiecuje zamrożenie cen ale wiadomo obiecanki cacanki, więc przed samym przyjazdem sprawdz sobie strone TfLu tfl.gov.uk tak na wszelki wypadek.

Harry Potter jest super do zwiedzania, co namniej pół dnia, jest co oglądać :)
pozdrawiam
-
2016/10/19 21:25:31
Super ! Dziękuję za informację. Tak właśnie wywnioskowałam z tej mapy, że jeśli dziecko jedzie ze mną, a ja mam kupiony bilet, może jechać za darmo :) Ale wolałam się upewnić :) A u Harrego Pottera to obie oszalejmy ze szczęścia :D Pozdrawiam
-
Gość: Lainuch, *.dyn.plus.net
2016/11/28 18:37:23
Witam :) czyli w autobusach mozna jeździć jedynie oysterką lub travelcard? Nie ma opcji kupienia jednorazowego biletu do autobusu?
-
2016/11/29 20:40:57
Biletu u kierowcy nie kupisz juz od jakiegos czasu. Oysterka lub karta bezdotykowa placisz za przejazd a teraz wprowadzili tzw Hopper, a autobusy i tramwaje, jak sie przesiadasz w ciagu godziny od uzycia karty da drugi autobus to cie nie kasuje ale trzeba uzyc tej samej karty i ja datknac w drugim autobusie lub tramwaju, nie mozna w miedzyczasie jechac metrem czy innym srodkiem transportu.
Tu info na stronie TfLu tfl.gov.uk/campaign/hopper-fare
-
Gość: , *.play-internet.pl
2016/12/19 21:53:26
Fajna z Ciebie osóbka, rok czasu odpowiadać na pytania!
Ja wybieram się na nowy rok, chętnie postawiłbym Ci za tę pracę piwo czy kawę :)
Szkoda że tak długie terminy dostawy tej karty Visitor Oyster i nie można jej zbytnio kupić na miejscu w UK (choć z tego co przeczytałem - można kupić u przedstawiciela w Gliwicach - ciekawe czy wysyłają, jutro się okaże. Byłoby miło jakby mogliby zrobić rezerwację, opłatę i tylko odbiór na miejscu na lotnisku, eh). W każdym razie - jeszcze raz dzięki.
-
Gość: art, *.centertel.pl
2017/03/01 21:44:50
Cześć Edyto. Pomogłaś mi (nam) w roku 2015 gdy byłem z żoną teraz tak nam się spodobał Londyn że wybieramy się w kwietniu z dziećmi. Większość już kojarzę jednak jedno pytanie chcemy poruszać się za pomocą Oysterki ale czy dla dzieci wygląda to jakoś inaczej ? Kupuję taką samą kartę czy jakąś ulgową - dzieci 9 i 14 lat ?
Dziękuję za odpowiedz.
Artur
-
2017/03/27 08:42:46
art,
w części 1 jest trochę informacji i ten link www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s/travelling-with-children.
Zerknijcie. Jak dzieciaki lubią dinozaury to od 1 do 17 kwietnia jest impreza www.nationaltrust.org.uk/events/646c74d6-3f73-48c5-bcf7-1253c925616d/pages/details w Osterley Park and House.
pozdrawiam
-
2017/04/05 19:15:57
Czy na tygodniowej Travelcard mogę jeździć ile chce? Czy jest odliczane za każdy jednokrotny przejazd?
-
2017/11/16 17:46:55
Bardzo ciekawy artykuł.
-
2017/12/06 19:47:30
camilossmith - travelka to travelka jak bilet okresowy działa okrreślony czas na określone strefy.
Uwaga jak kupujesz to wzbierasz opcja travelcard i płacisz ile wychodzi za daną travelkę bo jak naładujesz tylko określoną sume to nie będzie to działało jako travelka, jak przekroczysz strefy to też nie zadziała.
Tomasz - dzięki.
Flag Counter