Blog > Komentarze do wpisu

Przyroda w fotografii – wystawa konkursowa edycja 22.

To druga edycja wystawy, na którą się wybraliśmy i znów nas niektóre zdjęcia olśniły, a nad niektórymi się mocno zastanawialiśmy i zapytywaliśmy sami siebie, co takiego w nich sędziowie widzieli. Początki tego konkursu sięgają do 1965 roku, gdy magazyn BBC pt. „Zwierzęta” ogłosił 1. konkurs, na który zgłoszono 500 zdjęć w 3 kategoriach. Wzrastało zainteresowanie i w 1984 roku magazyn BBC, o zmienionym tytule na „Wildlife” (Przyroda), nawiązał współpracę z Muzeum Historii Naturalnej i tak narodziła się obecna formuła konkursu.

Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 48 000 zdjęć z 98 krajów świata. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, a anonimowe zdjęcia oceniane są przez panel sędziowski w różnych kategoriach: Świat Podwodny, Kreatywna Wizja Przyrody, Zwierzęta w swoim środowisku, Dzikie Zakątki,  Zachowanie  -Ssaków,  -Ptaków, -Zwierząt zimnokrwistych, Portrety Zwierząt, Biało–Czarna Przyroda, Królestwo Roślin, Dzikie życie w mieście, Nagroda dla młodych Fotografów Dzikiej Przyrody oraz „Świat w Naszych Rękach”.  Przyznawana jest też za całe portfolio artystyczne specjalna nagroda imienia Erica Hoskinga dla młodych fotografów ( od 16 do 26) roku życia, ma ona na celu promocję nowych talentów oraz zachęcenie ludzi do uprawiania tego interesującego hobby.  A w celu promowania ochrony gatunków zagrożonych jest kategoria imienia Geralda Durella.

Znów było trudno wybrać zdjęcia do bardziej szczegółowego przedstawienia, bo ze 100 musiałam ograniczyć się do 5, ale może ta mała namiastka zachęci Was do poszukania najbliższego miejsca, gdzie można tę wystawę zobaczyć i się na nią wybierzecie.

Zdjęcie Paula Nicklena „Frozen mement” wygrało kategorię – Zachowanie Ptaków. Ptaki są jednym z popularniejszym tematów nadsyłanych prac, a ukazanie ich zachowania w sposób interesujący i artystyczny nie jest łatwe. Wszystkie zdjęcia w tej kategorii były zajmujące i nietuzinkowe, ale ja uwielbiam pingwiny i ta fotografia mnie po prostu oczarowała i zaparła dech w piersiach. Pingwiny Cesarskie wracają z Oceanu z pełnymi brzuszkami do swoich kolonii, muszą nakarmić wygłodniałe małe i zwolnić drugą połówkę z opieki, aby owa poszła sobie sama na wyżerkę. Zwierzaki te nie mają rączek z paluszkami i nie mogą się chwycić, aby wyjść z wody, nie jestem nawet pewna, czy takie wyciąganie się na śliski lód było by możliwe. Na dodatek w około czatują na swój obiad różne ssaki jak foki, lamparty morskie itp. , więc liczy się szybkość takiego wyjścia z wody. Pingwiny dosłownie wyskakują z wody jak torpedy, z błyskawiczną prędkością , która jest osiągana dzięki bąbelkom powietrza uwalnianym spod piórek ptaka. Jest na wystawie podwodne zdjęcie to przedstawiające, też autorstwa Paula Nicklena i też zwycięska fotka w kategorii „Podwodny świat”.

pengwins

„Frozen moment” złapał dwa pingwiny - jeden właśnie wylądował na brzuszu, a drugi jeszcze jest w locie i krople wody unoszą się za nim jak kurz na drodze. Ptak ma rozchylony dziób jakby radośnie wołał sobie „jiiihiii” przy tym skoku. Cudowne, po prostu niesamowite i temat, i ujęcie.

W kategorii „Portrety Zwierzęce”, w której zadaniem było uchwycenie obiektu oddając jego osobowość i ducha w niecodzienny i pełen wyobraźni sposób, zwyciężył Larry Lynch. Jego zdjęcie „Warning night light” (światła ostrzegawcze) w pełni ukazuje paskudny i drapieżny  charakter zimnokrwistego aligatora. Zdjęcie naprawdę może zmrozić krew w żyłach, szkoda, że nie dodano przy nim złowrogiego pomruku, ale i bez tego zjeżyły mi się włosy na karku. Zdecydowanie wolałabym bliższe spotkanie z pingwinem niż z tym gadem, ale zdjęcie jest super.

aligator

Inne zdjęcie które mnie ujęło, też pochodziło z tej kategorii, a jego autor Jasper Doest otrzymał za nie wyróżnienie. „Relaxation” (Relaks) to urocza fotka przedstawiająca Makaka Japońskiego z Doliny Jigokudani. Okolica ta jest popularna w czasie zimy zarówno wśród ludzi jak i małpek, bo jest bogata w gorące źródła, i w czasie mrozów, aż roi się tam od tych małp, siedzą w ciepłej wodzie ze śniegiem na głowie. Takie grzanie ciałka rozleniwia, niektóre zaczęły sobie przysypiać z wyrazem „lubości” na mordkach, a płatki śniegu na włosach i rzęsach zmieniły się w krople. To zdjęcie zapiera dech w piersiach, spokój, ufność, błogostan w najczystszej postaci.

makak japonski

W kategorii „Botanical Realms” (królestwo roślin) oczarowały mnie dwa zdjęcia wyróżnione: „Woodland Magic” Andresa Miguela oraz „Fairy Lake fir” Adama Gibbsa.

„Woodland Magic” (zaklęty las) to przepiękny obraz jesieni, mgła, las, opadłe liście i wynurzające spod nich nieśmiało swoje łebki grzybki. Dwa niezwykle kolorowe muchomorki dopiero pęcznieją i nabierają kolorów, jeden jest bardziej musztardowy niż czerwony, a kropelki rosy dodają całej atmosferze jeszcze więcej tajemniczości i niezwykłości. Podoba mi się też perspektywa z jakiej zrobiono zdjęcie, nazwałam ją jeżykową,  bo tak pewnie wygląda leśny świat z punktu widzenia jeża.

muchomorki

„Fair Lake fir” nazwałam sobie „Jedlica na Rusałkowym Jeziorku”. Autor tego zdjęcia wędrował sobie po okolicy Port Renfrew w Kanadzie i natknął się na to magiczne jeziorko, wśród lasów z powalonymi drzewami tonącymi w wodzie. Na jednym takim pniu, rosło sobie małe drzewko, wiatr przyniósł nasionko, zapuściło ono korzonki ale, że nie było dużo miejsca aby się rozrosnąć, to taki wyrósł tam niedorostek – wyglądający na medalowy egzemplarz z hodowli bonsai. Fajne by były z tego puzzle, zabawa na parę dni.

drzewko

Mam nadzieję że udało mi się Was zachęcić, bo to tylko parę zdjęć, a są jeszcze inne równie ciekawe jak np. : lis przyłapany z piórami w zębach przy kurniku, którego wyraz pyszczka wydaje się mówić – ja tu tylko chciałem posprzątać; troskliwy tata gębacz z pyskiem pełnym ikry; pteropus czyli nietoperek zwany też latającym lisem, zaspokajający swoje pragnienie kroplami wody, które wzbija z powierzchni jeziorka za pomocą skrzydełek; kormorany rabujące głuptaka z jego połowu itd. Długo by wyliczać, naprawdę warto zobaczyć.

Wystawa jest w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Najbliższa stacja metra to South Kensington, linie metra District (zielona), Circle (żółta)i Piccadilly (granatowa). Wystawa ta będzie tu do 3 Marca 2013 roku. Muzeum jest otwarte od 10 rano do 17:50 a w każdy ostatni piątek miesiąca do godziny 22. Wstęp na wystawę co najmniej na godzinę przed zamknięciem, ale lepiej sobie wygospodarować więcej czasu.

Ceny biletów:

Z Darowizną:
Dorośli: £10

Dzieci i ulgowe (seniorzy, studenci itp.) : £5

Rodzinny (max 2 dorosłych i 3 dzieci) : £27

Bez Darowizny:

Dorośli: £9

Dzieci i ulgowe (seniorzy, studenci itp.) : £4.50

Rodzinny (max 2 dorosłych i 3 dzieci) : £24

 

Wystawa ta też jeździ po Wielkiej Brytanii i możecie ją zobaczyć m.in. w:

Bristol Museum and Art Gallery - do 17 Lutego 2013

Natural History Museum at Tring do 13 Marca 2013

Nature in Art in Gloucester do 17 Marca 2013

National Museum Cardiff od 16 Marca do 28 Kwietnia 2013

Royla Albert Memorial Musuem and Art Gallery w Exeter od 2 Lutego do 2 czerwca 2013

Willis Museum w Basingstoke of 18 Maja do 27 Lipca 2013

Gosport Gallery of 3 Sierpnia do 12 Października 2013

 

Wystawa ta też pojeździ sobie po Polsce a zorganizowała to Agencja Zegart.

Bytom - Muzeum Górnośląskie, Pl. Jana III Sobieskiego 2 -  Od 5 Stycznia do 3 Lutego 2013


Tarnów - Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5 – Od 7 do 28 Lutego 2013

Szczecin - Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3 -  Od 7 Marca do 1 Kwietnia 2013

Bielsko-Biała - Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11 – Od 6 do 28 Kwietnia 2013

Mińsk Mazowiecki, Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16 – Od 3 do 30 Maja 2013

Sopot - Państwowa Galeria Sztuki, Pl. Zdrojowy 2 -  Od 6 do 30 Czerwca 2013

Szklarska Poręba - Karkonoski Park Narodowy, ul. Okrzei 28 – Od 4 do 30 lipca 2013

Białowieża - Białowieski Park Narodowy, Park Pałacowy 5 -  Od 4 do 29 Sierpnia 2013

Jelenia Góra - Muzeum Przyrodnicze, ul. Wolności 268 – Od 6 do 29 Września 2013

Warszawa - Muzeum Ziemi PAN, Al. Na Skarpie 27 -  Od 4 do 30 Października 2013

Wrocław - Muzeum Miejskie, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15 -  Od 7 do 28 Listopada 2013

Toruń - Muzeum Okręgowe, Rynek Staromiejski 1 – Od 6 do 29 Grudnia 2013

Zachęcam do wybrania się na tę wystawę w Londynie, Wielkiej Brytanii, Polsce czy gdziekolwiek mieszkacie, rozglądajcie się uważnie czy nie ma jej w pobliskiej galerii lub muzeum. Warto naprawdę warto, a nuż widelec może was to zainspiruje do polowania z obiektywem i ….

Wpis został zilustrowany materiałami prasowymi udostępnionymi przez wydział prasowy Muzeum Historii Naturalnej.

niedziela, 03 lutego 2013, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/03 08:28:58
Uwielbiam zdjęcia przyrody. Tę scenę z pingwinami widziałam w filmie 'Frozen Planet' i jest po prostu niesamowita - jak sprawnie można sobie dać radę przy wychodzeniu z wody, nie mając rąk, a jednynie mikrusowe skrzydełka i koślawe nóżki. Uchwycić to jednak na zdjęciu to też niezwykły talent.
Dzięki za namiary, akurat szukam inspiracji, gdzie by pójść z dziećmi na half term i to jest na pewno jeden z lepszych pomysłów :))
-
Gość: edyta1972, *.range109-153.btcentralplus.com
2013/02/04 13:53:31
O tak polecam :)
-
2013/02/18 23:21:28
W czerwcu w Sopocie, wielkie dzięki za informację! Studiuję 5 minut piechotą od Państwowej Galerii Sztuki, więc wybiorę się na pewno.
Flag Counter