Blog > Komentarze do wpisu

Transport w Londynie rok 2013

 

Nareszcie nam podłączyli Internet i mogę wrócić do blogowania.

Jak zwykle Nowy Rok to nowe ceny w londyńskim transporcie i trochę zmian.

Na początku jednak wyjaśnię trochę terminologii, bo zawsze się pojawiają jakieś pytania w tej sprawie.

Londyn jest podzielony na 6 stref głównych (na niektórych liniach są dodatkowe  strefy podmiejskie) i opłata za przejazd zależy przez ile i jakie strefy przejeżdżamy. Miasto ma różne rodzaje transportu: Tube (metro),  autobusy, DLR czyli Docklands Light Railway,  Tram (tramwaje), National Rail (czyli koleje) oraz London Overground - kolejka, która kiedyś nazywała się Silverlink.

TfL to skrót od Transport for London , ich strona ma szereg przydatnych informacji min. o naprawach i niedogodnościach w transporcie, można dowiedzieć się jak i czym dojechać z jednego miejsca w Londynie do drugiego, sprawdzić rozkład jazdy itp... polecam.

Travelcard – Travelka to bilet wielokrotnego użycia i można go kupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc i rok ( nie ma biletów weekendowych). Może to być papierowy bilet, albo można go mieć na karcie Oyster. Tavelka jednodniowa ma dwie opcje - "Anytime" i "Off Peak", jest dostępna tylko w wersji papierowej, na Oysterce natomiast jest tzw. Price Cap. Mamy więc Travelkę jednodniową w wersji "Anytime" – całodzienną, bo ważna jest przed 9:30 (w tzw. Peak Time) i jest przez to droższa, oraz Day Off-Peak, czyli podróż się ma się zacząć po 9:30 rano. Travelka jednodniowa jest ważna do 4:30  rano następnego dnia - tak, żeby móc do domu wrócić nocnym autobusem.  Metro i koleje w większości zamierają około północy.

Travelka obejmuje: metro, autobusy (miejskie), tramwaje, DLR, overground, National Rail.  

Peak time - czyli godziny szczytu w transporcie - to czas w ciągu dnia, gdy jest największy tłok, bo ludzie jadą do pracy, szkoły a potem z pracy i szkoły itp. Peak time  to czas przed godziną 9:30 od poniedziałku do piątku oraz miedzy 16:00 a 19:00 dla opłat jednorazowych.

Off Peak -  to po godzinie 9:30, oraz weekendy i dni świąteczne.

Karta Oyster – to taki plastikowy bilet wielokrotnego użytku, można mieć na niej travelkę tygodniową, miesięczną i roczną, albo można naładować sobie pieniądze i płacić za każdy przejazd -  nazywa się to „pay as you go” (karta przedpłacona). Wychodzi taniej niż płacenie gotówką w autobusie, czy kupowanie pojedynczego biletu na metro itp. Karta Oyster jest wydawana za kaucją £5,  którą można odzyskać jak się kartę odda (na każdej stacji metra lub w puntach sprzedaży, które są oznaczone niebieskim symbolem tej karty). Można jej używać w autobusach - wsiadając dotykamy żółtego czytnika przy kabinie kierowcy; w metrze, pociągach, DLR  i na Overgroundzie - dotykamy czytnika przy wchodzeniu i wychodzeniu na stacji początkowej i docelowej. Opłata za przejazd autobusem jest stała, nie zależy od ilości przejechanych przystanków, więc dotykamy czytnika tylko raz. W metrze, pociągach, DLR, overgroundzie jest zmienna, więc dotykamy dwa razy.

System „pay as you go” kasuje nas za odbytą podróż (metrem, pociągiem itd), dlatego ważne jest aby dotknąć czytnika, gdy zaczynamy podróż - w ten sposób sygnalizujemy, gdzie jest początek, a potem na stacji docelowej znów dotykamy, sygnalizując - to jest koniec naszej podróży. Na niektórych stacjach są na peronach różowe czytniki - to dla zasygnalizowania systemowi jaką trasą jedziemy, gdy się przesiadamy i omijamy np. 1. strefę (bo wtedy nas mniej skasuje za podróż). Jeśli zapomnimy dotknąć wsiadając, to w razie kontroli,  nawet z wystraczającymi funduszami na karcie, zostaniemy potraktowani jak pasażer "na gapę". Natomiast  jeżeli zapomnimy dotknąć przy wyjściu (gdy np. bramki są otwarte lub jest tylko czytnik na ścianie), to automatycznie skasuje z karty opłatę za całodzienną Travelkę, nawet jeżeli przejechaliśmy tylko jedną stację.

Price Capping – to taki system na karcie Oyster (pay as you go), który powoduje, że nie zapłaci się  więcej używając Oysterki, niż gdyby się kupiło papierową Travelkę. Patrząc teraz na ceny, muszę stwierdzić, że powrócono do systemu sprzed paru lat i koszt Daily Cap na Oysterce jest mniejszy niż dzienna Travelka. Wracają do intensywnego zachęcania ludzi do używania Oysterek. Oczywiście jest tu też opcji Peak and Off Peak time.

Doładowanie Karty Oyster

Można to uczynić w każdym punkcie sprzedaży oznaczonym niebieskim symbolem Oyster, w kasie na każdej stacji metra i w automatach, także na dworcach kolejowych. Sprzedawcy mogą nam też powiedzieć ile mamy na karcie. Gdy podajemy kartę mówimy np. ile chcemy doładować funtów jeżeli używa się „pay as you go” - albo gdy chcemy tygodniową lub miesięczną travelkę na Karcie Oyster to mówimy na ile czasu, na ile stref, i od kiedy ma zacząć działać. W automatach jest instrukcja jak to zrobić po polsku, ( w końcu nasz język jest na drugim miejscu)  i jest to dość proste. Najpierw dotykamy żółtego czytnika kartą Oyster, tu pojawiają się opcje co chcemy zrobić : „pay as you go” , czy kupić travelkę. Opcja „pay as you go” pozwala na doładowanie pieniędzy, wybieramy z opcji na ekranie ile chcemy doładować, płacimy gotówką lub kartą i uwaga jeszcze raz dotykamy czytnika kartą Oyster aby ją zaktualizować – jest to ważne. Potem możecie jeszcze raz dotknąć czytnika i sprawdzić ile macie i czy zadziałało, na wszelki wypadek wciśnijcie „guzik” aby wydało też dowód wpłaty-doładowania. Druga opcja Travelka – na tydzień i na miesiąc, do miesięcznej należy zarejestrować kartę aby ją chronić. Do tygodniowej nie trzeba tego robić. Wciskamy więc na ekranie, że chcemy tygodniową (7 dniową) i na ile stref i od kiedy ma być ważna – płacimy i znów dotykamy żółtego czytnika aby kartę zaktualizować. Można też doładować kartę przez Internet na stronie TfLu.

Dzieci do lat 10 jeżdżą za darmo ( autobusem, tramwajem, DLR, overgroundem i metrem) , jeśli są pod opieką rodziców albo osoby dorosłej (do 4 dzieciaków na jednego dorosłego), a gdy mają same używać transportu można im wyrobić kartę Oyster dla dzieci, jest tu opłata administracyjna £10 i trzeba dostarczyć zdjęcie, dobrze jest taką kartę wyrobić jeśli dzieciak wygląda na więcej niż 10 lat. Na koleji jest troche inaczej i bardziej skomplikowane szczegóły na National Rail w TfL i chyba się bardziej opłaca kupić dzienną dziecięcą travelkę jeżeli dużo się jeździ pociągami.  Najlepiej zapytać się na stacji jak się kupuje bilety, wybierają opcję najkorzystniejszą dla podróżnika.

Dzieciom 11-15 najlepiej wyrobić Zip Oyster photocard, z nią mają dzieciaki darmowe przejazdy autobusami i tramwajami oraz „pay as you go” na dziecięcych taryfach w metrze, DLR, pociągach i Overgroundzie. Trzeba złożyć aplikację przez Internet lub na poczcie. Trzeba udowodnić wiek, można użyć paszportu, aktu urodzenia, dostarczyć fotkę oraz zapłacić £10 które to jest opłatą administracyjną i nie jest zwracane jeżeli aplikacja zostanie odrzucona.  Więcej szczegółów na stronie TfLu : 11-15 Zip Oyster photocard  a składanie aplikacji http://www.tfl.gov.uk/tickets/14310.aspx#tkt-tab-panel-3

Można też kupić dzienną papierową travelkę dziecięcą Off Peak £ 3.40 na strefy 1-6 a Anytime £ 8.20 na te same strefy. Do tego nie jest potrzebna ta karta, bo Jednodniowa Dziecięca Travelka jest  sprzedawana tylko w formie papierowej.

Ceny w systemie pay as you go dla dorosłych, studentów z 11-15 Zip Oyster photocard i ceny travelek dla dzieci.   Price Capping i tygodniowe travelki są tylko z tą Zip Oysterką. 

Studenci uczący się w Londynie mają prawo do zniżkowych biletów okresowych, ale trzeba być studentem w akceptowanych placówkach – ich lista jest na stronie TfLu, oraz mieszkać w czasie studiowania w Londynie. Można sobie wyrobić kartę przez Internet, wypełniając podanie (aplication form) dostarczając fotkę i dowód że jest się studentem – wydają to w placówkach edukacyjnych. Jest oczywiście opłata administracyjna £10, ale potem jest 30 % zniżki przy opłatach za Travelki okresowe.

Bilety studenckie

Autobusy i Tramwaje: dotykamy przy wsiadaniu żółtego czytnika, w autobusie przy kabinie kierowcy, a jadąc tramwajem na przystanku tramwajowym. Na stacji Wimbledon, jeśli jedziemy z tej stacji tramwajem trzeba dotknąć przy wejściu przez bramki,  a potem także żółty czytnik na peronie ( jest to bowiem stacja gdzie można jechać także metrem i pociągiem, i chodzi o to aby tylko skasowało za podróż tramwajem). Gdy jedziemy tramwajem do Wimbledonu, to dotykamy czytnika na przystanku tramwajowym z którego wyjeżdżamy, a potem tylko bramek na dworcu w Wimbledonie. Nie ma już w sprzedaży Dziennych Bus Passów, oraz tzw. Bus Saver tickets – karnetów, te ostatnie można nadal używać jeżeli ma się ich jakiś zapas. Tygodniowe, miesięczne i roczne Bus Passy są tylko na Kartach Oyster, papierowych już nie wydają.

Opłata jednorazowa to £2.40 gotówką, gdy płacimy Oysteką „pay as you go” to skasuje nam tylko £1.40, dzienny Price Cap to £4.40. Tygodniowy Bus Pass to £19.60, miesięczny £75.30 a roczny £784. Jeśli płacicie gotówką, to lepiej mieć odliczoną kwotę, bo nie zawsze kierowca ma resztę do wydania.

Nowością jest możliwość płacenia w autobusach kartami płatniczymi (kredytowymi, debetowymi) , które mają funkcję bezdotykową, dotykamy nią żółtego czytnika, kasuje £1.40 z karty (jak z Oysterki) i nie trzeba szukać drobnych.  W centralnym Londynie można kupić bilet przed wejściem do autobusu, na ulicach są specjalne maszyny, ale mają one zniknąć w tym roku. Powodem jest fakt, że tylko 1% pasażerów kupuje teraz bilety za gotówkę, w porównaniu do 20% w 2003 roku, gdy te maszyny biletowe zostały wprowadzone. Większość ludzi używa Kart Oyster, bo tak jest taniej, a teraz po wprowadzeniu możliwości płacenia bezdotykową kartą kredytową lub debetową, pewnie się okaże że utrzymanie tych maszyn jest droższe niż są one tego warte (£1.9 miliona funtów rocznie to kosztuje).

Przykładowe opłaty gotówka i Kartą Oyster w systemie „pay as you go”:

Strefa

Opłata gotówką

Oyster
  „pay as you go”

Peak

Off Peak

Peak
  Price Cap

Off Peak
  Price Cap

1

£4.50

£2.10

£2.10

£8.40

£7.00

1-2

£4.50

£2.80

£2.10

£8.40

£7.00

1-3

£4.50

£3.20

£2.70

£10.60

£7.70

1-4

£5.50

£3.80

£2.70

£10.60

£7.70

1-5

£5.50

£4.60

£3.00

£15.80

£8.50

1-6

£5.50

£5.00

£3.00

£15.80

£8.50

2-3

£4.50

£1.60

£1.50

£10.60

£7.70

2-6

£5.50

£2.70

£1.50

£15.80

£8.50

 

Przykłady opłat za Travelki okresowe

Travelka

Strefa

Day Anytime

Day Off Peak

Tygodniowa

Miesięczna

roczna

1 i 1-2

£8.80

£7.30

£30.40

£116.80

£1216

1-3

£11.00

£8.00

£35.60

£136.80

£1424

1-4

£11.00

£8.00

£43.60

£167.50

£1744

1-5

£16.40

£8.90

£51.80

£199

£2072

1-6

£16.40

£8.90

£55.60

£213.60

£2224

2-3

£11.00

£8.00

£23.00

£88.40

£920

2-6

£16.40

£8.90

£38

£146

£1520

Mapy metra, DLR itd  i strefy Oyster

I to by było na tyle ...

Ceny na rok 2014 we wpisie http://imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html

sobota, 26 stycznia 2013, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Ewa, *.helnet.pl
2013/01/28 23:46:58
Lecę do Londynu na jeden dzień, szukam jak najtańszego biletu ale gubię się w tych cennikach Oyster. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli kupię tą kartę Oyster i zapłacę gotówką gdzieś w kiosku to oprócz tej kaucji 5 funtów zapłacę za przejazd nie więcej niż 7 funtów w ciągu całego dnia, tak?
-
Gość: edyta1972, *.range86-144.btcentralplus.com
2013/01/29 20:01:37
Ewo
zależy przez ile stref będziesz jechać :)
pozdrawiam
-
Gość: Ewelina, *.dynamic.chello.pl
2013/02/08 22:31:49
Czy travelcard obejmuje przejazdy i metrem i autobusami również?
-
Gość: edyta1972, *.range86-145.btcentralplus.com
2013/02/09 09:57:03
Ewelino.
Travelka obejmuje wszystkie naziemne i podziemne metody transportu w Londynie : metro, autobusy (miejskie) , tramwaje, overground, DLR, National Railway, w strefach na które masz wykupioną travelkę.
pozdrawiam
-
Gość: E., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/02/09 14:03:14
Czy londyńskie autobusy przyjmują też płatność polskimi kartami Visa PayWave/ Mastercard Paypass?
-
Gość: E., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/02/09 14:04:46
acha, i czy to dotyczy również autobusów np. na trasie lotnisko Stansted-Londyn?
-
Gość: edyta1972, *.range86-145.btcentralplus.com
2013/02/09 14:22:13
E.
teoretycznie powinny przyjąć każdą w tym systemie bezdotykowym ,
autobusy na lotnisko Stansted - Londyn to nie są autobusy miejskie, lotnisko Stansted wbrew temu że ma w nazwie Londyn - nie leży w Londynie ani na jego obrzeżach, lecz poza Londynem kompletnie. Dojazd pociągiem z Kings Crossu St. Pancrass, lub autobusami Easybusa/Greenline, Megabus i National Express. Travelka tych abutobusów nie obejmuje bo nie są one częścią Transport for London. W pociągu jest bardziej skomplikwowane, travelka na wszystkie strefy nie obejmuje lotniska, musisz sobie dokupić na resztę trasy. Karta kredytowa bezdotykowa jest na razie tylko w autobusach miejskich, dopiero to wprowadzli. Jadąc na lotnisko musisz sobie kupić tradycyjny bilet - u kierowcy, w kasach przedstawicielskich lub przez internet, na pociąg możesz sobie kupić też przez internet albo na dworcu. Kupując bilet w obie strony może być taniej.
pozdrawiam
-
Gość: edyta1972, *.range86-145.btcentralplus.com
2013/02/09 14:48:55
E.
O płacenie kartą polską lepiej sprawdz sobie czy Twój bank nie pobierze za to opłaty prowizyjnej za to że używasz karty poza granicami kraju, bo może Cię to wynieść drożej.
Pozdrawiam
-
Gość: Ewelina, *.dynamic.chello.pl
2013/02/09 20:14:46
Jeśli chodzi o podróż z lotnisk do Londynu, to polecam Easybus. O wiele tańszy niż te wszystkie pociągi, a naprawdę jest miło i wygodnie :)
-
Gość: zielona jestem : , *.dynamic.lte.plus.pl
2013/02/20 12:27:02
hej, czego dotyczy tabelka podana przy "Przykładowe opłaty gotówka i Kartą Oyster w systemie pay as you go " ???
czy to sa oplaty tygodniowe? dzienne? na autobusy? czy jak?
sorki ale zielona jestem. prosze wybaczyc :)
-
Gość: , 193.82.117.*
2013/02/20 15:55:54
Czesc zielona
Te przyklady sa na metro i transport szynowy bo za autobusy placi sie w autobusie jednorazowo i nie ma znaczenia przez ile stref jedziemy. To sa przyklady jednarozowych oplat gotowka, karta Oyster i potem Price Cap - czyli oplata jaka ci naliczy za caly dzien na karcie Oyster - jak widac taniej skasuje na karcie niz jak kupisz papierowa travelka na jeden dzien. Pod spodem sa ceny travelek, jednodniowa w wersji z godzina szczytu i poza (od 9:30 rano), od tygodniowej mozesz je miec na karcie Oyster - dzienna to tylko papierowa bo na jeden dzien zostal wprowadzony ten Price Cap.
pozdrawiam
-
Gość: Paweł, *.static-hyderabad.vsnl.net.in
2013/03/10 14:00:18
Witam
Będę w Londynie przez dwa dni.
Wyląduje na Heathrow około 7:00 następnie muszę udać się Hounslow Central.
Po godzinie 9:30 chcę udać się do centrum Londynu, powrót na Hounslow po 19 po centrum będę się poruszał między 11 a 16.
Mam Oyster card. Proszę o radę jaką opcje płatności/biletu mam wybrać?
Pozdrawiam i dziekuję
-
Gość: klaudia, *.warszawa.mm.pl
2013/03/11 17:26:47
Witajcie,

Wybieram się na weekend do Londynu i potrzebuję porady jakie bilety najlepiej będzie kupić żeby dużo nie wydać (dorosłe osoby). Będziemy poruszać się metrem (strefy 1-3) a w niedzielę planujemy pozwiedzać piętrowym autokarem więc na to chcemy kupić osoby bilet.
Dodam,że mieszkamy w 2 strefie.
Pobyt rozpoczynamy w piątek o 21:00 z Londynu wyjeżdżamy w poniedziałek przed 9:00 rano.
-
Gość: klaudia, *.warszawa.mm.pl
2013/03/11 17:38:11
oczywiście gdyby ktoś znał poprosiłabym o w miarę aktualne ceny biletów w londynie
-
Gość: edyta1972, *.range86-145.btcentralplus.com
2013/03/11 22:40:22
Paweł :
Hunslow jest o tzw. rzut beretem od Heathrow, metrem linią Piccadilly to około 13 minut, możesz też próbować autobusy ale o tej godzinie to może być korek. Masz do wyboru ładować sobie na Oysterkę i używać pay as you go lub kupić papierową dzienną travelkę, będziesz się poruszał w strefach 6 (Heathrow) do 1 centrum Londynu. Ceny w tabelce.
Klaudia:
Travelka dzienna na strefy 1-3 w weekendy są ceny off peak, lub zainwestujcie w kartę Oyster - ceny w tabelkach. Jeśli chodzi o piętrowe autokary z przewodnikiem gadającym to w większości nie mają one dachu - są odkryte a w pogodę jaką teraz mamy to raczej was tam nieźle wywieje, lepiej w normalnym piętrusie liniowym z dachem i też te same widoki a że przejeżdzacie obok katedry św. Pawła albo Parlamentu też sią zorientujecie ... :) a przejazdy nimi obejmuje i travelka i Oysterka, aktualne ceny biletów komunikacji miejskiej są we wpisie i na autobusy i travelki i opłaty Oysterkowe, więcej info na stornie Transport for London www.tfl.gov.uk/.
Pozdrawiam
-
Gość: Artur, *.play-internet.pl
2013/03/16 05:07:53
Hej skad wziełaś ten daily peak za 4,40F? Skoro najtańszy to 7,30F?
-
Gość: edyta1972, *.range86-145.btcentralplus.com
2013/03/16 19:53:08
Artur
£ 7.30 to cena travelki papierowej dziennej na 1-2 strefy a travelka obejmuje metro, autobusy, DLR, overground, Kolej i tramwaje.
Daily peak o ktrórego się pytasz to chyba chodzi o Daily Price Cap bo jest taki za £ 4,40 to jest price cap jeśli używasz tylko autobusów, kiedyś był papierowy Bus Pass ale teraz go już nie można kupić i jest na autobusach Daily Price Cap właśnie £4.40. Wyjaśnione jest to we wpisie pod Autobusy i Tramwaje.
Mam nadzieje że teraz wszysto jasne.
Ceny są za stroną oficjalną Transport for London. www.tfl.gov.uk/tickets/14415.aspx
-
Gość: Artur, *.play-internet.pl
2013/03/16 23:45:08
Mówię o tym daily za 4,40 nie ma takiego, najtańszy to 7F.
-
Gość: Artur, *.play-internet.pl
2013/03/16 23:47:18
Czyli biorąc oysterke, doładowując ją za 5F mogę jeździc autobusami całą dobę tak? Od 9:30 do 4:30 czy 4:30 przez 24h
-
2013/03/18 11:38:34
Artur
Jeżeli nie ma jak twierdzisz takiego Daily Price Cap za £4.40 na autobusy (wbrew temu so twierdzi TfL na ich własnej stronie) to odpowiedź na Twoje drugie pytanie jest prosta i wynika z Twojego twierdzenia - nie możesz jeździć autobusami całą dobę naładowawszy £ 5 na Oysterkę.
Zanim przyjedziesz do Londynu polecam jednak sprawdzić stronę TfLu ( ALFA I OMEGA wiedzy o transporcie w Londynie , oficjalna strona tworzona pod partonatem mera Londynu na w adresie gov. co oznacza government ) www.tfl.gov.uk/
na której jest wszystko wyjaśnione, o Daily Price Cap na autobusy www.tfl.gov.uk/tickets/14415.aspx, wszystko o używaniu karty Oyster czasie Peak i Off Peak www.tfl.gov.uk/tickets/14825.aspx o opłatach www.tfl.gov.uk/tickets/default.aspx,
A jeżeli i tak nie uwieżysz słowu pisanemu to jak już przyjedziesz do Londynu, jak będziesz sobie doładowywał Oysterkę to napewno Ci cierpliwie odpowiedzą pracownicy w kasach czy sprzedawcy w korner shopach na Twoje wszystkie pytania i wszystko będzie jasne.
Miłego Dnia :)
-
Gość: DAwid, *.gwardii.osi.pl
2013/03/22 18:29:38
Jak najtaniej można dotrzeć z Luton do centrum Londynu i z powrotem; oraz zamierzamy zwiedzać Londyn przez 3 dni (głównie British, Science Mus, Natural History Museum, China Town, London Eye) - czy karta na cały dzień jest najlepszym rozwiazaniem?
-
2013/03/23 23:01:08
ja mam pytanie bardziej techniczne, bo trochę nie rozumiem. Mam oysterke (mam nadzieję, że odpowiednią chociaż starą) chciałbym kupić travellcard tygodniową na oysterce. Czy po prostu daję ją razem z pieniędzmi, mówię na jakie strefy i sprawa załatwiona ? czy mogę to robić w każdym punkcie odpowiednio oznaczonym. Bo przyznam że czasem miałem problem ze zrozumieniem przez hinduską obsługę. W londynie bywam rzadko raz-dwa razy na rok. I czy to wszystko mogę też załatwić samodzielnie w automatach na dworcu za pomocą gotówki lub karty ? W formie papierowej kupowałem już na dworcu, teraz chciałbym inaczej. I dodatkowo mając travellcard na strefy 1-3 mogę jeździć autobusami w strefie 3-4 ? Bo wydaje mi się że tak, raczej te obostrzenie obejmuje strefy biorąc pod uwagę metro i kolej.
-
Gość: pysson, *.range86-145.btcentralplus.com
2013/03/24 15:34:24
DAvid:
najniższe ceny za przejazd ma Easybus na trasie do Earls Court - bilety są po 2 funty. www.easybus.co.uk/ . Bilery na Victorię są droższe.
Czy akurat dla Ciebie będzie to najtaniej, nie wiem, zależy ile zajmie Ci przejazd do miejsca docelowego.
Do rozważenia jest też opcja biletu kolejowego. Podróżujac grupą 3 lub 4-osobową płacisz tylko za 2 osoby - tzw. "group save" www.firstcapitalconnect.co.uk/tickets-and-fares/off-peak-tickets/groupsave/
Dojazd koleją na Luton ma haczyk - musisz kupić bilet do Luton Airport, a wysiadasz/wsiadasz na stacji Luton Airport Parkway, reszta podrózy autobusem (sprawdzą do jakiej stacji masz bilet).

Wydaje mi się, że do poruszanie po Londynie najlepsza będzie dla Ciebie Oysterka "pay as you go". Zapłacisz co prawda 5 funtów kaucji, ale możesz ją odzyskać lub zostawić kartę na pamiątkę, ewentualnie do użycia w przyszłości.


Majus:
rozumiesz to dobrze, to właśnie tak działa - dajesz kartę, mowisz jakie strefy i od kiedy. Twoja karta powinna działać, jeśli nie trzymałeś jej w kuchence mikrofalowej :)
Samodzielnie też to zrobisz w automacie, jest menu po polsku, większość obsługuje tylko płatności kartą.
Procedura wygląda tak : dotykasz kartą czytnika, pojawia się informacja o aktualnym stanie Twojej karty, wybierasz to co chcesz zrobić (w Twoim przypadku tygodniowa travelka 1-3), deklarujesz od kiedy, płacisz i uwaga - dotykasz kartą czytnika jeszcze raz, żeby zaktualizaować kartę.
Oysterka załadowana tak, jak chcesz jej używać, będzie działać we wszystkich londyńskich autobusach niezależnie od strefy, one dotyczą transportu "szynowego".


Pozdrawiam
pss
-
Gość: Jarek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/03/24 22:26:04
Witam
super blog, bez pytania wiec co i jak kupowac - dzieki z gory.

Szukam jeszcze jakiegos noclegu dla 2 osob (jestem w Londynie pod koniec maja 22-28).
Kochani moze cos doradzicie - najlepiej 1-2 zona lub 3 jak super cena, moze byc hostel, bo czym taniej tym lepiej.
Rowniez z gory dziekuje i pozdrawiam
-
2013/03/25 23:53:50
Koniec maja to przerwa międzysemestralna w szkołach tutaj, gęsto się robi w hotelach lepiej sobie wcześniej zamówić pokój.
zerknij na te strony :
www.booking.com/city/gb/london.en-gb.html?aid=340631;label=city-london-OJSWH1wgJ5NGWeRxlTqC4AS18691226145%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=3629c87cfd7df9e2045ec1f3728c5379;dcid=1;thm=hotel

www.travelodge.co.uk/

www.tripadvisor.co.uk
na tej ostatniej ludzie też polecają i recenzuja miejsca.
Sprawdz też stronę YHA (youth hostel association)
miłego pobytu
-
2013/04/06 23:23:15
Ewelino,
Jade z corka - 12 lat na dlugi weekend majowy, ladujemy na Heatrow, prawdopodonie bedziemy poruszac sie po strefach 1-3 ( chyba,że jest cos super do zobaczenia w innych strefach?), co powinnam kupic ( jaka kartę, samo travel czy tez ta z opcja zwiedzania) coby ogarnąc, nie zapomnieć gdzieś przylożyć - takie wiesz dla blondynki... bylabym wdzieczna za podpowiedz.

Kakona
-
2013/04/08 14:51:13
Kakona
Heathrow jest w 6 strefie więc jak przylecisz to musisz się jakoś dostać do tych stref 1-3, jeżeli przyjesziesz rano to na ten dzień możesz sobie wykupić papierową travelkę na strefy 1-6, będzie taniej niż kupowanie przejazdu do centrum i potem travelki na te strefy co chcesz. Weekend to jest zawsze Off Peak, ja zawsze polecam zainwestowanie w kartę Oyster i używanie jej jako pay as you go, naładujesz pieniędzy raz na dzień i wyjdzie taniej niż papierowa travelka dzięki funkcji Price Cap. Dla 12 latki jeżeli to tylko długi weekend i nie będziecie wracać do Londynu to można kupić dziecięce papierowe Travelki Jednodniowe - albo jeżeli planujecie powroty do Londynu zanim córka skończy 15 lat to możecie zainwestować w 11-15 Zip Oyster - trzeba złożyć aplikacje przez internet - www.tfl.gov.uk/termsandconditions/5805.aspx i potem też używać naładowawszy pieniędzy jako pay as you go bo są specjalne taryfy dziecięce ale trzeba miec tę kartę wyrobioną, daje też ona darmowe przejazdy na autobusy i tramwaje.
Co do zwiedzania - ze względu ograniczenia czasowego macie tylko weekend polecam skupienie się na atrakcjach w centrum, warto wpaść do Tower of London, na Tower Bridge, do katedry św Pawła, czy Westminster Abbey. Są też darmowe galerie i muzea jak British Musum, Natinal Galery, Victoria i Albert, Natural History Museum. Spacer nad Tamizą to też dobry pomyłs i wycieczka wodolotem czy innym stateczkiem do Greenwich.
Popatrz na niektóre z moich wpisów może coś Wam wpadnie w oko:
imigrantka.blox.pl/2013/03/Cutty-Sark-jak-feniks-z-popiolow.html
imigrantka.blox.pl/2011/11/St-Bride-kosciol-z-wieza-w-ksztalcie-tortu.html
imigrantka.blox.pl/2011/02/St-Mary-Aldermary-gotycki-Wren.html
imigrantka.blox.pl/2011/01/St-Stephen-Walbrook-duma-angielskiej-architektury.html
imigrantka.blox.pl/2010/07/Tower-Bridge.html
imigrantka.blox.pl/2009/04/St-Dunstan-in-the-EastOgrod-w-ruinach-kosciola.html
pozdrawiam
-
Gość: mateusz, *.adsl.inetia.pl
2013/04/09 02:18:58
Twój blog rozjaśnił mi koszmarny galimatias z tymi cenami i rodzajami biletów w Londynie za co wielkie podziękowania:) Mam jeszcze pytanie ponieważ za półtora tygodnia przylatuję z koleżanką na lotnisko Londyn Stansted o 22:10. Ok. godz. 23:45 będziemy na stacji Liverpool Street i teraz jak to wygląda jeśli kupimy travelkę krótko po północy na ostatni kurs metrem który jest o 0:14, czy możemy kupić off pick i czy wówczas ten bilet papierowy będzie ważny do kolejnego dnia do godziny 4:30. Na drugi dzień zamierzamy dużo jeździć (poza godzinami szczytu) więc byłoby to dla nas korzystne. Poza tym zastanawiam się czy liczy się data zakupy travelki, czy może jakoś się go konkretnie ustala przy maszynie czy też może czas liczy się od przyłożenia karty do czytnika wejścia na peron?
-
2013/04/12 13:47:58
Mateusz
Z papierowa travelka liczy sie data na wydrukowanym bilecie - travelce i jest ona wazna do 4:30 rano nastepnego dnia. Jednak OFF Peak zaczyna sie o 9:30 rano i moze sie okazac ze was automat skasuje za Peak, jezeli jest to automat z mozliwosca wyboru rodzaju travelki to mozecie sobie wybrac OFF Peak, ale wtedy moga byc problemy z bramkami przy wejsciu do metra (choc o takiej poznej godzinie to czasami sa one otwarte). Czas przylozenia do czytnika liczy sie w Oysterce, jezeli przylozysz o 2:29 a pociag odjezdza o 9:33 to i tak Cie skasuje za Peak. Oczywiscie bramki nie otworza sie przed 9:30 gdy wsadzisz travelke Off peak ale mozesz wtedy pogadac z bramkarzem ze masz pociag w Off Peak i chcialbys na niego zdarzyc.
milego pobytu
-
Gość: Artur, *.play-internet.pl
2013/04/12 16:39:11
Pani Edyto może mi Pani powiedzieć co będzie optymalne. Otóz nocleg mamy obok stacji Island Gardens czyli w II strefie tak? Pierwsza podróż będzie z centrum Londynu (Embaknet czy jakoś tak) do Greenwich pier promem. Koszt zwykłego biletu to 6,50 mając Oysterkę 5,85 a mając Travelkę 4,30. Natomiast nie wiem czy obowiązuje tutaj travelka jednodniowa bo tam coś piszą o sezonowej. Nastepna podroz bedzie z Island Gardens do centrum, gdzies w okolice Tower i bedzie to w nocy tego samego dnia co prom, autobusem 188 albo D3 badz innym albo metrem o ile jeździ o tej porze. Autobus kosztowalby 1,40 a metro 2,40. Nastepna podroz bedzie juz po polnocy gdzies o 3 nad ranem z centrum do Island, wiec tu juz zostaje autobus bo metro chyba do 24 jezdzi? Nastepny przejazd bedzie juz o 10 rano, bedzie to z Island do centrum. Wszystko dla 2 osob ale to raczej bez znaczenia.
-
Gość: andrew68, *.jjs.pl
2013/04/13 21:43:08
Pani Edyto,
Przeczytałem wszystkie wątki o TFL i chciałbym upewnić się czy dobrze wybrałem.
jadę z rodziną (2 dorosłych + 14 lat + 10 lat) na cztery dni do Londynu. Dolatujemy do Luton- stamtąd mogę jechać autobusem lub pociągiem z luton Parkway. Wiem, że pociągiem będzie szybciej (chyba 30-40 minut do St Pancras)- zalezy mi na czasie w dniu przyjazdu. Potem mamy 4 dni zwiedzania w różnych strefach, w różnych porach, ale nie nocnych. Potem wracamy do Luton na samolot . Teraz moje pytania:
Czy karta Oyster obejmuje trasę Luton Airport- St Pancras ?
Czy lepiej kupić na tę trasę jednorazowy bilet na pociąg do St Pancras?
czy na St Pancras zakupić potem karty Oyster dla każdego członka rodziny?
Czy można kupić bilet w obie strony? (powrót tą trasą po 3 dniach)
Czy przy zakupie bieltu rodzinnego są jakieś zniżki?
Andrew
-
2013/04/14 22:08:39
Artur
Tam gdzie piszą o sezonowej chodzi o to że jeżeli chcesz mieć sezonowy bilet na te Clippery to musisz miec też sezonową travelkę i daty muszą się pokrywać czyli np nie możesz z tygodniową travelką kupić biletu na miesiąc na te Clippery.
Metro generalnie zamiea około północy. Cena na autobus 1.40 to tylko jeżeli używasz karty Oyster, 2.40 to jak płacisz gotówką w autobusie. Metro i DLR za podróż przez strefy 1-2 skasują was gotówką za jedną podróż 4.50 gdy użyjecie karty Oyster 2.10 Off Peak lub 2.80 Peak time. Wydaje się że optymalne będzie użycie karty Oyster dla każdego uczestnika wycieczki.
Polecam pobliskie Muzeum w Dokach, jest darmowe i bardzo ciekawe, dużo się można dowiedzieć o życiu w Londynie i histrorii miasta.
-
2013/04/14 22:39:11
Andrew
Parę istotnych rad:
1 - sprawdzicie sobie na tej stronie czy nie ma przypadkiem zwłaszcza jeżeli będziecie jechac w weekend jakichs robot kolejowych na tej lini między Luton a Londynem bo wtedy wsadzą was w autobus zastępczy i może taka podróż troche wydłużyć. www.nationalrail.co.uk/service_disruptions/currentAndFuture.aspx
2 - Dziesięciolatek - jeżeli już ukończył 10 lat musicie za niego płacić w metrze itp. Jeżeli natomiast jeszcze 10 lat nie skończył/a to ma jazdę za darmo tylko trzeba powiedzieć jak się wsiada do autobusu czy wchodzi do metra że dziecko ma 10 lat i być przygotowanym jeżeli poporoszą o coś z data urodzenia. Wtedy w metrze lepiej użyć dużych bramek dla wózków i ludzi z bagażem.
3 - Luton - St Pancras karta Oyster nie obowiązuje bo jest to trasa poza strefami Londynu - Luton jest daleko na północ od granic miasta.
4 - St Pancras to stacja kolejowa i metra w kasach metra można kupić karty Oyster i je doładować. Nie można kupić kart dziecięcych te Zip Oyster Photocards trzeba zamawiać wcześniej przez internet i jeżeli to jest was jedyny przyjazd to chyba się nie bardzo opłaca. Możecie kupić Jednodniową Dziecięcą Travelkę (papierową) , tylko trzeba je kupić na każdy dzień.
5 - Bilet powrotny możecie kupić od razu na dworcu w Luton, jest to taniej niż kupowanie biletu do Londynu a potem w Londynie do Luton, mówi się że potrzebny jest "return to London" i już wiadomo że jedzie się w obie strony, potem trzeba powiedzieć kiedy się wraca bo są różne opcje, też mają peak i off peak times, różnica w cenie może być nawet o połowę.
6 - Generalnie nie ma żniżki na bilety rodzinne ale często są oferty, jest też group saver ale teoretycznie obejmuje on 4 dorosłych, ale widziłałam mieszane grupy dorosłych i dzieci.
7 - jest jeszcze jedna opcja bilet z Luton do Londynu z travelką po Londynie na ten dzień przyjazdu, może się okazać że będzie taniej niż kupienie biletu Luton Londyn i travelki na ten dzień.
Popatrzcie na te dwie strony i spiszcie koszty różnych opcji łatwiej będzie podjąć decyzję
www.nationalrail.co.uk/default.aspx
www.tfl.gov.uk/
miełego pobytu
-
Gość: andrew68, *.jjs.pl
2013/04/14 23:58:12
Pani Edyto,
Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Sprawdziłem godziny podróży i koszty.
Pozdrawiam
Andrew
-
Gość: Beata, *.1000lecie.pl
2013/04/15 19:39:13
Hej, po pierwsze - wielkie dzięki za super-zrozumiały opis - bardzo mi pomógł zrozumieć cały system opłat:)
Mam jednak pytanie: czy orientujesz się ile będzie kosztował przejazd pociągiem ze Stratford do Victorii?
-
2013/04/15 22:18:18
Beato

O które Stratford Ci chodzi, to w Londynie (dzielnica Olimpijska) czy miasto poety i dramatopisarza Shakespearea - Stratford upon Avon?
Z tej londyńskiej dzielnicy najlepiej będzie metrem Centralką (linia czerwona) potem przesiadka na Oxford Circus na linię Victoria (jasno niebieska) do Victria Station.
Jeżeli chodzi Ci o to drugie Stratford upon Avon to cena zależy od godziny odjazdu ( od 6 do 60 funtów w jedną stronę) i możesz to sobie sprawdzić dokładnie na stronie przewoźnika www.chilternrailways.co.uk/
pociąg dojedzie do stacji w Londynie zwanej Marylebone a stamtąd linia Bakerloo do Oxford Circus i tam przesiadka na linię Victoria.
pozdrawiam
-
2013/04/16 00:19:40
Edytko, Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
W ramach wyjasnienia - jade na 7 dni - ale i tak skorzystam z Oyster tylko czy dobrze zrozumiałam,że dla 12 latki muszę kartę wyrobic przez internet?

Pozdr,
Katarzyna
-
Gość: Mewa, *.rev.pro-internet.pl
2013/04/16 01:30:55
Witam.
Pani Edyto, dawno nie byłam w Londynie i mam przez to kilka wątpliwości i pytań. Bardzo byłabym wdzięczna za pomoc. W Londynie będę 2 dni (powszednie). Przylecę w nocy, ok.2-3 w nocy powinnam być na Victoria Station. Stamtąd muszę wziąć autobus, aby dojechać w okolice Charing Cross. Nie mam pojęcia, który nocny tam jedzie, a który dzienny ( za dnia też muszę przebyć taką samą trasę - 24 i 11?). Jednak na Victoria Station najpierw muszę kupić bilet (czy może na lotniskach są też punkty,gdzie można kupić bilety do poruszania się po Londynie?). Tylko jaki? Przez te 2 dni będę podróżować i za dnia i w nocy. Czy o tej 2 w nocy będę miała gdzie kupić bilet? Rozumiem, że kartę Oyster mogę kupić w specjalnych punktach lub na stacji metra,ale skoro metro zamiera o północy, to czy punkty z biletami również? Mogę także kupić papierową jednodniową travelkę w automacie, tak? Ale rozumiem, że ona będzie ważna tylko do 4.30? Jaki więc bilet powinnam kupić? I czy kartę Oyster, jeśli będę podróżować tylko autobusami w systemie "pay as you go", muszę przykładać do czytnika (gdzie on się znajduje) tylko raz czy dwa razy? I karta Oyster jest ważna dopiero od momentu, gdy ją pierwszy raz użyję? A ważna jest tak długo, jak długo są na niej środki? Czy ma jakiś okres ważności? Czy jeśli raz załaduję 8.40, a stała opłata za autobus to 1.40, a będę jechała danego dnia tylko raz, to czy bez kolejnego ładowania, będę mogła bilet wykorzystać dnia następnego? Czy samą kartę Oyster można kupić w punkcie czy na stacji metra,a doładować sobie samemu w automacie (ze względu na instrukcję po polsku).
Pozdrawiam
-
2013/04/18 07:50:21
Katarzyna
Tak dla osób nie mieszkających w Londynie wyrobienie przez internet jest jedyną możliwością, kartę potem odbiera się osobiście w wyznaczonym punkcie. Trzeba wejść na stronę TfLu
www.tfl.gov.uk/tickets/14310.aspx#tkt-tab-panel-3
i oczywiście z podanych możliwości wybierasz: I live outside London
pozdrawiam i miłego pobytu
-
Gość: Adams, 195.245.213.*
2013/04/18 11:10:00
Pani Edyto,
dziękuję za już przekazane wiadomości. Mam jeszcze pytania. Jeżeli można, proszę o odpowiedź. Przylatuję na Luton o godz. 7.25. Chcę zarezerwować przez internet bilety do centrum Londynu przez strone easyBuss. Pytania:
1. Na którą godzinę najlepiej zamówić bilety, czy 1 godz. po przyjeździe wystarczy (odprawa i inne sprawy na lotnisku)?
2. Na którą stację najlepiej dojechać, aby być najbliżej centrum Londynu?
3. Firma easyBuss reklamuje bilety po 2 £, czy rzeczywiście są takie ceny i jak można je załatwić.
Pozdrawiam
-
Gość: Beata, *.1000lecie.pl
2013/04/18 18:23:56
Edyta, dziękuję za odpowiedź i spieszę z wyjaśnieniami.
Chodziło mi o londyńskie Stratford. W pierwszym wpisie nie dodałam, że chodzi mi o cenę jaką zapłacę za przejazd z kartą Oyster? Czy tak samo jak za metro?
-
Gość: edyta1972, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/04/18 21:28:34
Beato
Ze Stratford na Victorię najlepiej metrem bo bezpośredniego pociągu nie ma, a i nawet z przesiadkami to nie bardzo jest jak.
Metrem najprościej.
pozdrawiam
-
2013/04/18 23:05:07
Adams
Pysson udzielil odpowiedzi pod tym drugim wpisem.
Pozdrawiam
-
Gość: Beata, *.play-internet.pl
2013/04/19 11:23:33
Edytko, jeszcze raz dziękuje za podpowiedzi
Pozdrawiam serdecznie
-
2013/04/19 13:48:57
Mewo
- 24 to calodobowy autobus, inne mozesz sobie sprawdzic na stronie TfL journey planner journeyplanner.tfl.gov.uk
- Kasy biletowe pewnie beda zamkniete, ale jezeli chcesz mozesz kupic travelke na tyle stref ile Ci bedzie potrzebne lub doladowac Oysterke w automatach. Jak kupisz po polnocy do mozesz jezdzic na tej travelce bo masz date dnia a ten zaczyna sie po polnocy.
- jezeli znajdziesz calodobowy sklep w okolicy stacji ze znaczkiem Oyster to mozesz sobie karte kupic ale nie jestem pewna czy takie sa. Mozesz ewentualnie kupic na stronie TfLu przez Interent tyle ze dostawa moze zajac dwa tygodnie, placisz kaucje i za pierwsze doladowanie (wybierasz ile chcesz najnizsze £10) visitorshop.tfl.gov.uk/oystercard/product/oyster-card.html
- Karte Oyster zawsze musisz przylozyc do czytnika zwlaszcza w autobusach, a jest on obok kierowcy i tylko raz.
- karta Oyster nie traci waznosci i mozesz jej uzywac jezeli masz na niej fundusze, kasuje Cie w systemie "pay as you go" tylko za uzycie a "Price Cap" zapewnia ze nie zaplacisz wiecej niz za travelke na dane strefy.
- mozesz karte wykorzystac nawet za rok jesli Ci zostaly na niej pieniadze.
- doladowuje sie okragle sumy 5,10,15 w automatach sa to pola do nacisniecia, minimum jest 5 funtow.
- jak kupujesz karte to od razu mogo Ci ja doladowac powiedz im tylko ile, jesli doladowujesz w punkcie lub kasie, to jak w jednej rece masz karte Oyste a w drugiej trzymasz 10 funtow to zrozumieja ze chcesz doladowac.
milego pobytu
-
2013/04/19 18:08:40
Edytko,
Własnie sie wczytałam, że wyrobienie Oyster photocard dla dziecka 11-15 zajmuje 2 - 4 tyg, to juz jak dla mnie za poźno...pozostaje mi tylko chyba Child Off-Peak Day Travelcard, bo przylatuje 27.04. Jak Ty to widzisz? Czy ta karte można na lotnisku Heathrow wyrobić? A co z dorosłym - czyli ze mną, czy tez w takim punkcie mogę kupic dla siebie kartę na 7 dni?
Z góry dziękuję,

Katarzyna
-
2013/04/19 18:55:54
Na lotnisku Heathrow jako ze to jest Londyn, peryferie ale w 6 strefie na stacji metra mozesz sobie wyrobic karte Oyster i albo wladowac pieniadze albo travelke na nia.
milego pobytu
-
Gość: Mewa, *.rev.pro-internet.pl
2013/04/19 19:31:25
Dziękuję, Pani Edyto za odpowiedź.
Kartę Oyster chyba można tylko przez internet jednak wyrobić, więc trochę za późno się obudziłam, ale dziękuję za informację. Na następny raz będzie jak znalazł :) W takim razie kupię travelkę Day Anytime, bo rozumiem, że będzie ona ważna od momentu kiedy ją kupię, czyli od nocy, przez cały dzień, do 4:30 dnia następnego, prawda? Czy do autobusu wsiada się tylko koło kierowcy i należy mu pokazać bilet? I czy trzeba machnąć ręką, żeby autobus zatrzymał się na przystanku na którym się czeka,a nacisnąć "stop", aby wysiąść? Może to głupie pytania, ale moja niewiedza wynika z tego, że nigdy po Londynie nie poruszałam się autobusami, tylko samochodem albo metrem.
Pozdrawiam :)
-
Gość: coper, *.warszawa.vectranet.pl
2013/04/19 19:57:31
Bardzo dziękuje za doskonały opis.
Niestety mam dodatkowe pytanie.
Wybieram się do Londynu na tydzień z rodziną, mam dwa pytania.
1) syn ma 10 lat czy można mu wyrobić darmową kartę aby za każdym razem nie prosić o wpuszczenie przez boczną bramkę ?
2) gdzie można zwrócić kartę oyster wyjeżdżając aby dostać zwrot za kartę.
Będę kupował 7 dniowy travelcard wgrany w oyster cadr na stacji Baker Street.
-
Gość: pysson, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/04/19 23:13:20
Mewa:

Generalnie do autobusu wsiadasz przodem przodem i dotykasz czytnika kartą lub pokazujesz papierową travelkę kierowcy. Wyjątkiem są stare routemastery na liniach 9H i 15H oraz nowe routemastery (2 jeżdżą na lini 38), w których z tyłu jest konduktor.
Machanie jak najbardziej wskazane, naciskanie też.

coper:

Możesz wyrobić 5-10 Zip Oyster photocard, ale kosztuje 10 funtów, szczegóły tutaj:
photocard.tfl.gov.uk/tfl/gotoApply.do?type=under16&formType=510&res=false
Zwrot kaucji nałatwiej uzyskasz na stacjach metra.
-
Gość: Mewa, *.rev.pro-internet.pl
2013/04/20 01:22:37
Ok, dziękuję.
-
Gość: coper, *.warszawa.vectranet.pl
2013/04/20 15:31:19
Dzięki za szybką odpowiedź.
-
Gość: sandra, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/04/23 20:46:09
witam.
Moja córka (16 lat) jedzie kolezanka na tydzień w maju do cioci do Londynu. wiem ze bd potrzebny jej bilet na 1-8 stref. Czy mogłabyś mi doradzić co byłoby najkorzystniejsze?
z góry dziękuję
sandra
-
2013/04/24 15:57:45
Witam!
W tym roku moja córka wybiera się na studia do Anglii. Jeszcze nie wybrala uniwersytetu, ale skłania się ku Bucks New University w High Wycombe. Nie możemy jednak znaleźć połączeń do Londynu stamtąd. Mogłabyś może doradzić?
Pozdrawiam
-
Gość: pysson, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/04/26 08:14:23
Sandra:

jeśli będą codziennie dojeżdżać do centrum, najwygodniejsza będzie tygodniowa travelka. Jeśli nie - pay as you go (prepaid oyster).

Hania:

są bezpośrednie pociągi z High Wycombe do Londynu. Koncową stacją jest Merylebone. Szczegóły tutaj:
www.nationalrail.co.uk/
ojp.nationalrail.co.uk/service/timesandfares/HWY/London/today/0715/dep

Pozdrawiam
-
Gość: pysson, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/04/26 08:34:32
Hania:

ta stacja to oczywiście Marylebone, przepraszam za literówkę.
-
Gość: Aska, *.nplay.net.pl
2013/05/01 19:17:44
Witam!
w czerwcu wybieramy się z mężem i dziećmi (4 i 7 lat) do Londynu, prawdopodobnie będziemy mieszkać na Harrow
chcemy udać się do:
-Natural History Museum
-Museum of Chilhood
-Science Museum
-Park Dinozaurów Crystal Palace Park
-London Eye
-plac zabaw ze statkiem (nazwa mi teraz umknęła)

być może jeszcze oceanarium i London Eye

rozumiem że musimy mieć bilet na strefy 1-6
sam pobyt to 5 dni (nie liczę dni przylotu i odlotu bo transport mamy mieć zapewniony i tego dnia nigdzie nie będziemy się wybierać)

Jaki bilet najlepiej dla nas kupić? Dla dzieci wiem że nie trzeba. Co dla nas będzie najkorzystniejsze?
-
Gość: Violetta, 213.184.22.*
2013/05/02 15:27:08
Witam serdecznie, z uwagą przeczytałam informacje przekazane podróznikom, jednak trochę się gubię, proszę o podpowiedź. planuję zwiedzanie Londynu w czerwcu (6 dni) nie jestem pewna jak najlepiej dostać się do hotelu na Peckham Road z lotniska Stansted, wyczytałam, że linią autobusową będzie trochę taniej lecz dłużej niż pociągiem. Proszę mi podpowiedzieć jaką linią dojechać. Pozdrawiam.
-
Gość: Andzia, *.bielsat.com.pl
2013/05/04 01:24:26
Witam serdecznie , bardzo proszę o wyjaśnienie: wraz z córką 9 lat bedziemy nocowały w Slough. Do Londynu będziemy dojeżdżały przez 3 dni pociągiem. Będę kupowała sobie całodzienne travelki , dla córki nic , bo ona wraz ze mną podróżuje za darmo.
1.Jeżeli dla siebie kupię całodniową travelkę off peak , czyli wyruszę po 9.30 , to czy moge wrócic np o 17 , czy muszę czekać do 19 , kiedy to kończy się peak time ? off peak dotyczy rozpoczęcia podrózy ,czy powrotu również ? Bo wtedy muszę przemyśleć opcję travelki anytime , zeby nie byc uzależniona od godziny
2. Skoro travelka obejmuje pociągi i metro to czy córka na przejazd ze mną pociągiem faktycznie nic nie płaci ? bo że metrem , to wiem , że nie. Tylko z tym pociągiem nie jestem pewna
3. travelką w strefach 1-6 za 8,9 (off peak) mogę jeżdzic po całym londynie . Czy ta cena zawiera też już cenę pociągu , czy w automatach jest jeszcze inna opcja , np sterefy 1-6+pociąg. I wtedy cena jest inna ? Cały czas te pociągi nie dają i spokoju ...
Z góry dziękuję za odpowiedź
-
2013/05/04 10:51:02
Aśka
Sprawdz sobie najbliższą stacje metra, Harrow jest dość rozległe ale część jest w strefie 5, travelka na strefy 1-5 więc wystarczy, weście kartkę i ołówek i pokalkujujcie, dzienne travelki papierowe na te strefy razy 5 dni, Daily Price Cap na te strefy razy 5 dni, i porównajcie do tygodniowej travelki, mi wychodzi że najtaniej Daily Price Cap - nawet z kaucją. Jedna rada jeżeli będziecie doładowywać to róbice to zawsze taka samym sposobem albo zawsze gotówką, albo zawsze kartą płatniczą bo ostatnio donosiły gazety tutaj że jak się miesza to są problemy potem z oddaniem.

miłego pobytu

Violetta

Stansted jest poza Londynem, trzeba dojechać do Londynu pociągiem, lub easybusem www.easybus.co.uk/ albo National Express jeździ np do Stratford, i Terravision. Sprawdz sobie gdzie one dokładnie dojeżdzają i co Ci będzie najlepiej pasować, jak dojechać do hotelu sprawdz sobie na tej stronie journeyplanner.tfl.gov.uk/ , wpisując kod pocztowy hotelu nie ulicę bo o tej samej nazwie może być kilka.


Andzia

Slough jest poza strefami Londynu i zasady tu są inne, musisz zapłaciń za córkę - najlepsza dla was będzie opcja Travelki rodzinnej zapłacisz 1 funta za córkę. Dokładne ceny na ojp.nationalrail.co.uk/service/planjourney/search . Poprosisz na stacji bilet z travelką dla dorosłej i dziecka mi pokazuje że to razem 13 funtów. (Bilet taki ma wliczone podróż do strefy 6 ze Slough i travelkę na 6 stref - upraszczając i jest to najwygodniejsza opcja i najtańsza chyba.)
Travelka off peak po 9:30 i możesz wrócić o 13,16, 19, lub 23 nie ma już ograniczeń, tylko wyjazd się liczy,
Sprawdz sobie na tej samej stronie co ceny biletów czy nie ma prac na torach w te dni kiedy będziecie bo wtedy wam się podróż wydłuży.
Na stacji w Slough popatrz też na ulotki, szukaj takiej z krasnoludami na torach, jest to 2 za 1 ultoka z kuponami na różne atrakcje, z waszą travelką możecie zaoszczędzić na biletach wstępu do różnach atrakcji w Londynie, na końcu ulotki jest kupon do wypełnienia, daje się go w kasach w atrakcjach i pokazuje travelki.
Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego pobytu
-
Gość: Violetta, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2013/05/05 17:58:27
Bardzo dziękuję za wskazówki pozdrawiam Violetta
-
Gość: Adams, 195.245.213.*
2013/05/07 15:16:21
pysson, w opowiedzi Davidowi z dnia 2013/03/24 15:34:24 pisze, że najniższe ceny za przejazd ma Easybus na trasie z Luton do Earls Court - bilety są po 2 funty. Mam być w Londynie 30.05.13 ok. godz. 9.00 i bilety ne tej trasie są po 10,99. Chyba, że ja nie umiem znaleźć tych tańszych, a chetnie bym znalazł. Proszę o podpowiedź.
-
2013/05/07 16:14:38
Cena biletu zależy od tego na którą godzinę kupujesz i na ile z wyprzedzeniem, i jaki to dzień tygodnia, i jaka pora roku, wtedy gdy przylatujesz to akurat jest tydzień z tutejszym tz. Bank Holiday Monday i half termem (przerwą semestralną) w szkołach. Niestety jest to czas gdy przewoźnicy, hotelarze tuczą się na biednych turystach. Reklamują się cenami aby zachęcić, potem okazuje się że są ograniczone daty, godziny itp. Podejrzewam że będzie Ci trudno te promocyjne znaleść.
pozdrawiam
-
Gość: pysson, *.range86-166.btcentralplus.com
2013/05/07 17:57:52
Adams,

bilety po 2 funty były w dużych ilościach na trasie z Luton do Earls Court. Ta trasa została z końcem kwietnia zlikwidowana (jeżdżą tam tylko busy z Gatwick), a z Luton jeździ Green Line (czyli Arriva) dużymi coachami oraz National Express. Taniej będzie kupić bilet bezpośrednio na stronie Green Line : tickets.arrivabus.co.uk/greenline//
Powrotny na Victorię 15 funtów, na Brent Cross 10.
-
Gość: Adams, 195.245.213.*
2013/05/08 10:53:18
do edyta1972 i pysson, widzę już, że źle wybrałem termin wycieczki ze względu na przerwę w szkołach, ale bilety juz kupione i myslę, że te 4 dni jakoś przeżyję. Mam tylko pytanie o do jakiej stacji kupić bilet w Green Line z Luton , aby być jak najbliżej cetrum Londynu. Wracam ze Stansted więc powrót załatwiam inaczej.
Pozdrawiam
AdamS
-
2013/05/08 22:51:43
Victoria lub Marble Arch są w samym centrum. My dziś jechaliśmy Greenlinem i byliśmy rozczarowani, nie zabierają pasażerów z Lotniska w Luton jak kiedyś , tylko trzeba iść na przystanek nr 12 i tam atuobusik transferowy zabiera na jakiś parking w Luton na jakiejś Church Street, a tam nie było się nawet gdzie schować przed deszczem. Da się przeżyć ale troche rozczarowania bo jakiś czas temu było lepiej, a po tych zmianach to nawet nie powiedzieli co i gdzie.
pozdrawiam
-
Gość: Adams, 195.245.213.*
2013/05/09 09:10:28
edyta1972, czy warto kupować bilet przez Internet, czy na miejscu? Czy duża jest róznica w cenie? Jeżeli Ty , znawca komunikacji londyńskiej narzekasz na nowe połączenia to co maja zrobic nowicjusze? Czy przejazd taksówką za ok. 35-40 F z Luton do centrum to dużo? Chyba trochę drożej, ale wygodniej. Na stronie GreenLine bilet "dorosły" z Luton do Marble Arch to chyba 8 F, a dla dziecka 5 F. Proszę o opinię.
Pozdrawiam
AdamS
-
2013/05/15 13:50:27
Nie mam pojecia czy jest roznica w cenie, nic o tym nie pisza, w biurze Teravision jakies ceny wisialy i wydawaly sie byc takie jak na internecie. Taksowka najlepiej zamawiana przez telefon wczesniej z tzw. minicabow, bo taka wzieta na lotnisku z postoju to troche duzo kosztuje. O tej godzinie to tez korki w drodze do Londynu ludzie jada do pracy. Dobra i wygodna opcja to pociag, spod lotniska masz autobus ktory zabierze Was na dworzec kolejowy i mozesz sobie kupic bilet pokrywajacy cala podroz tylko trzeba kupic bilety od Luton Lotnisko do St Pancras (London). sprawdz na tej stronie www.nationalrail.co.uk/ ceny i godziny.
pozdrawiam
-
Gość: drewd, *.dynamic.chello.pl
2013/05/21 01:50:21
Witam! Czy Travel Card z 2004 roku bedzie akceptowana, czy wymienią ją mi na nową bez opłaty?
-
2013/05/21 12:29:03
Drewd
Wydaje mi się że mylisz pojęcie Travel Card z Oyster Card. Travel Card (travelka) to bilet okresowy na jeden dzień, tydzień, miesiąc itd, a Oyster Card (oysterka) to plastikowa karta (wielkości karty kredytowej) na której możesz mieć załadowane pieniądze na tzw. "Pay as you go" lub właśnie travelkę tydodniową, misiączną itp. , ale nie dzienną na tę jest "Daily Price Cap". Karta Oyster nie traci ważności ale nie zadziała jak nie ma na niej pieniędzy lub travelki.
pozdrawiam
-
2013/05/21 16:36:58
Witam, super blog, jest tutaj więcej informacji o transporcie po Londynie, niż na oryginalnej stronie www.tfl.gov.uk/. mam pytanko odnośnie karty Oyster i Pay as you go.
Przykładowo ląduje na Heathrow około 17 i chce dostać się do centrum ( konkretnie stacje metra Goodge Street lub Eusto Square), ile mnie skasują na tej trasie 3 funty jak jest w tabelce ? Czy w ramach tych skasowanych 3 funtów będę mógł się poruszać metrem jeszcze tego samego dnia, czy za każdym razem będę kasowany w zależności od trasy.
Pozdrawiam
Alek
-
Gość: Aska, *.nplay.net.pl
2013/05/21 20:52:51
Edyta bardzo dziękuję za odpowiedź
-
2013/05/21 21:17:45
alek039
te 3 funty to Off Peak za przejazd przez strefy 1-6 czyli Heathrow centrum, jeżli będziesz tego samego dnia nadal używał Oysterki to Cię będzie za kolejne przejazdy kasować aż osiągniesz ten pułap Daily Price Cap - dla stref przez, które przejechałeś w ciągu dnia tu 1-6 - czyli Off Peak taryfa 8.50 funta.
pozdrawiam
-
Gość: Alek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/05/24 23:30:38
Dzięki za wyjaśnienie, jeszcze jedno pytanko, czy jeżeli załaduję kartę Oyster np. za 10 funtów i nie wykorzystam wszystkiego, to przy oddawaniu karty zwrócą mi niewykorzystaną kwotę ?
Pozdrawiam
Alek
-
Gość: robeen, *.xdsl.centertel.pl
2013/05/29 12:40:44
Witam za tydzień przylatuję na Luton, skąd easybusem przybywam na baker street, to jest jedniodniowa moja wycieczka, Myślę że travlecard byłaby bardzo dobra w moim przypadku, chcę zobaczyć jak najwięcej, zwiedzanie raczej odpada kiedy indziej :D Zaczynam podróż po Londynie z Baker street a więc na jakie strefy wykupić travelke , można kupić ją online i wydrukować i po prostu mieć ją przy sobnie ? :D
Przepraszam za błędy liczę na szybką odp, jestem zielony w tych sprawach proszę o zrozumienie
-
Gość: robeen, *.xdsl.centertel.pl
2013/05/29 13:00:31
Aha, jeśli nie zamówię przez internet to czy mogę kupić Travelke off peak , na stacji metra baker street ? A no będę na tej stacji około 9.50 a więc czy off peak nadaje się na jazdę do około godziny 17.30 ?
-
2013/05/29 13:55:01
Alek
Teoretycznie tak, zwroca, najlepiej jak bedziesz placil caly czas w ten sam sposob, albo gotowka, albo karta kredytowa, bo jak sie miesza sposoby placenia to podobno sa problemy.
Robeen
Travelki raczej nie kupisz przez internet, na stacji metra Baker Street mozesz to sobie zrobic w automacie, Off Peak zaczyna sie o 9:30 i trwa do konca dnia a dokladnie na tej travelce mozesz jezdzic do 4:30 nastepnego ranka. Musisz tylko sie zdecydowac na ile stref ja zakupisz, potem wkladasz w bramki jak wchodzisz i wychodzisz ze stacji, pokazujesz kierowcy w autobusie, popatrz sobie gdzie sa atrakcje ktore chcesz zobaczyc i jakie to strefy.
milego pobytu.
-
Gość: daniel, *.dynamic.mm.pl
2013/06/01 11:01:27
Proszę o radę: Przyjeżdżamy na 7 dni- 3 osoby dorosłe+dziecko 11 lat. Z Heathrow przejedziemy do strefy 3 i codziennie zwiedzamy poruszając się pomiędzy strefami 1-3. Ostatniego dnia też i przejazd na Heathrow. Jaki bilet najbardziej opłaca się kupić; Oyster z załadowaną Travelcard siedmiodniową? Lepiej wykupić strefy 1-3 i dokupić 2 razy przejazd do strefy 6 na lotnisko, czy wykupić strefy 1-6 na siedem dni? Może jest inna opcja? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc, Daniel.
-
Gość: drewd, *.dynamic.chello.pl
2013/06/04 05:49:38
dzięki za odpowiedź chodziło o ostery.

To takie pytanko polaczenie z London Stansted, Terminal Road North do Earl's Court. Mogę kupic na początku trasy bilet na całą trasę czy muszę dokupić na Victorii następny?
I Ile bedzie koszowac bilet, a może warto wziąć taxi?
-
Gość: drewd, *.dynamic.chello.pl
2013/06/04 05:50:31
błąd Oyster
-
Gość: aagunia, *.tktelekom.pl
2013/06/04 12:26:48
Witam!
Jadę z siostrą pojutrze na 3 dni do Londynu, Będziemy zwiedzać centrum - piechotką, a mieszkać na Forest Hill, do którego zamierzamy dojeżdżac autobusem. Tak więc planujemy korzystać jedynie z autobusów. Pytanie - najtaniej będzie pas as you go na karte Oyster, ale czy można ją zakupić w Londynie? i czy tą kaucję 5 funtów można odzyskac zdając karte na koniec wycieczki?czy tylko można ja zamówić wcześniej przez internet?Czy jednak najlepsze będą bilety jednorazowe? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź
pozdrawiam Agnieszka
-
Gość: Edyta, *.net.kth.pl
2013/06/04 16:25:59
Jadę z grupą 10 osób w tym 7 dzieci 11-15 lat od 14.06 - 18.06. Lądujemy na Stansted i z lotniska przejeżdżamy na Liverpool Street. Zakwaterowanie mamy w South kensington. Mamy zaplanowane zwiedzanie bardzo intensywne Jakie karty najlepiej kupić jeśli zwiedzamy od muzeum figur woskowy do greenwich
-
2013/06/06 14:57:49
Daniel
Nie ma roznicy w cenie na tygodniowa travelke, nie musicie wiec miec Oysterki, dla 11 -latki mozna tylko kupic papierowa jednodniowa travelka na rozne strefy, bo aby kupic tygodniowa trzeba miec wyrobiona Oyster Zip Card. Popatrzcie na tabelki we wpisie, na ceny tygodniwych travelek na strefy jakie was interesuja i jednorazowe przejazdy. Policzcie sobie na kartce, mi na pierwszy rzut oka wydaje sie ze taniej wyjdzie travelka na 1-3 plus przejazdy do Heathrow, ale sprawdzcie sobie czy te ekstra to beda w Peak czy Off Peak. Jest jeszcze opcja biletu grupowego na koleji 4 osoby za cene 2 ale na takie male trasy jak w Londynie to moga one byc malo przydatne.
pozdrawiam
Drewd
Taksowka bedzie drozej a nie zawsze szybciej, mozesz dojechac miejskim autobusem, mozesz tez sobie kupic bilet ze Stansted do Londynu z Travelka - od razu i jezeli tego dnia bedziesz jezdzil po Londynie to moze byc dobra opcja.
Pozdrawiam
Agunia Najtaniej bedze pay as you go na karcie Oyster, ktora mozna kupic w Londynie i doladowac tez, przeczytaj we wpisie o Daily Price Cap, na biletach jednorazowych stracisz.
Edyta - witam
dla was najlepszy bedzie bilet grupowy jezeli bedziece razem jezdzic, tu jest link co i jak:
www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx#tkt-tab-panel-10
pozdrawiam i milej wycieczki.
-
Gość: Kristoff, *.bb.sky.com
2013/06/08 13:31:19
Moge prosic o priv mail - chce zadac pare pytan ale nie na forum
-
2013/06/08 18:45:29
Kristoff

Niestety nie moge, taka mam zasade.
Pytaj, jak przeczytam i odpowiem to potem usune.
-
Gość: Kristoff, *.bb.sky.com
2013/06/09 18:41:49
Rozumiem.......,
Jadę do Londka na 3 dni ( mieszkam w UK,ale rodzinka w Polsce ) 2 osoby dorosłe i syn 15 lat ( skończył w kwietniu 2013)
Mamy hotel kolo Victoria station - chcemy zwiedzić centrum ( Tower Bridge +okolice, Madame Tussaud ,London Eye itd) nie wiem jaki bilet - wyjazd juz 19 czerwca.. = jaki sugerujesz bilet??? interesuje nas środek lokomocji miedzy wszystkimi najpopularniejszymi atrakcjami
No i jako to jest z tym wjazdem autem do Londynu - słyszałem o jakiś opłatach - czy będę mógł wjechać w okolice Victoria Station -mam nowe auto

No i gdzie dobrze ale tanio zjeść??
-
Gość: pysson, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/06/10 16:40:16
Kristoff,

wjazd do centrum miasta w dni powszednie zasadniczo kosztuje 10 funtów, szczególy tutaj: www.tfl.gov.uk/tfl/roadusers/congestioncharge/whereandwhen/.
Do hotelu powinienes dojechać unikając tej opłaty, tylko przestudiuj dokładnie plan miasta, i uważaj na znaki informujące, że wjeżdżasz w strefę "congestion".

Poruszanie po mieście - metro, uważaj na weekendowe remonty: www.tfl.gov.uk/tfl/livetravelnews/realtime/track.aspx?offset=weekend .
Jeśli wybierzecie się do Greenwich - statek www.tfl.gov.uk/gettingaround/1131.aspx

Bilet - oysterka "pay as you go" lub codziennie kupowana papierowa 1-dniowa travelka na stefy 1-2. Korzystniej wyjdzie pay as you go, tylko troszkę czasu bedziesz musiał poświęcić na odzyskanie kaucji.

Jedzenie - tanio i dobrze w centrum, to się chyba nie da :) , ale spróbuj tego: www.vouchercodes.co.uk/restaurant-vouchers.html

Pozdrawiam
-
Gość: KituX, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/06/12 21:31:39
Witam, za około miesiąc jedziemy do Londynu i chceiliśmy zamówić Oysterki, jest jednak problem. Przy składaniu podania (Zip Oyster 11-15) i wpisywaniu adresu nie możemy podać kodu pocztowego dla Polski(mieszkamy w Polsce).Próbowaliśmy bez myślnika, spacji, ale nic nie pomaga. Przez ten błąd nie mozemy przejść dalej. Co zrobić, aby jakkolwiek złożyć aplikacje dla dziecka (15 lat) na Oysterkę ze zdjęciem?
-
2013/06/13 07:51:55
czy klikaliście po wpisaniu kodu na "lookup" sprobujcie bez tego. Wpiszcie address bez używania tego "look up" (to jest szybkie wynajdywanie adressu i napewno nie mają adrssów w Polsce - czasami to nawet nie działa na adressy w UK ) bo wtedy system sie gubi, nie wstawiajcie myślnika, właśnie stróbowałam wpisując ręcznie address mojej mamy i przeszło dalej . Oczywiście wpiszcie kod w tej rubryce po prostu nie klikajcie na "lookup". Powinno zadziałać
powodzenia
-
Gość: Adams, 195.245.213.*
2013/06/13 15:42:35
Pani Edyto,
wróciliśmy z Londynu. Pani porady sa bezcenne (w zasadzie bardzo cenne), biorąc pod uwagę "zysk" na przejazdach po zastosowaniu sie do pani uwag. Przejechaliśmy w ciagu 4 dni chyba ze 100 km (licząc łącznie) metrem, autobusami i DLR. Teraz po tych 4 dniach "ćwiczeń" wszystko jest proste. Pierwszy przejazd z centrum do kwatery przy Blackhorse Road to 11,40 £ za 8 czy 9 przystanków dla 2 dorosłych i 13 lat. Następnego dnia po 9:30 bilety całodniowe dla naszej trójki 18,00 £. Przez możliwość podróżowania komunikacją miejską zwiedziliśmy więcej niż nam się wydawało, że to możliwe. Trochę odwagi i wszystko dosyć proste. Jeszcze raz serdeczne dzięki.
Adams
-
Gość: mskawinska, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/06/14 10:55:01
Dzień dobry,
mam pytanie odnosnie stref w Londynie. Wybieram się po raz pierwszy. Jestemw tym kompletnie zielona :D. Przylatuję do Luton 27.06, hotel mamy w Grays (Formula 1). Wylatuje do Pl z powrotem 2.07 w godzinach wieczornych. Mógłby mi ktoś wytłumaczyc, która to wtedy ebdzie strefa, na ile powinnam kupić bilet, który najlepiej. Mam zamiar duzo zwiedzać,od tego 27 do 2.07. Bardzo prosze o pomoc!
-
2013/06/15 09:58:03
Adams
Dzięki za dobre słowa, cieszę się że Wam się wycieczka udała :) następnym razem będzie jeszcze prościej :)

Mskawinska
Trochę Wam będzie daleko do zwiedzania Londynu, Grays jest poza Londynem poza 6 strefą chociaż załapuje sią jeszcze na użycie karty Oyster oto link do mapki www.tfl.gov.uk/assets/downloads/london-rail-and-tube-services-map.pdf Grays leży na lini kolejowej c2c tu taki różowy kolor, dojeżdza ona do Fenchurch w Londynie (niedaleko Tower of London), sprawdz sobie informacje na stronie TfLu www.tfl.gov.uk/tickets/14414.aspx#tkt-tab-panel-1, na samym dole są informacje m.in o Grays. Dodam że jak będziecie mieć bilet kolejowy ( travelkę dzienną papierową kupioną na koleji lub bilet tygodniowy kolejowy) to możecie wykorzystać oferty na tej stronie - uwaga Oysterka nie jest ważna w tym przypadku tylko papierowy bilet przy używaniu tych ofert - link do strony ale można też kupony znaleść na stacjach kolejowych to taka ulotka z dużymi napisami 2for1. Trzeba kupony wydrukować jak się używa strony internetowej nie można tylko pokazać na smartfonie www.daysoutguide.co.uk/default , możecie sobie zaplanować co zobaczycie w domu i wydrukować w polsce, jakby nie chciało przyjąc polskiego adresu wpiszcie address hotelu.
Na tej stronie możecie sobie sprawdzić pociągi, koszty, rozkład jazdy i ewentualne remonty między Grays a Londynem (Fenchurch Street), www.nationalrail.co.uk/default.aspx . Pamiętaj że do biletu musisz wtedy dodać poruszanie się po Londynie, jest jeszcze ewentualność biletu tygodniowego między Grays a Fenchurch i Oysterki na Londyn, musisz sobie usiąść z ołówkiem i wypisać koszty różnych kombinacji i wtedy może coś się wyłoni jako najlepsza opcja. Pamiętaj dojazdy jednodniowe są droższe w tzw Peak Time, jak kupujesz bilet w kasie (automacie czy internecie) w obie strony to mówisz np Return to London. Poza Londynem też są fajne miejsca, niedaleko Grays jest Tilbury Fort www.english-heritage.org.uk/daysout/properties/tilbury-fort/, możecie się wybrać na Southend, a także do Hadleigh Castle www.english-heritage.org.uk/daysout/properties/hadleigh-castle/ , polecam też miasteczko Rochester, Chatham, Knole obok Sevenoaks, Canterbury sprawszcie czy nie jeżdzą tam autobusy między miastowe, a jeszcze macie niedalego Bluewater olbrzymie centrum handlowe.
powodzenia i pozdrawiam.
-
Gość: alkaj, 79.162.205.*
2013/06/18 16:23:43
Dzień dobry!
Przeczytałam wiele Twoich odpowiedzi, ale i tak muszę spytać. Będę mieszkać przez dwa miesiące w Brentwood. Wiem, że muszę dojeżdżać do Londynu pociągiem. Planuję intensywne zwiedzanie- na pewno co drugi dzień będę jeździć do Londynu. Bardzo proszę o radę - co powinnam kupić, żeby dojechać pociągiem i potem jeździć po Londynie ? Dziękuję za odpowiedź. Podziwiam Twoją cierpliwość!!!! Alka
-
2013/06/18 19:06:51
Hi Alka
Brentwood jest nadal w strefie gdzie mozesz uzywac karty Oyster. Masz do wyboru pay as you go ale pamietaj o Peak and Off Peak jak bedziesz jezdzic. Popatrz ile razy chcesz sie wybrac do Londynu ile Cie to bedzie kosztowalo bo moze sie okazac ze jak to podliczysz to sie oplaci kupic travelke na caly miesiac. ceny na tym llinku www.tfl.gov.uk/tickets/14414.aspx jest tabelka z cenami dla Brentwood wyglada na to ze travelka to £316.80. Musisz na kartce sobie podliczyc ile Cie wynisie jezeli bedziesz placic kazdego dnia podrozy.
powodzenia
-
Gość: alkaj, 79.162.205.*
2013/06/18 21:34:15
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zajrzałam na stronę, ale nie sądziłam, że już będzie. To dwa miesiące jeżdżenia trochę mnie będą kosztować. Policzę, jak radzisz. Pozdrawiam serdecznie. Alka
-
Gość: alkaj, 79.162.205.*
2013/06/18 22:44:40
To jeszcze ja,Alka. Czy w Londynie są jakieś zniżki dla seniorów? Oczywiście, niebędących obywatelami GB. Konkretnie po 60.
-
Gość: alkaj, 79.162.200.*
2013/06/19 09:09:39
CD
Zaczęłam liczyć i od razu mam problemy. Z domu mam bliżej do Shenfield i tym cenami się posłużę. Peak single - to przejazd w godz. szczytu- Zones 1-6. Co mam za te 10.40?
a co za 26.20 ? Jest to cena Peak price , czyli jednodniowej travelki. Mogę za to jeździć, ile razy chcę w obrębie wszystkich stref? Pozdrawiam serdecznie. Alka
-
Gość: Stefek, *.mofnet.gov.pl
2013/06/20 11:35:13
Może wyżej już było a ja przegapiłem ale jak jest ze zwrotem Oyster?
Czy należy przedstawić przy tym dowód tożsamości? Jeśli tak to czy paszport albo polski dowód osobisty jest wystarczający?
Czy zwrot pozostałych środków i depozytu jest w formie gotówkowej? Czy można zwrócić tylko w określonych punktach (ja chciałbym oddać na Heathrow)?
-
2013/06/20 19:07:17
Alka
znizki dla seniorow sa, prawie kazda atrakcja na stafki ulgowe Consessions, jest to pare funtow taniej, nawet kina maja stafki dla seiorow, mozna pokazac Polskie prawo jazdy, dowod albo paszport.
W transporcie dla obcokrajowcow jest troche trudniej, mieszkancy Londynu maja Freedom Pass i jezda za darmo, dla Ciebie moze byc przydatna opcja National Rail Senior Card www.senior-railcard.co.uk/ kosztuje ona £30, ale potem masz 1/3 znizek na bilety www.tfl.gov.uk/tickets/18343.aspx , oraz na bielty kolejowe poza Londyn, a jest co zobaczyc w okolicy.
Single za £10.40 to tylko podroz w godzinach szczytu w jedna strona, w obie strony nazywa sie to "return", natomiast travelka daje Ci mozliwosc wielokrotnego uzywania transportu w strefach za ktore zaplacilas, a ta za £26.20 to Peak czyli zaczynasz podroz przed 9:30 rano, jezeli wyjedziesz po tej godzinie to bedzie to £17.80.
pozdrawiam
Stefek
Pryegapiles - Bylo o kaucji m.in w glownym wpisie, oddadza, zwykle w takiej formie w jakiej placiles, naljepiej przy doladowywaniach placic ciagle w ten sam sposob, mniej problemow przy oddawaniu.
pozdrawiam
-
2013/06/20 21:52:00
w najbliższą sobotę wyjeżdżam do Londynu na cztery dni, ląduję na Heathrow. będę dużo jeździł po Londynie (m.in. do strefy 4 - Kingsbury i we wtorek znów na Heathrow). jakie bilety na metro powinienem sobie kupić?
-
Gość: alkaj, *.cdma.centertel.pl
2013/06/20 22:53:38
National Rail Senior Card daje 1/3 zniżki tylko na bilety kolejowe poza Londyn ? Czy na trasie Londyn -Shenfield też mam zniżkę? O ile zrozumiałam inf. na stronie , to trzeba za każdym razem kupować bilet w kasie i pokazywać kartę? Czy można kupić więcej biletów i używać w miarę potrzeby?
Żeby załapać się na tańsze bilety, wyjeżdżam po 9. 30, a wracać muszę też poza godzinami szczytu?
A jak to rozumieć ?
" Zniżka Karnet nie jest dostępna na bilety na podróż w godzinach porannego szczytu (peak time), od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni wolnych od pracy) dla przejazdów w całości w Londynie i południowo-wschodniej dzielnicy."

Że nie mogę jechać w szczycie - rozumiem, ale co z Londynem ? O co tu chodzi?
Jak kupię też Oyster, to mogę jeździć ze zniżką dla seniorów pociągiem, a potem w Londynie Oystercard ? Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość.
-
Gość: alkaj, *.cdma.centertel.pl
2013/06/20 23:07:47

CD National Rail Senior Card

Jeśli starasz się na stacji po raz pierwszy, musisz przynieść, albo:
Twój akt urodzenia
Twój ważny paszport
Twoje prawo jazdy UK
TAK JEST NA STRONIE. a DOWÓD OSOBISTY? wystarczy? Alka

-
Gość: edzta1972, *.range86-166.btcentralplus.com
2013/06/21 00:01:57
Alka

"Senior Railcard

If you buy a Senior Railcard you can set the discount entitlement on a standard adult Oyster card to get 34 per cent discount on:
Off-peak pay as you go single fares for journeys on Tube, DLR, London Overground and National Rail services in London
The off-peak daily price cap for journeys on Tube, DLR, London Overground and National Rail services in London

You can also buy discounted Off-Peak Day Travelcards at anytime on weekends, Public Holidays and after 09:30 Monday to Friday. "
tak jest na stronie TfLu
jeżeli nie masz paszportu możesz probować z dowodem, to jest oficjalny document akceptowany przez EU, ma datę urodzenia. W travelce liczy się godzina wyjazdu rano, w pojedyńczych podróżach godzina w jakiej jedziesz.
-
2013/06/21 11:45:45
lamedwaw36
we wpisie sa tabelki, opis uzywania Oysterki i ceny, Price Cap i travelek, policz, zastanow sie co Ci sie najbardziej oplaca, czy bedziesz jezdzil tylko metrem, czy tez autobusem i pociagiem.
pozdrawiam
-
2013/06/21 11:55:13
Alka
to jest cytat z FAQ (najczesciej zadawane pytania) strony kolejowej
"Can I use my Railcard for tickets for travel on the London Underground?
With your Railcard you can get 1/3 off a London Zones 1-6 Off-Peak Day Travelcard (subject to a minimum fare which is currently £5.30) and an Anytime Day Travelcard when bought as part of your journey to London from outside London Zones 1-9 (subject to a minimum fare which is currently £15.00).

With an Oyster card, you can get your Railcard discount loaded onto your Oyster card to save 1/3 on single pay as you go fares on London Underground and Docklands Light Railway services in London. Simply take your Oyster card and valid Railcard to a London Underground station ticket office. "
South East - to jest termin oznaczajacy region a nie dzielnice Londynu :)
-
Gość: alkaj, 79.162.200.*
2013/06/21 17:10:33
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Na wszelki wypadek pognałam dzisiaj do biura paszportowego i za 5 dni mam paszport. Czyli przed wyjazdem. Pozdrawiam.
-
Gość: dana, *.centertel.pl
2013/06/26 13:30:55
Hej Jadę z 12 letim synem na 4 dni do Londynu .Proszę o pomoc czym dostanę się z lotniska Stasted do Blackfriars road. Chce kupić też kartę na przejazdy Będę trochę jeżdzić i zwiedzać a także zakupy a że z dzieckiem to chyba raczej dojazdy .Proszę o pomoc czy wybrać Travelcard na 7 lub 3 dni czy oyster na doładowanie .Pory będa różne i zalezy mi na wygodzie bez liczenia czy starczy na dojazd.
-
2013/06/27 00:16:28
Pociągi jeżdzą do Londynu, a nawet na stacją Blackfriars ( z przesiadkami) sprawdz sobie na stronie National Rail www.nationalrail.co.uk/default.aspx,
Przejazdy po Londynie - nie ma travelek na 3 dni, są jednodniowe, tygodniowe itp. Dla 12latka jeżeli chcesz używać karty Oyster musisz złożyć podanie przez internet we wpisie jest link, trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie. albo kupować jednodniowe papierowe travelki każdego dnia. Dla dorosłego, popatrz na mapę metra, Londynu, zdedyduj co chcesz zobaczyć, na kartce sobie podlicz ile Ci wyjdzie na kupowaniu codziennych travelek na te strefy co chcesz, w off peak i peak, porównaj z tygodniową, czy Daily Price Cap na oysterce i wtedy możesz podejmować decyzję co warto. Oysterka daje Ci swego rodzaju swobodę jeżeli masz wystarczająco funduszy na niej, możesz sobie załadować więcej potem i tak Ci oddzą, najlepiej jest ładować zawsze tym samym sposobem,albo kartą albo zawsze gotówką - mniej kłopotów przy zwrocie pieniędzy.
Pozdrawiam.
-
Gość: , *.zdnet.com.pl
2013/06/29 15:07:25
chciałam zapytać czy orientujesz sie moze jaki autobus jedzie ze stansted na liverpool st. czy ma on jakis konkretny numer?Znalazlam cos takiego -NXA9 - National Express- ale nie wiem czy to jest oznaczenie tego autokaru czy cos innego.
-
Gość: alkaj, *.cdma.centertel.pl
2013/06/30 09:20:07
CZEŚĆ !
W mapach google szukam połączeń i przy pociągach wyświetla mi np.
Identyfikator zatrzymania: LST
Identyfikator zatrzymania: SNF
Co to znaczy?
Czy jak kupię bilet do Londynu, mogę jechać każdym pociągiem? Czy trasa jest obsługiwana przez różne spółki i bilet jednej nie liczy się w pociągu innej? Pozdrawiam.
-
Gość: anasti, 2.30.130.*
2013/07/01 00:11:22
Hejka ;)

Jaka jest najlepsza opcja jeśli chcę się poruszać po Londynie- strefa tylko 1-4 autobusami i pociągami? - czas 7 dni
Czy wystarczy mi oysterka czy lepsza będzie travelka?

Pozdrawiam ;)
-
2013/07/01 13:53:07
pc-55131
Nie ma komunikacji miejskiej, tylko miedzymiastowa, sprawdz strony Easybusa, National Expresu, Greenlinu, sa tez pocigi do Londynu, to lotnisko ma dobre polaczenia kolejowe z Londynem.
alkaj
Nie mam pojecia co to znaczy, polaczen kolejowych nigdy nie szukalam przez google map, najlepsza jest do tego strona TfLu na Londyn, na reszte strona informacyjna Koleji www.nationalrail.co.uk/default.aspx
tu w journey planner sobie wpiszesz obie miejscowosci, czas na jaki chcesz dojechac, lub o jakim wyjechac i pokaze Ci polaczenia, przesiadki, ceny itp.
Jak kupisz travelke, anytime to mozesz kazdym, powiedza Ci jesli sa restrykcje, jesli linie obsluguje kilka firm, to generalnie nie ma to znaczenia, chyba ze kupilas bilet na okreslona godzina, bo czasem sa oferty tansze ale wtedy kupuje sie na okreslony pociag. Generalnie nie ma to znaczenia i masz to na bilece any route permited" or "anytime" sa tez bilety off peak lub super off peak kiedy zaczyna sie podroz po okreslonej godzinie. Nie jest to jednak az tak bardzo skomplikowane, jak sie wydaje.
-
Gość: alkaj, *.cdma.centertel.pl
2013/07/01 23:56:45
Wpisuję moją stację, potem np, National Gallery i mi pokazuje wszystkie przesiadki - pociąg, metro czy autobus. Godziny odjazdu też. Całkiem to sensowne. Ale niczego więcej się nie dowiem, dlatego w kółko piszę do Ciebie. Pozdrawiam.
-
Gość: alka, *.skybroadband.com
2013/07/03 18:17:45
Mam juz Senior Railcard -na paszport , ale na dowod osobisty tez wydaja. To dla informacji. Podpieta jest do niej oyster- bardzo dobra opcja.Dziekuje za wszystkie informacje. Pozdrawiam
-
2013/07/04 18:34:46
Anasti
Travelka na tydzien papierowa, a jak masz Oysterke to mozesz ja zaladowac na oysterke.
milego pobytu
-
Gość: malla761, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/07/04 23:17:29
Witam serdecznie,
wielkie dzięki za te informacje. Wybieram się do Londynu we wrześniu, nie miałam zielonego pojęcia o transporcie, wciąż poszukuję niedrogiego lokum. Lądujemy ( ja aż i synowie 15 i 17 lat) na Luton w południe. Wracamy po 8 dniach. Oczywiście w planie mamy zwiedzanie najciekawszych miejsc w miarę możliwości czasowych. Jeśli dobrze zrozumiałam musimy wykupić trawelki tygodniowe? a lotniska najlepiej busem, ale czy busy dojeżdżają we wszystkie strefy czy tylko do centrum? Wciąż mam dylemat i mam prośbę o radę gdzie najlepiej szukać lokum, w centrum jest dość drogo więc jeśli gdzieś dalej to jaka część miasta będzie możliwie "wygodna" ? a może ktoś z odwiedzających mógłby polecić mi jakieś przyzwoite lokum w rozsądnej ;) cenie? Z góry dziękuje bardzo za wszelkie wskazówki. P.S. Czy słabo posługujący się językiem angielskim mają szansę tam przetrwać i się nie zgubić ?
-
Gość: Weronika, *.adsl.inetia.pl
2013/07/05 10:24:11
Cześć,
wybieram sie do londynu 25-29.07 nie zdecydowałam się jeszcze na hotel ale myśle o dzielnicy Newnham. Nie mam pojęcia w jakiej jest strefie i jakim metrem/autobusem powinnam jezdzic aby dostac sie do centralnego Londyn ( chodzi mi o główne atrakcje ). Mogłabyś polecić mi jakie bilety powinnam kupić ( 3 osoby dorosłe)
z góry dziękuje :)
-
Gość: Edyta, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/07/09 20:26:11
Czesc, 18 lipca wylatuje na 6 dni do Londynu z moja 12letnia corka. Ladujemy na Heathrow. Hotel mamy blisko stacji metra Aldgate. Prosze doradz mi jaka opcje zakupu biletu powinnam kupic i na jakie strefy. Podczas pobytu planujemy udac sie do Warner Bros Studio Harry Potter pod Londynem (mamy juz bilety). Doczytalam, ze dostac sie mozna tam z London Euston . Wysiada sie w Watford Junction. Czy na te podroz musze kupowac osobny bilet? Czy majac Oyster Card bede mogla z niej skorzystac. Jesli tak, to jaka bylaby cena za podroz? Bede wdzieczna za informacje.
Pozdrawiam serdecznie
Edyta
-
2013/07/11 13:54:55
Edyto
Na jakie strefy to zalezy co chcecie zwiedzac, mozesz kupic travelke na tydzien na te strefy ktore Cie interesuja, dla corki musisz kupowac codzienna jednodniowa travelka dla dziecka, bo nie masz juz czasu aby wyrobic sobie Zip Oysterke. Popatrz na tabelke we wpisie, na informacje o karcie Oyster i musisz zdecydowac co Ci bardziej odpowiada. Aldgate to 1 strefa, Heathrow to 6 strefa.
Warner Bros Harry Potter Studio tour - z Watford Junction mozecie dojechac specjalnym autobusem do studia, nie da sie tam dojsc, koszt transferu w obie strony spod stacji to 2 funty, www.wbstudiotour.co.uk/en/your-visit/getting-here, radza na ich stronie aby by co najmnej 45 minut przed wykupionym czasem na dworcu w Watford Junction. Watford Junction jest poza strefami Londynu, nawet tymi rozszerzonymi ale mozna tam dojechac na karcie Oyster pay as you go, lub kupic bilet kolejowy. Jezeli zdecydujesz sie na tygodniowa travelka, to jak bedziesz kupowac ten do Watford Junction to powiedz i pokaz im travelke i zaznacz ze chcesz dokupic od stref na ktore masz, do tej stacji, (extention) ceny sprawdz sobie na stronie National Rail Enquiries ojp.nationalrail.co.uk/service/planjourney/search , wpisz stacje i godziny i dostaniesz wszystkie informacje. Bylam tam i jest to super, nie bedac fanka Harrego Pottera bardzo mi sie podobalo.
pozdrawiam i milego pobytu
-
2013/07/12 13:54:45
Weronika
Newham to na wschod od centrum, ale jak kazda dzielnica Londynu jest rozlegla i ma metro, pociagi i overground i wiele stacji. Jak juz bedziesz wiedziec gdzie mieszkasz, zapisz sobie kod pocztowy i uzyj tej strony TfLu ktora Wam dokladnie pokaze, sa nawet mapki dojscia do przystankow journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en
a na tej stronie masz mapy metra i autobusow itd www.tfl.gov.uk/gettingaround/1106.aspx
Oysterka choc trzeba pamietac o kaucji daje Wam swobode ze nie musicie sie deklarowac od razu na jakie strefy chcecie dzienne travelki, ceny i wyjasnienia o uzywaniu Oyster, Daily Price Cap i travelkach sa we wpisie.
milego pobytu
-
Gość: magda, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/07/14 14:12:16
Witam!
Wybieramy się do Londynu w okrsie 23-30 .07.-cztery osoby-2 dorosłe i dzieci-16 i 12 lat. Lądujemy na lotnisku Stansted, a mieszkać będziemy w 4 strefie metra-stacja WANSTEAD-Central Line.Proszę o poradę-jaki bilet na metro kupić-czy tygodniówke na 4 strefy, nie rozumiem za bardzo karty OYSTER-czy trzeba ja zakładać?, czy jest z nia taniej, czy wystarczy tylko tygodniowa travelka?-chcemy duzo zwiedzić.Rozumiem, że te karty nie obejmują przejazdu z lotniska, za ktore trzeba osobno płacić. A może jak chcę jechać z lotniska Stansted pociągiem Stansted Express, to travela obejmuje? Pozdrawiam i czekam na rady
-
Gość: Emma9191, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/23 11:40:24
Witam. Mam pytanie odnoście karty Oyster, jeżeli wykupie są bilet tygodniowy na strefy 2-4 to czy będę mogła przesiadając się na autobus jechać do strefy 1? bądź do strefy 5 i 6 ?

Oraz czy istnieje taka możliwość że karta tygodniowa skończy się wcześniej tzn. że wyczerpie fundusze na niej zanim ubiegnie ten tydzień?

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuje
-
2013/07/23 21:46:44
Emma
Tak travelka tygodniowa ( a nawet dzienna) na co najmiej jedną strefę, cena tydoniowego Bus Pasa jest mniejsza niż cena travelki, czyli mając travelkę na strefy 2-4 możesz jeździć autobusami po całym Londynie.
Jeżeli masz zakupioną travelkę na Karcie Oyster to wygaśnie ona dopiero po upływie terminu na jaki masz ją wykupioną np jeżeli masz tygodniową i zaczyna się ona np w poniedziałek to ważna jest to końca niedzieli ( a dokładnie do 4:30 w poniedziałek rano) tak żeby jeszcze nocnym autobusem do domu wrócić.
pozdrawiam

Magda
16- latek nie kwalifikuje się jako dziecko, musicie kupować bilet jak dorosłemu. 12- latek jako że już za późno na wyrabianie dziecięcej Oysterki trzeba kupować dzienne papierowe travelki. Na taki okres jak wy przyjeżdzacie, tygodniowa travelka lepiej się opłaca, paniętajcie o strefach.
Karty oyster nie trzeba zakładać, kupuje się ją (kaucję się teoretyczne odzyskuje) i można mieć na niej travelkę lub na te dni które Wam zostaną naładować sobie kasy i używać pay as you go i wtedy do akcji wkaracza Daily Price Cap.
Stansted jest poza strefami nawet travelka Wam się nie przyda, są ceny grupowe dla 4 osób, tańsze są zawsze kupowane odrazu kombinacja z biletem powrotnym. Jeżdą też autobusy międzymiastowe.
miłego pobytu.
-
Gość: Emma9191, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/23 22:21:25
Dziękuje bardzo za odpowiedź :)
Mam jeszcze takie jedno może troszkę głupie pytanie ale dla osoby ,,zielonej" jest dość ważne. Skąd będę wiedziała podróżując metrem kiedy mijam strefę 1,2,3... itd.?
Gdzieś na forum przeczytałam że bardzo ciężko jest się dostać do strefy 1 autobusem to prawda?
-
2013/07/24 07:47:46
Emma
Mapy metra mają zaznaczone strefy, jak już siedzisz lub stoisz w metrze to nad oknami są mapki trasy i też jest bardzo widoczny podział na strefy, jeżeli stacja jest na granicy dwóch stref to liczone w taki sposób pn jeżeli stacja jest na granicy 2/3 to jak jesziesz to centrum to kupujesz na 1-2 a jak np do strefy 4 to na 2-4. tu masz plan metra www.tfl.gov.uk/assets/downloads/standard-tube-map.pdf
Siec autobusowa jest dobrze rozwinięta, ja np z mojej drugiej strefy mam 5 autobusów do centrum. Jak nie jesteś pewna co i jak to użyj journey planner na stronie TfLu.
journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en
powodzenia :)
-
Gość: arkadiusz, *.dynamic.chello.pl
2013/07/24 19:51:30
witam.
przeczytałem wszystko, żeby nie zawracać niepotrzebnie głowy, mimo to mam pytanie.
#czym się różni bus pass od travelki?
stosunkowo niewiele informacji na temat samych autobusów, które mnie interesują.
będę jeździł autobusami przez 3 dni, niekoniecznie podrząd.
#jaki sposób płatności wybrać?
#jaka cena jest ze szczytowymi, a jaka bez szczytowych?
#czy powyższych dotyczy opcja "price cap"?
z tabelki: "Przykładowe opłaty gotówka i Kartą Oyster w systemie pay as you go" wynika jak rozumiem, że jak będę jechał więcej niż 3 razy to opłaca się wziąć "price cap"?
-
2013/07/24 22:03:03
Arkadiusz
- Bus Pass jak na to naywa wskazuje jest tylko na autobus (bus), travelka obejmuje wszystkie rodzaje transportu: metro, autobusy, pociągi, overground ...
- płatność - jeżeli masz travelkę to jest to wliczone, jeżeli nie no to albo gotówką ale jest drożej £ 2:40 za przejazd, jeżeli masz kartę Oyster i naładujesz na nią pieniądze to płacisz mniej £ 1.40, za przejazd
- cena jest stała przez całą dobę na autobusy tylko;
- Daily Price Cap na autobusy tylko - to równo tyle ile by wynosił papierowy dzienny Bus Pass 4.40 i włącza się automatycznie jak dojdziesz do tej sumy, nie muszisz nic brać;
- tabelka odnosi się do Daily Price Cap na wszystkie rodzaje transportu - to jest ekwiwalent papierowej travelki, jest miej na Oysterce bo chcą ludzi zachęcić do używania Oysterek, i pokazuje różnice w cenach, strefach ale nie odnosi sią do autobusów bo te nie mają stref ani off peak i peak time, choc jeżeli zaczniesz podróż autobusem w peak time i potem się przesiądziesz na metro w off peak to zaliczą ci na Karcie Oyster jeśli dobijesz w ciągu dnia do Daily Price Cap jako Peak Time, bo liczy się czas zaczęcia podróży.
- jeżeli wybierzesz kartę Oyster to lepiej ładując ją używać tego samego rodzaju płatności łatwiej o odzyskanie kaucji i niewykorzystanych funduszy.
pozdrawiam
-
Gość: arkadiusz, *.dynamic.chello.pl
2013/07/25 14:21:15
będę korzystał z autobusów przynajmniej kilka razy w ciągu dnia, więc nie opłaca mi się jechać nawet 2 razy płacąc gotówką ani nawet kartą zbliżeniowo. ani oysterka chyba niema większego sensu nawet z prais capem, bo dojdzie mi tylko kaucja i problem z koniecznością zwrotu..
kupię papierowy bus pass na każdy interesujący mnie dzień (2-4dni) za 4,40 i będę go pokazywał kierowcy na wejściu.
czy coś pokręciłem?
-
2013/07/25 18:33:23
Arkadiusz

Caly w tym problem ze od paru lat nie ma juz dziennego Bus Pasa, jego ekwiwalent to Daily Price Cap dla autobusow, ktora to wynosi tyle co by wynosil papierowy Bus Pas, chyba wiec najlepiej wybrac Oysterke, kaucje oddadza, tylko plac za to tak samo latwiej wtedy odzyskac kaucje i niewykorzystane fundusze.
pozdrawiam
-
Gość: arkadiusz, *.dynamic.chello.pl
2013/07/25 20:50:51
tylko plac za to tak samo co masz na myśli?
-
2013/07/26 09:13:29
chodzi o to aby płacic w taki sam sposób za doładowania i kaucję bo gazety donosiły że mogą być problemy z oddawaniem funduszy i kaucji jak są mieszane sposoby płacenia. Przy refundacji system automatycznie wybiera oddanie pieniędzy w taki sam sposób jak było płacone i jak masz dwa sposoby płacenia gotówka i karta kredytowa to się gubi i zajmuje to dłużej czasu.
pozdrawiam
-
Gość: Emma9191, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/27 10:59:01
Mam jeszcze pytanie odnośnie stacji, które obejmują dwie strefy jednocześnie są na ich granicy. Co wtedy?
-
Gość: edzta1972, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/07/27 11:08:19
jeżeli stacja jest na granicy dwóch stref to liczone w taki sposób pn jeżeli stacja jest na granicy 2/3 to jak jesziesz to centrum to kupujesz na 1-2 a jak np do strefy 5 to na 3-5.
-
Gość: arkadiusz, *.dynamic.chello.pl
2013/07/28 18:41:22
rozumiem, dziękuję i podziwiam za cierpliwość ..
pozdrawiam :)
-
2013/07/29 23:13:54
Witam
Moja córka będzie wylatywała z Heathrow , będzie korzystać z automatycznej odprawy. Leci z liniami LOT . Tam będzie prawdopodobnie musiała wybrać w opcjach linię lotniczą, ale nie widzę LOTu. Czy nie orientujesz się jak odprawić się automatycznie?
Z góry dziękuję.
Monika
-
Gość: edyta1972, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/07/30 00:28:22
najlepiej chyba na stronie LOTu :)
-
Gość: KarolinaW, *.skybroadband.com
2013/08/03 23:30:58
Witam.
Jesteśmy wraz z narzeczonym w Londynie od środy 31.07. Kupiliśmy travelkę 7-dniową na oyster card i kończy nam się ona 6.09. o północy. Mieszkamy w 3 strefie i żeby następnego dnia dojechać na Stansted musimy przejechać kawałek autobusem. Czy jeśli doładujemy pay as you go na jeden przejazd autobusem z naszego hotelu do Tottenham Hale skąd mamy pociąg jeszcze w czasie trwania Travelki, bramki będą nam ściągać z pay as you go czy uwzględnią travelcard?

Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam ;)
-
Gość: pysson, *.range109-156.btcentralplus.com
2013/08/04 08:20:33
Karolina:

ważność travelki kończy się o 4.30 nasępnego dnia, a nie o północy. Nie można, w zasadzie, doładować oysterki za kwotę mniejszą niż 5 funtów. W autobusie możesz zapłacić kartą kredytową, jeśli obsługuje "płatności bezdotykowe" - kasuje 1.40
Nie bardzo wiem o jakie bramki Ci chodzi - w autobusie jest tylko czytnik, a wchodząc na peron dworca kolejowego w Tottenham Hale nie przechodzisz przez bramki. Lotnisko jest już poza Londynem i potrzebujesz bilet kolejowy, żebi do niego dojechać.

Pozdrawiam
-
Gość: KarolinaW, *.skybroadband.com
2013/08/04 10:52:44
Czyli jeśli ważność travelki mamy do 6.08. to kończy się 7.08. o 4.30? Bo w okienku nam powiedzieli inaczej, dlatego pytam ;)
Chodzi o bramki w metrze - jeśli doładujemy pay as you go już dziś, podczas trwania travelki, bramki uwzględnią że jest travelka i nie będą ściągać pieniędzy. O tak wczesnej porze, jak będziemy jechać, wszystkie corner shopy są zamknięte, a do metra mamy spory kawałek. Pomijając fakt że w metrze też nic nie działa ;P
-
2013/08/04 13:53:41
Karolina
4.30 rano czy jak kto woli w nocy, w okienku wam pewnie powiedzieli ze do polnocy bo po polnocy metro zamiera, ale na stronie TfLu na tym linku www.tfl.gov.uk/assets/downloads/conditions-of-carriage.pdf
Conditions of Carriage jest wyraznie napisane na stronie 33
Validity Travelcard season ticket
From 0001 on the start date and for any journey that starts before 0430 on the day after the expiry date shown.
Travelka jezeli nadal jest wazna ma "pierwszenstwo" w waznosci, bedzie uznawalo travelke dopoki jest wazna, ja mam w zapasie pare funtow na swojej Oysterce na wszelki wypadek jakbym zapomniala o odnowieniu travelki i nic mi nie kasuje dopoki travelka jest wazna.
pozdrawiam
-
Gość: Joanna113, *.warszawa.vectranet.pl
2013/08/04 17:18:39
Planuję 5-dniowy pobyt w Londynie pod koniec sierpnia. Pierwsze pytanie co do samego nabycia biletu, bowiem ze strony TFL wywnioskowałam, że muszę zamówić online kartę Oyster (Visitor Oyster Card) albo tygodniową Travelcard. Czy też się mylę i mogę kupić czystą kartę Oyster na miejscu w Londynie i tam ją załadować w tym samym punkcie lub w automacie? Wybrałam pełny tygodniowy bilet gdyż będę ciągle kursować a przy metodzie Pay...cały czas musiałabym pilnować środków na karcie i czy piknęłam zakończenie trasy. Rozumiem, że wystarczy taką tygodniową kartę aktywować a potem tylko przykładać przy wejściu?
Drugie pytanie- bilety na kursy autobusowe z Londynu do innych miast kupuje się u kierowcy czy na danym dworcu?
Trzecie pytanie- czy może mi Pani doradzić najlepszy dojazd do Oxfordu? Widziałam gdzieś opcję open return przy kursach autobusowych- czy jest ona dobrym rozwiązaniem, jeśli nie wiem o której będę wracać?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
-
Gość: Emma9191, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/08/13 13:43:54
A czy strefy 7,8,9 nadal są? Na nie trzeba też coś wykupywać?
-
2013/08/13 13:48:52
Joanna113
1) Mozesz ale nie musisz zamawiac przez internet, mozesz kupic czysta karte Oyster na kazdej stacji metra i punktach ze znaczkiem Oyster (tz. corner shopach) i w tych punktach mozesz tez ja zaladowac, lub w automacie. Karty tygodniowej sie nie aktywuje tylko przy zakupie wybiera date startu oraz strefy na jakie sie kupuje. Przykladac nalezy przy wejsciu i wyjsciu, w autubusie tylko przy wejsciu.
2) Autobus na bilet miedzymiastowy mozesz kupic w autobusie u kierowcy, nawet od razu powrotny jak bedziesz wracac ta sama firma, uwaga bilet w jedna strona to "single" a w obie strony to "return", na dworcach sa tez punkty sprzedazy, ale mozna tez przez internet.
3) open return daje Ci swobode. Sprawdz te strone www.europebus.co.uk/london-to-oxford-with-oxford-espress-and-oxford-tube-coach/#PDFtimetable, sa jeszcze firmy :Stagecoach Oxford, and Megabus, mozesz tez sprobowac pociagiem www.firstgreatwestern.co.uk/
pozdrawiam i milego pobytu
-
2013/08/15 21:31:14
Emma
strefy 7,8,9 nadal są ale jeżeli przez nie nie przejeżdasz to nie musisz nic kupować. tu jest mapka gdzie one są www.tfl.gov.uk/assets/downloads/standard-tube-map.pdf
pozdrawiam
-
2013/08/15 22:21:25
Witam, czy mogłabym prosić o radę? Czy zatrzymując się w hotelu przy Kensington będziemy mogli poruszać się pieszo do najciekawszych miejsc Londynu, czy jednak należy rozważyć zakup biletów na komunikację? pozdrawiam
-
2013/08/15 23:37:47
Malla761
Piesze wedrowki beda dlugie, raczej doradzam komunikacje :)
pozdrawiam
-
Gość: Estera, *.bb.sky.com
2013/08/24 13:36:48
Witam, jeżeli mam tygodniowa oysterke na strefy 1-4 to czy moge na niej pojechać autobusem do strefy 5?
-
Gość: Andrzej, *.toya.net.pl
2013/08/25 23:43:34
Witam! Błagam o natychmiastową pomoc! Lecę do Londynu na 4 dni. Będę się poruszać głównie w strefach 1 i 2. Jaki rodzaj biletu by mi Pani doradziła?
Serdecznie pozdrawiam
-
2013/08/27 22:56:57
Ester
Tak możesz jechać autobusem po całym Londynie, tylko uważaj na przedmieściach na te podmiejskie ale one mają znaczki.
Andrzej
Najswobodniejsze to travelki na te strefy bo można i metrem i abutobusem w zależności od potrzeb, możesz też spróbować kartę Oyster i funkcję Daily price cap. Pamiętaj że przed 9:30 jest drożej.

pozdrawiam
-
Gość: , *.range81-152.btcentralplus.com
2013/09/04 00:33:27
Witam potrzebuje kilku istotnych informacji......wybieramy sie paczka na maecz Anglia -Polska w pazdzierniku....dokladnie 15......wysiadamy z pociagu na stacji London Euston o 13.30 i teraz tak: mecz jest dopiero o 20 ...a wiec chcialbym na szybko skoczyc na emirates stadium na highbury...nastepnie do centrum big ben i okolice moze chinatown cos wszamac....potem juz w strone wembley .....do jakiegos pabu i na mecz..pociag powrotny mamy 23.30 ze stacji London euston
A wiec kilka pytan:
1...jaka opcje wybrac travrlka czy karta oyster....gdzie ja nabyc online wczesniej czy po przybyciu na euston
2....gdzie udac sie najpierw highbury Czy centrum?czy jest to racjonalnie do obskoczenia w takim przedziale czasowym....
3....wedlug navigacji podroz ze stadionu na wembley park metro do euston sqare i na stacje pociagu powrotnego zajmuje 38min czy to mozliwe....oczywiscie nie wiem jak wyglada sprawa wyjscia ze stadionu po meczu bo pewnie bedzie sporo ludzi....kwestia jest dosc wazna bo mecz skonczy sie o 21.45 ...a pociag mamy 23.30 i jest to ostatni pociag zaznaczam tak wiec nie chcialbym zostac zaskoczony i czekac do rana na powrot do domu.....
Za wszystkie wskazowki serdecznie dziekuje i widzimy sie na wembley
Pozdrawiam
-
2013/09/04 13:57:33
host 81-152 ....
Choc mecz dopiero o 20 to na taki stadion dlugo sie wchodzi, sprawdzcie sobie o ktorej Wam otworza bramy i doradzaja wejscie, cobyscie sie nie spoznili.
1 - skoro jedziecie pociagiem to mozecie uzyc opcji dojazd do Londynu plus travelcard i jest to pewnie taniej niz kupowanie biletow na pociag i potem travelki po Londynie, sprawdzcie tez ceny dla grup, bo sa oferty np placicie za dwie osoby a jedzie 4 to sie nazywa group saver. jezeli bywacie w Londynie to Oyster jest dobra opcja mozna ja zrobic na kazdej stacji metra, czyli na dworcu w Euston musicie zejsc do kas metra bo w kolejowych tego nie sprzedaja.
2 - Stadion Arsenalu, Big Ben centru i China Town to torche duzo i powiem szczerze obiegacie sie z jezykiem na brodzie, lepiej wybrac na czym Wam szczegolnie zalezy, najblizsza stacja stadionu to Holloway road na Piccadilce ale najszybciej z Euston dostanicecie sie tam Victoria na Finsbury Park i potem 10 minut spacerku.
3 - tak to mozliwe, ale przy takiej masie ludzi raczej nie, beda was rozpraszac. Sprawdzcie sobie gdzie Was pociag staje moze tam bedzie sie latwiej dostac jak ma przystanki w Londynie po wyjezdzie z Euston.
pozdrawiam
-
Gość: , *.range81-152.btcentralplus.com
2013/09/04 22:28:53
Bilety juz kupilismy ale nie bylo zadnych opcji z travelka
Ale jesli chodzi o travelke to mam zakupic day off peak na powiedzmy 4strefy.....tak?
Wuadomo ze travelka jest w papierku totrzeba ja zakupic na miejscu czy da rade online wczesniej?
Co do zwiedzania to stadion arsenalu....i kilka fotek na tower bridge.....
Co do powrotu to mamy sie kierowac na stacje wembley park czy sa jakies blizsze....
Jeszcze raz dzieki za pomoc
-
Gość: Krzysztof, *.jmt.pl
2013/09/05 22:03:27
Przeczytałem z uwagą powyższe komentarze i szczerze mówiąc jeszcze bardziej się zapętliłem w poszukiwaniach dobrego rozwiązania dla mnie. Jeżeli więc ma Pani jeszcze trochę cierpliwości to proszę o podpowiedź:
Przylatuję na Heatrow w godzinach szczytu i muszę się dostać do hotelu odległego o kilka przystanków ale już w strefie 3 (strefy 6-3). Kolejne 3 dni to trasa z hotelu na przeciwległy kraniec Londynu (strefy 3-2-1-2-3) i z powrotem w godzinach szczytu. Po drodze chciałbym też wysiąść i coś zobaczyć. Dzień ostatni - przejazd z hotelu na Heatrow (strefy 3-6). Co mi Pani radzi. 7-dnową trawelke czy też osterkę? A może Alltime Travelcard na każdy dzień załatwią sprawę? Proszę o pomoc.
-
Gość: Aga, 46.227.243.*
2013/09/06 01:01:25
To może jeszcze ja z zapytaniem. ;) Bo od natłoku informacji, które próbuję zdobyć, żeby przetrwać w Londynie przez kilka dni chyba przestaję już całkiem rozumieć tekst czytany. ;)
Czyli jeżeli wykupię kartę Oyster jako pay as you go dla stref 1-2, Peak, to choćbym jeździła metrem itd calutki dzień bez przerwy, to nie naliczą mi więcej niż Peak Price Cap - 8,40? Muszę to jakoś zaznaczyć, że wybieram tą opcję Price Cap, czy to rozumie się samo przez się i wystarczy tylko naładować kartę kaską i cieszyć się podróżą?
W ogóle te ceny Peak np, to są ceny za jeden przejazd, czy jak? Niezależnie od ilości przystanków byle się zmieścić w danych strefach?

Z góry dziękuję za odpowiedź. ;)
-
2013/09/06 13:50:49
Krzysztof:
masz kilka opcji, najlepiej jak wypiszesz je sobie na kartce i porownasz koszty.
- Travelka na tydzien na strefy 1-6
- Travelka na tydzien na strefy 1-3 i dwa razy doplata za przejazd metrem z 6 do 3 i 3 do 6
- Travelka na tydzien na strefy 1-3 i dojazd z i do Heathrow autobusem - travelka to obejmie.
- oplaty za przejazdy z i na lotnisko oraz travelki dzienne na kazdy dzien, opcja Allday lub off peak - zalezy kiedy zaczynasz podroz.
- karta Oyster pay as you go i oplaty za pojedyncze przejazdy z lotniska do hotelu i hotelu do lotniska a na inne dni wykorzystanie opcji Price Cap
- travelka na karcie Oyster na strefy 1-3 i fundusze dodatkowe na przejazdy w oplacie pay as you go metrem na dojazdy lotnisko - hotle i odwotnie, w tej opcji zaplacisz mniej karta Oyster niz gotowka za taki przejazd.
link do cen szczegolowy www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx#tkt-tab-panel-4
Powypisuj ceny i mozesz wybrac opcje ktora bedzie Ci najbardziej pasowala.
pozdrawiam
-
Gość: Krzysztof, *.jmt.pl
2013/09/08 08:40:02
Bardzo dziękuję za pomoc. I do zobaczenia "na trasie".
-
2013/09/08 18:25:19
Host 81 - 152
tak off peak na 1-4 ; nie wiem o żadnej opcji kupowania travelki online ; na zwiedzanie stadionu Arsenalu zarezerwujcie sobie około półtorej godziny, niedawno byłam I to jest minimum, weście pod uwagę podróż I przesiadki metrem, na stadion będziecie jechać już w godzinach szczytu nie tylko codziennego ale meczowego, nie będzie szybko i będzie tłok, szkodaby było się spóźnić. Wembley Park to na linii metra, na linii kolejowej jest Wembley Stadium a pociągi są ze stacji Marylebone. Mapka metra i pociągów www.tfl.gov.uk/assets/downloads/london-rail-and-tube-services-map.pdf , po meczu będzie tłok i może się zadrzyć że zajmie Wam dotarcie do Euston nawet do 2 godzin. Najbliżej jest ta stacjia Wembley Stadium, ale policja będzie rozpraszała tłok i takie wejście na stacjie może dużo czasu zając, może z drugiej strony będą dodatkowe pociągi.
powodzienia i mam nadzieję że nasi zagrają tak co by człowiek nie rwał sobie włosów z głowy.
-
2013/09/08 18:43:23
Aga
Tak to się zgadza, Peak Price jest tak zorganizowany że włącza się automatycznie jak dojdziesz do tej bariery cenowej na dane strefy, nic nie musisz zaznaczać.
Ceny peak i off peak w tabelce np na strefę 1 to za jeden przejazd w strefie 1 to 2,10 funta, peak cap price wtedy jest 8,40 funta. Przejazd to od wejścia do wyjścia i odbicia karty, pamiętaj o odbijaniu karty bo nawet jak bramki są otwarte, lub nie ma bramek a czytnik jest na ścianie to jak nie odbijesz to Cię skasuje karnie kupę forsy, za wszystkie strefy np.
pozdrawiam
-
Gość: pseudonim, *.croy.cable.virginmedia.com
2013/09/09 16:56:01
mam doładowaną oyster card na tydzień ale tylko na 3-cią strefę. pytanie jest czy jeżeli chciałbym jeździć autobusem wsiadając na przystanku na 4-tej strefie to czy muszę płacić dodatkowo(wsiadam na 4 strefie a wysiadam na 3) ?? słyszałem, że mając travelkę tygodniową nawet na jedną strefę, to i tak mogę jeździć autobusami w cenie travelki jednej strefy.
-
2013/09/09 21:16:43
pseudomin
Travelka na 3 strefę (23 funty) na tydzien kosztuje wiecej niz tygodniowy Bus Pass (19.60), tak możesz jechac autobusem po całym Londynie. Nie wiem czy wiesz ale travelka tygodniowa na strefy 3 -4 kosztuje tyle samo co tylko na 3 strefę (23 funty)
sprawdz sobie na tej stonie www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx#tkt-tab-panel-4
kliknij na zakładkę adult bo zawsze sie otwiera na młodzieży.
pozdrawiam
-
2013/09/10 08:40:24
Witam,
korzystając z Twojej uprzejmości miałabym dwa pytania i z góry dzięki wielkie za informacje.
Chciałabym skorzystać z rodziną z promocji na zwiedzanie "2 for 1" ( chyba, że ktoś może podrzucić mi ciekawsze rozwiązanie dla 4 osobowej rodziny, będę wdzięczna :)), mam nadzieje że to dobry wybór i uda się trochę przyoszczędzić :), czy może wiesz gdzie mogłabym po przylocie na Luton nabyć travelki papierowe 7 dniowe z National Rail ? czy zetknęłaś się z tą promocją i może orientujesz czy travelka to w tej sytuacji będzie dobry wybór? pozdrawiam serdecznie
-
2013/09/10 13:58:34
malla761
Tak to dobra promaocja, Luton jest poza Londynem, jak dojedziesz do stacji St.Pancras & Kings Cross to tam w okienkach dworca kolejowego mozesz je kupic, zdecydowac musisz na ile stref, dzieciakom nie mozesz kupic tygodniowej bez karty Oyster, dzieci do 10 lat jezdza metrem i autobusami za darmo ale koleja juz tylko do 5 lat. Przy tej ofercie travelka musi miec znaczek National Rail, jak doroslych beda to mialy to powinno byc ok. Trzema tez miec kupony mozna je znalesc na dworcach lub wydrukowac sobie przed, nie liczy sie na telefonie bo trzeba je oddac kasjerom przy zakupie biletu. Tu link na strone gdzie wiecej o tym www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
milego pobytu
-
2013/09/10 16:42:51
Dziękuje Ci bardzo, moje dzieciaki mają 15 i 17 lat więc travelki muszę kupić jak dla dorosłych. Busem dojadę do Baker Stret London NW1 5RT...
Chciałabym kupić chłopakom bilety na mecz Arsenalu 22.08.2013, wykupiłam członkostwo, ale mam problem ze zrozumieniem wszystkich zasad opisanych na ich stronie... czy ktoś może ma doświadczenia w tym temacie? Będę wdzięczna za info... Pozdrawiam serdecznie
-
2013/09/10 20:01:17
Edyto, czy wiesz może jak to jest z akcją "2 for 1" przy zakupie biletów przez internet? pozdrawiam
-
2013/09/10 20:30:01
na stadionie Arsenalu byłam jako turystka, ale nie na meczu, nie mam pojęcia o kupowaniu biletu.
oferta 2 for 1 działa tylko w kasach na miejscu, nie można tego zalatwić przez internet, w miejscach gdzie nie ma tej oferty, patrzcie na ceny I rodzaje biletów, dzieci zwykle są to 16 czyli 15latek to dziecko, a jeżeli macie legitymacje szkolne to zadziała jako student dla 17latka.
powodzenia
-
2013/09/10 21:37:01
Super, bardzo Ci dziękuje za wszystkie informacje. Pozdrawiam serdecznie :)
-
2013/09/11 10:50:18
Witam,
Jeśli to możliwe, to proszę o podpowiedź, jakie bilety/karty zakupić na podróż z Hilllingdon do Warner Bross Studio. Z Hillingdon dojedziemy metrem do Harrow (strefy 6,5) a nastęnie busem do Harrow & Wealdstone Rail Station a potem koleją do Watford Junction Rail Station, stamtąd busem do Studia w końcu. Możemy tez wybrac inna opcję - metrem z Hillingdon do Northwick Park a potem spacerek do Kenton i Overground do Watford. A potem powrót. Zastanawiamy się, czy wracająć nie wstąpić na Harrow na zakupy lub do centrum coś "zobaczyć". Ale gubię się w tych oestrerkach i travelkach... Będziemy w WBS w sobotę a w niedzielę o 15.30 musimy juz byc na lotnisku, więc nie wiem, czy damy radę skoczyć do centrum i coś zobaczyć (2 dorosłe + dziecko 8 lat + dziecko 11 lat). Z góry dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę.
-
2013/09/12 20:48:27
Witam,
Edyto, a może poradzisz mi również gdzie się udać na zakupy? Lecimy już za kilka dni i zastanawiam się czy zabierać ciuchy z domu, czy może rzeczywiście w Londynie można ubrać się taniej.. :) Pozdrawiam
-
2013/09/13 21:35:21
malla761

Lepiej zabrać ciuchy z domu, tanio to na wyprzedażach ale następne wartę zachodu dopiero po świętach. tu pogoda pod psem wartoj zabrać rzeczy przeciwdeszczowe, bo ostationo to leje I leje.
pozdrawiam
-
2013/09/16 12:08:03
Dziękuje za wszystkie porady :) Pozdrawiam
-
2013/09/17 13:57:19
Warner Bros Harry Potter Studio tour - z Watford Junction mozecie dojechac specjalnym autobusem do studia, koszt transferu w obie strony spod stacji to 2 funty, radza na ich stronie aby by co najmnej 45 minut przed wykupionym czasem na dworcu w Watford Junction. Watford Junction jest poza strefami Londynu, nawet tymi rozszerzonymi ale mozna tam dojechac na karcie Oyster pay as you go, funkcja Price Cap sie tu spisze. Dla 8 latka nie trzeba biletu w metrze ale na koleji juz trzeba.
milego pobytu
-
Gość: Agnieszka, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/09/18 08:13:02
Witam,
kupiliśmy bilety kolejowe na przejazd z Luton Parkway do centrum. Wybraliśmy konkretną godzinę, ale bilety są całodniowe. Czy się je gdzieś kasuje czy tylko pokazuje przy ewentualnej kontroli ?
-
2013/09/18 14:51:12
Bilety sa sprawdzane przy wejsciu i wyjsciu wsadza sie je w bramki, jak jest wszystko w porzadku to bramka sie otwiera, jak nie to piszczy i wyswietla sie napis "Seek Assistance", czasem sprawdzaja tez w trakcie podrozy w pociagu.
Trudno powiedziec bez zobaczenia biletu co i jak. Zwykle jest to na bilecie, moze byc tam napisane, anytime, all day, all routes, etc. Najlepiej beda wiedzieli w kasie co wam sprzedali, cena moze zalezec od pory dnia, dnia tygodnia (dzien roboczy lub weekend), specjalnej ofery linii kolejowych. Sprawdzcie sobie to dokladnie. Np jezeli kupiliscie bilet na godziny szczytu to mozecie jechac o kazdej godzinie, jezeli macie bilet po godzinach szczytu to tylko w tych godzinach, jezeli specjalna cena biltu byla tylko dla okreslonej godziny to tylko na te godzine. jezeli kupowaliscie przez internet to w potwierdzeniu powinny byc te informacje, napewno beda wiedzieli na stacji ale to juz jak tam dotrzecie.
pozdrawiam
-
Gość: Nataliaaaaa, *.bb.sky.com
2013/09/25 19:33:49
hej! proszę pomóżcie czym dojade z lotniska Stansted do Victorii lub najlepiej Upton Park? Dziękuję za pomoc:)
-
Gość: Marek O, *.dynamic.chello.pl
2013/09/28 20:48:05
Witaj, przylatuję do Londynu po prawie 10 latach nieobecności. Przylatuję na Heathrow za 3 tyg. w przed 17 i wylatuję w nd ok 17. Ponownie będę w Londynie na Sylwestra 28.12-02.01. Proszę o korektę jeżeli zrozumiałem źle jaki bilet wybrać. Jedziemy jako 2 osoby dorosłe. Kupujemy karty 2 Oyster na lotnisku przed wejściem do metra i doładowujemy je np. za 20 GBP (nie możemy ich kupić w intrenecie bo nie mieszkamy w Wlk. Brytanii mamy inny kod i inne nr tel itp. - sprawdziłem już w necie). Mamy je kupić w kasie biletowej czy w automacie? Ponieważ letnisko jest w 6 strefie muszę wybrać czy chce dojechać do strefy 1 gdzie mam hotel na bilecie dziennym czy jednorazowym. Czy jak wychodząc z metra nie przyłożę Oyster do czytnika to oznacza, że skasuje mnie za 1 dzień czy muszę tę wiadomość podać w kasie przy zakupie biletu? W jaki sposób na karcie Oyster wybrać bilet 7 dniowy w przypadku naszego drugiego wyjazdu na Sylwestra? Dziękuję za pomoc :)
-
Gość: cobyr, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/10/06 13:22:11
Cześć lecę do londynu w niedzielę londuję na Luto - pytanie bilet na autobus z lotniska kupić w sieci czy u kierowcy - gdzie taniej?
2.Potrzebuję dojechac jak najbliżej London Excel - do kąd kupić bilet z Luton ?
3.Będę mieszkał w Barking i śmigał po centrum rozumiem , że bilet na strefy 1-4 .
4.cena biletu całodniowego na strefy 1-4 dla dorosłego i dziecka 14 lat .
Z góry dziękuję za odpowiedź .
Mirek
-
Gość: , *.pool.mediaways.net
2013/10/11 14:25:07
witam, ze Stansted na Southwork dojade Terravisionem, ale w ktorym miejscu mam kupic travelke? gdzie- moze jakies wspolzedne? ;)Ala
-
2013/10/12 00:32:10
Natalia
Ze Stansted najlepiej pociągiem do stacji w Londynie Liverpool St. i wtedy przesiadka na metro na linię Hamersmith and city (różowa) dowiezie Cię do samego Upton Park.

Marek
Oysterki można tylko kupić w kasie, doładować za to można już także w automacie jeżeli ma taka funkcję, ale teraz prawie wszystkie mają, w systemie "pay as you go" wpłacasz pieniądze na kartę Oyster a potem to już kasuje cię samo automatycznie tylko pamiętaj aby dotknąć czytnika bo inaczej karne opłaty, czytnik musi się zaświecić na zielono jeżeli wszystko jest w porządku. Bilet 7 dniowy możesz poprosić w kasie mówisz że chcesz tygodniową travelkę, kiedy ma się zacząć i na ile stref, możesz to też zrobić w automacie, napisałam jak to robić we wpisie.
miłego pobytu

cobyr
u kierowcy raczej nie kupisz, interentowe ceny są zmienne, zależą od przewoźnika, dnia i godziny, na lotnisku jest stanowisko Easybusa tam możesz kupić bilet. docelowe miejsce w Londynie zależy od przewoźnika, jeżeli dojedziesz to stacji metra Baker Street tam dużo przewoźników dojeżdza to masz metro do Barking linia Hamersmith and City (różowy kolor) London ExCel to DLR (lekka kolejka) pociągi z Tower Hill lub Banku z paroma przesiadkami, lub Jubily line z Baker st. troche na około ale dojedziesz do Canning town a tu przesiadka na DLR w stronę Bekton.
Ceny biletów są na końcu wpisy w tabelce dziecięce tylko jednodniowe dziecięce travelki bo nie macie dziecięcej Oysterki (trzeba ją wyrobić wcześniej).

Ala - RSTK-5f
Travelkę kupisz na każdej stacji metra, dworcu kolejowym i "korner shopach" ze znaczniem Oyster i TfL.

powodzienia.
-
Gość: i.lonka, *.skybroadband.com
2013/10/13 22:58:09
Witam.
W srode, 16 pazdziernika moj narzeczony przyjezdza do londynu. Wlasciwie to przylatuje na stanset, stamtad ma zamowiony bus ktory go dowiezie na Baker street. I tu zaczyna sie nasz problem.
Z Baker Street musi on dostac sie albo do sutton albo do Croydon, konkretnie The Crescent CR0 2HN. Czy ktos moze mi powiedziec czym najprosciej dla niego (nigdy tu nie byl, a co za tym idzie niczym nie jezdzil) bedzie sie tam dostac? Jakies wskazowki gdzie wsiasc, wysiasc itd?
I jeszcze jedno pytanie. Co ma kupic, oysterke i ja doladowac (jak tak to za ile) czy travelke. Jak travelke to na ktore strefy? I gdzie on ja kupi? Na stacji czy w kiosku tez? Pomozcie, bo sroda sie zbliza wielkimi krokami a my jestesmy w ...
I jak to jest z pociagami... Mozna placic oysterka? Jesli tak to ile kasuje za pojedynczy bilet? Na baker street bedzie ok 17.
Ja jestem tu od niedawna i nie ogarniam nadal tego:(
-
2013/10/15 22:26:53
Travelke I oysterke kupic mozna na stacji metra w kasach, jak sie dostac do Croydon, uzyj linku do mapek metra i pociagow, jest nawet na TfLu strona ktora Ci dokladnie powie jak dojechac Journey planner. W pociagu mozna placic Oysterka trzeba dotknac przy wejsciu i wyjsciu. Oysterke mozesz doladowac gotowka, lub kupic tygodniowe, miesieczne travelki, zalezy na ile narzeczony przyjechal. Najlepiej przeczytaj wpis jeszcze raz bo o wiekszosci jest tam napisane. To tak po krotce bo jestesmy na urlopie i nie bardzo mamy czas i mozliwosci.
-
Gość: Mario, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/10/17 15:48:09
Witaj Edyto,

po pierwsze chcę pogratulować superbloga.
Po drugie wybieram się na kilka dni do Londynu i przerobiłem temat podróżowania, ale chcę Cię prosić o potwierdzenie kilku rzeczy przed wyjazdem.

1. Jeśli kupię travelkę 7-dniową na stacji National Rail na Stansted, to będzie ona papierowa (nie muszę brać oyster card), obowiązuje ona przez całą dobę (any time) i dodatkowo mogę skorzystać z promocji 2 za 1 (bo będzie na niej logo NR)?

2. Będziemy nocować w okolicy stacji metra Turnpike Lane (3 strefa) czy jest to bezpieczna okolica, bo nic na ten temat nie słyszałem?

3. Wybieramy się 2 dorosłych + syn (9 lat) do WB Studio Tour London. Na stację Euston dojedziemy metrem, a potem NR do Watford Junction, czy jest opcja, że do travelcard dokupię bilet od 4 strefy, a moja travelcard obejmie stredy 1-3?

4. Czy dla dziecka muszę kupić bilet z Euston do Watford Junction? Jak tak to czy taki jak dla dorosłego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam
Mario
-
2013/10/17 16:12:56
Witam,
jako że korzystałam również, przyłączam się do gratulacji i jeszcze raz dziękuje :)
Ponieważ byłam w Londynie bardzo niedawno mogę potwierdzić, że te travelki ( tylko z NR) są honorowane w promocji 2 for 1. Na stacjach są broszurki z kuponami więc nie trzeba drukować i zabierać z domu :) Polecam muzea, te darmowe, bo płatne atrakcje typu London Dungeon okazały się niewypałem :) Z tą travelką dojedziecie wszędzie za darmo autobusem, kursują co chwilkę, przejazd zajmuje więcej czasu ale osobiście wolałam podziwiać piękną panoramę Londynu niż podziemne tunele metra :) Życzę miłego pobytu w tym cudownym mieście :)
-
Gość: Nataliaaaaa, *.bb.sky.com
2013/10/17 21:01:47
dzięki bardzo Edyta :) a jeszcze mam pytanie, bo jak patrze w internecie rozkład tych pociągów i autobusów jest podana cena, i można kupić online ale jak kupie np na dworcu to bedzie ta sama cena czy drożej? bo tez znalazłam autobus z tego lotniska i właśnie jest tak samo podana cena, że można kupić online ale czy jak kupie w autobusie czy w kasie to bedzie ta sama cena?
-
Gość: guska512, *.bb.sky.com
2013/10/18 17:35:19
Czy są zniżki dla osób pracujących na lotnisku?
-
Gość: amoris.ann, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/10/21 00:13:17
Witam,
Szukam rady i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Lecę do Londynu na weekend. Muszę się dostać z lotniska Stansted na Wembley. W Londynie będę w sobotę o 11 rano, a samolot powrotny mam o 7 rano następnego dnia z tego samego lotniska. Z tego co wiem to metro jest nocami nieczynne. Ktoś mi doradzi jak mam się dostać na miejsce i jaki bilet najlepiej zakupić? Travelka czy Oyster?
-
2013/10/22 14:56:51
Mario
Dzieki za dobre slowo.
1 - Tak
2 - ciekawa okolica, mieszanka etniczna, duzo obcokrajowcow, Polakow tez duzo, zaulkami bym nie chodzila, ale to zawsze trzeba byc ostroznym zwlaszcza w obcym miescie, problemow troche z ekstremistami po obu stronach mieszanki etnicznej.
3 Tak po prostu na stacji pokaz travelke i powiedz ze chcesz extention to Watford Junction (jezeli w obie strony to powiedz return)
4 Tak dla dziecka musisz kupic bilet kolejowy, NR maja inne zasadz i placi sie powyzej 5 lat, znow w kasie powiedz return to Watford J. for 1 child.
pozdrawiam
Nataliaaaaa
Cena sie zmienia w zaleznosci jak dlugo przed data podrozy kupujesz bilet, im wczesniej tym cena bardziej "ludzka", nie kazdy przewodnik autobusowy ma opcje u kierowcy, kasy na lotniskach i dworcach maja rozne ceny zalezy od dnia tygodnia i godziny ktora chcesz jechac. Musisz wybrac co Ci najbardziej odpowiada, jak kupisz przez internet to masz problem z glowy i nie musisz biegac na lotnisku.
Guska512
Nie mam pojecia nie pracuje na lotnisku.
amoris. ann
Ze Stansted do Londynu jezdza pociagi, sprawdz sobie te strone www.nationalrail.co.uk pociag dowiezie Cie do stacji Liverpool St. a tam juz metrem do Wembley link na wpisie do mapki, pociagi jada okolo 1 godziny, szybkie nawet mniej, a lotnisko jest o rzut beretem. Rano to chyba autobus do Liverpool street bo metro jeszcze "spi", na pociag bilet powrotny (jak powiesz return to masz w obie strony) na Londyn obie opjce Travelka papirowa i oyster pay as you go masz do wyboru, przy papierowej rano za autobus musisz i tak zaplacic, to moze Oysterka pay as you go, co Ci bedzie wygodniej, Oysterka to dobra investycja jezeli znow bedziesz w Londynie.
pozdrawiam
pozdrawiam
-
Gość: Katarzyna, *.dynamic.mm.pl
2013/10/26 21:39:56
Witam serdecznie,
za 3 tygodnie wybieram się do Londynu z grupą młodzieży (2 nauczycieli, 8 uczniów w wieku 13-15 lat). Pierwszego dnia mamy zamiar zwiedzać miasto z London Pass with Travel. Na drugi dzień planujemy wejście do Madame Tussaud, London Eye i ewentualnie jakieś darmowe atrakcje..Z tego co zdążyłam się zorientować najkorzystniejszy będzie dla nas zakup dziennego biletu dla grupy (a może nie?). Gdzie można kupić ten bilet?
Z góry dziękuję za pomoc!
-
2013/10/28 01:20:31
Tak jest grupowy bilet na 10 i wiecej osob, tylko w formie papierowej i mozna go kupic na kazdej stacji metra, cena dla doroslych 4,50 dzieciaki 1.70. na 6 stref.
tu link z informacjami
www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx#tkt-tab-panel-10
pozdrawiam
A jeszcze jedno wiele platnych atrakcji ma dzial edukacyjny i zamawiajac wizyte edukacyjna mozna wejsc taniej, ale trzeba to zalatwiac z wyprzedzeniem i placic z gory.
Milego pobytu
-
Gość: Anna, *.newbusiness.pl
2013/10/30 14:25:25
Witam

Wraz ze znajomym wybieramy się na weekend do Londynu (3dni). Hotel mamy jakieś 30min od centrum niestety nie ma blisko stacji metra. Zamierzamy zwiedzać tylko centrum - jaki bilet najlepiej kupić? czy kartę Oystes czy Travelkę ? bo nie ukrywam czytając informacje na necie troszkę sie pogubiłam z tym transportem..
Z góry dziękuję za pomc :)
-
Gość: Katarzyna, *.dynamic.mm.pl
2013/11/01 13:05:19
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
Katarzyna
-
Gość: Mario, *.dynamic.chello.pl
2013/11/02 14:49:35
Dziękuję Edyto za odpowiedź. Przed nami tydzień przyjemności ;-)
pozdrawiamy
-
Gość: warszawiak, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2013/11/03 00:21:03
witam,

pod koniec października wybieram się z żoną na 3 dni do Londynu- dokładnie od soboty do poniedziałku. jaki najlepszy i zarazem najtanszy rodzaj biletów na komunikacje miejską byłby najlepszy? przylatujemy w sobotę rano a wracamy w poniedziałek wieczorem. chcemy zwiedzic jak najwiekcej, więc bedziemy sie sporo przemieszczać.

jaki mogłaby by Pani polecić tani a dobry hotelik?

pozdrawiam

Piotr
-
Gość: Rzadki Gosc, *.dynamic.chello.pl
2013/11/03 13:12:08
Mam pytanie - wybieramsie na weekend do Londynu. W sobote wykonam jeden przejazd tam i nazad w strefach 1-3, w niedziele bede jezdzil do upadlego wtych strefach. Jak opcje wybrac? Jesli oyster to jaka kwota doladowac, zeby nie stracic, bo jak rozumiem nie mozna odzyskac wplaconych pieniedzy, oczywiscie oprocz kaucji przy zwrocie?
-
Gość: Sliwka, *.range86-174.btcentralplus.com
2013/11/04 23:50:01
Witam,
Mam pytanie, czy travel card miesięczny tylko na autobusy kosztuje 75,30? I czy mogę go używać we wszystkich zonach i na wszystkie autobusy? Wiem, ze jeżeli kupuje travel card na miesiąc potrzebuje rejestracji olisterki, na czym to polega i gdzie mogę to zrobić?
Z góry dziękuje za odpowiedz.
-
Gość: Nataliaaaaa, *.1-3.cable.virginm.net
2013/11/05 12:27:48
Cześć, a ja mam jeszcze takie troche głupie pytanie, bo kupiłam doładowanie do tel tesco mobile i nei znam dobrze angielskiego i nie mogę konta doładować i może ktoś ma i mógłby mi krok po kroku powiedzieć co naciskać, bo ja zrozumiałam do tego momentu jak wprowadziłam ten voucher number a co dalej naciskać to nie mam pojęcia ;/
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2013/11/13 00:27:16
Cześć , wybieram sie do Londynu na trzy dni i prosze o pomoc jaka kartę wybrac. Jedziemy w 2 os (60+ i student z karta isic), planujemy jeździć w strefach 1-4. Jaka karta bardziej sie opłaca na 3 dni? Travelka czy ta druga? I czy sa jakies zniżki dla studentów i emerytów? Z góry dzieki za odpowiedz
-
Gość: Nataliaaaaa, *.1-3.cable.virginm.net
2013/11/13 22:00:33
Hej mam pytanie:)
jak się jedzie z lotniska Stansted do Stratford autobusem a dokładnie national express to może ktoś wie gdzie się zatrzymuje w Stratford? dokładnie w jakim miejscu? Z góry Dziękuję bardzo za odpowiedz :)
-
Gość: Bartek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/11/22 12:27:51
Hej bede w Luton 27go rano prosze podpowiedz jak najtaniej dojechac do Londynu (gdziekolwiek) bo mam Oysterke i nie za bardzo mam mozłiwosc kupowania biletow przez internet B) pociag-autobus>? co taniej i jak . Dziekuje za pomoc B
-
Gość: , 193.82.117.*
2013/12/02 14:43:29
89-72-129-52.dynamic
Nie ma znizki dla emerytow ani studentow spoza UK.
Warto zabrac jednak legitymacje i dowow bo sa znizki dla studentow i emerytow po 60tce w atrakcjach turystycznych.
pozdrawiam
-
Gość: Martynika, *.internetia.net.pl
2013/12/27 11:58:43
Hej,
będę w Londynie w zasadzie 1 dzień.. Co wybrać dla 2 dorosłych osób? Potrzebujemy się dostać z Heatrow rano do centrum ( mamy jakieś 5 h na zobaczenie najważniejszych atrakcji) i wrócić na lotnisko? Pozdrawiam!
-
2014/01/04 17:08:50
Dostanie sie z lotniska do centrum metrem to okolo 2 godzin w jedna strona, lepiej taksowka pojechac do Windsoru i pochodzic po miescie, lub do Hampton Court Palace i przebiec sie po ulubionym palacu Henryka VIII.
pozdrawiam
-
Gość: cooky, 80.50.137.*
2014/01/22 13:36:25
Witam,
Wybieram się do Londynu na przełomie kwietnia i maja. Mąż kupił bilety lotnicze i wylądujemy na Southend Airport. Będziemy w Londynie 5 dni. Jak najtaniej dostać się do centrum Londynu i jak wrócić (niestety wylot z Londynu mamy o 7.00 a stanowisko nadawania bagażu zamykają o 6.20)
I jeszcze dwie sprawy:
-jakie kupić bilety aby jak najtaniej poruszać się po Londynie
-może będziecie mogli polecić mi jakieś tanie mieszkanie na ten okres oczywiście w strefie w której będą obowiązywały bilety.


-
Gość: Rita, *.dynamic.chello.pl
2014/01/22 20:42:31
Witam serdecznie,

W najbliższy piątek przylatują do Stansted około 22:30. Proszę o informację jak się dostać z Victoria Station do Boston Manor. Zostaje na całą sobotę i niedzielę, zatem jakie najlepiej bilety kupić na poruszanie się po mieście?
Z tego co zdąrzyłam przepatrzyć mapę będziemy poruszać się pomiędzy Baker Street/Royal Albert Hall/Victoria Street/Waterloo/Toawer Bridge/ Picadilly Circus/Baker Street. Oprócz tego wycieczka do Greenwich. Jaką Travelkę najlepiej kupić dla dwóch osób dorosłych? Będę wdzieczna za odpowiedz.
Pozdrawiam
-
2014/02/06 21:48:35
cooky

1. Southend Airport to dość daleko od Londynu, na stronie lotniska jest porada jak wydostać się z tego lotniska. www.southendairport.com/onward-travel/
Jeżeli wracacie z tego samego lotniska to najlepiej kupić bilet w obie strony może być taniej to się tu nazywa "return ticket" . Piszesz że wylatujecie z Londynu ale Londyn ma kupe lotnisk a tak naprawdę to tylko City Airport and Heathrow są w Londynie.
2 Odnośnie cen transportu po Londynie to właśnie opublikowałam nowy wpis tam proszę zajrzeć i policzyć sobie. imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html
3. Najlepiej przejrzec stronę Tripadvisora i szukać bed and breakfast lub guest house to taniej niż hotele i często przyjemniej.
Miłego pobytu
-
2014/03/10 04:52:51
Taxi z lotniska to też opcja, jeśli mamy zapłacić za 2lub3 osoby to taxi bedzie tańsze
polcars.co.uk. Zapraszam
-
Gość: , *.4-4.cable.virginm.net
2014/03/19 21:36:31
Witam wszystkich czytam i się pogubiłam w tych biletach a mianowicie będę z dziecmi
( 13 i 15 lat ukonczone) w Londynie.
Przyjezdzamy w kwietniu na London Victorina 9.30 i zaczynamy zwiedzanie (2 dni) i tutaj moje pytanie jakie kupic dzieciom bilety na te dwa dni??(strefa 1-3) i ile to kosztuje??
Bedę bardzo wdzieczna za pomoc.
Anastazja
-
2014/03/20 22:41:46
Anastazja zerknij na wpis z tego roku imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html na paragraph Dzieci 11-15 lat tam masz wyjasnione co i jak.
15latek jak skonczyl 15 lat to nie jest juz dzieckiem i w wielu miejscach będzie traktowany jak dorosły (muzea kina) warto więc zabrać legitymację szkolną poświadcza ona że jest uczniem i może mieć studenckie bilety w atrakcjach turystycznych.
pozdrawiam
-
Gość: Ewa, *.dynamic.vectranet.pl
2014/03/24 08:10:51
Witam ,kiedy byłam w Londynie Pani blog bardzo mi pomógł,teraz proszę o pomoc w codziennym najtańszym transporcie z Luton do Londynu (w Londynie praca mojego męża) i jaki możliwy koszt .Planujemy przeprowadzkę do Luton.Ja z dzieckiem i psem z Polski a mąż z Londynu.Dziękuję i pozdrawiam (Dziękuję za to że Pani dzieli się z nami ważnymi informacjami)Ewa
-
Gość: Mark, *.adsl.inetia.pl
2014/03/24 16:29:42
Witam. Bardzo fajny Pani blog i pomocny wpis. Jednak mam pytanie, czy cos sie zmienilo na dzien 24.03.2014? Interesuje mnie najtansza opcja na strefy 1/2 na metro/autobusy. Czy najtansza opcja jest karta Oyster? i za ile dokladnie powinna zostac doladowana, strasznie obawiam sie tego wyjazdu, czy wszystko z tym transportem bedzie ok... czy nie skasuje nas za duzo itp. Jakbym to ja tylko przeplacil to przebolalbym to, ale jedziemy w 5 osob i odpowiadam za nich :) Prosze o pomoc, do wyjazdu pare dni - pozdrawiam serdecznie.
-
2014/03/24 21:03:36
Mark

sprawdz wpis na obecny rok imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html
na Oysterce się nie przepłaci, zwracają kaucję i to co jest na niej gdy się ją odda jednak trzeba temu troche czasu poświęcic, dzienna travelka natomiast bezproblemowa pod tym względem, ale ma z gory ustalone strefy. Ceny w tabelce we wpisie, decyzję musicie podjąć sami.
Miłego pobytu
-
2014/03/27 14:01:05
Ewa
Macie kilka opcji i potrzebna będzie kartka i ołówek.
Zerknijcie na stronę National Rail z kalkuratorem biletu okresowego ojp.nationalrail.co.uk/service/seasonticket/search
mogą one być nawet na rok.
Jeżeli macie samochód można dojeżdzac do jakiejś stacji w 6 strefie najbliżej Was i miec tylko travelkę na to co się będzie dojeżdzać wtedy - zależy gdzie mąż pracuje.
W tej opcji policzcie też sobie koszty paliwa i opłat parkingowych.
To naprawdę zależy od tego gdzie mąż pracuje więc popatrzcie na mapki transportu link www.tfl.gov.uk/maps/track oraz lini z Luton do Londynu. Trzeba usiąść i pokalkulować.
Piszesz że przyjeżdzacie z psem - są pewne regulacje z tym związane zerknij tu gouk.about.com/od/tripplanning/f/PETS.htm

pozdrawiam
-
Gość: , 91.216.213.*
2014/03/29 20:05:48
Witam. Czy ceny za tygodniowa travelkę na karcie Oyster to jest cena za autobusy i metro? Pozdrawiam
-
2014/03/30 21:27:24
Na poczatku wpisu pod akapitem Travelcard masz wszystko wyjasnione.
pozdrawiam
-
Gość: Retro, *.dynamic.mm.pl
2014/04/16 10:56:31
Karta oyster to bardzo dobra sprawa. Nie dość ze wygodna to i jest na sporo środków transportu. Jeździłem przez 2 tygodnie na tej karcie metrem autobusem i pociągiem . Strefy (ZOne) miałem od 1-5 czyli czy miałem jechać do pracy czy na zwiedzanie wszędzie mogłem uzyć karty do jazdy. Nie wiem ile to kosztowało ponieważ było to załatwiane nie przeze mnie. System na wielki plus! Pozdrawiam i życzę pobytów w Londynie. Spodobało mi się !
-
Gość: , *.146-178-91.adsl-dyn.isp.belgacom.be
2014/05/30 20:43:55
Hej, mam pytanie: jeśli mam jednodniowa Travelkę, i jadę z dzieckiem 7 - letnim ( ma wszystkie przejazdy bezpłatne) to w jaki sposób ono przechodzi przez bramki? Ja - wrzucam Travelkę do czytnika - bramka się otwiera, a dziecko?
-
Gość: julie, *.play-internet.pl
2014/05/31 09:43:21
Witam Ewo,
w czerwcu przylatuje z wnukiem na 3 dni do Londynu. 1. Rozumiem , ze z Luton najlepiej przejechac do Baker Street easybus z biletami kupionymi przez internet
2. Czy oplaca mi sie kupic travel card 7 days, aby skorzystac z 2 for 1 ? Teraz to chyba 43.
-
2014/05/31 11:30:50
gość 48.146-178 ....
W metrze I na dworcach kolejowych są specjalne bramki, dla niepełnosprawnych teoretycznie ale to przez nie się przechodzi z walizkami I dzieciakami bo są otwarte dłużej I nie ma obawy że kogoś "przytnie", przechodzi się razem. Jak nie zauważysz takiej bramki to podejdz do pracownika metra itp I on Ci pomoże.

Julie
Sprawdz aktualne ceny na imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html może wam się bardziej opłacać kupić dzienne travelki , cena zależy od ilości stref I czy jest to off peak czy peak, ale UWAGA jak chcesz skorzystać z oferty 2 za 1 to musisz mieć tę travelkę kupioną na stacji kolejowej nie w metrze, jest ona pomarańczowa. Możesz sobie w kasie kupić od razu travelki na trzy dni tylko im to powiedz na które dni chcesz I czy off peak czy peak.
pozdrawiam Edyta
-
2014/05/31 11:33:19
A jeszcze jedno na koleji płaci się za dzieci of 5 roku życia inaczej niż w metrze I autobusach.

pozdrawiam
-
2014/06/19 17:19:49
Witam serdecznie,
mam pytanie, przybędziemy w nocy ( ok 00.30) na Baker Street i zastanawiam się gdzie kupić bilety na autobus ( w autobusie chyba już nie można) lub najlepiej trawelkę ? Z góry dziękuje za pomoc
-
Gość: , 193.82.117.*
2014/06/22 13:49:19
malla761
zerknij na wpis na rok 2014 imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html
Jeżeli przyjdziesz po 6 lipca to za gotówkę już sobie biletu w autobusie miejskim nie kupisz, możesz zamówic Visitor Oyster Card www.tfl.gov.uk/travel-information/visiting-london/ lub jeżeli masz kontactles kartę Visa lub podobną możesz tym zapłacić.
Pozdrawiam
-
Gość: ja, *.klodzko.vectranet.pl
2014/07/02 09:29:49
Złożylam wniosek na poczcie na zip oyster photocard i do tej pory nie dostala jej, ani zadnej innej informacji. Czy wiecie moze dlaczego?
-
Gość: PJ, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/08/03 12:53:24
Podpowiedzcie proszę: czy mając zakodowaną travel card 7-dniową na oyster , też muszę za każdym razem dotykać czytnika używając oyster?
-
2014/08/06 23:18:44
ja,09...
Nie wiem, ale jak składałaś wniosek to czy dostałaś jakiś numerek bo po takim numerku można sprawszić czasami co się dzieje z aplikacją, musisz zapytać się organów wystawijących zipy czyli TfL.

PJ, bsb
Tak trzeba dotykać kartą przy wchodzeniu I wychodzeniu nawet jak masz na wszystkie strefy, Wielki Brat chce wiedzieć co robisz :)
-
Gość: anna 278, 217.39.5.*
2014/08/19 01:04:14
Każdy,kto używał Oysterki w Londynie, docenia ją.Jedynym problemem dla 7-dniowej Oysterki jest brak zniżki dla dzieci w wieku 11-15 lat. Trzeba wcześniej aplikować,wyrabiać.Można zrobić papierowego travelcarda na kolei ze zniżką-oszczędza się połowę,ale???
Oysterkę przykłada się po prostu do czytnika,papierowy travelcard musi przelecieć przez bramkę,co trochę trwa-w godzinach szczytu - tragedia...Poza tym siedmiodniowego travelcarda nie ma w formie papierowej na stacjach metra,można go tylko kupić na stacjach kolejowych w Londynie,lub przez internet- przynajmniej 3, 4 tygodnie przed przyjazdem, bo wysyłane są pocztą. Razem z papierowym travelcardem na kolei trzeba wyrabiać Photo ID-dokument ze zdjęciem,wszystko jest do zrobienia,ale widząc "kociokwik" na Victoria Railway Station od razu poszłam kupić Oysterki-bez kolejki,z 5-funtowym depozytem,który mają nam zwrócić przy wyjeździe i oddaniu Oysterki.
Jechałam z dziećmi i Oystercard okazały się naprawdę dobre, ponieważ wszystko przebiegało sprawnie i szybko. Nie tamuje się ruchu przy przejściu przez bramki. 7-dniowe Oysterki na strefę 1 i 2 pozwalają na przejazd wszystkimi środkami: metrem, autobusami, DLR itd.również w godzinach szczytu. Jest to bardzo przydatne przy zwiedzaniu. Oprócz tego Oysterkę dostaje się w czarnym etui, co sprawia, że trudniej jest ją przeoczyć i zgubić niż zwykły i papierowy Travelcard. Doszliśmy do wniosku,że jedną Oysterkę zostawimy sobie na pamiątkę-może jeszcze kiedyś ktoś z nas do Londynu przyjedzie.
-
Gość: Mirekm, *.marsoft.net
2015/01/20 13:26:36
Witam!
Co prawda dopiero 30 lipca 2015 udajemy się do Londynu, ale już zbieramy informację na temat naszego tam pobytu i mamy następujące pytanie.
Chcemy zwiedzić kila obiektów na zasadzie 2FOR1, czyli musimy udać się do kasy na stacji kolejowej w Londynie i wyrobić sobie Photo ID-dokument ze zdjęciem a następnie wykupić travelcard na 3 strefy, bo w tylu będziemy się poruszać, na okres 7 dni. Stacja kolejowa do której się udamy to Marylebone, czy na tej stacji są kasy biletowe i w jakich godzinach są czynne i czy czynne są w weekend?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
-
2015/01/20 14:54:00
Mirekm
Zerknij na wpisy na obecny rok
imigrantka.blox.pl/2015/01/Transport-w-Londynie-na-rok-2015-cz-1.html
imigrantka.blox.pl/2015/01/Transport-w-Londynie-na-rok-2015-cz-2.html
tu link do stacji Marylebone - fajna stacja sama w sobie www.chilternrailways.co.uk/station/london-marylebone
Do tygodniowej travelki nie potrzebujesz Photocard.
pozdrawiam
-
Gość: Piotrek, *.dip0.t-ipconnect.de
2015/03/31 10:10:28
Witam.
Mam pytanie: jesli zakupie travelcard na1-2strefe, to czy na pozostalych strefach moge poruszac sie busami?
-
2015/04/04 11:25:30
Piotrek

Tak musisz ją pokazywać w każdym autobusie miejskim. Nie jest ważna na linie międzymiastowe tzw. coach np między Londynem a lotniskami Luton czy Stansted.

pozdrawiam
-
2017/11/16 17:43:22
Jak to obecnie wygląda?
-
2017/12/06 19:43:55
Prawie tak samo ale ceny wyższe. Jest też tzw "hopper" na autobusach czyli jak sie przesiadasz w ciągu godziny to ten drugi autobus jest za darmo ale trzeba odbic Oysterkę lub tę sama karta bezdotykowa jakiej sie użyło w pierwszym autobusie.
pozdrawiam.
Uwaga zmiana cen znów w styczniu.
-
Gość: Sylwia, 195.93.202.*
2018/02/03 17:10:25
Witam,
wybieram się z 15- letnim synem do Londynu (czwartek -poniedziałek). Lądujemy rano w Luton i potrzebujemy dostać się do Blackhorse (3 strefa) by zostawić bagaże i wrócić do centrum rozpocząć zwiedzanie (1i 2 strefa). Patrząc na to ile jedzie autobus, wydaje mi się, że aby zaoszczędzić czas powinnam wybrać pociąg i przesiąść się na King Cross w metro. Jaką opcję biletów powinnam wybrać? Czy na lotnisku w Luton kupię kartę Oyster i na ile powinnam ją załadować? Czy mogę też ją kupić na stacji King Cross? A może lepsza dla nas travelka? Nie mogę się połapać z tymi opłatami. Czy legitymacja osoby niepełnosprawnej (2grupa) jest honorowana w Londynie? Z góry dziękuję za odpowiedz.
-
2018/02/07 17:41:04
Sylwia
Legitymacja osoby niepełnosprawnej nie jest honorowana w środkach transportu ale może byc honorowana w muzeach itp. w różny sposób, tańsze bilety lub osoba z tobą wchodzi jako opiekun za darmo, zależy od miejsca. Ostatnio bylam na Luton i nie widziałam możliwości zakupu karty Oyster. Masz parę opcji.
1 Kupic bilety tzw. powrotne czyli z Luton Airport do Londynu i z powrotem oni to nazywają Return. Pamiętaj aby kupic z Luton Airport bo lotnisko jest kawałek od dworca kolejowego i trzeba autobusem dojechać jak kupisz ten bilet z i do Airport to masz ten autobus wliczony. Autobus jest spod stacji kolejowej do teminalu lotniska. Datz te kiedy przalatujesz i odlatujesz.
Kupić bilet do Londynu już z travelką + obie opcje możesz załatwic na lotnisku w automatach.
Oysterki możesz kupic na Kings Crosie na stacji metra lub w visitor centre jak dojedziesz.
O podróży z dzieckiem możesz zrobic Oysterke dla syna więcej ino pod tym linkiem.
tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s/travelling-with-children?intcmp=25255 w akapicie Young Visitor discount.
Załadować możesz sobie na początek 20 funtów potem jak trzeba doładuj.
Mam nadzieje że to pomogło.
Miłego zwiedzania
Flag Counter