Blog > Komentarze do wpisu

Przyroda w fotografii wystawa konkursowa

Wystawa ta prezentuje zwycięskie prace 21-pierwszej edycji konkursu „Wildlife Photographer of the Year”, a tematem jej jest oczywiście dzika przyroda. Jest to bardzo prestiżowy konkurs i co roku wpływają na niego dziesiątki tysięcy zdjęć (41 tyś. w tym roku) i biorą udział tysiące fotografów z całego świata. Jest on podzielony na 17 kategorii tematycznych oraz wiekowych dla juniorów. Prace nagrodzone i wyróżnione można zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie do 11 marca, ale jest ona także na objeździe po Polsce (lista miast i dat na końcu wpisu).

Konkurs ten ma ścisłe zasady, zdjęcia mają być naturalne, zwierzęta nie mogą w ich wyniku cierpieć i nie mogą być ustawiane. Manipulacja faktami też jest zabroniona, a nad przestrzeganiem tych reguł czuwają całe stada sędziów. Parę lat temu, gdy okazało się, że na jednym ze zdjęć występuje tresowany wilk, autorowi odebrano nagrodę. Jest to bardzo ciekawa wystawa, a zdjęcia są w bardzo dużym formacie, ładnie wyeksponowane i zachwycają. Ukazują piękno natury, ciekawe zachowania zwierząt, przybliżają nam tajemnice życia na naszej planecie i utrwalają ulotne piękno świata, który nas otacza.

Prace na tej wystawie to mieszanka profesjonalistów i amatorów oraz młodych adeptów sztuki chwytania i utrwalania obrazów, kiedyś było to na kliszy, dziś na kartach pamięci aparatów cyfrowych. Inny warsztat, ale pasja ta sama, a efekty imponujące - przypominają nam jak piękna i bogata w życie jest nasza planeta. Wielu znanych fotografów przyrodniczych zaczynało właśnie w tym konkursie i tu rozpoczynała się ich droga ku sławie.

Przyznaje się specjalną nagrodę imienia Erica Hoskinga dla młodych fotografów ( od 18 do 26 roku), a jej celem jest zachęcenie do tego hobby i promocja nowych talentów. Ten rok okazał się niezwykle bogaty w zgłoszenia w tej kategorii.

Konkurs jest organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej oraz Magazyn BBC Wildlife, a sponsorem była w tym roku firma Veolia Environmental Services – mieszkający w Londynie i na wyspach co najmniej raz w tygodniu widzą jej logo na wielkich ciężarówkach zbierających odpady i surowce wtórne z ulic miast i miasteczek. Firma ta twierdzi, że w ten sposób stara się podkreślić bogactwo i różnorodność przyrody, a także dołożyć swoją cegiełkę do dzieła ochrony środowiska.

Zdjęć na tej wystawie jest ponad 100, ja wybrałam parę i mam nadzieję, że one was zachęcą do odwiedzenia muzeum w Londynie czy innych sal wystawowych w Polsce. Fotografie podzielone są na kategorie: Zachowanie Ptaków, Ssaków, innych zwierząt, Biało – Czarna Przyroda, Portrety Zwierząt, Świat Podwodny, Piękno Roślin i Grzybów, Zwierzęta w swoim środowisku, Dzikie Zakątki, Dzikie życie w mieście oraz Nagroda dla młodych Fotografów Dzikiej Przyrody. W każdej kategorii są zwycięzcy, dalsze miejsca i rekomendacje oraz wyróżnienia czasem człowiek się zastanawia dlaczego to, a nie inne zdjęcie wygrało, bo wszystkie zadziwiają.

big foot, peter delaney, słoń, elephant,

W kategorii Biało-czarna Przyroda zwyciężyło zdjęcie stopy słonia „Big Foot” wykonane przez Petera Delaney z Irlandii. Jest ono zachwycające zwłaszcza jak przeczyta się o tym jak doszło do zrobienia tego zdjęcia. Od początku nic mu się nie układało, było zimno, siedział przy wodopoju w rezerwacie Mapungubwe, na dodatek zapomniał obiektywu szerokokątnego i termosu z kawą. Był bardzo zirytowany, a tu nadeszły sobie słonie. Siedział 20 metrów od nich, gdy one sobie piły wodę i bawiły się beztrosko, a on mógł tylko pstrykać zbliżenia. Dopiero po chwili zaskoczył, że może uchwycić niesamowite detale, cienie itp. Stwierdził, że czasem ograniczenie w sprzęcie dają szanse na ujawnienie się kreatywności. I tak mamy zdjęcie stopy słonia, na którym widać fałdki, włoski, zrogowaciały naskórek – zdjęcie pierwsza klasa. Niesamowite.

szympansy, sleeping infant,

W zachwyt wprowadziło mnie zdjęcie Xaviera Ortegi z Hiszpanii pt „Sleeping infant”. Dostał on za nie specjalne wyróżnienie. Zdjęcie to pokazuje malutkiego szympansika, śpiącego sobie spokojnie w objęciach swojej mamy. Zdjęcie zostało wykonane z Parku Narodowym w Tanzanii, w górach Mahale, gdzie Xavier śledził je przez kilka godzin. Szympansy tolerowały go, a on starając się ich nie spłoszyć, obserwował ich zachowanie. To zdjęcie jest jego ulubionym, bo jest swojskie i przedstawia zachowania i emocje tak nam bliskie. Maluszek sobie smacznie śpi przytulony do matki, bezbronny, ufny i bezpieczny w jej ramionach. Może śnie o bananach. Zachowanie takie, jak to na zdjęciu przypomina, że jesteśmy kuzynami, a fakt, że ewolucja dała nam większy mózg, powinien skłaniać raczej do ratowania ich świata, niż go niszczenia. Urocze.

pelikany, przyroda, dzioby, lunge feed

W kategorii Portretów ujęło mnie zdjęcie Bence’a Mate węgierskiego fotografa pt. „Lunge feeding”. Jest to przeuroczy portret zbiorowy pelikanów z jeziora Kerkini w Grecji. Rybacy podkarmiają pelikany, które tak się do tego przyzwyczaiły, że wręcz się tego domagają. Bence, aby uzyskać takie zdjęcie skonstruował specjalną pływającą platformę z rybim okiem w obudowie do zdjęć podwodnych. Sam siedział w łódce w odległości 10 metrów i zdalnie tym wszystkim operował. Jak mówi nie mógł uwierzyć, gdy kilka z pelikanów rzuciło się na raz, gdy rybacy rzucili im ochłapy i tak zgodnie w totalnej koordynacji otworzyły dzioby. Szalenie zabawne.

makak, małpka, tiny warm up,

Kategoria imienia Geralda Durrella dla zagrożonych gatunków, ukazuje okazy ujęte na Czerwonej Liście IUCN – są to zwierzęta zagrożone lub na progu wyginięcia, a celem tej wystawy jest zwrócenie na ten problem uwagi wśród szerszej publiczności. W tej kategorii moją uwagę przykuło zdjęcie francuskiego fotografa Cyrila Ruoso pt. „Tiny warm up”. Ta urocza małpka z rodziny makakowatych „Rokselana „ ( Qinling golden snub nosed monkey) siedzi sobie na gałązce skulona, przyciskając zmarznięte łapki do brzuszka. To prześliczne zwierzątko żyje m. in. Chinach, żywi się liśćmi, korą, pędami i pąkami roślin oraz porostami i jest gatunkiem zagrożonym, a ten podgatunek szczególnie zostało ich około 4000 bardzo mało. Sama słodycz.

ostrygojady, ptaki, oystercatcher, pester power

Chodziliśmy po tej wystawie, a ja zaczęłam marudzić dlaczego nie ma tu naszych, a tu mnie moja druga połowa pociągnęła za rękaw i stanęliśmy przed polskim zdjęciem, potem jeszcze jedno się znalazło. W kategorii Młodzi Fotografowie dla osób do 17 roku życia zwyciężył Mateusz Piesiak i jego zdjęcie „Pester Power”, przedstawiające dwa ostrygojady, usiłujące zjeść jedną ostrygę. Mateusz rozpoczął swoją przygodę z fotografią w wieku 6 lat i fotografowanie ptaków stało się jego pasją. Jak mówi to jego hobby, pozwala mu się wyrwać z miasta i dostarcza niezapomnianych wrażeń, w tym przypadku, tak był zajęty pstrykaniem kolejnych ujęć, że nie zwrócił uwagi na przypływ i dopiero, kiedy kolejna mocna fala go zalała, zdał sobie sprawę z upływającego czasu. Gratuluję z całego serca i mam nadzieję, że zobaczymy jego prace w kolejnych edycjach konkursu.

Wyróżnienie otrzymał także w kategorii młodzieżowej (15-17 lat) Damian Bednarz za urocze zdjęcie zamglonych Pienin - „A New Dawn”. Zdjęcie jest bardzo tajemnicze, snujące się mgły i pojawiające się wierzchołki drzew. Brawo i prosimy o jeszcze więcej.

Chodziliśmy po wystawie i przyglądaliśmy się zdjęciom i miejscom, a niektóre z nich były jak z bajki, np. „Celestail arch „ Stephane’a Vettera- gdzie mamy niebo nad doliną Creux du Van, tajemniczy horyzont z Drogą Mleczną, czy „Moonlight over Aloba” w Afryce ze starożytnymi skałami i rozgwieżdżonym niebem. Niektóre po prostu zapierają dech w piersiach i też byśmy chcieli tam pojechać i to na własne oczy zobaczyć. Niektórzy fotografowie są tylko raz, ale niektórzy się powtarzają i można ich rozpoznać, bo mają charakterystyczny styl lub podejście do tematu. Marc McCormak zrobił dwa zdjęcia błękitnego Humbaka jedno zdobyło wyróżnienie w Porteretach Zwierzęcych, a drugie w kategorii Creative Vision of Nature (fotografia konceptualna w której zwracano uwagę na oryginalne i zadziwiające ukazanie przyrody także z elementami abstrakcyjnymi). „Migaloo the Magnificent” to zdjęcie wykonane z helikoptera i jest kontynuacją historii białego humbaka, płynącego sobie spokojnie na tereny godowe w okolicach Australii. O ile w portretach mamy białego kolosa wynurzającego się z wody jak góra lodowa, to tu pod powierzchnią oceanu przemyka nam delikatny, akwamarynowy cień – zachwycające.

Jest tu tyle interesujących zdjęć do zobaczenia, że trzeba poświęcić temu parę godzin, bo jest na co popatrzeć.

Wystawa jest w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Najbliższa stacja metra to South Kensington, linie metra District (zielona), Circle (żółta)i Piccadilly (granatowa).  

Wystawa będzie tu do 11 Marca 2012 roku, godziny otwarcia od 10:00 do 17:50. (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem).

Ceny: (z darowizną)

Dorośli: £9

Dzieci i Ulgowe: £4.50

Rodzinny: £24

Wystawę zwycięskich prac można też zobaczyć w Polsce, więc jeżeli pojawi się ona w mieście blisko was zachęcam do wypadu na tę interesującą ekspozycję prac fotografów z całego świata.

Wystawa jeździ po Wielkiej Brytanii, więc warto się rozejrzeć czy nie ma jej w waszej okolicy, oto parę przystanków na trasie objazdowej.

Brystol City Museum and Art. Gallery do 12 marca 2012

Basingstoke w Hampshire w Willis Museum do 3 marca 2012

Cardiff w National Museum Wales od 16 czerwca do 9 września 2012

Halifax w Bankfield Museum od 15 września do 25 listopada 2012

Lincoln w Usher Gallery od 1 kwietnia do 30 czerwca 2012

Luton Stockwood Discovery Centre od 22 września 2012 do 5 stycznia 2013

Oxford w Science Oxford do 11 marca 2012

Twigworth, Gloucester w Nature in Art do 17 marca 2012

 

Pełne kalendarium wystaw w Polsce:

Wschowa – Muzeum Ziemi Wschowskiej, Plac Zamkowy 2: od 5 do 29 stycznia 2012

Bytom - Muzeum Górnośląskie, Pl. Jana III Sobieskiego: od 2 do 26 lutego 2012

Szczecin - Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3: od 2 do 28 marca 2012

Bielsko-Biała - Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11: od 2 do 29 kwietnia 2012

Szklarska Poręba - Karkonoski Park Narodowy, ul. Okrzei 28: od 3 do 29 maja 2012

Łódź - Miejska Galeria Sztuki, ul. Piotrkowska 113: od 2 czerwca do 1 lipca 2012

Jelenia Góra - Muzeum Przyrodnicze, ul. Wolności 268: od 6 do 29 lipca 2012

Zakopane - Tatrzański Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 42: od 3 do 29 sierpnia 2012

Olsztyn - BWA Galeria Sztuki, Aleja Piłsudskiego 38: od 3 do 30 września 2012

Warszawa - Muzeum Ziemi PAN, Al. Na Skarpie 27: od 2 do 28 października 2012

Wrocław - Muzeum Miejskie, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15: od 6 do 29 listopada 2012

Bydgoszcz - Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Grodzka 7-11: od 5 do 30 grudnia 2012

Wpis jest ilustrowany materiałami udostępnionymi przez dział prasowy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.czwartek, 09 lutego 2012, edyta1972

Polecane wpisy

Komentarze
2012/02/10 17:28:22
Super wpis i znakomite zdjęcia. Pozdrawiam
-
2012/02/10 21:02:25
Zdjęcia na wystawie naprawdę super, trudno mi sią było zdecydować które wybrać do publikacji bo każde ładne i za każdym stała historyjka.
Dzięki i pozdrawiam
Flag Counter