Blog > Komentarze do wpisu

Winchester College

 

kaplica w Winchester college, chapelŚwiatły biskup William of Wykeham wiedział że edukacja jest ważnym elementem w rozwoju państwa i społeczeństwa. Wielka plaga Czarnej Śmierci jaka przeszła przez średniowieczną Europę, zebrała śmiertelne żniwo siejąc strach i spustoszenie we wszystkich zakątkach Anglii. Nie oszczędziła ona przedstawicieli kościoła i wiele miast, wsi nie tylko straciło liczne rzesze wiernych, ale także pozostało bez pasterzy. Aby temu zaradzić biskup Winchesteru założył w Oxfordzie New College a w Winchesterze St Mary’s College ufundowany w 1387 roku(obecne Winchester College). Zadaniem college w Winchesterze było przygotowanie uczniów do studiów w Oxfordzie, a powstał on na miejscu starszej szkoły określanej jako „grammar” ( edukacja podstawowa w języku łacińskim, do 14 roku życia, potem uczniowie szli na uniwersytet albo w służbę kościoła).

O tym college nigdy nie słyszałam albo nie zwróciłam na niego uwagi a jest to najstarsza niezależna szkoła w Anglii, starsza o 50 od słynnego Eton. Struktura szkoły wydaje się być skomplikowana, na początku uczęszczało do niej 70 biednych uczniów ( scholars)  16 choristers oraz  10 college w Winchesterzepłacących gości ( noble commoners) mieszkali oni w obrębie szkoły, byli też dochodzący płacący którzy żyli na kwaterach w mieście. Szkoła była i jest bardzo prestiżowa, w ciągu ponad 600 lat istnienia bardzo się rozrosła i teraz uczęszcza do niej około 700 uczniów. Szkoła ma swoje własne egzaminy wstępne, nie jest łatwo je przejść czasem może być parę etapów, a żeby do nich podejść trzeba się zgłosić 2 lata przed terminem testów. Do szkoły uczęszczają tylko chłopcy od 13 do 18 roku życia. Szkoła została założona dla ubogich i przyjmowani są do niej uczniowie na podstawie zdanych egzaminów i wiedzy nie zawartości portfela. Choć żeby ten proces przejść trzeba mieć dobre wykształcenie podstawowe, a takie nie jest tanie. Jeżeli uczeń nie jest w stanie zapłacić za swoją edukacją, ma szansę na stypendium, w ten sposób ci, co mają fortunę wspomagają tych co jej nie mają ale są zdolni i przeszli rygorystyczne egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne.

College można zwiedzać ale tylko z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. Mi się udało bo załapałam się na ostatni i byłam jedyną osobą, taka to była jakby prywatna wycieczka, a pani była bardzo miła. I opowiedziała mi parę interesujących historyjek, można robić zdjęcia, ale nie wolno fotografować uczniów – ochrona prywatności.

St Mary's bramaCollege jest otoczony murami i ma parę bram ta główna od ulicy College jest ozdobiona rzeźbą Maryi z dzieciątkiem, szkoła została założona przecież pod jej wezwaniem. Długa historia szkoły widoczna jest w różnych stylach architektonicznych od średniowiecznego gotyku po czasy współczesne. Jednym ze starszych budynków jest kaplica, poświęcona w 1394 roku, niektóre witraże zostały odrestaurowane, z fragmentów oryginalnych okien, które w XIX wieku zostały wyjęte i wyrzucone – na szczęście udało się je odnaleźć. Są w niej też przepiękne przykłady rzeźbiarstwa w drewnie, warto się porozglądać po ławkach i ścianach.

square meal, jadalnia, winchester college, talerzPrzewodnik zabierze nas też do jadalni, w której uczniowie spożywają posiłek razem ze swoimi profesorami. Niektóre stołki mają dwie krótsze nogi aby można było siedzieć na schodach. Posiłki podawane są na drewnianych czworokątnych deskach i stąd się wzięło angielskie wyrażenie „ square meal” a chodzi o to, że wszyscy otrzymywali takie same porcje w wielkości i jakości, sprawiedliwość posiłkowa.

Jest tu też obraz przedstawiający idealnego służącego który wszystko widzi, słyszy i robi ale ma buzię na kłódkę zamkniętą, czyli ani pary z gęby o tym co się u pracodawcy dzieje.

G.Mallory Na ścianach krużganków są wspomnienia o absolwentach a jednym z nich był George Mallory alpinista który zapytany dlaczego chce wspiąć się na Everest odpowiedział „Bacause it’s there” co można przetłumaczyć – Ponieważ istnieje- jest to najsłynniejszy cytat alpinistów i podsumowuje sens całego przedsięwzięcia. Ponieważ zginął on w czasie wyprawy jest tu plakieta ku jego pamięci.

 

 

Miejsce jest urocze i warto do niego wstąpić.

Poniedziałki, środy, piątki i soboty o godzinach - 10:45, 12:00, 14:15 i 15:30

Wtorki i Czwartki – 10:45 i 12:00

Niedziele – 14:15 i 15:30

Cena

Dorośli – £4

Ulgowe (studenci, emeryci) - £3.50

piątek, 28 maja 2010, edyta1972

Polecane wpisy

Flag Counter